Son zamanların en çok tüketilen ürünlerinden biri şüphesiz kahvedir. Hem sağlığa faydalı hem uyku açan bir lezzet olduğundan ötürü sıklıkla tercih edilmektedir. Kalp ve damar hastalıklarına, dikkatsizliğe, baş ağrısına, vb. iyi geldiği bilinmektedir. Ancak hangi kahveyi ne kadar tüketmeli sorusunun yanıtı ise belirsiz. Aşağıda kahve çeşitleri içinde lezzetli ve mükemmel 14 ürün yer almaktadır.

Listemize geçmeden önce, sosyal medya siteleri, ekşisözlük ve forumlardan derlyerek tarafsız bir şekilde oluşturduğumuz EN İYİLER listelerimize mutlaka göz atmanızı öneririz.

Liberica Kahve Çeşidi

Kahve Çeşitleri – 2021 Güncel –  Birbirinden Harika 14 Kahve Ürünü

Bu kahve türünün çekirdekleri çok büyüktür. Tadı ise yavan olduğundan seveni kadar sevmeyeni de çoktur. Dünya genelinde kahvenin bitme tehlikesi yaşadığı bir vakitte keşfedildiğinden değeri büyüktür. Kahve sevdalılarının afiyetle içeceğini düşünürüz.

1890 senesinden bugüne hâlâ çokça içilen ve beğenilen bir kahve türü olduğu unutulmamalıdır. Keskin kokusu ve damakta bıraktığı enfes tadı her şeye değerdir.

Ayrıca en iyi termos markaları yazımıza da bakabilirsiniz.

Arabica Kahve

Kahve Çeşitleri – 2021 Güncel –  Birbirinden Harika 14 Kahve Ürünü

Dünya çapında en çok tercih edilen kahve türü Arabacia’dır. Her ne kadar fark etmesek de günlük hayatımızda içtiğimiz kahveler yüzde 90 Arabica türüne aittir. Tadı, kokusu, dokusu ve kalitesi yüzyıllar geçmesine rağmen değişmez. Hâlâ sıklıkla tüketilir.

Arabica kahve’nin kokusu ve şekli ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir. Her ülkede bu tür kahvelere farklı koku ilaveleri yapılmaktadır. Bu yüzden Arabica çekirdeklerinin tadı da değişmektedir. Kahve tiryakileri için bir tür zenginliğe işaret eden bu durum, o ülkenin yeme- içme kültürüyle alakalıdır.

Robusta Kahve

Kahve Çeşitleri – 2021 Güncel –  Birbirinden Harika 14 Kahve Ürünü

Vietnam, Brezilya, vb. bölgelerde toplanan kahve çekirdekleri bu kahve türüne aittir. Arabica kahveler az alınarak tüketilir ancak Robusta’ları eve depolayabilirsiniz. Hiçbir şekilde bozulmaz. Tadını ve kokusunu kaybetmez.

Robusta kahveler, hazır toz içeceklerde kullanılır. Marketten aldığımız ucuz toz kahvelerde genelde bu kahve türü kullanılmaktadır. Dayanıklılığı ve tadı nedeniyle Robusta kahveler, sektöründe ciddi kâr marjına sahiptir.

Excalse Kahve

Kahve Çeşitleri – 2021 Güncel –  Birbirinden Harika 14 Kahve Ürünü

Tadı çok keskindir ve ağırdır. Bu nedenle çok az kullanılır. Dünya kahve sektörünün minimum yüzde 5’inde Excalse çeşidi kullanılmaktadır. Koku ve lezzet değeri yüksektir. Ancak çok ağır olması tercih edilme sıklığını azaltır. Genellikle Güneydoğu Asya’da üretilir.

Espresso Kahve

Kahve Çeşitleri – 2021 Güncel –  Birbirinden Harika 14 Kahve Ürünü

İtalyan kahvesi olarak bilinir. Hızlıca hazırlandığı için dünya genelinde sıkça bu kahve türü tüketilir. Bu kahveyi içmek için özel kahve makinelerine ihtiyaç vardır. Espresso makineleri, lezzetli ve hoş kokulu kahveler hazırlamanızda sizlere yardım ederler.

Türk kahvesiyle benzer tarafları vardır. Mesela; her iki kahve türü de fincan da servis edilir. Fincan ufaktır. İki kahve de ince çekilmiş kahve çekirdekleri ile hazırlanır. Fakat espressoda telve bulunmaz. Türk kahvesinden ayrılan yönü de budur.

Sabahları veya akşamları içilen espresso (veya expresso), yurt dışında yanında birkaç parça çikolata ile servis edilir. Kruvasan da kahveye eşlik edebilir.

Filtre Kahve

Kahve Çeşitleri – 2021 Güncel –  Birbirinden Harika 14 Kahve Ürünü

Günümüzün kahve çeşitleri arasında en çok tüketilen türüdür. Ayrıca marketlerde satıldığı için kolayca evinizde de hazırlayabilirsiniz. Orta çekilmiş kahve çekirdeklerinin süzülmesiyle meydana gelen filtre kahve, kokusu ve damakta bıraktığı tadı ile oldukça beğenilir.

Ağır bir kahve türü olduğu için şekerle veya sütle de servis edilebilir. Her zevke göre hazırlanabilen bir kahve türüdür. French press veya kahve makineleriyle hemen yapılır. Biraz dinlendikten sonra servis edilmesi çok daha iyidir.

Americano Kahve Türü

Kahve Çeşitleri – 2021 Güncel –  Birbirinden Harika 14 Kahve Ürünü

Espresso ve filte kahve arasında bir tadı vardır. Espresso kahve türünden çok daha yumuşaktır. Bu sebeple kolayca içilebilir. Ancak filtre kahveden ağır olduğu için tüketimi esnasında bunu göz önünde bulundurmak gerekir.

Americano, espresso kahvenin üzerine sıcak su ilave edilerek kolayca hazırlanabilir. Kahvenin tarihi 2. Dünya Savaşı yıllarına kadar gitmektedir. Amerikalı askerler, İtalyan kahvesi olan espressoyu biraz acı bulurlar. Memleketlerine döndüklerinde üzerine sıcak su ilave ederler. Böylece adı da ‘’Americano’’ olarak kalır. Şu an tüm dünyada toz hâli de mevcut olmak üzere milyonlarca kişi tarafından tüketilmektedir.

En iyi balık yağı listesine de bakabilirsiniz.

Türk Kahvesi

Kahve Çeşitleri – 2021 Güncel –  Birbirinden Harika 14 Kahve Ürünü

Ülkemizde her sohbetin yanında, misafir geldiğinde, kız isteme törenlerinde, vs. Türk kahvesine ihtiyaç duyulur. Orta, şekerli ve sade hâlleri mevcuttur. Tadı ağır ve kokusu keskin olduğu için herkes bu kahveyi sade bir şekilde tüketemez. İçine şeker atanlar veya süt koyanlar da vardır. Ancak her şartta tadı güzeldir. Uyku açar, kalp hastalıklarına iyi gelir, dikkatsizliği azaltır, vb. faydaları mevcuttur.

Günde en az 2 fincan içilmesi önerilir. Espressodan farkı telvesinin olmasıdır. Tadı onun gibi serttir. Kahve falı bakma anlayışı böylece oluşmuş ve kültürümüze girmiştir.

Mocha

Kahve Çeşitleri – 2021 Güncel –  Birbirinden Harika 14 Kahve Ürünü

Sert ve acı kahveden pek haz etmeyenler için piyasa sürülmüş bir kahve türüdür. Süt, çikolata ve espresso ile hazırlanır. Şu an marketlerde toz versiyonu da bulunmaktadır. Kahve zincirlerinin ve yeni dönem kahve satan yerlerin gözde içeceklerinden biridir.

Sütlüsü, şekerlisi, çikolatalısı, vb. her türü bulunan kahvenin, her ülkede ve medeniyette farklı içim şekli ve kültürü vardır. Mocha genelde orta boy bir bardakta servis edilir. Tadı hafif olduğu için uyku açmaz, midenizi yormaz.

Cafe Latte

Kahve Çeşitleri – 2021 Güncel –  Birbirinden Harika 14 Kahve Ürünü

Espresso kökenli kahve çeşitlerinden biri de cafe lattedir. Latte bilindiği üzere İtalyanca’da süt manasına gelir. Espresso kahvenin üzerine süt köpüğü koyarak hazırlanan kahve çeşidine cafe latte adını veriyoruz. Günümüzde en çok büyük kahve zincirlerinde sipariş edilen bir türdür. Marketlerde toz hâli de satılmaktadır.

Ayrıca evinizde kendi cafe lattenizi yapabilirsiniz. Espresso makineniz varsa içine biraz süt ekleyerek, üzerine de süt köpüğü koyarak harika bir cafe latte hazırlayabilirsiniz.

Macchiato

Kahve Çeşitleri – 2021 Güncel –  Birbirinden Harika 14 Kahve Ürünü

Espresso kahvenin üzerine benek konularak yapılan bir kahve çeşididir. Espresso türüne ait macchiatolar, çok daha yoğun kahve tadına sahipler. Çünkü fincanların üzerine yapılan şekiller kahveden oluşur. Kakao tadını buram buram hissedeceğiniz bu kahve türüü mutlka deneyin.

Birçok kafede ve kahvecide en çok tüketilen ürünlerden biri hâline gelmeyi başarmıştır. Bu kahvenin yanında tatlı veya kruvasan yemek lezzeti ikiye katlayacaktır.

Cortado

Kahve Çeşitleri – 2021 Güncel –  Birbirinden Harika 14 Kahve Ürünü

Genelde Portekiz’de içilen bir kahve türüdür. Espresso soylu kahvelerden (maccihiato, latte, mocha, vs.) biridir. Kahvenin içerisine hiçbir şekilde süt ve süt tozu eklenmez. Sadece kahvenin üst kısmına biraz süt köpüğü konulabilir. Diğer kahve türleri kadar pek yaygın olmasa da seveni ve içeni çoktur.

Cappuccino

Kahve Çeşitleri – 2021 Güncel –  Birbirinden Harika 14 Kahve Ürünü

Espresso kahvenin üzerine süt köpüğü eklenerek üretilir. Ayrıca kahvenin içine de biraz süt katılır. Kıvamı, kokusu ve tadı ile herkesi mest eder. İtalya’da sıklıkla tüketilir. Ancak bu ürünü sadece kahvaltıda içmeniz gerekir. Öğleden sonra veya akşam saatlerinde tüketimi azdır. Bir kültür hâline geldiği için geç saatlerde tüketilmesi pek hoş görülmez.

Marketlerde toz versiyonu da satıldığı için alıp evinizde basit bir cappucino hazırlayabilirsiniz. Porselen bardakta servis yapmanız gerektiğini unutmayın. Kahvenin sıcaklığının azalmasını önler.

En iyi probiyotik hakkında bilgileri de inceleyebilirsiniz.

Frappe

Kahve Çeşitleri – 2021 Güncel –  Birbirinden Harika 14 Kahve Ürünü

Soğuk kahve çeşitleri içinde prestijli bir yere sahip olan frappe, en çok Yunanistan’da tüketilir. Zira, oradan tüm dünyaya yayılmıştır. Kahvenin üzerine soğuk su eklenir ve köpürtülür. Frappe’nin olayı içine buz eklenmesidir. Sıcak yaz günlerinde tüketilmesi tavsiye edilir. Frappe, uzun boylu ve ince kıvrımlı bardakların içine konur.

Kahve Çeşitleri Hakkında Merak Edilenler

En çok tüketilen kahve çeşitleri nelerdir?

Americano, latte, cappuccino, mocha, Irish kahve, Türk kahvesi, doppio, vs. en çok içilen kahve çeşitlerinden bazılarıdır.

Evde yapılabilecek kahve çeşitleri nelerdir?

Türk kahvesi, latte, frappe, cappuccino, vb. kahveleri evde kolayca yapabilirsiniz.

Starbucks kahve çeşitleri nelerdir?

Caramel macchiato, filtre kahve, classic hot chocolate, frappuccino, vb. Starbucks’da sürekli tercih edilen kahvelerdendir.

Kahve Türleri hakkında önerilerinizi ve deneyimlerinizi yorum kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.
Kategori: