Türk halkı olarak birçoğumuz “sucukkk” dendiği zaman ağzımız sulanır ve daha sucuk pişmeden hemen önce kokusundan karnımız acıkmaya başlar. Ama her sucuk gerçek sucuk olmadığı için bu konuda en iyi sucuk markaları listesi bu konuda sucuk sevenlerin yardımcısı olacaktır.

1900’lü yıllardan bile öncesine dayandığı bilinen sucuk yapım tarihinin özellikle son 50 yıl içerisinde çok büyük değişimlerden geçmediği, ancak eskiye oranla kasaplar yerine daha çok fabrikasyon üretimlerin yapıldığını biliyoruz. 1920’lerde de sucuklar bugün olduğundan farklı değildi ve lezzet bakımından o dönemde nasıl ise bugün aynı lezzeti veren sucuk markaları bulunuyor.

En lezzetli sucuk markası konusunda kişiden kişiye değişim gösterebilecek olmasına rağmen yine de bazı markaların sucukları genel tadım lezzeti olarak herkes tarafından beğenilecek seviyededir. Son yıllarda Türk halkı olarak daha çok sucuk fiyatları artmış olmasına rağmen “en iyi sucuk hangisi?” sorusuna yanıt aramaktan ve sucuk için yüksek kilo fiyatları istense bile vermekten geri durmuyoruz. Çünkü bunun bir sebebi var: bu lezzeti seviyoruz!

Çok bekletmeden Türkiye’nin en lezzetli sucuk markaları listesine geçelim.

 

En İyi Sucuk Markaları Hangileri

En iyi sucuk markalarının arasında bugün hayatta olmayan o dönemin en bilindik kasaplarının ürettiği sucuk markaları bile bulunmaktadır.

Apikoğlu SucuklarıEn İyi Sucuk Markaları – 2021 En İyi Lezzetli Sucuk Markaları

100 yıldan daha fazla geçmişe sahip olan Apikoğlu Ailesi tarafından üretilen sucuklar sadece Türkiye değil ABD dahil birçok ülkede Türk marketlerinde bulunabiliyor. Apikoğlu Sucukları markasının adı altında üretilen sucuklar ilk başta daha koyu gibi görünebilir ve bazı kişiler “neden daha koyu?” diye düşünebilir ancak gerçek lezzeti tattıklarında rahatlıkla anlayabilirler. Markanın sucukları özellikle Türkiye’nin en lezzetli sucuk markaları arasında ilk sıralarda geliyor. Bazılarımız için ise 1. sıranın galibi açık ara kendisi 🙂

En Hızlı ve Kaliteli Online Market sitelerinden biri olan İSTE GELSİN‘den APİKOĞLU KANGAL SUCUK SİPARİŞİ VERİN! DAKİKALAR İÇİNDE KAPINIZA GELSİN!
SİPARİŞ VERMEK İÇİN TIKLAYIN!

 

Cumhuriyet SucuklarıEn İyi Sucuk Markaları – 2021 En İyi Lezzetli Sucuk Markaları

Temeli Afyon’a dayanan ve kasap Kara Mehmet tarafından ilk üretimlerine başlanan Cumhuriyet Sucukları o 1920’li yıllarda kurulmasından dolayı adını Cumhuriyet’ten alır. Cumhuriyet Sucukları özellikle kullanıcı yorumlarına göre baharat oranı yüksek ve mangalda pişmeye daha uygun lezzette olan sucuklar olarak ifade edilse de ocakta ve tost makinesinde de kendi yağı ile pişirildiğinde çok lezzetlidir.

Vedat Bey Sucuk (Yanturalı Sucuk)En İyi Sucuk Markaları – 2021 En İyi Lezzetli Sucuk Markaları

1953 yılında Balıkesir’de Mehmet Yanturalı tarafından kurulan Yanturalı Sucuk markası bugün hâlâ ilk günkü kalitesi ve lezzetinde üretim yapıyor. Özellikle Yanturalı Sucuk markasının sucuklarının lezzet açısından gerçek kasap sucuğu olmasından dolayı her damak tadına uygun olduğu ve yine aynı zamanda kendi yağında bile pişirilmeye uygun yapıda olduğu kullanıcı yorumlarına yansımış. Yanturalı Sucuk markasının sucuklarının lezzet bakımından normal baharat kıvamı sevenler için uygun olduğunuda belirtelim.

*Markanın ismi daha önce Yanturalı Sucuk olmasına rağmen bilinmeyen bir sebepten dolayı Vedat Bey Sucukları olarak markanın ismi değişmiştir. Ancak ilk gün olduğu gibi bugün lezzetinden hiçbir şey kaybetmemiş sadece ad değişimi yaşamıştır.

 

İkbal SucukEn İyi Sucuk Markaları – 2021 En İyi Lezzetli Sucuk Markaları

Afyon merkezli olduğu bilinen İkbal Sucuk markasının özellikle de uzun yıllardır birçok markette bulunduğu bilinmektedir. Lezzet bakımından bazı kullanıcılar et yoğunluğu ile ilgili azlık olduğunu dile getirmiş olmalarına rağmen en lezzetli sucuklar arasında olduğunu her zaman belirtmişlerdir. İkbal Sucuk markasının sucuklarının özellikle tost makinesinde daha lezzetli sonuçlar çıkardığını yazanlar var ama bu ne kadar doğru bilemeyiz, sonuçta damak tadı kişiden kişiye değişir. Ayrıca İkbal Sucuk markasının Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili bir anısı olduğu ve markanın adının Atatürk tarafından verildiği belirtilmektedir. İddialara göre o dönemde Atatürk Yıldız Sarayı’nda aşçı olan Salim Usta tarafından açılan “Zümrüt Lokantası’nı ziyaret eder ve yemeklerin lezzetinden çok memnun kalır. Ardından Salim Usta’ya “Bahtı Açık” anlamında olan “İkbal” adıyla sucuk üretmeye devam etmesini ister.

Şahin SucuklarıEn İyi Sucuk Markaları – 2021 En İyi Lezzetli Sucuk Markaları

Türkiye’de neredeyse her markette, her restoranda bulunabilecek olan sucuk markası olan Şahin Sucukları 1923 yılına dayanan tarihi ile hem Türk halkının damak tadına uygun lezzette sucuk üretimi yapmakta, hem de aynı zamanda lezzetli sucuklar üretmektedir. Markanın sahin724.com adında internet sitesi de son dönemde özellikle aktif olarak kullanılmakta ve kampanyalar ile lezzetli sucuk satışlarını dijital dünyaya uyarlamış durumdadır.

Coşkun SucukEn İyi Sucuk Markaları – 2021 En İyi Lezzetli Sucuk Markaları

Çeyrek asırı aşan süredir üretimine devam eden Coşkun Sucuk markası özellikle kullanıcı yorumlarına bakılacak olursa en beğenilen birkaç farklı sucuk markasının arasında yer alıyor. Lezzetini ilk günkü tarifini ve kalitesini korumasına bağlayanlar olduğu söylenir.

Kayar Sucukları

En İyi Sucuk Markaları – 2021 En İyi Lezzetli Sucuk Markaları

Ali Kayar ve Semih Kayar tarafından 1985 yılında kurulan Kayar Sucukları Sakarya’da kurulmuştur ve bugün ilk gün olduğu gibi lezzetini korumaktadır.

 

Sucuk Hakkında İlginç BilgilerEn İyi Sucuk Markaları – 2021 En İyi Lezzetli Sucuk Markaları

  • Sucuk ve sosisler ilk işlenmiş gıdalar olarak bilinir.

Özellikle çok eskiden ısıl işlem görmüş sucukların daha az tercih edilmesine rağmen fabrikasyon üretimde bunun büyük rolünün olduğu bilinmektedir.

  • Sümerler’in ilk sucuk ve sosisleri 5.000 yıl önce yaptıkları iddia edilmektedir.

Bu konuda net olarak bir bilgi bulunmuyor olmasına rağmen günümüz Irak’ı o dönemde Sümerler’in yerleşim yeriydi. O dönemde yapılan sucukların bugünkü sucuk ve sosislere benzemediği daha farklı görünümde olduğu ancak tat olarak benzer oldukları belirtilir.

  • Sucuk küflenebilir.

Bilinenin aksine buzdolabında bile olsa sucuk belirli bir süre sonra büyük bir küf üretebilir. Bu da dolapta özellikle çok ağır ve ciddi kokuya sebep olabilir.

  • Son kullanma tarihi yoktur ama koşullara göre bozulma zamanı değişir.

Sucuk normal şartlarda uzun süre dayanabilecek bir yemek olarak görülür. Ancak ortam şartları uygun olmazsa kısa süre içerisinde bozulması, kuruması mümkün olabilir.

 

En İyi Sucuk Markaları Konusu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

En İyi Sucuk Markası Hangisi?

Bu kişiden kişiye değişecek bir konu olmasına rağmen en iyi sucuk markaları arasında özellikle Vedat Bey Sucukları, Cumhuriyet Sucukları, Apikoğlu Sucuk gösterilmektedir. Ancak listemizde yer verdiğimiz tüm sucuk markaları %90'ın üzerinde beğeni alan ve damak lezzetine uygun bulunan sucuklar üreten markalardır.

Marketlerde Satılan En İyi Sucuk

Marketlerde özellikle raflarda mutlaka bulabileceğiniz lezzetli sucuk markası Şahin Sucuk olacaktır.