En iyi keskin nişancı filmleri ile aksiyon ve gerilim dolu dakikalar yaşarken aynı zamanda tarihe ve keskin nişancıların hikayelerine de tanıklık etmek isteyenlerin mutlaka gözden geçirmeleri gereken filmler aşağıda derlenmiştir.

Ayrıca kategorilere ayrılmış tavsiyeler için FİLM ÖNERİLERİ konumuza da bakmadan geçmeyin!

Full Metal Jacket

1987 yapımı filmin yönetmeni Stanley Kubrick’tir. Vietnam Savaşı öncesinde Amerikan ordusunun nasıl eğitildiği ve Vietnam Savaşı sırasında da Amerikan ordusunda bulunan askerlerin yaşadıkları olayların neler olduğu anlatılmaktadır. Öyle bir eğitimden geçmektedirler ki savaşa gitmeden savaş kavramını algılamaktadırlar.

En iyi tarihi diziler hakkında bilgilere de bakabilirsiniz.

Sniper

1993 yapımı olan film, Luis Llosa tarafından yönetilmektedir. Amerikalı denizciler ile Panama Kanalı etrafında konuşlanmış çetenin silahlı mücadelesinin anlatıldığı bir filmdir. Amerikan Seal komandolarının yardımı ile çekilmiş bir film olma özelliği taşımaktadır. Kamuflaj ve nişancılık konusunda profesyonellerden alınan taktikler ile çekilmiş bir film olması, daha sonrasında çekilecek keskin nişancı filmleri için de bir esin kaynağı olmasını sağlamıştır. Eleştirmenler tarafından günümüzde bile çekilmiş en iyi keskin nişancı filmleri arasında gösterilmektedir.

Sniper, Sniper 2, Sniper 3, Sniper: Reloaded, Sniper: Legacy, Sniper: Ghost Shooter, Sniper: Ultimate Kill ve Sniper: Assassin’s End olmak üzere toplamda 8 filmden oluşan bir seridir. 1993’te başlayan serinin son filmi 2020 yılında yayımlanmıştır.

Er Ryan’ı Kurtarmak

1998 yapımı savaş filminin yönetmeni Steven Spielberg’tür. İkinci Dünya Savaşı dönemini anlatan bir filmdir. Yüzbaşı John H. Miller’ın üç kardeşi farklı cephelerde savaşta ölmüştür. Kendisi ise askerleri ile beraber James Francis Ryan’ı aramaktadır. Ryan’ı kurtarmak isteyen askerlerin arayışlarını anlatan bir filmdir. Filmin ilk dakikalarında gösterilen Normandiya Çıkarması sahneleri, sinema tarihinde yeri ayrı olan sahnelerden biridir. Film eleştirmenleri tarafından filmdeki sahneler oldukça gerçekçi bulunmaktadır. Öyle ki yapıldığı yılda Oscar’da en iyi film ödülü verilmediği için bunu Oscar tarihinin ayıpları listesine eklemişlerdir.

Enemy At The Gates

2001 yapımı savaş ve dram filmidir. Kitaptan uyarlanmış olan film; hem çekim teknikleri hem de bazı sahneleri ile adından çokça söz ettirmeyi başarmıştır. İkinci Dünya Savaşı zamanında geçen bir filmdir. Stalingrad Muharebesi’nde Sovyetlerin ve Almanların keskin nişancılarının mücadeleleri anlatılmaktadır. Zaitsyev ise; keskin nişancı olmadığı halde bu konuda yetenekli olduğunu kanıtlayarak cephede adını duyurmayı başarmıştır.

Phone Booth

2002 yapımı psikolojik gerilim filmidir. ABD yapımı olan filmin başrolünde Colin Farell bulunmaktadır. Shepard’ın bir seri katil ve keskin nişancı tarafından telefon kulübesinde rehin tutulma hikayesi anlatılmaktadır. Shepard ünlü bir reklamcıdır ve telefon görüşmelerini tek bir telefon kulübesi üzerinden yapmaktadır. Ancak bu kulübede görüşmesini tamamladığı günlerden birinde, bu sefer kendisine bir telefon gelmiştir ve telefon eden kişi eğer istediklerini yapmazsa keskin nişancı tarafından vurulacağını Shepard’a aktarmaktadır.

Jarhead

3 filmden oluşan Jarhead serisinin ilk filmi 2005 yılında çekilmiştir. Ateş Alanı ismi ile serinin ikinci filmi 2014 yılında ve The Siege ismi ile serinin üçüncü filmi 2016 yılında vizyona girmiştir. Amerikan tarihinin yakın dönemine tanıklık edilebilecek bir filmdir. Anthony askere çağrıldıktan sonra haritada bile gösteremeyeceği bir yerde savaşırken kendisini bulmuştur. Üstelik keskin nişancılık konusunda bir yeteneği olduğunu düşünmeye başlamış ve bu alana eğilmeye karar vermiştir. Ancak aslında Anthony savaş konusunda henüz yeterli bilgiye sahip değildir.

En iyi soygun filmleri listesini inceleyebilirsiniz.

Smokin’ Aces

2006 yapımı aksiyon ve suç filmi olan Tehlikeli Aslar; Ryan Reynolds, Ben Affleck gibi oldukça ünlü oyunculardan oluşan bir kadroya sahip olan ABD yapımı filmdir. Aces isimli bir itirafçı devlete ifade vermiştir ve bununla beraber başı daha da derde girmiştir. Bu sebeple kendisini koruması için iki ajan görevlendirilmiştir. Yetenekli ajanların Aces’i korumasını konu alan filmde, keskin nişancı sahneleri oldukça fazla ses getirmiştir.

The Shooter

2007 yapımı filmin yönetmeni Antonie Fuqua’dır. Oldukça iyi bir keskin nişancı olan Mark’ın artık kendisine daha sakin bir hayat kurmak için işi bıraktıktan sonra yeni bir teklif aldığı ve bu teklifi kabul ettikten sonra yaşadıkları anlatılmaktadır. Mark bu zamana kadar hep saldıran durumundayken yeni görevinde savunan taraftadır. Üstelik bu işi başarı ile tamamlamadan da sakin hayatına geri dönemeyeceğini anlamıştır.

Sun Cheung Sau

2009 yapımı olan aksiyon ve gerilim filmi, Hong Kong’da çekilmiştir. Keskin nişancı filmlerinden olan Sun Cheung Sau, 2008 yılında gösterime girecek olmasına rağmen filmin oyuncularından Edison Chen’in fotoğraf skandalı sebebi ile gecikmeler yaşanmıştır. Polis teşkilatının en iyi keskin nişancılarından birinin bir kurtarma operasyonunda hayatının hatasını yapmasını ve rehineyi öldürmesi ile beraber hayatına hapiste devam etmesini anlatmaktadır. Ancak keskin nişancı aslında bu yaşananların kendi hatası sebebi ile olmadığını düşünmektedir. Bu yüzden hapisten çıktıktan sonra arkadaşlarının peşine düşmeye karar vermiştir. Çekim teknikleri kadar film müzikleri ile de izleyiciyi kendine bağlayan bir filmdir.

Bourne’un Mirası

2012 yapımı aksiyon ve gerilim filmidir. Jason Bourne’un kitaplarından uyarlanmaktadır ve serinin dördüncü filmi olarak bilinmektedir. CIA ajanı Aaron Cross’un ölüm kalım savaşının anlatıldığı bir filmdir. Bourne serisinin devam filmi olarak bilinen bir film olsa da Matt Damon olmadığı ve Bourne evreni genişlediği için aslında seriden bağımsız sayılabilecek bir film de olabilmektedir.

Son Kalan

2013 yapımı olan filmin yönetmeni Peter Berg olmaktadır. Amerikan biyografik askeri aksiyon filmi olarak bilinmektedir. Gerçek olaylardan uyarlanan bir film olduğu için birçok sinemaseverin ilgisini çekmiştir. Red Wing Operasyonu sebebi ile 4 kişilik Amerikan SEAL ekibi, Taliban lideri Admad Shad’ı ele geçirmeye çalışmaktadırlar. Bunun için Afganistan’ın Kunar bölgesine gitmişlerdir. Ekibin üç üyesi yaralandıktan sonra bir tek Marcus Luttrell hayatta kalmayı başarabilmiştir. Marcus yaralı arkadaşlarını geride bırakarak yoluna devam etse de arkadaşlarını aklından çıkartamamaktadır.

American Sniper

2014 yapımı olan film, Chris Kyle’ın aynı isimli kitabından uyarlanmıştır ve biyografik bir film olma özelliği taşımaktadır. Filmin yönetmeni Clint Eastwood ve başrolü ise Bradley Cooper’dır. Filmde Chris Kyle, Irak’taki Amerikan askerleri arasında yer almaktadır. Oldukça yetenekli bir keskin nişancıdır. Ancak yeteneğini kullanarak başarıyla ayrıldığı her mücadele, aslında onun psikolojisinde birtakım kayıpların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Umutsuzluk, korku ve aile özlemi gibi duyguların hissedilebileceği bir filmdir.

Bitva za Sevastopol

2015 yapımı filmde, Sovyet kadın keskin nişancının hikayesi anlatılmaktadır. Rus ve Ukrayna ortak yapımı bir film olarak bilinmektedir. İkinci Dünya Savaşı’nda Nazilerin Sovyet Birliği’ni işgal etmesi ile beraber; Lyudmila Pavliçenko Kızıl Ordu’ya katılmıştır. Ülkesini korumayı amaçlayan kadın keskin nişancı, 309 düşman askerini öldürmüştür ve bu bir rekor olarak sayılmaktadır. Ancak Pavliçenko’nun zaferi aslında insanlığın yıkımı olmaktadır.

Sniper: Special Ops

2016 yapımı olan filmin Sniper serisi ile bir ilgisi bulunmamaktadır. ABD yapımı film, Fred Olen Ray tarafından yazılıp yönetilmiştir. Filmin başrolünde Steven Seagal bulunmaktadır. Kurtarma operasyonunda yaralanan askerlerden biri üsse geri dönememektedir. Timin geri kalanı için başka bir emir verilmiştir. Ancak sayıca çok olan düşmanın elindeki arkadaşlarını kurtarmak için kuralları ihlal etmeyi tercih etmektedirler.

Ayrıca Jet Li filmleri bilgilerine de bakabilirsiniz.

12 Savaşçı

2018 yapımı aksiyon ve dram filmi olmasının yanı sıra kurgusal olmayan bir hikayeye de dayanmaktadır. 11 Eylül saldırısından sonra Afganistan’a gönderilen ABD Ordusu Özel Kuvvetlerinin hikayesi izleyici ile buluşturulmaktadır. Güvensizlik ve kültür farkının belirgin şekilde görüldüğü filmde ABD askerleri, Afgan askerlerinin ilkel taktiklerine uyum sağlamaktadırlar ve hayatta kalmaya çalışmaktadırlar.

Keskin Nişancı Filmleri İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Sniper Filmlerinden Tavsiye Edilenler Hangileridir?

The Shooter, Medusa Darbesi ve The Sniper önerilebilmektedir.

2 Keskin Nişancı Savaşını Konu Alan Film Var Mıdır?

Kapıdaki Düşman, iki keskin nişancının ego savaşlarını konu almaktadır.

Keskin Nişancı: Miras Filminin Gösterim Tarihi Nedir?

Keskin nişancı filmleri içerisinde en beğenilen Keskin Nişancı serisinin beşinci filmidir. İlk kez 29 Eylül 2014 tarihinde gösterilmiştir.

Kategori: