İşeyen Üzgün Çocuk, Finlandiya

1
Tommi Toija’nın “Bad Bad” Boy isimli heykeli nedense toplum içinde işediği için oldukça rahatsız olmuş görünüyor.

Asahi Bira Salonu, Tokyo

2

Bu heykelin sözde bira damlası gibi görünmesi gerekiyordu, fakat kocaman altından bir dışkıya benzediği konusunda hepimiz hemfikiriz, değil mi?Bebek Savaşçısı, Frogner Parkı – Oslo / Norveç

3

Burada heykeltraşın ne tarz bir travma geçirmiş olduğunu henüz çözemedik.

Çocuk Yiyen Çeşmesi, Bern / İsviçre

4

5

Orijinal adı Kindlifresserbrunnen olan çeşme 16. yüzyılda inşa edildi. Heykelin altında yenmeyi bekleyen bebeklere ise silahlı ayılar bekçilik ediyor.

Tezek Anıtı, Ponta Grossa / Brezilya

6

Tezekten koca bir heykel olması yetmezmiş gibi çeşme özelliği de olan anlam veremediğimiz bir anıt. Bu koca tezek sözde Araucaria çamı denilen yerel bir ağacı temsil ediyormuş. Eser 2009 yılında çıkarılan bir yangın ile yıkıldı. Bahsi geçen ağaç ise şu şekilde:

17

Kafka Müzesi’nin Girişi, Prag

7

Evet yanlış görmediniz, heykeller Çek Cumhuriyeti şeklindeki bir havuzun içine işiyorlar. Heykellerin istediğiniz biçimde işemeleri için SMS gönderebileceğiniz ödemeli bir hat dahi mevcut.

Adam ve Kafatası, Prag

8

Kocaman bir kafatası tarafından hapsedilmiş bu adamın heykeli Prag Kalesi’ndeki Daliborka Kulesi’nde yer alıyor. Çekler gerçekten de çok ilginç insanlar.

Yüzü Olmayan Korkunç Bebekler, Prag

9

10

Bronzdan yapılma bu bebekler yerde emekliyor ve bir radyo kulesine tırmanıyor. Yüzleri ne kadar da şirin değil mi?

Pamuk Kurdu Kurumsal Anıtı, Alabama

12

Heykel 1915 yılında bölgedeki tüm mahsullerin kurumasına sebep olan “yaratığa” ithafen yapılmıştır. Fakat nedense heykel, tüm güney bölgesindeki tarımcılığı alt üst eden bu böceğe kızmak yerine onu kutsuyor gibi görünüyor.

Güve Adam Heykeli, Batı Virginia

13

Güve Adam, şehir efsanesine göre kasabanın yakınlarında bulunan terk edilmiş fabrikada yaşayan ve yüzlerce yıllık bir lanetin etkisinde olan efsanevi yaratık. Kasaba halkı bu eşsiz efsaneyi diktikleri heykel ile ölümsüzleştirmek istemiş.

El Mesteno, Denver

14

15

Yaklaşık 10 metre uzunluğundaki cehennem atı “Blue Mustang” Denver Uluslararası Havalimanında bulunuyor. İnşası esnasında heykeltraş Luis Jiménez, heykelden düşen büyük bir parça tarafından ölümcül şekilde ezilerek hayatını kaybetti.

Dev Göz Küresi, Şikago

16

Dev göz herhangi bir yere sabitlenmemiş. Her an karşınıza çıkıp sizi süzebilir.