Evrendeki En Soğuk Yer

Dünyamız ve evren sıcak noktalara sahip olduğu oldukça soğuk noktalara da sahip olabilmektedir. Evrendeki en soğuk yer olarak kabul edilen Bumerang Nebulası dünyadan 5000 ışık yılı uzaklıkta bulunmaktadır.

Erboğa takımyıldızı içerisinde yer alan Bumerang Nebulası -273,15 derecedir. Uzayda belli belirsiz var olan bu bulutsu yapı dünyada Şili’de bulunan And dağları üstündeki noktadan ALMA teleskobu ile gözlenmektedir.

Bumerang Nebulası ilk olarak 1980 yılında keşfedilmiş ve şeklinden dolayı Bumerang bulutsusu adını almıştır. Oldukça soğuk olan bu bulutsu ayrıntılı olarak Hubble Uzay Teleskobu ile görüntülenmiştir.

Evrendeki En Soğuk Yer

Evrendeki En Soğuk Yer

Evrendeki En Soğuk Gezegen Hangisidir?

Gezegenlerin sıcaklıkları güneşe olan uzaklıkları ile doğru orantılı olmaktadır. Evrendeki en soğuk gezegen olarak bilinen Uranüs güneş sistemi içerisinde güneşe en uzak gezide göz olarak bilinmektedir. 1781 yılında William Herschel telefondan keşfedilmiş olan Uranüs gezegeni turkuaz rengi ile bir top görünümünü andırmaktadır.

Dünyadan 64 kat daha büyük olan bu gezegen hacim olarak Satürn ve Jüpiter’den sonra en büyük gezegen olarak kabul edilmektedir. Adını Yunan tanrısı Uranüs’ten alan bu gezegen neredeyse tamamen buzullardan oluşmaktadır.

27 adet uydusu bulunan bu gezegen güneş etrafında attığı turunu dünya saati ile 84 yılda tamamlamaktadır. Dünyadan uzak olmasına rağmen büyüklüğü sayesinde dünyadan bazen çıplak gözle görülebilmektedir.

Dünyadaki En Soğuk Yer

Dünya normalde sıcak gezegenlerden bir tanesi olsa da elips şekli ve duruşu ile bazı noktaları tam olarak belirli dönemlerde güneş işlerini tam olarak alamamaktadır. Dünyadaki en soğuk yer olarak kabul edilen Antarktika’nın yanı sıra Grönland, Alaska, Sibirya ve Kanada oldukça soğuk noktalar olmaktadır.

Dünyada bulunan 7 farklı kıtada farklı farklı iklimler yaşanmaktadır. Birbirinden farklı iklimler ve insanlar yaşamaktadır.

Dünyanın en soğuk yeri olarak kabul edilen Antarktika- 90 derecelik sıcaklığa sahiptir. Burada insanların yaşaması mümkün olmadığından sadece kutup ayıları ve penguenler gibi soğuk hava şartlarına dayanıklı hayvanlar hayatlarını sürdürmektedir.

Evrendeki En Soğuk Yer

Evrendeki En Soğuk Yer

Dünyanın En Soğuk Adası

Dünyanın en soğuk adası olarak kabul edilen ada Grönland adasıdır. Kuzey Buzu olarak da bilinen bu adanın hava sıcaklığı -66 derecedir.

Adanın yüzde 81’lik kısmı tamamen buzlarla kaplıdır. Kuzey Yarım kürede yer alan bu adanın yüksekliği 2 bin 341 metredir. Dört mevsim kış yaşayan bu adada insan yaşaması mümkün olmamaktadır.

Türkiye’nin En Soğuk Yeri Neresidir?

Evrenden ülkemize doğru gerçekleştirdiğimiz en soğuk yer yolculuğunuza son olarak Türkiye’nin en soğuk yeri neresidir? hep birlikte inceleyelim. Türkiye’nin en soğuk yeri olarak kabul edilen Sivas’ın Gürün ilçesi özellikle kış aylarında geceleri sıfırın altında 30,9 dereceye kadar düşmektedir.

Oldukça soğuk hava sıcaklığına sahip olan bu ilçede yaşam şartları bir hayli zor olsa da insanların yaşamayacağı bir soğuklukta değildir.

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz: