Keratin saçınızı, cildinizi ve tırnaklarınızı oluşturan protein türünden sadece bir tanesidir. Keratin diğer hücre tiplerinize oranla daha dayanıklıdır ve bunun yanında iç organlarımızda da üretilmesi mümkündür. Bununla beraber keratinin dışarıdan alınması da mümkündür ve keratin takviyeleri genellikle dış görünüş için kullanılır.

Keratin, farklı hayvanların tüylerinden, boynuzlarından ve yünlerinden elde edilebilir bir bileşendir ve bununla beraber en çok kullanım alanı saç tasarım alanıdır. Özellikle kuaförler tarafından saçların uzun süreli hasarını gidermek ve kalıcı düzlük yaratabilmek amacıyla sık sık kullanıldığı bilinmektedir. Uzmanlar, özellikle bazı kadınların 3-6 ay aralıklarla saçlarına kalıcı olarak keratin bakımı yaptırdıklarını ve kalıcı fön çektirdiklerini, ancak bunun yarar ve zararlarının olabileceği konusunda ikiye ayrılmaktadırlar.

Keratin ile saç bakımı özellikle de Türkiye’de dahil olmak üzere bazı ülkelerde çok fazla tercih edilirken, bazı kadınlar saçlarının keratin bakımı uygulamalarından hemen sonra çok daha iyi göründüğüne ve daha fazla canlı ve bakımlı durduğuna değinmektedirler. En büyük kullanım alanı olarak kuaförler birinci sırada gelirken, keratin kullanımı yeni bir şey değildir. Çok uzun yıllar öncesinden beri saç alanında bazı kuaförler tarafından aktif olarak kullanılırken, günümüzde ise mahalle kuaförlerinde bile aktif uygulanmaya başlamasından dolayı adını çok daha fazla duyabilmek mümkün olmuştur. Ancak genellikle, özellikle de düzgün bir kuaförde keratin saç bakımı yaptırmak çok önemlidir.

Keratin Yararları Ve Etkileri Nelerdir?Keratin Nedir? – Faydaları Ve Zararları

Saçlarında keratin kullanan insanlar, kısa süre içerisinde saçlarının çok daha canlı, parlak ve daha iyi durduğuna ve daha çabuk uzadığına değinmektedirler. Bazı keratin kullanan insanlar ise saçlarının kısa süre içerisinde kıvırcıklığının daha büyük oranda azaldığını ve daha düz saçlara keratin yararları sayesinde sahip olduklarını ifade etmektedirler. Bazı kadınlar saçlarının keratin bakımı faydaları öncesinde çok kötü olduğunu, yanık ve yıpranmış göründüğünü, ancak keratin bakımı sonrasında çok daha iyi göründüğünü ifade etmişlerdir.

Kuaförler ise genel olarak keratin saça faydaları konusunda çok iyi sonuçlar aldıklarını, müşterilerinin kendilerine sık sık bu taleplerle geldiğini ve keratin bakımı memnuniyeti konusunda çok iyi memnuniyet düzeyi olabileceğinden söz ederler. Kaliteli bir keratin kullanımı sayesinde en iyi sonuçların elde edilmeyeceğini, aynı zamanda uygulama miktarı ve dakikası gibi konuların profesyonel kuaförler tarafından yapılması gerektiği ifade edilir.

Keratin ile saç bakım uygulamalarında en önemli olan durumun saça uygulanacak olan keratin miktarı, bekletme süresi ve uygulama sırasında yapılacak olan işlemler olarak önemli olduğu belirtilmektedir.

Bazı kadınlar özellikle saçlarının keratin bakımı öncesinde çok dalgalı iken, keratin bakımı sonrasında ise çok daha düzgün ve düz saçlara sahip olduğunu ifade etmektedirler. Bu konuda özellikle kıvırcık saç tipine sahip olan kadınların keratin bakımına bu sebeple çok daha fazla ilgi duyan ve kuaförlere bu konudan ötürü çok kez başvuru yapan müşteri sınıfında 1. sırada geldiklerinden söz edilmektedir.

Keratin Uygulama Yöntemleri

Salon keratin tedavileri nedir?

Bazen Brezilya keratin tedavisi olarak adlandırılan bu zaman yoğun keratin kullanma yöntemi birkaç adım içerir. İlk olarak, formaldehit içeren bir krem saçınız henüz ıslak iken uygulanır ve bir süre boyunca saçınızda bekletilir. Bu süre yine kuaförünüz tarafından belirlenecektir. Brezilya fönü olarak da adlandırılan bu yöntem sayesinde kişiler çok uzun süre olmasa bile saçlarının belirli bir süre daha bakımlı ve daha düz görünecek olduğu konusunda bilgi sahibi olurlar ve asıl bu işlemin uygulanmasının amacı olarak da zaten kalıcı fön olarak adlandırılan bu keratin bakımının yapılmasıdır. Tedavi uygulandıktan sonra saçınızı birkaç gün kuru tutarak asla suya sokmamanız ve saçınızı yıkamamanız önerilir. Bazı durumlarda kuaför salonuna birkaç gün sonra yeniden uğramanız istenir ve kalıcı fönün etkisinin daha iyi olması için bazı farklı işlemler uygulanabilir.

Keratin serumları, şampuanlar ve saç kremleri

Keratin serumları, şampuanlar ve saç kremleri bir salondaki keratin tedavisi ile aynı etkileri göstermez. Evde uygulanacak olan keratin tedavilerinin her biri bazı sorunlara sebep olabilir. Bunun sebebi direkt saf olarak keratin kullanımı olursa saçların ve vücudun bundan zarar görme olasılığıdır. Ancak keratin içeren şampuanlar ve diğer kremler gibi keratin içerikli olan ürünlerden kuaför salonlarında yapılacak keratin etkisini beklemek doğru değildir. Çünkü evde uygulanacak olan bu bakım çalışmaları kısa süre etkilidir ve sık sık uygulansa bile salonda yapılan keratin bakımının birebir aynı etkisini veya yakın etkisini göstermesi asla mümkün değildir. Şampuan ve kremler saçınıza direkt nüfuz edemeyeceği için keratin tedavisinin evde kendi başınıza bu tür az miktarda keratin içeren ürünlerle mümkün olmayacağını bilmeniz önemlidir.

Keratin takviyeleriKeratin Nedir? – Faydaları Ve Zararları

Keratin takviyelerini hemen hemen birçok satış reyonunda bulunabilir. Ancak keratin takviyelerinin kullanımı bazı riskleri beraberinde getirebilir. Aşırı oranda protein yüklemesine sebep olabileceği için uzmanlar özellikle keratin takviyesi güvenli mi? Sorusuna güvenli olmadığı ve kişilerin bu tür takviye olan ürünlerden uzak durması gerektiğini belirtmektedirler.

Keratin bakımı kaç para?

Keratinle saç bakım tedavileri genel olarak bazı farklara göre değişim gösterir. Türkiye’de orta seviyede lüks ve kaliteli bir kuaförde ortalama olarak 2020 yılı keratin saç bakım ücretleri için 1.500 TL kadar bir ödeme yapmak gerekli olabilir. Ancak 3 aya kadar kalıcı fön etkisinden dolayı eğer ki kuaförünüz kalıcı fön etkisinin 3 ay boyunca bozulmayacağı garantisi veriyorsa ve her gün fön çektirmek için zaten 50 TL veriyorsanız keratin ile saç bakımı sizin için en doğru tercih olabilir.

Bunun yanında keratin ile saç bakım ücretleri bazı mahalla kuaförlerinde 600 TL’ye hatta daha düşük fiyatlara kadar düşebilir. Ancak bunun etkisinin nasıl olacağı ve ne kadar iyi kalıcı etkisi olacağı konusunda genelde bir garanti verilemez. Çok lüks ve ünlenmiş olan kadın kuaförlerinde keratin ile saç bakım tedavisi ücreti diğer ekstra bakımlar ile beraber 3.000 TL’ye kadar ulaşabilir. Özellikle Bebek, Etiler gibi İstanbul ilimizde bulunan lüks kuaförlerde keratin ile saç bakım ücretleri gereğinden çok ama çok daha pahalı olabilir. Buralarda uygulanacak olan tedavilerde aslında daha iyi garanti olması, daha iyi malzeme kullanımı ve daha doğru teknikler ile keratin bakımı uygulaması yapılmasından dolayı sonuç genelde çok daha iyi olacaktır.

Olası risk ve yan etkiler

Salonlarda uygulanan keratin tedavilerinde büyük miktarlarda formaldehit içerir. Kuaför salonlarında çalışan bazı çalışanlar keratin kullanımı sonrasında çok şiddetli ve aralıklarla tekrar eden burun kanamaları olduğunu ve baş ağrısı gibi sorunlar yaşadıklarını bildirmiştir. Ancak çoğu keratin uygulaması kişi üzerinde güvenlidir ve bugüne kadar herhangi bir ölümcül etki görülmediği bilinir. Uzmanlar özellikle kuaförlerde çalışan kişilerin keratinin yan etkileri dolayısı ile maske takarak bu uygulamayı yapmalarının çok daha doğru olacağına değinirler. Yapılan bazı çalışmalarda keratinin burun kanaması gibi sorunlara sebep olmasının çok ciddi sebepleri olabileceği iddia edilmektedir.

Genel olarak ise keratin ile saç bakım tedavisi özellikle uygulama yapılacak olan kişinin ilgili etken maddeye karşı herhangi bir alerjisi yok ise güvenle uygulanabileceği tahmin edilir.

*Kaynaklar ve ileri okuma:

https://www.groupon.com/articles/what-is-keratin