Bir süre önce NASA ve ESA Mars konusunda çalışmalar yapmaya başladılar ve kısa bir zaman dilimi içerisinde insanları Mars’a gönderip gönderemeyecek olduklarını araştırmaya başladılar. İnsanlık henüz dünyanın dışında herhangi bir bölgede yerleşim kuramadı ve sadece Dünya dışında yaşam kurulması milyarlarca doların üzerinde bir maliyete ve sorumluluğa sebep olacak.

Mars ise insanların gidebilecek en yakın ve en azından yaşama en uygun gezegenler sıralamasında yer almakta ve insanların bu gezegene ulaşması ortalama 100 günden fazla sürmekte. NASA bu konuda SpaceX ile birlikte aktif olarak çalışmalar yapsa da henüz başarılı olan bir insanlı uçuş yapılmadı. Bunun sebeplerinden birisi olarak NASA ve SpaceX gibi uzay-bilim firmalarının yaptıkları denemelerde insanların Dünya dışında yaşayabilecek gerekli hava, su ve yiyeceği temin etmenin zorluğundan kaynaklanıyor.

Barınma konusunu insanlar gezegene ulaşmadan çözüme ulaştırabilecek olan SpaceX bu konuda insanlar için barınmadan daha çok temiz ve radyasyonsuz su ve gıdalar konusunda bazı problemlerle karşı karşıya ve Mars’ta gıda ve su konusunda nasıl çözüm bulabileceği konusunu araştırmayı sürdürmekte.

Yakın zamanda Mars’a gidebilmek mümkün mü?

Mars’a 2020 yılında gitmek mümkün olsa da insanların ölmesi olasılığı çok çok yüksek olduğu için şirketler bunu yapmıyor. Olası beklenmedik bir durumda kişi Mars’a gitmeyi kabul ediyor olsa bile bu risklerin bertaraf edilmeden insanlı uçuşların yapılması şirketleri başta yasal bir sürece zorluyor.

Yakın zamanda Mars’a gidebilmek mümkün mü?

İnsanlı uçuşların ne zaman başlayacağı henüz bir merak konusu olmayı sürdürüyor olsa da insanlar en erken 2022 yılından önce Mars’a olası bir gelişme olmadığı sürece gitmeyecekler. İnsanların yakın zamana kadar Mars’a ulaşma isteği olsa da hiçbir dönemde bunu yapamadılar.
Kategori: