Metaverse projeleri, sanal gerçeklik üzerinde kurulu platformlarda yatırımcıların arsa alım satım işlemlerini gerçekleştirmesidir. Geleceğin projeleri olarak anılan metaverse projeleri, sadece arsa alım satım işlemleri ile sınırlandırılmamaktadır. Arsa alım satım işlemlerinin yanı sıra, reklam sektörünün ve oyun platformlarının da yer aldığı bu evrende, alınan arsalar üzerine oyunların kurulması ve kişilerin oyunlar oynarken arsa aslım satmalarına da imkan sunulmaktadır. Bu platformlardan alım satım işlemlerinin yapılabilmesi için kişilerin sanal cüzdan hesaplarının olması gerekmektedir. Tüm alım satım işlemleri, kripto paralar ile gerçekleştirilmektedir. Alım satımın yanı sıra, arsaların ve reklam panolarının kiralanması ile de gelir elde edilebilinmektedir. Geleceğin dijital gayrimenkul sektörü olan bu platformda en çok tercih edilen metaverse projeleri şu şekilde sıralanabilir;

11. Terra Virtula Kolect (TVK)

terra Virtula Kolect

TVK platformu; AR/VR ortamları, mobil, web ve bilgisayar ortamlarını kapsayabilmesi ile oyuncular ve kripto para yatırımcıları tarafından oldukça ilgi gören projeler arasında yer almaktadır. Oyun üzerine kurulu olan bu projede, oyun içi satın alma işlemleri, son dönemlerde oldukça popülerlik kazanan e-spor turnuvalarının gerçekleştirilmesi ve NFT oluşturup satma gibi tüm işlemler yapılabilmektedir. Birçok avantaja sahip olan TVK platformu, alıcı ve satıcıların bir aya gelmesini sağlayan oldukça büyük bir ekosistemdir.

10. Epik Prime

Epik Prime

Epik Prime, oyunlar ile NFT kazanılmasına ve NFT satışına imkan sunan bir platformdur. Sanal dünyada yatırım yapan ve oyun tutkunu olan kişilerin bir araya gelerek kazanç elde etmesine imkan sunan bu platform aynı zamanda, AAA oyun şirketi ile anlaşma sağlayan ilk ve tek platformdur. Bu özelliği ile hem güvenilirliğini arttırmış hem de takipçi ve katılımcı sayılarının artmasını sağlamıştır.

9. Star Atlas

Star Atlas

Star Atlas platformu, Solona tabanlı bir metaverse projesidir. Fütüristik bir dünya temasına sahip olan bu evren, 2620 yılının dünyasını yansıtmaktadır. Oyun içerisinde birçok alım satım işlerinin yapılarak sanal para kazanılmasının yanı sıra, oyun içi görevlerin tamamlanması ile token kazanma fırsatı da kullanıcılara sunulmaktadır.

8. Somnium Space

Somnium Space

Somnium Space, tamamen 3D deneyim ile tasarlanmış bir metaverse projesidir. Kullanıcıların kendi avatarlarını ve arşlarını tasarlamasına imkan sunan bu evren, kişilerin alım satım yapabileceği birçok avantajı da beraberinde sunmaktadır. Ev, alışveriş merkezleri ve eğlence merkezleri gibi yapıların yer aldığı Somnium Space, kişilerin para kazanabilmesi için oldukça farklı seçeneklere sahiptir.

7. Bloktopia

Bloktopia

Bloktopia, blockchain tabanlı bir oyundur. Bu sanal evrende yer alan yirmi katlı bir gökdelen bulunmaktadır. Farklı seviyelere sahip olan her katta, kişilerin çeşitli gayrimenkul almaları ve bu gayrimenkulleri kiralayabilmeleri ile satabilmelerine imkan sunulmaktadır. Aynı zamanda, reklam firmalarının bu evren içerisinde yer alan panolara reklam verebilmelerine ve pano sahiplerinin de bu reklamlardan gelir elde etmesine de olanak sağlanmaktadır.

6. Gala

Gala

Gala, kişilerin bu evrende yer alan arsalar üzerinde oyun kurabilmelerine imkan sunan bir platformdur. Oyunların oynanması ile kripto para kazanılması ve farklı birçok oyunun oynanmasına imkan sunan bu metaverse projesi, birçok yatırımcı ve oyuncu tarafından tercih edilmektedir. Gala platformunun sahibi ise, Zynga’nın kurucu ortaklarından Eric Schiermeyer’dir. Bu isimde, platformun birçok yatırımcı tarafından tercih edilmesinde oldukça büyük bir öneme sahiptir.

5. High Street (HIGH COIN)

High Street HIGH COIN

High Street metaverse projesi, gelecek için yatırım yapmak isteyen yatırımcılar tarafından tercih edilmektedir. Gerçek dünyayı yansıtan bir evren temasına sahip olan bu platform, oyna kazan prensibine sahiptir. Aynı zamanda oldukça ünlü markalara ait NFT’lerin bulunduğu bu platformda, NFT alım satım işlemeleri de gerçekleştirilmektedir.

4. Decentraland (MANA)

Decentraland MANA

Decentraland, Ethereum tabanlı bir oyundur. Bu sayede, parsel satın alma işlemlerinin gerçekleştirilmesi, satın alınan parsellerin genişletilmesi ve bu parsellerin üzerinde farklı mimari yapıların inşa edilmesi gerçekleştirilmektedir. Parsellerin alım satım işlemlerinin gerçekleştirilmesinin yanı sıra, bu platformda oyun içerisinde yer alan ögelerin ve avatarların da satış işlemleri gerçekleştirilmektedir.

3. Enjin

Enjin

Enjin, oldukça geniş bir gayrimenkul hizmetine sahiptir. Bu platformda gayrimenkul alım satım işlemlerinin gerçekleştirilmesinin yanı sıra, oyun ögelerinin satış işlemleri de gerçekleştirilmektedir. Enjin, ethereum blockchain tabanlı bir platformdur.

2. Axie Infinity

Axie Infinity

Axie Infinity, NFT tabanlı bir çevrim içi oyun platformudur. Bu platform, oyun oynandıkça token kazanılmasına imkan sunmaktadır. Oyunlar ile kazanılan tokenler, on dört gün içerisinde nakit paraya dönüştürülmektedir. Kullanıcıların, oyunu oynadıkça AXS toplayabilmesine imkan sunmaktadır. Kullanıcılar oyun sayesinde topladıkları AXS’leri, AXS Ethereum’a dönüştürmektedir.

1. Sandbox

Sandbox

Sandbox, metaverse projeleri arasında oldukça popülerdir. Bu evrende, arsa alım satım ve kiralama işlemlerinin yanı sıra, arsa takas işlemleri de yapılabilmektedir. Aynı zamanda, Sandbox evreninin kendine ait NFT pazarı da bulunmaktadır. 3D tabanlı olan bu platform, ethereuma dayanmaktadır. Bu sanal evrende bulunmak için herhangi bir kod bilgisine ihtiyaç duyulmaması da kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih edilme nedenleri arasında yer almaktadır.