İnternet üzerinden tüm filmleri orijinal olarak satın almak neredeyse mümkün hale geldi. İnternetten izlenebilecek olan en iyi filmler konusuda ise sürekli olarak farklı farklı soru işaretleri olabiliyor ve kimse boş yere zamanının kötü bir film izleyerek geçmesini istemez. Zovovo.com olarak onlarca farklı filmi sizin için listeleyeceğiz ve Ne izlesem? diyenlere iyi zaman geçirmek için izlenebilecek film önerileri‘ni liste halinde sunacağız.

En iyi gerilim filmlerinden, en iyi macera filmlerine kadar onlarca farklı kategoride sunacak olduğumuz film tavsiyeleri listesi ile birlikte en az 2 yıllık film ihtiyacınızı karşılayabileceksiniz. Her hafta 1 film izlemek ayda en az 4 film yapar, toplamda 4×12 = 48 yapar. Listemizde 48’den daha fazla film bulunuyor ve her biri birbirinden daha iyi izlenebilecek olan yüksek kalitedeki filmler.

 

İçindekiler

 

En İyi Dram Filmleri

THIRTEEN LIVES – On Üç Yaşam – 2022 – IMDB 7.8

Beklenmedik bir muson yağmurunun ardından Tham Luang mağarasında mahsur kalan Tay futbol takımının 12 üyesini kurtarmak için yapılan uluslararası kahramanca girişimin gerçek hikayesi On Üç Hayat filminde anlatılıyor. Dünyanın en iyi ve en deneyimli dalgıçlarından oluşan bir grup, sular altında kalmış, küçük mağara geçitlerinden aşağı inip çocuklara ve arabalarına ulaşmak için tek yol bulabilenler, Tayland birliklerine ve 10.000’den fazla gönüllüye katıldılar. Her şey yolunda ve dünyanın gözü üzerlerindeyken ekip, insan ruhunun sınırsız potansiyelini ortaya koyarak en tehlikeli dalışlarını uzaklara yapmaya hazırlanıyor.

1917 – 2019 – IMDB 8.2

İki İngiliz askerine, Lance Onbaşı Schofield ve Blake’e I. Dünya Savaşı sırasında saçma talimatlar verilir. Blake’in erkek kardeşi de dahil olmak üzere 1.600 asker arkadaşının hayatı, zaman dolmadan önce düşman topraklarında taşımaları gereken bir mesaja bağlıdır.

Parasite – Parazit – 2019 – IMDB 8.5

Varlıklı Park ailesi ile yoksul Kim ailesi arasında yakın zamanda geliştirilen karşılıklı yarar ilişkisi, sosyal sınıfa dayalı açgözlülük ve önyargı nedeniyle tehlikede.

En İyi Korku Filmleri

Korku filmi tavsiyeleri listemize göz atmadan önce şu sitelerden de korku filmleri kategorisinde en çok puan alan ve en çok önerilen korku – gerilim filmleri’ne göz atabilirsiniz:

Cehenneme 1 Adım – 2005 – IMDb 7.2

Güzel korku filmleri arasında yer alan Cehenneme 1 Adım 2 farklı seriye sahip. Birinci serisini izlemeden 2. serisini izlemenizi önermiyoruz. Filmin asıl konusu bir grup arkadaş bir gün haritada bile olmayan bir mağaraya gitmek için karar alır ve doğaya açılmak isterler. Rafting yaptıktan hemen sonra ormanda kalacakları eve varırlar ancak aslında onları bekleyen olaylardan hiç mi hiç haberdar değillerdir.

Bir süre sonra bir kişinin asıl rehber olarak arkadaş grubunu yönlendirmeye başlaması ile mağaraya ulaşırlar ve mağaraya inerler. Ancak mağaraya inmek aslında sandıkları kadar iyi bir fikir olmayacağı gibi aslında onlar için adeta bir mezardan farksız olacaktır.

Filmde arkadaş grubu daha sonrasında çıkmak için mağaranın dışında bıraktıkları kurtulma malzemelerine güvense de mağaranın altında hiç hesapta olmayan kendilerinden farksız ancak saldırgan olan bir takım hiç beklenmedik sorunlarla karşı karşıya kalacaklardır.

Doktor Uyku – 2019 – IMDb 7.5

Dany isimli bir adam bir gün bakım evinde çalışmaya başlar ve burada hayatının son demlerini yaşayan ve artık ölümü bekleyen bir grup yaşlı insanın zararsız olduğunu düşünür. Yaşlılar aslında zararsızdır ancak hiç hesapta olmayan olaylarla karşı karşıya kalmak mümkündür. Stephan King adını duyduğumuz bu filmde oldukça iyi puanlamalara sahiptir.

Korku Gecesi – 2011 – IMDb 6.4

En iyi vampir filmleri her zaman için sizi sizden alabilecek ve realiteye uygun olanlardır. Korku Gecesi filminde ise konu gerçekten daha gerçek olarak kurgulanmış olup bir lise öğrencisinin komşularının hal ve hareketlerinden ürperti duymasından sonra olayların başlamasını anlatıyor. Komşularının ne olduğunu hemen olmasa da bir şekilde anlaması gereken bu genç ve yakışıklı lise öğrencisi daha sonra bu konuda öğrendiklerinden veya öğreneceklerinden son derece pişman olabilir de, olmayabilir de…

Dehşet Kapanı – 2011 – IMDb 7.0

Bir grup arkadaş bir gün tatile gitmeye karar verirler ve ardından ormana giderler. Ormanda gördükleri bir kulübe ise onlar için kabus dolu anlara mı sebep olacaktır, yoksa boş sıradan bir kulübe midir? Arkadaşlar tatile çıkar çıkmaz ormanda olan ve nispeten güvenli olan ancak ‘onların güvenli olarak düşündüğü’ evde hiç de güvende olmadıklarının farkına varırlar. Bir anda başlayacak akıl almaz olayların hemen ardından genç arkadaş grubu ne yapacak olduğunu, bu olayların neden ve kimler tarafından yapıldığını kısa süre içerisinde anlamaya başlayacaktır.

Filmin 2. sürümü de olup 1. sürümü izledikten hemen sonra 2. filmi de izleyerek keyifli vakitler geçirebilirsiniz.

Korku Kapanı Serisi – 2003-2020 – IMDb 6+

https://www.youtube.com/watch?v=2nYxGfBfNvA

Korku Kapanı film serisi 6 seri filmin ayrı ayrı çekilmesi ile oluşan sevilerek izlenmiş ve en iyi korku filmi serilerini bile geçmiş olan bir seri olarak karşımıza çıkmakta. Film serisi 2003 yılında ilk filmi ile hayatımıza girerken ardından 2020 yılında Korku Kapanı 7 serisinin çekilmesi bekleniyor.

Film serisinin konusu bir grup yamyam insanın ormanda ve sokaklarda terör estirmesini konu alıyor. Bir kasaba yakınlarında yaşayan ve ele geçirdikleri tüm insanlara akıl almaz bir şekilde öldüren, sadece öldürmekle kalmayan onlar yani insanlar üzerinde binbir çeşit işkence yöntemi deneyen bu yamyam insanların durumunu sahneye yansıtmakta.

Korku Kapanı serisi her seride neredeyse aynı insanlar oynamış olmasına rağmen her serinin arasında belirli bir süre olduğu için film severek izleniyor ve 7. serinin en iyisi olacağı ve 2020 yılında daha farklı bir format ancak aynı konu ile vizyona girişi bekleniyor. Kaçırılmaması gereken ve mutlaka izlenmesi gereken korku filmleri arasında Korku Kapanı serisinin yer aldığını ve ilk seriden itibaren son seriye kadar izlemenizi önerdiğimiz bir film serisi.

Tepenin Gözleri – 2007 -IMDb 6.4

https://www.youtube.com/watch?v=ddfUYtRLsMA

Yine en çok izlenen korku filmleri arasında ilk sıradan yerini alan bir en iyi korku filmi seri filmlerinden bir tanesi. Tepenin Gözleri serisi aslında ilk filmi 1977 yılında çekilmiş olmasına rağmen daha sonradan 2007 yılında günümüz dünyasına uygun olarak farklı ancak aynı konu altında yeniden vizyona girdi. İlk olarak filmde konu olan yine bir ailenin bir yolculuğa çıktıktan sonra saptıkları bir patikadan sonra çölün ortasında karavanlarının lastiklerinin bir anda kasıtlı olarak yamyam insanlar tarafından patlatılmasını konu alıyor.

Filmin farklı serilerinde bu olaylar daha farklı şekilde gelişiyor olsa da ardından bu yamyam insanlar ile bu yolda kalan normal insanlar arasında büyük bir savaş başlamış oluyor. Yamyamların neden yamyam olduğu ise radyasyon olaylarına dayanıyor. Spoiler vermek istemediğimiz için çok fazla anlatamıyoruz ama radyasyon dolayısı ile bu yamyam insanlar normallere göre çok farklı ve bu insanların yaşadığı yeri bulabilmek için bir takım engellerden geçmek gerekiyor ve onların bugüne kadar bulunmuyor olmasının ve orada uzunca yıllardır yaşamaya devam ediyor olmasının tek sebebi bu engeller olarak gösteriliyor. Kesinlikle izlenmesi gerekli korku filmlerinden…

1408 – 2007 – IMDb 6.8

Bir otel odasının perili olduğu iddia edilir ve doğaüstü olaylar yaşanır. Bu odada kalan bir genç ise yaşadıklarını asla unutamayacaktır. Odanın perili olmasının ötesinde o perinin kötülük dolu olması gencin ya ölümü ile sonuçlanacaktır, ya da hiç beklenmedik bir şekilde sonlanmış olacaktır.

Halka – 2002 – IMDb 7.1

Halka filmi serisi. Film serisinde yer alan bir kız çocuğunun kuyunun içerisine atılması ile başlıyor ve istediğinde o kuyudan çıkarak normal insanların evlerine bir televizyon yoluyla girebiliyor. Halka film serisinde de bu her seride farklı şekilde işleniyor ve oldukça korkutucu olan bir film. Özellike televizyonunuz büyükse ve bir anlık enerji kesintisi ile veya televizyonunuzun ekranında cızırtılar ile başa baş kalırsanız korkudan bir şekilde ne yapacağınızı biz bile kestiremiyoruz henüz.

En İyi Bilim Kurgu Filmleri

TAU – 2018 – IMDb 9.3

Bizim favori bilim kurgu filmimiz ilk sıradan TAU. TAU ilk olarak bir özel Netflix yapımı ve IMDb yüksek puanından da anlaşılabileceği gibi oldukça iyi bir bilim kurgu. Oldukça başarılı olan bir işadamı yapay zekalı bir robot sistemi geliştirmek ister ve bu yapay zekanın tüm Dünya’ya hakim olması gerektiğine karar verir. Ancak bu yapay zekanın başarıya ulaşabilmesi için son derece büyük ve gerçek insanlı olan çalışmalara gerek vardır. Özel olarak güvenlikli iyi bir villada yaşayan ve zengin olan bu işadamı kendisinin dönüm noktası olması beklenen TAU isimli yapay zeka sayesinde hayatını daha da zengin ve daha fazla başarılı geçirebilecektir.

Bir gün gece kulübünden çıkan bir kadını takibe alan bu genç ve zengin bir o kadar da yakışıklı adam daha öncesinde de TAU isimli yapay zekanın daha fazla gelişmesi için onlarca insanı yakalamıştır. Aslında TAU oldukça gelişmiş bir yapay zekadır ancak daha fazla gelişmesine gerek vardır ve bir üst sürüme geçirilmesi gerekmektedir.

Bu genç ve ultra zengin ve yakışıklı adam yakaladığı bu insanların beyin fonksiyonlarını yapay zekaya aktarabilmenin yollarını ararken aslında hiç istenmedik olaylarda kendisini bekleyecektir. Sonunda şaşıracağınız ve en güzel bilim kurgu filmleri arasında hiç mi hiç şüphe bile etmeden hayatınızda ölmeden mutlaka izlemeniz gereken filmler arasına TAU’yu eklemenizi hatta şimdi hemen izlemeye başlamanızı öneririz.

Yerçekimi – 2013 – IMDb 7.8

En güzel bilim kurgu filmlerinden bir tanesi olan Yerçekimi filmi ise konusu elbette uzayda geçiyor. Aslında yerçekimi olmayan bir ortamda insanların yaşamasının ne kadar zor olabileceğini ve insanlığın zorlu uzay ve hava koşullarında hayatta kalmasının ne kadar mümkün olamayabileceğini bizlere dev ekranlara yansıtıyor. Filmde uzay istasyonuna çarpan bir gök cismi dolayısı ile uzay istasyonu oksijen sorunları yaşamaya başlar ve bir kadın, bir erkek filmde buradan kurtulmanın yollarını aramaktadır. Gök cisimleri bir bir uzay istasyonun üzerine yağarken bu ikiliye Dünya’dan yardım edebilecek hiçbir kimse yoktur. Astronotların aslında ne kadar büyük tehlikeler ve riskler alarak bu zorlu uzay görevlerine gittiğini biz insanlara direkt olarak vizyondan yansıtan Yerçekimi filminde uzayın çetin ve zorlu koşulları da bize gösteriliyor.

Filmde bu ikilinin son şansı olan soyuz aracının çalışıp çalışmayacak olmasıdır. Eğer bu araçlar doğu düzgün çalışmaz ise ikili sonsuza dek uzay boşluğunda yok olabilir. Yine kesinlikle izlemenizi önerebileceğimiz nadir bulunan kaliteli film yapımlarından sadece bir tanesi Yerçekimi…

Marslı – 2015 – IMDb 8.0

Mars’a gitmek isteyen insanlar orada ne ile karşı karşıya kalabileceklerini biliyorlar mı? Filmde bir grup insan Mars’a görev için gönderilir ancak şiddetli kum fırtınasının ardından bir erkek astronot kaybolur ve herkes onu Mars’ın zorlu ve çetin koşullarında kesin olarak öldü sanırlar ve uzay aracı ile gezegeni terk ederler. Gezegende kurulu olan aktif koloni tipi evler ise insanların yaşamına uygundur ve en zorlu şartlarda bile insanların yaşamını devam ettirebilmesini sağlayabilecek düzeydedir.

Tüm Dünya yaşananların ardından neler olduğunu ve nasıl öldüğünü araştırırken erkek astronot bir takım olaylar yaşar ve zorlu koşullarda hayata tutunmaya bir yandan ise Dünya’ya sinyaller ulaştırmaya çalışır. Mars’ta insanların kullanabilecek olduğu herhangi bir sinyal aracı bulunmamaktadır, robotlar anlık olarak değil ancak belirli aralıklarla Dünya’ya NASA’ya sinyaller ve fotoğraflar göndermektedir ancak bu robotlar ile bu genç adamın kaldığı yer oldukça uzaktır. Bu sebeple bu genç adam ya hayatını devam ettirmek için NASA ile iletişim kurmak, ya da ölmek zorundadır. Giderek azalan oksijen, giderek azalan gıda bu adamın uzunca süre Mars’ta kalmasını engellemez ve orada yapabilecekleri ile hayatta kalmayı uzun süre başarır. Ancak NASA yetkilileri de bir taraftan adamın cesedini uydulardan aldıkları kamera görüntüleri ile tespit etmeye çalışırlar, bu zeki genç adam Dünya’ya nasıl sinyal göndereceğini en iyi şekilde bulur… Yine en çok izlenen bilim kurgu filmleri arasında ve bizimde önerdiğim filmler arasında yer almaktadır.

Elysium – 2013 – IMDb 6.6

Çok güzel bilim kurgu önerir misiniz? Deseniz size ilk olarak önerebileceklerimizin arasında Elysium filmi var. Bu filmin aslında konusu bugünün günümüz koşullarına değil ancak gelecekte fakir insanlara yaşatılabileceklere değiniyor. Bugün insanlık hiçbir şekilde çalışmadan geçinemiyor ve tüm insanlar bir şekilde finansal bir kazanç elde edebilmek ve yaşama devam edebilmek için bazı şartları ve ezilmeyi görmezden gelerek çalışıyor. Peki patronların uzayda kurdukları özel bir merkezde yaşadıklarını ve fakir insanları Dünya’da zorla ve her an takip altında çalıştıklarını düşünebiliyor musunuz?

Dünyamız giderek zenginler için daha güvenli bir yer haline gelirken biz fakirler için ise giderek daha güvensiz ve daha çetin bir yer haline geliyor. Uzayda buna benzer merkezler kurulmak ve buralara insanlar taşınmak isteniyor.

Çok uzattık, filme geçelim. Elysium filminde asıl konu olarak uzayda kurulan ve tüm Dünya ve insanların durumunu kontrol edebilen bir merkez ve burayı yöneten elit insanlar vardır. Bu elit insanlar çok güvenilir olarak özel robotlar tarafından korunur ve bir sağlık kapsülü bu insanların tüm sorunlarını dakikalar içerisinde asla geri dönmeyecek bir biçimde tedavi edebilmektedir. Kanser dahil tüm sorunları çözen bu kapsül sayesinde insanlar ölene dek asla sağlık sorunlarını dert etmezler. Dünya’da ise kıyamet kopmaktadır ve sadece fakir insanlar Dünya’ya kalmıştır. Elysium isimli uzayda dönen devasa merkeze bilet alabilmek ise zengin değilseniz mümkün değildir. Bir gün bir adam fabrikada yaşadığı olay sonrasında bu merkezi tüm insanlığın hizmetine açmayı ve tüm Dünya vatandaşlarının burada yaşayanlar tarafından izlenmesini izlemeyerek baş kaldırır. Olaylar ise burada başlar. Kesinlikle izlenmesi gereken özel filmler arasında yer alıyor ve bizde Elysium filmini izlemenizi şiddetle öneriyoruz.

Maymunlar Cehennemi: Savaş – 2017 – IMDb 7.4

https://www.youtube.com/watch?v=AW08ryo77Nk

Maymunlar Cehennemi: Savaş serinin bir diğer filmi ve eğer izlemediyseniz seriyi en baştan izleyerek başlamanızı öneririz. Filmde bir grup maymun insan ırkına karşı ayaklanması ve Dünya’nın kendileri için de bir yer olduğunu hatırlatması ve bir insanın bu maymunların baş lideri ile nasıl dost olabileceğini gösteriyor. Bugün biz insanlar olarak Dünya’nın hakimi konumundayız, en azından bizden daha üstün bir ırk çıkana kadar biz Dünya’da tüm sokakları esir aldık, kendimize özel olarak dekorladık ve insanlık 8 milyar nüfusa yaklaştı.

Hayvanların ise buna sesi çıkmadı, çünkü insan ırkına karşı koyamadılar. Maymunlar ise bu durumdan sıkılmış görünüyor ve Dünya’da insandan bile daha güçlü ve zeki davranabileceklerini tüm Dünya’ya Amerika’dan başlayarak göstermeye karar vermişler gibi görünüyor. Bu filmi de özellikle izlemenizi öneriyoruz.

Yarının Sınırında – 2014 – IMDb 7.9

Bir grup uzaylı askerler Dünya’nın büyük bölgelerini yok etmişlerdir ve daha da fazlası için insanlığa karşı koyabileceklerini düşünürler. Bu uzaylılar insanlar için aslında istenmedik bir tehdit olmayabilir ancak bazıları için tehdit olabilir. Filmde olası bir durumda insanların nasıl bunlarla savaşabilecekleri bilim kurgu anlamında konu edilirken, birçok insanın sevebilecek olduğu bir film.

Öldüren Sis – 2007 – IMDb 7.2

Bir gün insanlık anlamadığı bir şekilde çöken sis nedeniyle bir şekilde kapalı yerlerde kalmak zorundadır. Markette kalan bir grup insan ise bu sisin ne olduğunu bir türlü çözemez ancak bunu bir şekilde çözebilecek önerilere bakmaktadırlar. Bu insanlar sise çıktıklarında kaybolduklarını anlarlar ve şiddetli bir şekilde görünmeyen bir canavar tarafından öldürülürler. Sis zehirli değildir ancak içerisinde bir canavar olduğu kesindir. Bir grup insanın markette sağ kalmış olması diğerlerinin öldüğü anlamına mı geliyor, yoksa sadece o bölgede mi sis vardır? Neden Amerikan ordusu onları kurtarmak için gelmememiştir? Akılda binbir çeşit her konuda soru işaretleri varken bu insanlar birbirleri ile kavgalara başlar ve sonunda biraz üzülebileceğiniz bir olay olur. Filmin sonu gerçekten çok heyecanlı ve bir o kadar ağlatabilecek kadar insanı üzüyor. Bu filmin yine benzer olarak Netflix’te yayınlanmış uzun ve biraz farklı dizisi vardır.

Dizi bölümlerinde-serisinde de benzer olay konu alınıyor ancak dizi sürümüne oranla film serisinde biraz farklılıklar bulunuyor. Filmi izledikten sonra dizisini de izlemenizi kesinlikle önermekteyiz.

Hayat – 2017 – IMDb 6.8

6 kişilik UUİ’de görevli olan astronot Mars’ta yaşam formunu bulurlar. Bu yaşam formu insan değildir ve bir canlıdır. Bu canlının insanlardan daha zeki ve oldukça tehditkar olabilecek olduğu asla akla gelmez, aslında bu canlı bir küvez ve basınçlı odada tutulur ancak UUİ’nin 6 kişilik astronot ekibi işlerin yolundan çıkacağını düşünmeyerek hareket etmelerinin bedelini çok sert ve ağır bir şekilde ödemek zorundadırlar. ‘çok arayan belasını da bulur, cezasını da’ sözünün bir örneği olabilecek türde bu film aslında fazla merakın insanlar için bir şekilde tehditleri kendi üzerine çekebilmesinin önünün açıldığını resmen bize kanıtlıyor.

Bu canlı varlık oldukça güçlü ve yapışkan ve asla ölmüyor. Ama o insanları bir raptede öldürebilecek güçlü bir yaratık ve oldukça zeki bir ‘yaşam formu’. Kesinlikle izlenebilecek en güzel bilim kurgu filmleri arasında yerini alıyor.

Ben Efsaneyim – 2007 – IMDb 7.2

Bir bilim adamı Dünyanın geri kalanını öldürmüş olan şiddetli bir virüs ile karşı karşıya kalmış durumdadır. Bu bilim adamı yanında köpeği ile birlikte güneşte çıkamayan bu virüslü yaratıkların nasıl tedavi edebileceğini New York’un geri kalanı ölmüş olmasına rağmen tedavi etmeye çalışmakta ve bunun üzerinde birçok farklı adımlar atmayı denemektedir. Ancak istediğini kısa süre içerisinde elde edebilmesi kolay görünmemektedir. Bilim adamı bir yandan bu tehditlere karşı savaşırken bir yandan ise kalmayan insanlığı kurtarmanın peşinden hevesle koşacaktır. O kendisi tek bağışık insandır ve kendisinden sonrakiler için bir umuttur. Güneş battığında güvenilir olduğunu düşündüğü ve korunaklı evine giden adam çok farklı araştırmalara imza atacak ancak sonunda olanlar hepinizi şaşırtabilecek kadar benzersiz bilim kurgu olayları olacaktır.

İzlenmesi kesinlikle önerilen güzel bilim kurgu filmlerindendir, bizde şiddetle izlemenizi önermekteyiz.

28 Gün Sonra – 2002 – IMDb 7.6

İnsanlık her zaman gelecekte ne zaman Dünya’nın biteceğini ve kıyametin hangi tarihte nasıl kopacak olduğunu merak eder. En cahil insan bile bunu düşünebilir ve herkes bu sorunun yanıtını alamadan aklından kısa süreli de olsa çıkarmaya çalışır. Ancak her zaman insan beyninin bir yerinde ‘kıyamet nasıl kopacak?‘ sorusu vardır.

28 Gün Sonra filmi ise izlenmesi gereken en iyi bilim kurgu filmleri arasında yer alıyor. 2002 yılında çıkmış olsa da hala ilk günkü gibi heyecanla izlenebilecek olan bu filmde bir merkezde yapılan deneyler sonucunda bir virüs ortaya çıkar. İnsanlığı kırıp geçiren bu virüs tüm Dünya’ya yayılma eğilimindedir. Bir grup insan ise çözümü askeri tesise sığınmakta bulur, ancak orada da yaşayacaklarını daha önceden hiçbir şekilde tahmin edemezler. Keşke oraya hiç girmeseler miydi?

Labirent: Ölümcül Kaçış – 2014 – IMDb 6.8

Labirent: bir film serisi. Şimdiye kadar 2014’den beri 3 farklı seri halinde yayınlandı ve her seride kendisini çok fazla izlettirdi. Bir grup genç (toplam 60 genç) 59’u erkek 1’i kız olmak üzere yüksek duvarlar ile çevrili ve bir insanın çıkmasının imkansız olduğu bir üstü açık dört duvar arasına hapsolur. Herhangi bir hayvan veya farklı bir canlı veya herhangi bir teknolojik alet yoktur, üstlerinden helikopter ve uçaklar geçmiyor, herhangi bir insan yaşamına dair en ufak bulgu bulunmuyordur. Ancak 60 gence ulaşana kadar 1. gençten itibaren kubbeye sürekli olarak yeni gençler gönderilmiştir ve son gelen genç olarak 60. kişi bir kız olmuştur.

Bu kızdan sonra kubbeye herhangi bir genç insan gönderilmemiş olsa da nasıl oraya geldiler, neden oradalar, kimse neden onları kurtarmıyor? Sorusu sürekli akıllarındadır. Ancak kubbede tuhaf bir olayda yaşanır; Kubbenin devasa metrelerce büyüklükte olan kapısı her gün belirli saatte açılıyor ve bu açılan kapı labirente çıkıyordur. Bir kez giren bir daha geri gelemiyor ve ona ne olduğu bir soru işareti olarak kalıyordur. Buradan gelen devasa bir metalik ses ise bir grup gencin burayı sürekli olarak araştırmasına sebep olsa da henüz bir sonuca ulaşılamamıştır.

Izdırap verenler de kimler?

Dışarıda ne var, neden ve nasıl oraya geldiler, aileleri kim? Bu sorular hep yanıtsız kalsa da Labirent: Ölümcül Kaçış filminin sonunda yaşanacak olan olaylar çok heyecan vericidiri ve 3 seride mutlaka izlenmelidir.

En İyi Romantik Filmler

Kasımda Aşk Başkadır – 2001 – IMDb 6.7

İşkolik bir adam bir gün hiç akla hayale gelmeyecek bir ehliyet sınavında Sara isimli kızla tanışır. Kasım ayında geçen filmde bu işkolik ve hayatını işine adamış olan adam kızdan ilginç bir teklif alır. Sara bu işkolik adama 1 ay kendisi ile yaşamasını ister ve adam bu teklifi kabul eder. Sonrasında ise yaşanacak olaylar oldukça ilginç gelişmeler olacaktır.

Umut Işığım – 2012 – IMDb 7.7

Pat isimli bir adam 2 gün içerisinde yaşamı boyunca değer verdiği her şeyi bir sebeple kaybeder ve bunun ardından bir şekilde tedavi sürecine girmek zorunda kalır. Yaşayacakları dolayısı ile kendisi üzerinde 8 ay tedavi ile kesin olarak geçmese de bundan sonra hayatında nelere değer vereceği ve nelere değer vermemesi gerektiğini acı bir tecrübeyle sabit olarak öğrenmek zorunda kalır.

Tiffany isimli arkadaşının Pat’e bir teklif etmesi üzerine her ikisinin de hayatı yeni yelkenlere açılacak ve yeni gelişmeler yaşanacaktır.

Aşıklar Şehri – 2016 – IMDb 8.8

Oscar ödülü ile bilinen Aşıklar Şehri filmi puanından da belli olacağı gibi çok fazla izleyicilerine kendisini sevdirmiş ve ilgi çekmiştir. En iyi aşk filmleri arasında ilk sıralarda yerini alan Aşıklar Şehri filmi, iki insanın yönlerini bulma ve ne yapacaklarına, nasıl yaşamaya karar vereceklerine dair düşünceler içerisinde oldukları bunalım içerisindeyken birbirlerini bulmasına sebep oluyor ve bir şekilde bu iki insanın yolları kesişiyor.

Bu iki insanın son derece büyük olan iş hayalleri bulunur ancak bu hayaller gerçek olabilecek mi, yoksa olmayacak mı? Soru işaretlerine gebedir. İki insan birbirlerine her geçen gün daha fazla aşık olurken bir yandan ise kariyer planlarında beklemedikleri olaylar ile karşılaşacaklar ve bu onları ya derinden üzecek, ya da her zaman olduğudan farksız olarak yeni adımlar atmak zorunda kalacaklardır. Filmde bazı sahneler duygulandırıcı olsa da aslında her insanın hayatı boyunca yaşayabileceği bunalım dolu zamanlara da bir örnek ve yolunu bulmak üzere iken karşısına çıkan insanın her zaman en iyisi olmayacağı gibi en iyisi olma potansiyelinin de yine her iki insanın elinde olduğunu gösteriyor.

Hırçın Sevgilim – 2001 – 8.0

Bir genç adam bir gün metroda sarhoş olan ve ayakta duramayacak kadar kötü halde olan kızın trene binmesine yardımcı olur. Sarhoş olduğu için kızı taşıyan adamı herkes sevgili sanar ve onların kesin olarak aşık olduklarına ve sevgili olduklarına inanırlar. Genç adamla genç kadının bu andan sonra gelecek yaşamları çok daha farklı olacaktır ve bundan sonra birbirleri ile sevgili olabilecekleri gibi deli dolu bir gelecekte onları bekliyor olabilir.

40 Yıllık Bekar – 2005 – IMDb 7.1

En iyi romantik filmler ve aşk filmleri arasında yer alan 40 Yıllık Bekar filminde 40 yaşındaki Andy isimli adam iyi bir işe, iyi bir eve ve koleksiyonlara sahiptir. ‘Gerçekten iyi’ denilebilecek durumda olan bu adam hayatı boyunca 40 yıldır hiçbir şekilde bir insanla cinsel ilişkiye girmemiştir ve görünen o ki bu durum kendisi gibi arkadaşlarını da yakından ilgilendirmektedir. Henüz genç 40 yaşındaki adamın bu sorununu çözmek isteyen arkadaş grubu bu konuda Andy’e özgüven vermek ve onun artık bu yaşa kadar beklemesinin doğru olmadığını ve bir insanla cinsel ilişki yaşamasının en doğrusu olacağını düşünmeye başlamışlardır.

Andy ise bu konuda soru işaretleri ve güvensizlik doludur. 40 yaşına kadar hiçbir kadın veya erkekle cinsel ilişkiye girmemiş olan bu adam ne yapacaktır veya ne yapmak zorundadır? Diye düşünen arkadaşları ise bir gün şoke olurlar. Andy 3 çocuk annesi bir kadına aşık olur ve arkadaşları sonunda sorunu çözdüklerini düşünürler.

Ancak yanıldıkları bir şey vardır; ‘seks yok’ teminatı ile başlayan bu aşkta Andy yine cinselliğini yaşayamayacak mı, yoksa bu kural bir süre sonra ‘kural yok’ formatına mı dönüşecektir? İzlerken bir yandan üzüleceğiniz, bir yandan ilişkileri sorgulayacağınız, bir taraftan ise cinselliğin insanlar üzerindeki etkisini en iyi düzeyde anlayabileceğiniz bu filmde soru işaretleri de sizi bulabilir. Biz kesinlikle en romantik aşk filmleri arasında ilk sıradan bu filmi önermenizi izliyoruz. Aile ortamında da izlenebilir ancak tek izlemeniz veya arkadaşlarınızla izlemeniz daha iyi olur.

Çılgın Aptal Aşk – 2011 – IMDb 7.4

https://www.youtube.com/watch?v=_317-cjnLBw

Cal isimli 40’lı yaşlarındaki adam eşi tarafından sürekli olarak başkası ile aldatılmaktadır. Bir gün karar alan çift sonunda boşanır ve bir daha bir araya gelmemek üzere aşk yaşamlarına da resmi evlilik yaşamlarına da son verirler. Çiftin bu kararından sonra Cal isimli adam Jacob isimli çapkın ama kızının sevgilisi olan adamdan adeta ders almaya başlar ve kendisi nasıl geliştirmesi gerektiğinin farkına varır.

Brokeback Dağı – 2005 – IMDb 7.7

https://www.youtube.com/watch?v=gIiOlwn4PSk

Aşk filmi dendiği zaman düz veya eşcinsel farketmez herkesin izleyebileceği en güzel aşk filmleri arasında olan bu filmde yaşanan hikaye hem üzücü, hem de hayranlık bırakıcı. 3 Oscar ödülü bulunan en iyi romantik filmler arasında yer alan Brokeback Dağı filminde iki eşcinsel genç erkeğin birbiri ile Brokeback Dağı’nda tanışarak arkadaş olmasının ardından aralarında başlayan çekime ve şehvete dayanıyor.

Birisi çiftçi, birisi ise kovboy olan bu iki genç erkeğin birbirlerinden duydukları sevgi ve birbirlerine olan saygıları sayesinde hem eğlenceli günler geçirmeye başlamaları sayesinde beraber olma konusunda git gide birbirlerine daha fazla yakınlaşırlar.

En iyi eşcinsellik temalı filmler arasında da ilk 3 arasında kesinlikle yer alan filmin güzel ve ölmeden mutlaka izlenmesi gereken filmler arasında yer alması gerektiğini söyleyebiliriz.

Titanik – 1997 – IMDb 7.7

İnsanlık her zaman için doğa ile baş edemeyecek olduğunu bilmelidir. Füzeleri ateşleyerek Dünya’yı ortadan ikiye ayırmak ve insanlığı yok etmek yine insanlığın elindedir ancak doğa isterse bunu tekrardan birleştirme gücüne de sahiptir. Ruhani bir güç tarafından mı, yoksa kendiliğinden mi oluyor bunu bilemeyiz ancak doğa her zaman insandan daha üstündür.

Titanik filmi hem doğa ile başa çıkılamayacak olduğunu, hem de iki sosyal statü farkı olan iki insanın nasıl birbirlerine aşık olabileceklerini en iyi şekilde göstermektedir. Filmde bir Titanik isimli devasa gemide olan bir erkek, nişanlısı ve annesi ile seyahat eden bir de kız temel olarak filme konu edilmiştir. Gemiye bindikten birkaç gün sonra büyük bir buzdağına çarpan Titanik isimli gemide bu iki insan birbirlerine aşık olmaya yakınlaşmışlar ve birbirlerinden son derece fazla çekim hissetmişlerdir.

En İyi Macera Ve Aksiyon Filmleri

Prey – 2022 – IMDB 7.2

“Prey”, 300 yıl önce Comanche Nation’da vahşi ve yetenekli bir savaşçı olan genç bir bayan olan Naru’nun anlatısını takip ediyor. Bir zamanlar Büyük Ovalarda dolaşan büyük avcılar hakkında hikayeler duyarak büyümüştür ve şimdi onların ayak izlerini takip etmeye ve köyünü zarardan korumaya kararlıdır. Teknik olarak sofistike bir silaha sahip son derece gelişmiş bir dünya dışı yırtıcı, kovaladığı av olur ve sonunda karşılaşır ve iki düşman arasında şiddetli ve korkunç bir kavgaya yol açar.

John Wick 2 – 2017 – IMDb 8.2

Keanu Reves’in başrol oyuncusu olduğu filmde Wick suç dünyasından çıkmış ve sakince bir yaşam sürmek istemektedir. Ancak bu sakin yaşam sadece bir süre devam edebilir ve sonrasında Wick yeniden suç dünyası içerisinde kendisini Roma’nın sokaklarında bulmak zorunda kalır.

Mad Max: Öfkeli Yollar – 2015 – IMDb 8.1

Nükleer bir cehennem yaşamış olan Dünya’da Max isimli bir adam birçok farklı sorunlarla karşı karşıya kalacak ve bu sorunlar kendisinin peşinden giderek daha fazla hızlı gelecektir. Max susuzluk, enerji ve gıda konusunda sorunların yaşanmaya başladığı bu Dünya’da bir gün bir grup insan tarafından esir alınacak ve bölgenin sorumluları ve su kaynaklarına sahip olan bu grup Max’a ne yapacaktır? Max er ya da geç bir şekilde kurtulacak olsa da sonunda pes edip etmeyecek olduğuna yine karar verecek olan ve arkadaşları ile birlikte olmak için yapması gerekenler kafasında kurulu bulunmaktadır.

60 Saniye / Gone in Sixty Seconds – 2000 – IMDb: 6.4

Araba hırsızı olan ve aksiyonu seven Memphis Raines(Nicholas Cage), bir gecede 50 araba çalabilecek kapasitededir. Yine erkek kardeşi kendisi gibi araba hırsızı olup bu konuda araba hırsızlığında adından daha fazla söz ettirmektedir.

Yenilmez 3 / Undisputed III: Redemption – 2010 – IMDb: 7.5

Rus suçlu Boyka, 2. filmde kalıcı olarak sakatlanmasının hemen ardından yaşamının geri kalanına engelli bir sakat olarak devam etmektedir. Boyka, ringlerde adından daha fazla söz ettirmektedir ancak yaşadığı sakatlık dolayısı ile daha agresif ve daha fazla öngörülemeyen bir güçlü adam olacaktır. Yaşadığı sakatlık onun hayatı üzerinde ne kadar etkili olacaktır?

Cehennem Melekleri / The Expendables – 2010 -IMDb: 6.5

Sylvester Stallone, Jason Statham, Jet Li, Mickey Rourke, Bruce Willis, Dolph Lundgren gibi ünlü birçok karakterin yer aldığı filmde gizli bir özel görev gücü farklı bir ülkeye göreve gönderilir. Ancak gönderildikleri ülkede bekledikleri ve kendilerine söylendiği gibi her şey yolunda gitmeyecek, kısa süre içerisinde en iyi aksiyon filmleri arasında göremedikleri kadar heyecanlı bir yarışa girmek zorunda kalacaklar.

Özel birlikler kısa sürede neler olduğunu anlamaya çalışacak olsa da, bu konuda zamanla savaştıklarının farkındadır.

The Rundown – 2003 – IMDb: 6.7

Travis isimli mafya babasının oğlu Amazon ormanlarına gider. Eşi benzeri bulunmayan bir eseri bulmak için Amazon’un ıssız bucaksız ormanlarına giden Travis’ten babası kısa süre sonra haber alamaz ve hemen bölgeye kendi adamlarını gönderir. Gidecek olan Travis’in babasının adamlar bilmedikleri ve büyük Amazon ormanında neler yaşayacaktır?

Film ile ilgili pek detay vermeden anlatmak mümkün olmamasına rağmen filmin son derece heyecanlı ve beklenenden daha farklı bir manzara sunacak olduğunu söylemek mümkün.

Tetikçi / Shooter – 2007 – IMDb: 7.2

https://www.youtube.com/watch?v=QLv8hog_1bo

Çok iyi olduğu alanda, keskin nişancı olarak eski görevine geri dönmesi istenen ve birisini vurması gerektiği söylenen Mark Wahlberg, bir kereliğine de olsa bu görevi kabul eder. Ancak bir süre sonra işlerin kendisine anlatıldığı gibi gitmediğini ve yaşananların kısa süre içerisinde pek de beklediği gibi olmadığını anlayacaktır.

Mark Wahlberg, kendisine söylenen ve öldürmesi gerektiği ismin Amerikan başkanı olduğunu yavaş yavaş anlamaya başladığında ise iş işten geçmiş mi olacaktır?

Devlet Düşmanı / Enemy of the State – 1998 – IMDb: 7.3

Siyasetçi birisinin bir şekilde öldürülmüş olmasına ait detayları Robert Dean isimli adam ele geçirir. Robert Dean, ele geçirdiği bu bilgileri herhangi bir kimse ile paylaşmayacak olsa bile istihbarat birimleri kendisini öldürmek için peşine düşmüştür. Kısa süre içerisinde ya ölecek, ya da cinayetin ayrıntıları ile birlikte kendi hayatını kurtaracaktır. Robert Dean hangisini seçecektir?

En İyi Komedi Filmleri

Avrupa Muhabbeti – 2004 – IMDb: 6,6

Filmde Scot internet üzerinden bir kadınla tanışır. Ancak bu kişinin erkek olduğunu bilerek Avrupa seyahati planlar, aslında karşısında olan kişi bir kadındır. Avrupa’da geçen film en iyi komedi filmleri arasında yerini alıyor ve bugüne kadar binlerce izleyicinin beğenisini kazanmış bir iyi komedi filmidir.

Bay Evet – 2008 – IMDb: 6,8

Bir insanın her şeye ‘evet’ demesi ne kadar mümkün? ‘Sen salak mısın?’ sorusuna bile ‘evet’ diyebilecek kaç insan var. Veya bu sorudan hemen sonra ‘sen çok akıllı mısın?’ sorusuna ‘evet’ diyebilecek kadar karakterde insan vardır? Bu filmde yer alan Bay Evet isimli karakter her soruya ve her şeye evet demesi ile tanınıyor. Bir önceki filmde her şeye ‘hayır’ demesi ile bilinen karakter, bu filmde ise ‘evet’ demesi ile biliniyor.

Bay Evet, bu değişimin kendisi için çok iyi olacağını düşünürken, bu durum beklediğinden daha farklı olur ve beklediği kadar hayatının yoluna girmesini sağlamış olan bir karar olmadığını, her şeyin kararında ve yeterince olması gerektiğini daha iyi anlar.

Ayı Teddy – 2012 – IMDb: 7,0

John, bir gün oyuncak ayısının kendisi ile gerçekten arkadaş olmasını çok istemektedir. Oyuncak bir ayı nasıl canlanabilir? Oyuncak ayısının canlı olduğu durumda onunla ne yapacak olduğu konusunda soru işaretlerine yanıt arayan John, artık gerçekten Ayı Teddy ile arkadaş olmuş, onu hayatından ayrılmaz bir parça haline getirmiştir.

Herkesin birçok kez adını duyduğu bu oyuncak ayının filmi izleyenleri hem dram, hem komedi kategorisinde ‘en iyi film’ diyebileceği filmler arasına girecektir.

Amerikan Pastası – 1999 – IMDb; 7,0

4 genç tecrübesiz erkek, 4 genç tecrübeli kadın. Gerçek hayatta tam tersi olur, ancak filmde gerek aşk, gerek cinsellik, gerek ise ilişkiler konusunda 4 genç erkek tamamen tecrübesiz iken, 4 genç kadın ise son derece tecrübe sahibidir. Bu 4 kadın ve 4 erkeğin hayat hikayesinin kesişmesinin hemen ardından filmde yaşanacak olan olaylar izleyenlerin kahkaha atmasından dolayı çenesinin ve karnının kısa süreliğine de olsa ağrımasına sebep olabilir. 1999 yılında vizyona giren film, en iyi komedi filmleri arasında kısa süre içerisinde yerini almıştır.

Oyun Gecesi – 2018 – IMDb: 7.0

Her maç akşamında birlikte aynı evde buluşan arkadaşlar, bir gün yine aynı evde buluşmaya karar vermişlerdir. Ancak kısa süre içerisinde yaşayacak oldukları olaylar, kendi komedi filmlerini yaratmış olabilir.