MMORPG oyunları sunduğu muazzam atmosferlerle MMORPG (massively multiplayer online role-playing game) yani çok oyunculu online rol yapma oyunu seven oyuncuları daima etkileri altında bırakmaktadır. Genellikle fantastik dönemlerde geçen ve ejderhalarla, yaratıklarla dolu bir evrende kendimizi bulduğumuz bu oyunlarda görevlerimizi yerine getirmek için yollar kat etmekten hiç çekinmeyiz. Özellikle oyunun atmosferi ve bizlere sunduğu ambiyans kaliteli ise bu tarz oyunların başından saatlerce kalkamayız. Biz de sizler için saatlerce başından kalkamadığımız en iyi MMORPG oyunları arasından bazılarını listeledik.

Ayrıca en iyi korku oyunları bilgilerine de bakabilirsiniz.

World of Warcraft

En İyi MMORPG Oyunları – 2021 Güncel – MMORPG Bağımlıları için 10 MMORPG Oyun Önerisi

MMORPG oyunları arasında daima en çok oynanan oyunlardan biri olabilmiştir. 2004 yılında piyasaya sürülen bu oyun üzerinden yıllar geçmesine rağmen hala büyük bir oyuncu kitlesine sahiptir. Blizzard tarafından geliştirilen oyun yıllardan beri güncelleme almaya devam etmektedir. Oyunun çıktığı ilk zamanlarda henüz ilk yetişkinlik çağlarında olan World of Warcraft oyuncuları günümüzde evlenip barklanmış olsa dahi bu oyunu oynamaktan hala vazgeçmemektedirler. Oyunun yapımcı ekibi de oyuncularının bu ilgisini karşılıksız bırakmayarak güncellemelerle oyunu geliştirmeyi devam etmektedirler.

World of Warcraft oyununun içeriğinde oyuncular kendin karakterlerini oluşturabilmektedir. Akabinde oyuncular World of Warcraft evrenine atılır. Oyun içerisinde birtakım görevler yaparak ve oyunun haritasına dağılmış canavarlarla savaşarak deneyim kazanırlar. Oyuncular oyun içerisinde diğer oyuncularla da savaşa bilmektedir. World of Warcraft oynamak için aylık belli miktar ödeme yapmanız gerekmektedir. Bunun dışında ön ödemeli kartlar kullanılabilmektedir. Bu şekilde World of Warcraft evrenine giriş yapabilirsiniz. Fakat bu oyunu deneyimlemek için World of Warcraft başlangıç sürümünü ücretsiz olarak oynayabilirsiniz.

Tera

En İyi MMORPG Oyunları – 2021 Güncel – MMORPG Bağımlıları için 10 MMORPG Oyun Önerisi

2011 yılında piyasaya sürülen Kore yapımı bu oyun Bluehole Studio tarafından geliştirilmiştir. Tera oyununda karakter gelişim sistemi ya da özel görev sistemi bulunmamaktadır. Bu oyunun diğer MMORPG oyunlarından farkı ise tamamen savaş sistemi ile alakalıdır. Bu oyunda oyuncular bir hedef seçmemektedir. Bir hedefin aksine bir gün belirlenmektedir. Ardından ise belirli kombolar uygulanabilmektedir. Oyunu oynarken fark edeceksiniz ki rakipleriniz de bunun farkındadır ve buna göre hareket eder.

Çoğu MMORPG oyunu piyasanın en iyi oyunlarından biri olan World of Warcraft sisteminde olmaktadır. Yani piyasadaki çoğu MMORPG oyunu World of Warcraft oyununun bir taklididir. Fakat Tera isimli bu oyun MMORPG severlere tamamen başka bir deneyim sunmaktadır. Bu oyunda hedef sistemi değil yön sistemi bulunmaktadır. Bu oyunu deneyimlediğinizde diğer MMORPG oyunlarından biraz daha farklı olan bu yapısını beğeneceğinizi düşünüyoruz.

Black Desert Online

En İyi MMORPG Oyunları – 2021 Güncel – MMORPG Bağımlıları için 10 MMORPG Oyun Önerisi

2016 yılında piyasaya sürülen Black Desert Online, Kore yapımı bir oyundur. Bunun içerisinde bulunan sınıflar tamamıyla dengeli bir şekilde mantıklı bir sisteme oturtulmuştur. Ayrıca oyunun sınıfsal çeşitliliği de oldukça beğenilmektedir. Yeni nesil MMORPG oyunları arasında kendisini doğrudan belli eden ve oyunculara kaliteli bir oyun deneyimi sunan Black Desert Online, non-target oynanış biçimine sahiptir. Bu oynanış biçimi ve oyunun içerisinde barındırılan aksiyon öğeleri bu oyunun çoğu MMORPG oyununun düştüğü o sığ bataklıktan çıkartmıştır.

Dolayısıyla Black Desert Online için kendi kategorisindeki diğer oyunlar gibi sıkıcı bir oynanış sistemine sahip olduğu söylenemez. Saldırı ve savunma mekanikleri açısından oldukça etkileyici animasyonlara sahip olan ve grafik bakımından da oyuncuları fazlası ile tatmin eden bu MMORPG oyununu denemenizi tavsiye ederiz.

The Secret World

En İyi MMORPG Oyunları – 2021 Güncel – MMORPG Bağımlıları için 10 MMORPG Oyun Önerisi

Son zamanlarda örneklerini oldukça gördüğümüz hikâyeli MMORPG oyunlarının en iyi temsilcilerinden biri olarak karşımıza çıkan 2012 yapımı bu oyun en özgün MMORPG oyunlarından biridir. Oyun içerisinde herhangi bir şekilde seviye ya da sınıf bulunmamaktadır. Bu oyun sizler için tamamıyla farklı bir MMORPG deneyimi sunacaktır. Oyunda herhangi bir şekilde seviye ya da sınıf bulunmadığı için asıl önemli olan sizin yeteneklerinizdir. Oyunun en güzel yanlarından biri de MMORPG oyunlarında pek fazla görmediğimiz sinematiklerdir. The Secret World oyununun işleyişi bir film gibidir. Ayrıca oyun bütünüyle oyuncunun isteğine göre şekillenir. En farklı atmosferi hem farklı oyun sistemi hem de hikayesiyle sizi doğrudan içine çekecek bu oyunu denemelisiniz.

Guild Wars 2

En İyi MMORPG Oyunları – 2021 Güncel – MMORPG Bağımlıları için 10 MMORPG Oyun Önerisi

İlk oyunu piyasaya çıktığında MMORPG oyuncular tarafından pek beğenmemişti. Bunun sebebi ise bu oyunun oynanış tarzının MMORPG oyuncularının büyük bir kısmı için biraz garip ve alışılmamış olmasıydı. Doğrusuyla Guild Wars 1 hem oyun tarzı bakımından hem de oynanış stili bakımından bir nebze sınıfta kalmıştı. Guild Wars 2 oyunu ise oyun geliştiricilerinin kendilerine çok iyi bir özeleştiri sunduğunun ispatı olmaktadır.

Zira Guild Wars 2 oyunuyla ortaya muazzam bir MMORPG oyunu çıkarttılar. Öncelikle MMORPG oyunlarının temelini oluşturan fakat fazlasıyla tekrara düşüldüğü için oyuncuları oyunlardan soğutan tekdüze NPC görevleri bu oyun için geçerli değildir. Guild Wars 2’de bulunan görev çeşitliliği oldukça kapsamlı ve eğlencelidir. Oyunun dövüş sistemi de standart bir MMO oyundan ziyade RPG oyunlarına daha yakındır.

En iyi yarış oyunlarına yazımızdan bakabilirsiniz.

The Elder Scrolls Online

En İyi MMORPG Oyunları – 2021 Güncel – MMORPG Bağımlıları için 10 MMORPG Oyun Önerisi

MMORPG oyunları seven kişiler The Elder Scrolls oyununun online moduna oldukça şüpheyle yaklaşmıştı. Fakat The Elder Scrolls oyununu beğenen kitle ise bu oyunun online modunu oldukça heyecanlı beklemiştim. Peki ya oyun beklentilerini düzeyde karşıladı? Esasında oyun hikâye bakımından oldukça tatmin edici. Oyundaki yan hikayeler de oyuncuları oyuna çekmeyi başarı bilmekte.

Haddizatında The Elder Scrolls Online oyunu için en iyi MMORPG oyunları içerisinden biri olduğunu söylemek hiç de zor değil! Fakat bazı yan görevlerin oyunculara biraz fazla gereksiz yorduğunu söylemekte fayda var. İyi haber ise bu tarz yorucu yan görevlerin çok fazla bulunmaması. Oyunum RPG kısmı MMO kısmına göre daha yoğun bir şekilde hissedilmektedir. Fakat oyunun dünyası, oyun içerisinde yer alan karakterler, yapılar, görevler ve müzikleri alındığında oyunun oyunculara sunduğu evren gerçekten büyüleyici.

Planetside 2

En İyi MMORPG Oyunları – 2021 Güncel – MMORPG Bağımlıları için 10 MMORPG Oyun Önerisi

2012 yılında piyasaya çıkan bu oyun da hikâyeli MMORPG oyun türlerinden biridir. Oyun uzak bir gelecekte geçmektedir. Oyunda gördüğümüz yerler Auraxis gezegenidir. Bu gezegende kaynaklar sınırlıdır. Oyunda gördüğümüz 3 taraf bulunur ve bu tarafla birbiriyle kavga halindedir. Oyunun en güzel taraflarından biri ise oyundaki aksiyonun hiçbir zaman tükenmemesi. Yani oyuna girdiğin anda kendinizi koskoca bir savaşın ortasında bulmanız işten bile değildir.

Lord Of The Rings Online

En İyi MMORPG Oyunları – 2021 Güncel – MMORPG Bağımlıları için 10 MMORPG Oyun Önerisi

Tolkien’in yarattığı orta dünya tasvirine tamamı ile uygun bir şekilde inşa edilen oyun ücretsiz bir şekilde oynanan bilmektedir. Oyun içerisinde insanları, hobitleri, cüceleri ya da elfleri seçerek oyuna katılmanız. Fakat bu sınıflar dışında kalan troller ya da orklar karakterimizin sınıf olarak seçilmektedir. Buna rağmen oyunun içinde bulunmaktadırlar. Hatta NPC rolüyle karşımıza çıkan bu karakterlerden görevler almamız mümkündür. Diğer çoğu MMORPG oyunu gibi Lord Of The Rings Online oyununda da temel mantık görev sistemi üzerine kuruludur.

World of Tanks

En İyi MMORPG Oyunları – 2021 Güncel – MMORPG Bağımlıları için 10 MMORPG Oyun Önerisi

Grafik bakımından oldukça etkileyici olan World of Tanks oyununda bir tank yönetmekteyiz. Oyunun sistemi ise iki takımın birbiri ile savaşması üzerinedir. Oyun bu iki takımdan bir takım diğer takımı saf dışı bırakana kadar sürmektedir. Birtakım bütünüyle saf dışı kaldığında diğer takım oyunu kazanmış olur. Oyuncular oyunu kazandıkça karakterlerini geliştirebilecek imkanlar bulabilmektedir.

Ayrıca en iyi RPG oyunları listemize de bakabilirsiniz.

League of Angels: Heavens Fury

En İyi MMORPG Oyunları – 2021 Güncel – MMORPG Bağımlıları için 10 MMORPG Oyun Önerisi

181 levele kadar ulaşabildiğiniz bu oyunda karakteriniz daha ilk seviyelerde iken bile kullandığınız yetenekler bakımından oyuna ilginiz doğrudan artacaktır. Oyundaki pet sistemi ise oldukça gelişmiştir.  Çeşitli yaratıkları ve hayvanları kullanarak havada uçmanız ve karada daha hızlı yolculuk yapmanız mümkündür. Oyun karakter geliştirme sistemi bakımından da muazzam bir yapıya sahiptir. Oyun içerisinde kendinizi devamı olarak geliştirebilirsiniz. MMORPG severler tarafından da oldukça beğenilen bu oyun en iyi MMORPG oyunları başında gelmektedir.

En İyi MMORPG Oyunları ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Türklerin en çok oynadığı MMORPG oyunları hangileridir?

Atlas Online, Black Desert Online gibi oyunlar Türkler tarafından fazlasıyla oynanmaktadır.

En iyi mobil MMORPG oyunları hangileridir?

Daybreak Legends, Era of Legends ve Darkness Rises gibi oyunlar mobil platformdaki en iyi MMORPG oyunlarından bazılarıdır.

En yeni MMORPG oyunları nelerdir?

Bless Unleashed, Temtem gibi oyunlar 2020 yılında çıkan MMORPG oyunlarıdır.

En iyi MMORPG oyunları ile ilgili önerilerinizi bekliyoruz.