Zor olandan her insan kaçar. Mesela çoğu insan spor yapmaktan kaçınır ve bunun sebebi olarak zorluklar gösterilir. Diyet yapmaktan da çoğu insan kaçar. Her gün yeni bir programa başlamak istersiniz ancak 1 kere spor yaparsınız ya da yapmazsınız yeniden onu unutursunuz, aslında unutmazsınız ancak unutmuş gibi davranır ve bunu kendi beyninize kabullendirmiş olursunuz.

Çoğu insan zor olandan kaçma sebebi olarak hiçbir gerekçe sunmaz ancak sonunda sadece zor olduğu için kaçtığını itiraf etmek zorunda kalabilir. Kendi kendine bunu itiraf eder ve kısa süre içerisinde yeniden bunu deneyeceğini ve yeniden zorluklara göğüs gerecek olduğunu dile getirir. Çoğu sporcu ve diyetisyen ilk zamanlar çok ciddi psikolojik sorunlar yaşadıklarından söz ederken, özellikle ağrılı dönemler yaşama endişesi ve diğer nedenlerin kendilerini ilk zamanlar çok kez sporu ve diyeti bırakmaya yeltendirdiğine değinir.

Uzmanlar beynimizde yer alan dopamin adlı kimyasal bileşenin özellikle bizi alıştığımız ve bizi mutlu eden şeylere yakın tuttuğundan söz eder. Örneğin 1 yıl boyunca her gün 1 bardak kola içtiyseniz sürekli bunu devam ettirmenizi isteyen beyin dene organımız yarım bardak içmek istersek ve düzeni bu şekilde devam ettirmek istersek buna engel olacak hormonları o dakika salgılamaya başlar ve sonucunda biz yine 1 bardak olarak devam etmek, hatta 1.5 bardak veya 2 bardak hatta 3 bardak kola içerek mutluluğumuzu artırırız.

Zorlayın

Her zaman için kendinizi zorlayın, bu sayede kendinizi zorlayarak çok daha iyisini başarırsınız. Bilimadamlarına göre özellikle bir insan bir konuda gerçekten dirayetli davranmıyorsa onu asla başarma isteği yoktur ve kendine zarar veriyordur. Ancak bazı uzmanlar ise insanların belirli şeylere azdan başlayarak devam etmelerini istemekteler. Örneğin spor yaparken her gün 1 dakikalık spor yapmaktan başlayarak her gün 1 dakika olarak artırın. Bunun çok az olduğunu düşünmeyin. Her gün buna alışırsanız daha kolay zaman ayırabileceğinizi fark eder ve sonucunda kendinizi spor salonlarında bulabilirsiniz.

Diyette de her gün %5 öğün azaltarak başlamak 1 ay sonunda sizi istediğiniz yere getirebilir ve acı çekmeden, alışarak bunu yapmanızı sağlayabilir.

*Genel veriler referans alınmıştır.
Kategori: