En İyi DeFi Projeleri

DeFi; açık kaynak koduna sahip, izne ve sınırlara gereksinim duymadan otoriteden bağımsız finansal ekosistemi blockchain aracılığıyla yürütme hareketi olarak da tanımlanmaktadır. DeFi projeleri ile herhangi bir aracıya gerek kalmadan kredi çekebilir, kredi verebilir ve diğer tüm bankacılık işlemleri gerçekleştirilebilir. DeFi projeleri, geleneksel finansal yatırımların dışında, kişilerin herhangi bir yere bağlı olmadan ve herhangi bir aracıya ihtiyaç duymadan işlemlerini yapabilmesini sağlamaktadır. DeFi ile yatırım maliyetleri önemli ölçüde azalır ve düşük gelirli kişilerin, daha geniş bir finansal hizmet yelpazesinden yararlanması sağlanır. Online bir yatırım alanı olan DeFi projeleri, birçok yatırımcı tarafından tercih edilmektedir. Özellikle yatırımcılar tarafından tercih edilen en iyi DeFi projeleri şu şekilde sıralanabilir;

13. Avalanche (AVAX)

Avalanche AVAX En İyi DeFi Projeleri

Avalanche (AVAX) – En İyi DeFi Projeleri

Avalanche, Labs tarafından geliştirilen ve AVAX ile ifade edilen bir coindir. Kendisini, Ethereum’un rakibi olarak gören Avalanche, en büyük DeFi projeleri arasında yer almaktadır. Yatırımcıların düşük maliyet ile hızlı bir şekilde işlem yapabilmesine imkan sunan Ava, bu avantajı ile de birçok yatırımcı tarafından tercih edilmektedir.

12. Lucky Block (LBLOCK)

Lucky Block LBLOCK En İyi DeFi Projeleri

Lucky Block (LBLOCK) – En İyi DeFi Projeleri

Lucky Block, bir çeşit piyango ve şans oyunları sistemine benzetilmektedir. Blockchain teknolojisine sahip olan Lucky Block, geleneksel sistemlerden kendisini ayırmaktadır. Lucky Block, hız, güvelik ve adalet temeline dayalı sistemi ile yatırımcılar tarafından oldukça fazla ilgi gören DeFi projeleri arasında yer almaktadır.

11. DAI

DAI En İyi DeFi Projeleri

DAI – En İyi DeFi Projeleri

DAI, bir dolara sabitlenen bir stabilcoindir. DAI’ nin, bir doların altında ya da üstünde olma ihtimalinde, MKR tokenleri yakılabilir veya oluşturulabilir. Bu sayede kullanıcılar, DAI coini her zaman bir dolara eşit olarak görebilir. DAI aynı zamanda, App’in en önemli platformlarından olan MakerDAO’nun sabit kripto parasıdır.

10. Uniswap (UNI)

Uniswap UNI En İyi DeFi Projeleri

Uniswap (UNI) – En İyi DeFi Projeleri

Uniswap platformunun yerel tokeni olan UNI, uzun zamandır en iyi DeFi projeleri arasında yer almaktadır. Uniswap, kullanıcıların ERC-20 tokenlerini herhangi bir aracıya ihtiyaç duymadan takas yapmasına imkan tanıyan bir platformdur. Yatırımcılar tarafından özellikle son dönemlerde oldukça sık tercih edilmektedir.

9. Chainlink (LINK)

Chainlink LINK En İyi DeFi Projeleri

Chainlink (LINK) – En İyi DeFi Projeleri

Bu platform 2017 yılında, blockchain ve blockchain dışındaki sistemler arasında harici bir bağlantı aracı olarak tanıtılmıştır. Chainlink’in gerçekleştirdiği akıllı sözleşmeler, API ve diğer veri akışlarının güvenliğini sağlamaktadır. Bunun yanı sıra, dışarıdan gelebilecek müdahalelerinde azalmasını sağlamaktır. Güvenlik konusunda kendini kanıtlamayı başaran Chainlink, yatırımcılar tarafından tercih edilmekte olan deFi projeleri arasında yer almaktadır.

8. Aave (AAVE)

Aave AAVE En İyi DeFi Projeleri

Aave (AAVE) – En İyi DeFi Projeleri

Açık kaynak tabanlı olarak geliştirilen Aave, sınırlı bir arza sahiptir. Yatırımcılar bu platformda; borç alma, takas ve faiz gibi özelliklerden yararlanabilmektedir. Aave coinleri, deFi projelerini bilmeyen kişiler tarafından bile bilinen ve en çok tercih edilen yatırımlar arasında yerini almaktadır. Aave’nin değerinin, ilerleyen dönemler için daha fazla artacağının düşünülmesi ise, yatırımcıların şimdiden Aave’yi tercih etmeleri arasında büyük bir öneme sahiptir.

7. Yearn.finance (YFI)

Yearn.finance YFI En İyi DeFi Projeleri

yearn.finance (YFI) – En İyi DeFi Projeleri

Yeran Finance, Yield farming ile ön plana çıkan ve yerel tokeni YFI olan en iyi deFi projeleri arasındadır. Yearn Finance, yatırımcıların bu platform üzerinden ek gelir kazanmasına imkan sunmaktadır. Yearn Finance aynı zamanda, yüksek faiz oranları olmadan kişilerin kredi kullanmalarına da imkan sunması ile bilinmektedir. Yearn Finance, sahip olduğu ve kullanıcılara tanıdığı bu özellikleri ile oldukça gelecek vadeden coinler arasında yer almaktadır.

6. Ocean Protocol (OCEAN)

Ocean Protocol OCEAN En İyi DeFi Projeleri

Ocean Protocol (OCEAN) – En İyi DeFi Projeleri

Ocean protocol, kullanıcılarının kişisel verilerinin korunmasında oldukça dikkatli bir platformdur. Tüm işlemlerin şeffaf bir şekilde yapılamasına imkan sunan Ocean Protcol aynı zamanda, kişisel verilerin kimler ile paylaşıldığının görüntülenmesini ve bu verilerin satılmasına da fırsat sunmaktadır. Ocean Protocol’üm maksimum arzı ise, 1.410.000.000 olarak belirlenmiştir.

5. Cosmos (ATOM)

Cosmos ATOM En İyi DeFi Projeleri

Cosmos (ATOM) – En İyi DeFi Projeleri

Cosmos, blockchain ağları arasında güvenliği sağlamaktadır. Cosmos protokolünün kuruluşu 2014 olsa da ATOM 2017 yılında piyasaya sürülmüştür. Güvenilirliğini kanıtlamayı başaran Cosmos, yatırımcılar tarafından oldukça sık tercih edilmektedir.

4. Polygon (MATIC)

Polygon MATIC En İyi DeFi Projeleri

Polygon (MATIC) – En İyi DeFi Projeleri

Polygon, Ethereum ağında yer alan en deFi projeleri arasında gösterilmektedir. Polygon, ölçeklendirme sorunlarına karşı etkili ve güçlü bir çözüm üretmek amacı ile 2017 yılında piyasaya sürülmüştür. Polygon aynı zamanda, blok onay süresini hızlandırmak ve ağı güçlendirmek gibi temel sorunların çözülmesini sağlamaktadır.

3. Fantom (FTM)

Fantom FTM En İyi DeFi Projeleri

Fantom (FTM) – En İyi DeFi Projeleri

Fantom, DAG tabanlı bir sözleşme platformudur. Fanton, madenciliği yapılabilen birkaç deFi coini arasında yer almaktadır. Aynı zamanda Fantom, Etehereum’a alternatif bir platform olarak da yatırımcıların dikkatini kısa süre içerisinde çekmeyi başarmıştır.

2. Synthetix (SNX)

Synthetix SNX En İyi DeFi Projeleri

Synthetix (SNX) – En İyi DeFi Projeleri

Synthetix, kripto paralar ve diğer dijital varlıklar için likidite sağlayan bir platformdur. Protokolde Synt isimli dijital varlıklarla işlem yapılmaktadır. Sentetik varlıkları teminatlandırmak için tercih edilen bir platformdur. Aynı zamanda Synthetix, yatırımcıların pasif gelir elde etmelerini de imkan sunmaktadır.

1. Solana (SOL)

Solana En İyi DeFi Projeleri

Solana (SOL) – En İyi DeFi Projeleri

Solana platformunun yerel tokeni SOL olarak geçmektedir. Sol, kripto yatırımcılarının en fazla rağbet gösterdiği birimlerden birisi olarak bilinmektedir. Solana, sunduğu özellikler sayesinde de en iyi deFi projeleri arasında yer almayı başarmıştır. Solana, Ethereum’un uzun vadeli en büyük rakibi olarak da görülmektedir. Bu durum ile birlikte SOL coinlerin de küresel anlamda hızlı bir yükseliş yaşanmıştır. Solana’nın diğer bir özelliği ise, yüksek hızı ile Ethereum’a oranla daha hızlı işlem avantajı sunabilmesidir.