Metaverse arsa satın alma işlemleri, tamamen sanal gerçekçilik üzerine kurulmuştur. Sanal platformlarda, arsa alınıp satılma işlemleri ve kiralama işlemlerinin yapılması ile kişilerin bu işlemler üzerinden para kazanmasına imkan sunulmaktadır. Özellikle Facebook platformunun isminin Meta olarak güncellenmesinden sonra büyük bir yükseliş yakalayan metaverse projeleri, birçok kişi tarafından ilgi görmektedir. Metaverse arsa alımlarının gerçekleştirilmesi için kripto para kullanımının geçerli olması, kripto para piyasasının da kullanıcı sayılarında artış yaşanmasını sağlamıştır. Gerçek dünyada yer alan ülkelerden ve şehirlerden arsaların alınması, kişilerin bu platformlarda satın aldığı arsaları kiralaması ile kazanç elde etmesi, yatırımcılar için farklı bir kapının açılmasını sağlamıştır. Bazı metaverse projeleri ise, dünyanın birebir kopyasını tasarlamış ve arsaların dünya ile aynı konumlara sahip olmasını da sağlamıştır. Farklı tasarımlara sahip birçok evrenin bulunduğu bu platformlar, kişilerin gelecek yatırımları olarak değerlendirilmektedir. Yatırımcıların tercih edebileceği metaverse arsa alma işlemleri için bazı projeler şu şekilde sıralanabilir;

10. Starl Uyduları

Starl Uydulari

Starl Uyduları, tamamen uzay temasına sahip sanal bir evrenden meydana gelmektedir. Starl projesinde, diğer projelerde olduğu gibi arsalar bulunmamaktadır. Bu projede arsa yerine uydular yer almaktadır. Starl Uydu projesi, bir ay içerisinde altı kat değer kazanmıştır. Bu platformdaki uygu sahipleri, STARL üretimi gerçekleştirerek para kazanmaktadır. Yatırımcıların sahip olduğu uydular, farklı NFT siteleri üzerinden de satışa sunulabilmektedir.

9. Somnium Space

Somnium Space

Somnium space platformunda, kişilerin oyun oynaması ve bu oyunlar içerisinde arsa alım satım işlemlerinin yapılması gerçekleşmektedir. Bu platform, VR destekli bir evren oluşturma hedefine sahip olarak, kendisini geliştirmeye devam etmektedir.

8. Star Atlas Gemileri

Star Atlas Gemileri

Bu platform, Solana ekosistemine aittir. Star Atlas Gemi projesinde arsa satma ve arsa alma işlemlerinin yanı sıra, uzay gemileri de yer almaktadır. Uzay temasına sahip olan metaverse projeleri arasında yer alan Star Atlas Gemileri, oldukça popüler ve rağbet gören bir proje olarak dikkat çekmektedir. Star Atlas platformunda oyunlara katılabilmek için Solana cüzdan hesabına ihtiyaç vardır. Bu cüzdandaki kripto paraların kullanılması ile arsa ya da gemi alım satım işlemleri yapılabilmektedir.

7. Uplift World

Uplift World

Uplift world, platformu, dünyaca ünlü Minecraft temasında tasarlanmıştır. Oldukça fazla arsanın yer aldığı bu platform, Minecraft tarzı oyunları seven kişiler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Uplift Word platformundaki arsalar, WAX kullanımı ile alınıp satılabilmektedir. Bu platformda kullanıcılar hem oyun oynayabilmekte hem de oyun sırasında arsa alım satım işlemlerini gerçekleştirerek kripto para kazanabilmektedir.

6. Bloktopia Mağazaları

Bloktopia Magazalari

Bloktopia Mağazaları, yirmi bir katlı bir gökdelenden meydana gelmektedir. Bu gökdelende yer alan mağazalar, arsa olarak satışa sunulmaktadır. Aynı zamanda, gökdelen içerisinde yer alan reklam panoları da NFT olarak alınabiliniyor ve kiralanıyor. Daha çok reklam alımları ve reklamlar için kiralanan panolar üzerinden para kazanılan bu platform, büyük firmalara tarafından da oldukça ilgi görmektedir. Markaların reklam vermek için tercih ettiği Bloktopia Mağazaları, metaverse arsa alma projeleri arasında oldukça ilgi görmekte olan bir platformdur.

5. Treeverse

Treeverse

Treeverse, iki boyutlu bir tasarıma sahiptir. Daha çok eski bilgisayar oyunlarını anımsatan bir temaya sahiptir. Bu platformda satışa sunulan arsalar, oldukça hızlı bir şekilde tükenmiştir. Yatırımcılar için uzun vadede kar elde edilmesini sağlayabilen Treeverse platformu, oldukça büyük bir ilgi görmektedir.

4. The Sandbox Arsaları

The Sandbox Arsalari

The Sandbox Arsaları, resmi internet sitesi üzerinden alınabilindiği gibi OpenSea gibi NFT pazarlarından da alınabilmektedir. Tercih edilen bu sanal evrende satın alınan arsalar üzerinde oyun kurulumları gerçekleştirilmektedir. Kurulan oyunların oynanması ile de kripto para kazanılması mümkündür. Kısa sürede büyük kazançlar elde edilmesini sağlayan bu platform, kendini oyunlar konusunda geliştirmeye ve yeni oyunları evrenine eklemeye devam etmektedir.

3. OVR Land

OVR Land

OVR Land platformu, kendi evreninde yer alan arazilerin gerçek dünya üzerinde şekillendirilmesini sağlamaktadır. Oluşturulan platform, tam olarak gerçek dünyanın bir kopyasıdır. Bu evrende satılan ve satın alınan arsalar, gerçek dünyadaki konumlarına göre değerlere sahip olmaktadır.

2. Super World

Super World

Super World evreni de gerçek dünyanın yansımasından meydana gelmektedir. Bu platformda yer alan arsalar, dünyadaki konumları ile birebir olarak gösterilmektedir. Super World’de alınacak ya da satılacak arsaların değerleri, arsalarını dünya üzerindeki konumlarına ve konum özelliklerine göre belirlenmektedir.

1. Axie Infinity

Axie Infinity

Axie infinity, metaverse arsa alım satım işlemleri için oldukça sık tercih edilmektedir. Bu platformda bir arsa sahibi olunduktan sonra alınan arsa genişletilebilir özelliklere sahiptir. Alınan arsaların genişletilmesi ile bu platformda arsa sahibi olan kişilerin, arsa ticareti yapabilmelerine imkan sunulmaktadır. Metaverse arsa alma projeleri arasında yer alan Axie infinity, oldukça rağbet görmektedir.