Gelmiş geçmiş en iyi tarihi diziler nelerdir? Merak ediyorsanız, sizler için hazırladığımız listeyi incelemelisiniz. Dünya üzerinde ve Türkiye’de en fazla izlenen tarihi dizilerden hazırladığımız liste, dizi seçiminizde fikir kaynağı olacaktır. Gelmiş geçmiş en iyi tarihi diziler, kitapların anlatmakta eksik kaldığı tüm kurguyu hayata geçirmekte ve izleyenlerine heyecan dolu dakikalar sunmaktadır.

Tüm kategorilerde ve daha detaylı tavsiyeler için FİLM ÖNERİLERİ listemize de mutlaka göz atmalısınız!

1- Band Of Brothers

İmdb sıralamasında 9,6 puan alan dizi, ünlü tarihçi Stephen Ambrose tarafından kaleme alınan kitaptan uyarlanmıştır. Toplamda 10 bölümden meydana gelen televizyon dizisi Band Of Brothers, II. Dünya Savaşının etrafında kurgulanmıştır. II. Dünya Savaşı döneminde Amerikan ordusuna tabii olan 506. Alay 101. Hava Gücünde yer alan Easy Bölüğünün askerleri ve onların yaşadıkları esrarengiz olayları konu alan dizi, seyircilerine heyecan ve aksiyon dolu dakikalar sunmaktadır.

Jet Li filmleri bilgilerine de bakabilirsiniz.

2- Spartacus

Milattan önce 73 ila 71 yılları arasında geçen dönem dizisi, Roma İmparatorluğunu konu edinmektedir. Tarihteki meşhur karakter olan Trakyalı asker Spartacus, köle olarak düştüğü yerde büyük bir gladyatör haline gelmiştir. Howard Fast tarafından kaleme alınan Howard Fast adlı diziden uyarlanan Spartacus, döneminin en meşhur dizileri arasında yerini almıştır. İmdb sıralamasında 8,6 puan alarak, 2010 ila 2013 yıllarının meşhur dizisi haline gelmiştir.

3- Rome 2005 – 2007

https://www.youtube.com/watch?v=yGj3ygAUgjw

M.Ö. 49. Yüzyılı konu edinen dizide, Julius Caeser ve Roma İmparatorluğundaki hikayeler kurgulanmıştır. Galya ve mısır’a olan seferlerin yanında, Roma içerisinde meydana gelen tüm kargaşalar da konu edilmiştir.

4- Boardwalk Empire

1920 ila 1933 yılları arasında geçen rekabet dolu ortamı konu edinen Boardwalk Empire, Amerika’daki içki üretimi, satışı ve dağıtımına karşı yasaların çıkması, ortalığın karışmasına yol açmıştır. İçki yasağı yasasının ortaya çıkmasıyla, yasaları çıkaran politikacılar ve gangsterler arasındaki üstün kapışmalar, dizinin ana konusu olmuştur. İmdb sıralamasında 8,6 puan alan dizi, tarihi ve aksiyon kategorisinde yer almaktadır.

5- Yunus Emre

İmdb sıralamasında 9,1 puan alarak favoriler listesine eklenen yunus emre Aşkın Yolculuğu, ilmiye sınıfına mensup medreseli bir talebe olan Yunus’un, kadı olarak atanmasıyla başlamıştır. Moğol baskısıyla düzeni bozulan Anadolu liyakati, Kadı olarak atanan Yunus’un yükselmesinde basamak olacaktır. Yaşanılan durumlar ve karşılaştığı imtihanlar sonucunda, yolu Tabtuk Emre ile kesişen Yunus, kadılık görevinden vazgeçmiş ve dervişlik hayatına başlamıştır. Yetiştiği ilmiye sınıfına karşı büyük bir çıkmaza giren Yunus, kadılık mertebesi, aldığı ilimler ve medrese hayatını sorgulamaya başlamıştır. Dervişlik hayatında birçok deneyim ve bilgiye erişen Yunus, artık dünyaya bambaşka bir pencereden bakmaktadır.

6- Da Vinci’s Demons

Da Vinci’nin 25 yaşındaki yaşamını konu edinen ve Da Vinci hakkında hiç bilinmeyen hikayeleri göz önüne taşıyan dizi hem tarihi hem de fantastik kategorisinde ele alınmaktadır. Da Vinci’nin geleceği icat etmesi temasıyla ilerleyen dizi, inanç ve fikirlerin kontrol edilebilirliğine de değinmektedir. İmdb sıralamasında 8,1 puan alarak gündeme gelen Da Vinci’s Demons, en iyi tarihi diziler kategorisinde değerlendirilmektedir.

7- Unsere Mütter – Unsere Vater

1. dünya Savaşını Alman gözüyle ele alan yapımda, Nazi ordusunda görev yapan abi kardeşi ele almaktadır. Moskova’ya doğru ilerleyen ve üstün bir zafer kazanacaklarını düşünen Nazi ordusunun, ilerleme esnasında yaşadıklarını konu edinen dizide, bir hemşire, şarkıcılık hayalleri kuran bir kadın, Yahudi bir alman terzi ve iki kardeşin yaşadığı hikayeler ele alınmaktadır.

Ayrıca en iyi Youtube kanal isimleri detaylarına bakabilirsiniz.

8- The Tudors

İmdb sıralamsında 8,1 puan alarak gündeme gelen dizi, İngiltere’nin en çarpıcı dönemlerinden birini işlemektedir. Tudor Hanedanlığının konu edilirken, tüm konular 8. Henry etrafında işlenmektedir. Yöneticilerin hırsları sonucunda ortaya çıkabilecek birçok konunun ele alındığı dizide, bir kişiye ait olan kararların halka olan etkileri işlenmiştir.

9- Diriliş Ertuğrul

TRT 1 yapımı tarihi dizide, Osmanlı öncesi 13. Yüzyıl ele alınmıştır. Kayı Obası ve obanın lideri olan Ertuğrul Bey’in yaşadıklarını ele alan Diriliş Ertuğrul, Kayı Obası ve Moğol ordusu arasındaki mücadeleyi ele almıştır.

10- Deadwood

Western tarzı dizilerde bir numara olan Deadwood, 1870’li yılları konu edinmektedir. Dönemin birçok kumarbazı, genel ev işletmecisi ve yasa dışı faaliyetlerin aktif olarak yapıldığı Deadwood kasabasında, bu suçlara karşı herhangi bir cezai işlem uygulanmamaktadır. David Milch tarafından kaleme alınan dizinin başrolünde lan Mcshane yer almaktadır. ABD yapımı başyapıtlar arasında yerini alan dizi, imdb sıralamasında 8,8 puan almıştır.

11- John Adams

1770 yılını konu alan John Adams, Boston’un soğuk kış gününde geçmektedir. Amerika’nın kuruluş aşaması ve bağımsızlık mücadelesinin ilk 50 yıllık sürecini konu edinen dizi, konunun ana kahramanı olan Avukat John Adams ve onun yaşadığı olaylar etrafında kurgulanmıştır. John Adams’ın hikayesinde, ABD’nin ikinci başkanı olma sürecine kadar ilerleyen dönemi ele almıştır. İmdb sıralamasında 8,7 puan alarak listede yükselen dizi, tarihi dizilerde başyapıt olarak değerlendirilmiştir.

12- Downton Abbey

1912 yılında 1900’lü yılların başına kadar geçen süreci ele alan Downton Abbey, popüler dönem dizilerinden bir tanesidir. Downton malikanesinde çalışan hizmetlilerin özel hayatları ve yaşam hikayeleri üzerine kurulan senaryoda, mutlu ve kusursuz bir hayat yaşadığı düşünülen Grantham Kontu, Titanic kazasından sonra kara günlerle karşı karşıya kalmıştır. İmdb sıralamasında 8,7 puan alan ve popüler diziler arasında yerleşen Downton Abbey, en iyi tarihi diziler arasındadır.

13- Marco Polo

Venedikli seyyah ve gezgin olan Marco polo’unun esrarengiz hayatını konu edinen dizi, 13. Yüzyılda Kubilay Han hükümdarlığında yönetilen Çin’de meydana gelmektedir. Çin gibi farklı bir coğrafyada, birbirinden farklı olaylar zinciriyle karşılaşan Marco Polo, Kubilay Han’ın yanında yer almakta ve bu imparatorluğu korumak için elinden geleni yapmaktadır. imdb sıralamasında 8,1 puan alan dizi, tarih konulu senaryolar arasında favori olarak anılmaktadır.

14- Peaky Blinders

1919 yılındaki olayları ele alan Peaky Blinders dizisi, İngiltere’de oldukça namlı ve tanınmış olan gangsterin hayatını konu edinmiştir. Peaky Blinders çetesinde yer alan üyelerin özel hayatları ve yaşadıkları tüm maceraları sırasıyla ele alan dizi, imdb sıralamasında 8,8 sıralamaya erişmiş ve izleyenlerin beğenisini toplamıştır.

15- Vikings

8. yüzyılın İskandinavya ortamını konu edinen dizi, çiftçilik hayatından savaşçılık hayatına geçiş yapan Ragner Lothbrok ve onun küçük ailesinin hayatını konu edinmiştir. Savaş Tanrısı Odin’in soyundan geldiğine inanılan ve korkusuz bir savaşçıya dönüşen Ragnar Lothbrok, kendisi kadar korkusuz ve acımasız arkadaşlarıyla savaşlara gitmiştir. Denizlerde birçok imtihanla karşılaşan Ragnar ve arkadaşları, savaşçı ve az gelişmiş bir kavim olan Vikinglerin hayatına dahil olacaktır. imdb sıralamasında 8,6 puan alan Vikingler, en iyi tarihi diziler arasında yerini almıştır.

Ayrıca Vikings konusu yazımıza da bakabilirsiniz.

En İyi Tarihi Diziler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

İzlenmesi Gereken En İyi Tarihi Diziler Hangileridir?

Başyapıt olarak görülen tarihi diziler arasında, Band Of Brothers ilk sırayı almaktadır. 9,1 imdb puanıyla listenin başına geçen dizi, izleyenlerin beğenisini kazanmayı başarmıştır.

En İyi Türk Tarihi Dizileri Hangileridir?

Diriliş Ertuğrul ve Yunus Emre dizileri, Türk yapımı en iyi tarihi diziler olarak anılmaktadır.

Hangi Orta Çağ Tarihi Dizisini İzlemeliyim?

Downton Abbey adlı dizi, orta çağı en iyi konu edinen yapımlar arasında yerini almıştır.

En İyi Tarihi Diziler listesinde mutlaka olmalı dediğiniz dizileri yorum kısmına yazabilirsiniz!
Kategori: