İnsanlar son yıllarda kripto para birimlerini satın almaya başladılar ve daha fazla sayıda insan kripto para satın almak için araştırma yapmaya ve kripto para nedir? Sorularına yanıt aramaya başladılar. Bundan 10 yıl kadar bir süre önce hayata geçen Bitcoin ile başlayan ”kripto para” yatırımlarının ardında aslında bir yatırım aracı yoktu. Tam tersi bir ödeme aracı olarak tasarlanmışlardı ve Satoshi Nakamoto isimli bir veya birden fazla insan tarafından tasarlanan, dünyanın hangi ülkesinde tasarlandığı henüz bilinmeyen bir araç oldu. Bitcoin ile başlayan kripto para piyasası giderek daha çok insanın ilgisini çekmeye başladı ve giderek daha fazla sayıda insan kripto para yatırımı yapmaya başladığı için sektör giderek gelişti.

10 yıl önceye dönerek başlarsak daha iyi anlamanıza yardımcı olmuş oluruz. 1 yıl önce 2008 yılında bir gün hiç beklenmedik bir anda ”Bitcoin” isimli bir kripto para birimi ortaya çıktı. Ardından ilk tanıtımı bir forum sitesinde oldu ve hemen sonra bir kiş, 10.000 BTC ile pizza satın alarak tarihin ilk kripto para ile ödeme yapan kişisi oldu.

Satoshi Nakamoto tarafından ortaya çıkarılan kripto paraların ilki Bitcoin olarak hayatımıza girdi. Ancak çok uzun sürmedi ve giderek ‘altcoin’ adı altında yeni kripto para birimleri çıkmaya başladı. Bunların çoğu 2011 yılından hemen sonra 2012 yılında ortaya çıkmaya başladı ve bir bütün olarak kripto para piyasasını oluşturdular.

2.000’den fazla kripto para var

Kripto para birimi nedir? – Kimler kripto para yatırımı yapabilir?

Bugün 10 yıl geçtikten sonra altcoin olarak kripto para diyebileceğimiz 2000’den fazla kripto para birimi var. Her birisinin ayrı piyasa hacmi ve fiyatı var ve bunlar giderek daha fazla artarak yatırımcılarını çekmekteler. Altcoinlere göre Bitcoin daha fazla ilgi görüyor ve piyasanın %66’sını Bitcoin oluşturuyor. Yine de yatırımcıların kısa süre içerisinde değil ama uzun vadeli olarak gelecekte Bitcoin’e ilgisinin devam edecek olsa da altcoinlere olan ilginin de devam edecek olduğu tahmin edilmekte.

Bugün dünyada hangi devletler kripto paraları tanıyor? Diye soracak olursak hiçbir devlet kripto para birimlerini resmi olarak tanımıyor. Devletler, kripto paralar söz konusu olunca yasalar ve yeni politikalar üretmeye çalışıyorlar ama bunda da yeterli başarıyı henüz elde edebilmiş değiller.

%100 gizli ödeme aracı olarak kullanılıyor

Kripto para birimi nedir? – Kimler kripto para yatırımı yapabilir?

Kripto paraların çıkış amacı yani Satoshi Nakamoto tarafından üretilmesinin amacı insanların devletlerden gizli olarak istedikleri herkese ödeme yapması ve bu ödemelerin asla müdahale edilemeyecek olmasıydı. İlk olarak Bitcoin ile ödemeler yaparak bunun güvenliğini test ettiği iddia edilen Satoshi Nakamoto, daha sonrasında insanların ödeme yaparken gizlilik ve güvenlik kaygısı hissetmemesini isteyerek harekete geçti. İlk Bitcoin nasıl üretildi, bu plan nasıl ortaya çıktı veya neden böyle bir ödeme aracına ihtiyaç duyuldu? Bu soruların yanıtını henüz bulabilmiş değil kripto para camiası. Yatırımcılar bugün Bitcoin satın aldıklarında istedikleri herkese gizli ve güvenli olarak ödeme yapabilirler. Dünyanın her tarafına istediğiniz zaman 7 gün 24 saat tatil vs demeden ödeme gönderebilecek olduğunuz en iyi araç kripto paralardır.

Kripto paraların bu gizli özelliğinden dolayı zaman zaman gündeme gelen ”acaba gelecekte devletleri finansal olarak tehdit edecek mi?” konusu ise insanları değil, daha çok devletleri ilgilendiren bir konu. Bugün kara para aklama ve diğer tehditler olsa da kripto paraların gelecekte bu sorunlardan dolayı yasaklanması veya başka sebepler nedeniyle engellenmesi beklenmiyor.

Fiyatları sürekli değişiyor, yatırım aracı olarak kullanılıyor

Kripto para birimi nedir? – Kimler kripto para yatırımı yapabilir?

Bitcoin fiyatı ve kripto paraların hepsinin belirli bir zaman aralığında (bir dakika ve daha fazla) fiyatı, piyasa hacmi ve pazar payı hakimiyeti değişebilir. Satoshi Nakamoto kripto para birimi Bitcoin’i yaratırken fiyatının sürekli arz ve talebe göre değişecek şekilde olmasını istediği için Bitcoin’i tasarladı. İnsanlar bugün 100 Bitcoin satın alır, başka insanlar 10 Bitcoin satarsa Bitcoin fiyatı %90 artabilir (imkansız). Ancak tam tersi bir durumda da Bitcoin fiyatı bir o kadar değer kaybedebilir ve yatırımcılarına istediğini veremeyebilir.

Kimlerin kripto para yatırımı yapması gerektiği konusu da aslında burada ortaya çıkıyor. Eğer ki bir kripto para yatırımı yapacaksanız buraya kadar yazılanları anladıysanız herkes için güvenli kripto para yatırımının mümkün olamayabilecek olduğunu da anlamışsınız demektir. Eğer ki kripto para yatırımı yapacaksanız ve 1 gün sonra ödeme yapacak parayla kripto para birimi sahibi olursanız büyük bir risk almış olursunuz. Bir gün sonra kripto para birimlerinin fiyatı (hangisini aldığınıza göre değişecektir) %50 değer kazanabileceği gibi, %50 değer kaybetme riski de var ve bunu önceden hiçbir analist ve kimse bilemiyor. Bu sebeple de yatırımcıların ilk olarak Bitcoin ile kripto para satın almaya başlaması, en az 1 Bitcoin sahibi olana kadar sadece Bitcoin sahibi olarak kalmaları, yatırımlarını kısa sürede kayıp yaşayabilecek olarak düşünerek kripto para sahibi olmaları önerilmekte.

Kimler kripto para yatırımı yapmamalı?

Kripto para birimi nedir? – Kimler kripto para yatırımı yapabilir?

Kimlerin kripto para birimi yatırımı yapmaması gerektiği konusu da kişiden kişiye, maddi duruma göre değişebilecek bir konu. Milyon dolarların sahibi olan birisi kripto para yatırımı yapıp bu yatırımı unutabilir ve kaybetse bile herhangi bir sorun olmayabilir. Ama yarın ödemesi olan ve asla parasını riske atması mümkün olmayan bir insanın kripto para sahibi olması asla önerilmez.

Kripto para yatırımı kazandırır mı?

Kripto para birimi nedir? – Kimler kripto para yatırımı yapabilir?

Kripto para yatırımları kazançlı mı? Evet. Kripto para birimi yatırımları dünyanın en fazla kazandıracak olan yatırım araçları arasında ilk 2 sırada yer alıyor ve tarihte rekor kazanç elde ettirdiği oldu. Ama bu gelecekte rekor kazanç elde ettireceği anlamına da gelmemekte. Eğer ki yatırımlarınızı iyi yönetir ve kontrol etmeyi bilebilirseniz, kripto para haberleri ve kripto para fiyatlarını yakından sürekli olarak takip ederseniz Bitcoin ve kripto para yatırımlarından kazanç elde etmeniz mümkün olabilir. Bugün 50 bin liralık kripto para yatırımı yaptığınızda bunun 1 yıl içerisinde 1 milyon lira olması da mümkün, 5 bin liraya düşmesi de mümkün olabilir. Evet piyasa belki size biraz şaşırtıcı gelmiş olabilir ancak kripto paraların doğasında, temelinde bu yatıyor.

Kripto para satın aldığınızda en az birkaç haftalık yatırım yaptığınızı düşünerek yatırım yapmak piyasada daha fazla kazanmanızın temelini oluşturacaktır. Aksi halde günlük kripto para birimi yatırımı size kayıptan başka bir şey getirmeyebilir.

Uzun vadeli kripto para yatırımları her zaman için yatırımcılar tarafından daha az tercih edilir ve kripto para sahibi olan 30 milyon insandan %10 kadarının 1 yıl ve daha fazla süreli olarak yatırım yaptıkları biliniyor.

Kripto para birimi nedir? – Kimler kripto para yatırımı yapabilir?

  • Kripto para yatırımını 7 gün 24 saat yapabilirsiniz
  • Bitcoin veya altcoin satın alarak kripto para yatırımcısı olabilirsiniz
  • Güvenilir kripto para borsalarını tercih etmeniz önerilir
  • Kripto paralar elden satılamaz, fiziksel olarak görülebilecek veya alınabilecek madeni para gibi elde edilebilecek bir yatırım ve ödeme aracı değildir
  • Kripto para satın aldığınızda mevcut Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre kazanç elde etseniz de vergi ödemeniz zorunlu değildir*
  • Kripto para borsasından satın aldığınız kripto paraları kaybetmemek için şifre ve mail bilgisini asla unutmayın
  • Başkalarına kripto para yatırımcısı olduğunuzu ve daha önce kripto para satın aldığınızı asla söylemeyin.Kategori: