Apple’ın akıllı telefonları gibi cihazlarında yer verdiği en büyük güvenlik özellikleri arasında yer alan FaceID bu dönemde maske kullanımı dolayısı ile kullanıcılarının canını sıkıyor. Güvenlik nedeniyle FaceID kullanıcı olan insan yüzünü defalarca kez kızılötesi olarak tarıyor ve güvenlik aşamaları doğrulanması halinde cihaz kilidi hemen açılıyor.

FaceID özellikle dünyada en iyi çalıştığı cihaz olan iPhone 11 serisinde saliseler içerisinde kullanıcısı olan insanı tanıyor ve hemen kilidi açıyor. Ancak corona virüsü ile beraber artık sosyal hayatın bir parçası olan, hatta evlerin içerisinde bile aktif olarak kullanılmaya başlanan maskeler dolayısı ile insan yüzünü doğru okumakta zorlanıyor, hatta okuyamıyor.

ABD’li teknoloji devi Apple, her zaman kullanıcı güvenliğini birinci sırada tuttuklarını ve cihazlarında yer alan FaceID sisteminin en etkili güvenlik önlemi olduğuna dikkat çekerken, bu dönemde teknoloji devi şirketin yeni güncelleme üzerinde çalıştığı belirtiliyor.iPhone’da FaceID Maske İle Nasıl Kullanılır?

Kullanıcıların yaşadıkları FaceID zorluğunun farkında olan Apple, maske ile FaceID nasıl kullanılır? Sorusunun yanıtını yeni güncelleme ile çözeceklerini bildirdi. Apple, iOS 13.5 güncellemesi ile beraber şirket maske takan kullanıcıların yüzünü otomatik olarak algılayacak olduklarını, bu sayede kullanıcıların FaceID yerine parola girerek cihazlarını hemen açabilecek olduklarına değindi.

Özellikle maske ile FaceID kullanılmasına izin vermeyecek olan Apple, bu durumun güvenlik ihlallerine sebep olacağının farkında. Bu sebeple kullanıcılar yeni gelecek olan güncelleme ile eğer ki ağızlarında maske var ise cihaz tarafından saliseler içerisinde daha cihazı ellerine alır almaz otomatik ‘maske takıyor’ olarak algılanacak ve Apple cihazlar 2. güvenlik yöntemi olarak FaceID ayarlamasında mecburen seçilen parolayı girerek cihazlarını FaceID tarama doğrulamasını beklemeden hemen parola girerek cihazlarını açabilecekler.iPhone’da FaceID Maske İle Nasıl Kullanılır?

Bu sayede herhangi şekilde vakit kaybetmeyecek olan Apple kullanıcıları özellikle corona virüsünden dolayı maske takmak zorunda kaldıkları bu dönemde bu zorluktan kurtulmuş olacaklar.

Maske takan kullanıcıların yeni güncelleme birkaç gün içerisinde gelene kadar isterler ise bekleme ekranında FaceID doğrulamasını beklemek istemiyorlar ise FaceID özelliğini kapatarak şimdilik sadece parola girerek cihazlarını açmaya ayarlayabilecek oldukları belirtilmekte. Güncellemenin birkaç gün içerisinde tüm dünyada aynı anda Apple kullanıcılarına sunulması bekleniyor.