Sosyal Medya Uygulamaları

Tüm dünyada en fazla kullanılan sosyal medya uygulamalarını milyarlarca insan kullanıyor. Milyarlarca aktif kullanıcının kullandığı bu sosyal medya uygulamaları bazıları için kazanç kapısı, bazıları için ise bir eğlence ve kafa dağıtma mekanı olarak telefonlarda yer buluyor.

2020 yılının en iyi sosyal medya uygulamalarını Türkiye’de 50 milyondan daha fazla insanın kullandığı biliniyor ve her geçen gün Türk vatandaşları bu uygulamalarda üyelikler oluşturarak farklı insanların arasına karışıyorlar.

FacebookSosyal Medya Uygulamaları

Dünyanın en aktif ve en çok kullanıcı sayısına sahip olan sosyal medya uygulaması olarak Facebook 1.5 milyarı aşan kullanıcı sayısının yanında aktif olarak bir reklam platformu, medya platformu ve oyun platformu olarak tanınıyor. Facebook sadece bir sosyal medya platformu olmakla sınırlı değil, aynı zamanda gelir getirici sayfalar sayesinde bazıları için para kazandıran bir sosyal medya sitesi olarak bilinmekte. Oyun oynamak isteyen kullanıcıların yine aktif olarak kullandıkları Facebook dünyanın en popüler oyunlarını da bünyesinde barındırıyor.

Android Uygulaması / iOS Uygulaması

InstagramSosyal Medya Uygulamaları

Facebook’un satın almasından hemen sonra daha aktif kullanılmaya başlanan Instagram’ın 1 milyarı aşan kullanıcı sayısının gelecekte Facebook’u geçmesi bekleniyor. Analizlere göre Instagram, Facebook’a göre daha fazla beğeniliyor ve yapılan anketlerde de kullanıcıların 2 platformdan 1 tanesini seçecek olsalar Instagram’ı seçecek oldukları belirtiliyor. Fotoğraf ve video paylaşım platformu olarak bilinen Instagram’ın özellikle de kısa süre içerisinde bu kadar başarıya ulaşmasında fenomen insanların ve gelir kazandırıcı sayfaların etkisinin çok ama çok büyük olduğu biliniyor.

Instagram aynı zamanda her yaştan insanın aynı anda yorumlarda buluşabildiği, kullanımı ve takip etmesi Facebook’a göre çok daha rahat olmasından ve tasarımsal açıdan amacı sadece fotoğraf ve video olduğu için sadelik seven kullanıcıların en çok sevdiği uygulamalar arasında 1. sırada yer alıyor. Instagram’a gelecekte rakip olabilecek bir sosyal medya platformunun çıkmasının da pek mümkün olmayacağı, kullanıcıların Instagram’ı benimsediğinden söz ediliyor.

Android Uygulaması / iOS Uygulaması

TwitterSosyal Medya Uygulamaları

Mikroblog sitesi olarak tanınan Twitter, özellikle de insanların belirli karakter sınırına göre hareket edip kendilerini ifade edebildikleri sosyal medya sitesidir. Eskiden 140 karakter olan sınır arttırılırken aynı zamanda yeni dönemde sesli tweet atma özelliği sosyal medya platformuna eklendi. ABD merkezli olan sosyal medya sitesi özellikle tarafsız haber alma, dünyadan haberler konusunda en fazla kullanılan internet sitesi olmayı sürdürmektedir.

Twitter’da insanlar birbirleri ile her zaman iletişime geçebilirler ve kullanıcılar fotoğraf, video ve yazılı paylaşımlarda bulunabilir. Sosyal medya sitesi aynı zamanda canlı yayınlar adı altında yayın yapma imkanı da tanımakta olup, özellikle de kullanıcıların tarafsız haber alması, herkesin özgür ve herkese karşı eşit bir ortam yaratma fikrini oldukça güçlü bir şekilde uygulamaktadır. Öyle ki Twitter bazı diktatörlüğe doğru ilerleyen ülkelerden gelen taleplere engellenme pahasına yanıt vermemekte ve kullanıcıların gizlilik ve güvenliğini en üst düzeyde korumaktadır.

Android Uygulaması / iOS Uygulaması

YouTubeSosyal Medya Uygulamaları

YouTube, Google’a ait olan bir sosyal video platformu olarak tanınırken, sosyal medya sitesi tanımına pek uymuyor. Ancak sosyal medya olarak tanımlayanların sayısı hızla artıyor. Bunda yorum yapma ve yoruma yanıt verme, aynı zamanda canlı yayınlara yazılı olarak katılabilme ve gündelik hayattan paylaşımların yapılmaya başlaması sebep olarak gösterilmekte. YouTube’da diğer sosyal medya platformlarına göre yazılı bir bilgi bulmak çok mümkün olmazken, milyarlarca video bulunmaktadır.

Android Uygulaması / iOS Uygulaması

Bu arada Youtube Video İndirme Sitesi içeriğimize de göz atmanızı öneririz.

TikTokSosyal Medya Uygulamaları

Son zamanların, özellikle de 2020 yılının en çok kullanılan sosyal medya uygulamalarından olan TikTok, milyonlarca insan tarafından kullanılıyor. Sadece ABD’de 100 milyondan daha fazla aktif kullanıcısı bulunan sosyal medya platformunda kullanıcılar belirli akımlara katılıyorlar ve belirli videolar paylaşarak bunlara ses desteği ekleyip daha eğlenceli hale getirebiliyorlar. TikTok bugün için milyonlarca insan tarafından kullanılırken bunda eğlenceli ses destekleri ve kullanıcıya sunduğu kolaylıklar birinci sebep olarak gösteriliyor. Tamamen ücretsiz olarak kullanıcılara sunulan TikTok, reklamlar ile destekleniyor ve milyarlarca dolarlık geliri bulunuyor.

Son zamanlarda TikTok’un diğer sosyal medya uygulamalarına göre kısa süre içerisinde çok hızlı büyümesinin ardında özellikle de kullanıcıların Twitter ve diğer sosyal medya platformlarına oranla daha kısa sürede çok daha fazla takipçi kazanabiliyor olması ve bazı tanınan haklar ön plana çıkıyor. Belirli dakika içerisinde belirli videolar çekilmesine izin verdiği için TikTok’ta uzun videolar görmek mümkün değil ve bu yönüyle kullanıcılar çok kısa süreli eğlenceli akımlara katılabiliyorlar. Bazı kullanıcılar sesli düet özelliğinden yararlanırken bunun da uygulamaya katılımda önemli olduğu belirtiliyor.

Android Uygulaması / iOS Uygulaması

WhatsAppSosyal Medya Uygulamaları

İstisnasız insanları gruplar ile bir araya getiren, milyarlarca kullanıcısı bulunan WhatsApp bu listede ilk sıralarda yer alıyor. Dünyanın en büyük sosyal medya uygulamaları arasında yer alan uygulama kullanıcılara cep telefonu numaraları üzerinden sadece internet desteği sayesinde mesajlar gönderip almalarına, video ve sesli görüşmeler yapmalarına olanak sunuyor.

Uygulamada bulunan bu desteklerin yanında özellikle WhatsApp’ın son yıllarda aktif olarak kullanılmasının sebebi çok daha kolay iletişime izin veriyor olması. SMS paketleri yerine internet paketleri sayesinde çok daha fazla mesaj hakkı elde edilmesi ve Wifi üzerinden sınırsız mesajlaşma hakkına sahip olmak bunların en başında gelen sebeplerden bir tanesi olarak gösterilmekte.

Android Uygulaması / iOS Uygulaması

WeChatSosyal Medya Uygulamaları

WeChat yine WhatsApp gibi olan ancak daha farklı özellikler sunan bir mobil uygulama. Çin merkezli olan uygulama kullanıcılara mesajlaşma, konuşma ve benzer haklar tanırken aynı zamanda gruplar oluşturulması ve sanal sosyal medya odacıklarına izin veriyor. Çok aktif kullanıcı sayısı olmasına rağmen WeChat’in özellikle de Pekin hükümeti tarafından aktif olarak izlendiği iddia edildiği için dünyada çok fazla rağbet görmüyor ve daha çok Çinli kullanıcıların kullandığı bir uygulama olduğu biliniyor.

Android Uygulaması / iOS Uygulaması

SnapchatSosyal Medya Uygulamaları

Snapchat bugün günümüzün en fazla kullanılan sosyal medya platformlarından bir tanesidir. Sadece uygulama üzerinden kullanılabilen Snapchat, kullanıcılara anlık snapler çekmelerine izin vermekte ve kullanıcılar birkaç saniyelik gif benzeri videoları da istedikleri kullanıcılara açık olarak paylaşabilmektedirler. Dünyada çok aktif kullanıcısı bulunan Snapchat’in özellikle de son yıllarda bu kadar fazla kullanılıyor olması gizlilik odaklı olmasıdır.

Mesajlaştığınız kişinin izin verdiği ölçütler doğrultusunda mesajları görebilir, saklayabilir ve ekran görüntüsü gibi hileler yaptığınız anda yakalanabilirsiniz. Bu yönüyle özellikle de çok sayıda düzgün insanın aktif olarak kullandığı uygulama gizlilik odaklı olduğu için sevilerek tercih ediliyor. Snapchat’in bu kadar kullanılmasının bir diğer sebebi ise diğer uygulamalara oranla daha farklı yapısı olması ve emoji desteklerinin çok sayıda olması.

Android Uygulaması / iOS Uygulaması

LinkedInSosyal Medya Uygulamaları

Eğer iş amaçlı bir yere ihtiyacınız olursa ilk olarak sizi bulacak olan platformlardan ilki LinkedIn olacaktır. Profesyonel mesajlaşma ve takip ağı olarak bilinen LinkedIn, özellikle iş amaçlı bir kişinin geçmişini incelemek, nerelerde ne kadar süre boyunca çalıştığını anlamak ve benzer konularda aktif olarak şirketler tarafından da kullanılmaktadır. LinkedIn’de profesyonellik esastır ve eğlence amacı için kullanılamaz. Aynı zamanda LinkedIn bir iş ağı olarak biliniyor olsa da her zaman iş ağı olarak değil, bazı durumlarda kişiyi tanımak, doğru söyleyip söylemediğini bilebilmek için farklı kimseler tarafından da aktif olarak kullanılıyor.

Android Uygulaması / iOS Uygulaması

*En iyi sosyal medya uygulamaları 2020 listemiz aralıklarla güncellenebilir. Bu içerik Zovovo.com için özel olarak hazırlanmıştır.