CPU’nun verimli ve uzun süreli çalışabilmesi açısından termal macunun önemi oldukça büyüktür. Güçlü bir soğutma performansına sahip olması gerekir. Bilgisayar başında uzun süre vakit geçirenler için en iyi termal macun önerileri üzerine bir yazı hazırladık. Bu yazıdan kendinize en uygun olan termal macunu seçebilir ve bilgisayarınızın verimini artırabilirsiniz.

Zalman ZM – STG2

En İyi Termal Macun – 2021 Güncel – CPU İçin Termal Macun Arayanlara Özel 10 Tavsiye

Üstün bir ısı iletkenliğine sahip olan Zalman ZM – STG2 aynı zamanda ultra düşük termal direncine sahiptir. Bu sayede soğutucu ile işlemci arasındaki ısı iletimini en yüksek performans ile gerçekleştirir. Aynı zamanda depolamada sağladığı kolaylık ile kolay bir kullanım imkanı da verir. RoHS sertifikasına sahiptir ve elektrik akımı iletmeyen bir bileşimi vardır. Bu sayede güvenli bir kullanım garantisi de verir. 3,5 gramlık kapasiteye sahip olan Zalman ZM – STG2 -40 ile 150 derece arasında çalışarak verimliliğini korur.

En iyi multivitamin seçeneklerine de bakabilirsiniz.

Noctua NT – H1

En İyi Termal Macun – 2021 Güncel – CPU İçin Termal Macun Arayanlara Özel 10 Tavsiye

Isı transferi açısından maksimum performansla çalışan Noctua NT – H1, bunu işlemci ile soğutucu arasındaki hava boşluklarını doldurarak yapar. Bilgisayarınızın işlemcisinin ortasında 1 damla Noctua NT – H1 koymanız yeterli olacaktır. Çabuk ulaşan performansı sayesinde uzun süre beklemenize gerek kalmaz. 3.5 gram ağırlığındadır ve uygulaması oldukça kolaydır. 8.5 W/mk ısı iletkenliği ile yüksek bir performans elde etmenizi sağlar. Tek uygulamada 5 yıl sorunsuz olarak çalışabilen Noctua NT – H1’in ısı açısından en uygun çalışma aralığı -50 ile 200 derecedir.

Corsair XTM50

En İyi Termal Macun – 2021 Güncel – CPU İçin Termal Macun Arayanlara Özel 10 Tavsiye

Isı transferini artırmak ve sıcaklıkları düşürmek için ideal termal performans için birinci sınıf çinko oksit bazlı termal bileşiktir. Aynı zamanda yüksek stabiliteye sahip sıvı bileşiği kuruma, çatlama veya kıvam değişikliği olmadan uzun süre dayanır. İletken değildir ve sıfır uçucu bileşikler içerir. Bilgisayarınızı soğutmak için kusursuz bir çözüm sunan Corsair XTM50 kolay bir kuruluma ve uygulamaya sahiptir. Yüksek bir transfer için mikroskobik aşınmaları ve boşlukları kolayca doldurmanızı sağlar.

Gelid GC – 2

En İyi Termal Macun – 2021 Güncel – CPU İçin Termal Macun Arayanlara Özel 10 Tavsiye

Yüksek ısı iletimi ve düşük ısı direnci sayesinde uzun süreli ve kaliteli bir dayanıklılık gösterir. Elektrik iletmeyen yapısı sayesinde Gelid GC – 2 güvenli bir kullanım garantisi verir. Aynı zamanda kokusuzdur ve doldurma yaptığınız zamanlarda sizi rahatsız etmez. Sızma ve korozyon yapmaz bir özelliğe sahip olduğundan uzun süreli olarak kullanılabilir. Kapasitif özellik göstermez; bu sayede devreye başka bir akım girdiğinde gerilimden önde davranmaz. Bununla birlikte aşınmalara karşı uzun süreli dayanıklılığı sayesinde bilgisayar başında uzun süre vakit geçiren ve aşırı ısınma sorunu yaşayanlar için ideal seçimdir.

XIGMATEK PTI – G3606

En İyi Termal Macun – 2021 Güncel – CPU İçin Termal Macun Arayanlara Özel 10 Tavsiye

Mükemmel bir silikon yapısına sahip olan Xigmatek PTI – G3606 üstün ısı iletimi ile yüksek bir performans sunar. 240 dereceye kadar dayanıklılık gösterir ve bu sayede uzun süreli kullanım yapmanızı sağlar. Yüksek sıcaklıklara uzun süre maruz kalsa bile eriyik halde kalır ve asla kuruma yapmaz. 3 gram ağırlığında olan Xigmatek PTI – G3606 oldukça iyi bir kıvama sahiptir. Bununla birlikte daha kolay uygulanabilmesi için yayıcı bir aparata sahiptir. Uygulandıktan çok kısa bir süre sonra ısı iletkenliği sağlayarak etkisini gösterir. Bu sayede ani ısınmalara karşı hızlı bir çözüm yoludur. Sık sık soğutucu değiştirme sorununu ortadan kaldırır ve ısıdan kaynaklı performans düşüklüğü yaşamazsınız. Kaliteli ve dayanıklı yapısının yanında uzun süreli garantisiyle de güvenli bir kullanım imkanı vermektedir. En iyi termal macun önerileri arasında önemli bir yeri vardır.

En iyi aşk filmleri bilgilerine yazımızdan ulaşabilirsiniz.

TX Silent Wind

En İyi Termal Macun – 2021 Güncel – CPU İçin Termal Macun Arayanlara Özel 10 Tavsiye

İşlemci ile soğutucu arasında yüksek bir ısı transferi sağlayan TX Silent Wind, 1.5 gram ağırlığında yüksek yoğunluklu bir termal macundur. Düşük ısı direnci sayesinde ısıyı hızlıca ileterek etkili bir soğutma yapar. 225 dereceye kadar dayanabilen TX Silent Wind, işlemcinizin ısısının stabil kalmasını sağlar. Yüksek sıcaklıklarda veya buz gibi soğuklarda bile kusursuz bir şekilde ısı aktarımı yapar. Bilgisayarınızda ısı iletimi ihtiyacı olan tüm yüzeylerde rahatlıkla kullanabilirsiniz. İster işlemci, ister kuzey köprüsü, ister ekran kartınıza kolayca uygulayarak daha düşük ısıda çalışma imkanına sahip olabilirsiniz. Kullanım alanı açısından esnek ve verimli olan TX Silent Wind, her türlü ihtiyacınızı karşılamaya yönelik çalışır.

ThermalRight TF8

En İyi Termal Macun – 2021 Güncel – CPU İçin Termal Macun Arayanlara Özel 10 Tavsiye

13,8 W/mk ısı transferi ile bilgisayarını oldukça uzun süre aralıksız kullanan kişilerin bile ihtiyacını karşılar. Kürlenme süresinin olmaması sayesinde soğutucu uygulanır uygulanmaz en yüksek performansta çalışmaya başlar. Uzun ömürlü dayanıklılığı sayesinde yıllarca sorunsuz bir şekilde çalışır ve çabuk ısınan bilgisayarlar için etkili bir çözüm yoludur. Elektriği iletmeme özelliği sayesinde kısa devre yapmaz. Bu sayede işleriniz yarım kalmaz ve güvenli bir kullanım imkanı verir. -220 derece ve 380 derece arası geniş çalışma ısı aralığı sayesinde ideal bir seçenektir. 5,8 gramlık ağırlığı ile uzun süreli kullanımlar yapabilirsiniz. Bu sayede ekran kartı veya işlemcinizi değiştirmek yerine daha hesaplı bir çözüme gitmiş olursunuz.

Cool Master Mastergel PRO

En İyi Termal Macun – 2021 Güncel – CPU İçin Termal Macun Arayanlara Özel 10 Tavsiye

İleri düzey kullanıcıların ihtiyacını karşılamaya yönelik geliştirilen Coolmaster Mastergel PRO, mükemmel bir ısı dağıtımına sahiptir. Bu sayede uzun süreli kullanımlarda bile bilgisayarınızın serin kalmasını sağlar. Polimer oksit bileşiği sayesinde ısıyı hızlı bir şekilde aktarmak için işlemci ile soğutucu taban arasında maksimum iletkenlik oluşturur. Tabana zarar verme endişesi olmadan Coolmaster Mastergel PRO’yu kolayca uygulayabilir ve çıkarabilirsiniz. Güçlü formüle sahip olduğu için etkili bir soğutma yapar. 8 W/mk ısı transferi ile işlemci veya ekran kartı gibi ısıya ihtiyacı olan farklı alanlarının ihtiyacını kusursuz bir şekilde giderir.

Arctic Silver 5

En İyi Termal Macun – 2021 Güncel – CPU İçin Termal Macun Arayanlara Özel 10 Tavsiye

Yüksek yoğunluklu gümüş ve ısı iletkeni seramik parçalara sahip olan Arctic Silver 5, yüksek performansla çalışır. Uzun süreli kullanımlar için çinko, oksit, alüminyum oksit ve boron nitrat gibi parçacıklar içerir. Akmaz, damlamaz, bulaşmaz, kurumaz, parçalanmaz ve bozulmaz bir yapıya sahip olduğundan kaliteli bir kullanım imkanı verir. Oldukça az bir kullanım ile uzun süreli soğutucu işlevini yerine getiren Arctic Silver 5, aynı zamanda elektrik iletken değildir. Bu sayede elektrikten kaynaklı oluşabilecek sorunlar önlenmiş olur. 8,7 W/k ısı iletkenliği ve geniş ısı aralığına sahiptir. -50 ile 180 derece arası dayanıklı çalışabilir ve uzun süre yüksek ısıya maruz kaldığında bile kuruma yapmaz. 3.5 gram ağırlığındadır ve 2-5 kez kullanılabilir. Bu sayede aşırı ısınmalara karşı ekran kartı veya işlemci yenilemenize gerek kalmaz.

Yabancı alışveriş siteleri ile ilgili detaylar yazımızdadır.

Arctic MX – 4

En İyi Termal Macun – 2021 Güncel – CPU İçin Termal Macun Arayanlara Özel 10 Tavsiye

8,5 W/k yüksek ısı iletkenliği özellikle hız aşırtma meraklıları için mükemmel bir seçimdir. Oyun tutkunlarının uzun süre bilgisayar başında vakit geçirmesi ekran kartının veya işlemcinin ısınmasına neden olabilir. Arctic MX – 4 bu sorun için en etkili çözümlerden biridir. İşlemciler ve soğutucular arasındaki hava boşluklarını önlemek için farklı uygulama tekniklerine sahiptir ve bu teknikler oldukça kolay uygulanabilir. Metal içermediğinden ve elektriği iletmediğinden güvenli bir kullanım imkanı verir.

En İyi Termal Macun Konusuyla Alakalı Sıkça Sorulan Sorular

Termal macunlar nasıl uygulanır?

Oldukça kolay bir uygulama tekniği olan termal macunu yalnızca soğutma yapmak istediğiniz alana birkaç damla şeklinde damlatmanız yeterlidir. Ekstra bir teknik bilgiye gerek yoktur.

Termal macun kullanmak avantajlı mıdır?

Aşırı ısınmalara karşı ekran kartı veya işlemciyi değiştirip sürekli zahmete girmek ve masraf yapmaktansa termal macun kullanmak daha verimlidir. Daha kısa sürede çözüm elde etmek için idealdir.

2020 yılının en iyi termal macunu hangisidir?

Oldukça fazla sayıda olan termal macunlar farklı özellikleriyle kullanıcıların farklı ihtiyaçlarına hitap etmektedir. En iyi termal macunların sahip olması gereken en önemli özellik ısı iletim gücü ve elektrik iletkeni olmamasıdır.

En iyi termal macun konusuyla ilgili yorumlarınızı ve sorularınızı bekliyoruz.