Oscar ödülü alan, sinemaseverlerin takip ettikleri film festivallerinde gösterilen ve ödül verilen, eleştirmenlerin tam not verdikleri, izleyenlerin tekrar tekrar izlemek istedikleri bol ödüllü filmler için bu listeye mutlaka göz atın.

Ayrıca kategorilere ayrılmış tavsiyeler için FİLM ÖNERİLERİ konumuza da bakmadan geçmeyin!

Guguk Kuşu

1975 yapımı olan film; en iyi film dahil olmak üzere 5 dalda ödül almıştır. Akıl hastası numarası yapan Randle Patrick McMurphy, diğer hastalarla da iletişim halindedir. Ancak baş hemşire Mildred, bir özgürlük destanı yazmaya hazırlanan McMurphy’nin diğer hastaları kötü etkilediğini düşünmektedir.

A Beautiful Mind

2001 yapımı olan Oscar ödüllü film, Nobel ödüllü matematikçi John Nash’in hayatını konu almaktadır. Dahilik ve delilik arasındaki mücadelenin hikayesi, 4 dalda Oscar almıştır.

Ayrıca en iyi tarihi diziler bilgilerini de inceleyebilirsiniz.

Sideways

2004 yapımı ve en iyi film dalında Oscar almış olan film; romantik komedi filmidir. İdealleri ve ilişkileri konusunda istedikleri başarıyı yakalayamamış olan iki yakın arkadaşın baş başa yaptıkları seyahati anlatmaktadır.

Duvara Karşı

2004 yapımı filmde Birol Ünel ve Sibel Kekilli oynamaktadır. Fatih Akın’ın yazıp yönettiği film; Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı ödülü kazanmıştır. Almanya’da yaşıyor olmalarına rağmen Türk gelenekleri peşlerini bırakmayan Sibel ve Cahit’in hikayesi anlatılmaktadır.

Pan’ın Labirenti

2006 yapımı fantastik savaş filmi, en iyi yapım tasarımı dalında Oscar almıştır. 10 yaşındaki Ofelia’nın keşfettiği gizemli labirentin içerisindeki Pan; Ofelia’nın hayatını değiştirmiştir. Babası olan kralı görebilmek için kendisinden gerçek prenses olduğunu kanıtlaması istenmektedir.

The Departed

2006 yapımı film; en iyi film ve en iyi uyarlama senaryo dahil olmak üzere 4 dalda Oscar almıştır. Filmin konusuna bakıldığında; polis teşkilatı mafya içerisine köstebek yerleştirmişken mafya da polis teşkilatı içerisine köstebek yerleştirmiştir ve artık hiç kimse güvende değildir.

No Country for Old Men

İhtiyarlara Yer Yok, 2007 yapımı gerilim ve suç filmidir. En iyi film kategorisi de dahil olmak üzere 4 farklı kategoride Oscar almıştır. Akademi’nin konvansiyonel yapısına aykırı bir film olarak ödül alması ile de çok özel bir konuma sahip olmuştur. Kader, vicdan ve şiddet sorgulamalarının yer aldığı bir filmdir.

Slumdog Millionarie

2008 yapımı film; Oscar’a 10 kategoride aday olmuş ve sekiz kategoride ödül almıştır. 18 yaşında Mumbai varoşlarında yaşayan bir gencin yaşadıkları filmde anlatılmaktadır. Konusu kadar müzikleri ile de öne çıkan bir filmdir.

Batman: The Dark Knight

2008 yapımı Christopher Nolan filmi, en iyi yardımcı erkek oyuncu dalında Oscar ve Altın Küre ödülleri almıştır. Joker’in Gotham City’de mafya bankası soyduğu, Batman’in mafyayı ortadan kaldırmak için planlar yaptığı, DC Comics kurgusal karakterlerinin yer aldığı bir filmdir.

The Hurt Locker: Behind the Scenes

2009 yapımı olan film, bir kadın yönetmenin ilk Oscar ödüllü filmidir. 9 kategoriden aday olması sonucu 6 kategoriden ödül kazanmıştır. Ödüllü kadın yönetmen Kathryn Bigelow’un filmi, Irak Savaşı’nda görev alan bomba imha ekibinin gerilim ve macera dolu hikayesini anlatmaktadır.

Inglourious Basterd

2009 yapımı savaş ve aksiyon filmi; Cannes Film Festivali’nden ve Oscar’dan ödüller ile ayrılmıştır. Tarantino filmidir. İkinci Dünya Savaşı sırasında ailesi canici öldürülen Shosanna ve askerlerini Nazilere karşı örgütleyen Teğmen Raine’in yolları kesiştikten sonra olanları konu almaktadır.

The King’s Speech

2010 yılında Oscar’da 12 adaylığı olan bir filmdir. 4 dalda ödül kazanmıştır. İngiltere Kraliçesi Elizabeth’in babası VI. George’un kardeşinin tahttan çekilmesi sonrasında kral olması ve kekemelikten kurtulması anlatılmaktadır. Colin Firth’in VI. George performansı ise hem ödülle layık görülmüş hem de oldukça konuşulmuştur.

The Social Network

2010 yapımı olan film senaryosu ile Oscar ve Altın Küre ödülü almıştır. En büyük sosyal ağ olan Facebook’un nasıl kurulduğu bu filmde anlatılmaktadır.

Inception

2010 yapımı olan aksiyon ve bilim kurgu filmi Inception; görsel efekt ve ses kurgusu dallarında Oscar almıştır. Rüya görme anında insanların bilinçaltına girerek önemli sırlarına erişen Dominick’in Saito’nun bilinçaltının derinliklerinde ölen karısını görmesi ile beraber kaçak haline geldikten sonra yaşadıkları anlatılmaktadır.

The Artist

2011 yapımı olan film, en iyi film ve en iyi erkek oyuncu dalında Oscar almıştır. 1920lerin Hollywood’u filmde anlatılmaktadır. Teknolojinin gelişmesi ile beraber Hollywood’da sesli filmlerin başlaması sonucunda yaşanan değişimler görülmektedir. Siyah beyaz olan film, diyalogsuz olması ile de dikkat çekmektedir.

Argo

7 dalda Oscar adayı olup 3 dalda ödül alan, 2012 yapımı filmdir. Ben Affleck’in hem başrolünü hem yönetmenliğini hem de yapımcılığını üstlendiği filmdir. İran Devrimi’nden sonra Tahran’daki ABD Büyükelçiliği’nde bir olay yaşanmıştır. Bu olay sonucunda çok sayıda ABD vatandaşı rehin alınırken 6 tanesi kaçarak Kanada Elçiliği’ne sığınmayı başarmıştır. Bu 6 vatandaşın CIA’in planı ile İran’dan ABD’ye gelmesini konu alan bir filmdir.

12 Years a Slave

2013 yapımı olan filmde, New York’taki Solomun’un özgürlüğüne kavuşmaya çalışması anlatılmaktadır. Bu süreçte Solomun’un peşine 2 adam takılır, köle olarak satılır ve başına türlü olaylar gelir. Ödüllü filmler içerisinde yer alan 12 Years a Slave, 2014 yılında Oscar’da en iyi film ödülü almıştır.

Her

2013 yapımı romantik bilim kurgu filmidir. Eşinden boşandıktan sonra yalnızlığı ile başı dertte olan adamın satın aldığı bir yazılım ile yalnızlığını gidermeye çalışmasının hikayesidir. Oldukça orijinal bir senaryoya sahip olan film, senaryo dalında Oscar ödülü de almıştır.

En iyi soygun filmleri listesine yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Gravity

2013 yapımı bilim kurgu ve gerilim olan film, 7 dalda Oscar ödülü almasının yanı sıra başka birçok ödül de almıştır. Dr. Ryan Stone’un ilk uzay görevinde, emeklilik planları olan görev arkadaşı Matt ile yaşadıkları enteresan bir olayı anlatmaktadır.

Kış Uykusu

Nuri Bilge Ceylan’ın yazıp yönettiği 2014 yapımı filmdir. Altın Palmiye ödülü almıştır. Filmde Aydın ve Nihal’in Kapadokya’da işlettikleri otelde başlarından geçen olaylar konu alınmaktadır.

Birdman

2014 yapımı filmde, Hollywood’un eski gözde isimlerinden Riggan’ın kariyerinin son şansı olan Birdman şovuna hazırlanması anlatılmaktadır. Çekiminde yeni teknikler kullanılmış olduğu için adından söz ettiren bir filmdir. 4 dalda Oscar ödülü almıştır.

Sivas

2014 yapımı Kaan Müjdeci filmidir. 11 yaşındaki Aslan’ın yaralı olarak bulduktan sonra sahiplendiği ve bağlandığı köpek Sivas ile olan ilişkisinin anlatıldığı bir filmdir. Venedik Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü, Asya Pasifik Film Ödülleri’nde En İyi Gençlik Filmi Ödülü almıştır.

Spotlight

2015 yapımı olan film, trajik bir gerçek hayat hikayesini konu almaktadır ve taciz olaylarına tekrar ses getirdiği için oldukça takdir toplamıştır. Boston Globe gazetesi yazarlarının kilisenin çocuk tacizi olaylarını deşifre etme hikayesini anlatan bir filmdir. En iyi film dahil olmak üzere 3 Oscar ödülü almıştır.

Abluka

Emin Alper’in 2015 yapımı filmi; Venedik Film Festivali, Sofya Film Festivali ve Asya Pasifik Film Ödülleri’nden ödül ile ayrılmıştır. Hapisten şartlı tahliye ile çıkan Kadir’in polise muhbirlik yapmaya başlamasından sonra yaşananlar anlatılmaktadır.

Moonlight

2016 yapımı film, uyuşturucu batağındaki John’un hikayesini anlatmaktadır. 2017 Oscar Ödül Töreni’nde en iyi film olarak La La Land açıklandıktan ve teşekkür konuşması yapıldıktan sonra kartların karıştığı söylenmiş, ödülün Moonlight’ın olduğu anlaşılmıştır.

Albüm

Mehmet Can Mertoğlu’nun 2016 yapımı filmi; France 4 Visionary Award ve Saraybosna Film Festivali’nde En İyi Film Ödülü almıştır. Anadolu’da yaşayan orta sınıf bir ailenin çocuk evlat edindiklerini gizlemeye çalışırken yaşadıkları trajikomik hikayeleri konu almaktadır.

The Shape of Water

2017 yapımı film, fantastik türünde bir film olsa da Oscar kazanabilmiştir. Soğuk Savaş döneminde ABD’de yaşayan Elisa’nın, iş arkadaşı Zelda’nın devletle yaptığı gizli deneyi öğrenmesi sonucunda yaşananlar anlatılmaktadır.

Green Book

2018 yapımı Green Book; en iyi film ve en iyi özgün senaryo gibi dallarda pek çok ödül almıştır. İzleyenler konser turuna çıkan Afra-Amerikalı piyanist ile şoförü Tony’nin hikayesine tanık olmaktadırlar.

Kelebekler

2018 yapımı Tolga Karaçelik filmidir. Bağımsız sinemanın kalesi Sundance Film Festivali’nden ödül ile ayrılmıştır. Senelerdir görüşmeyen üç kardeşin aldıkları telefon ile beraber doğdukları köyde buluşmaları sonrasında yaşadıkları tuhaflıkları anlatmaktadır.

En iyi aksiyon filmleri bilgilerini de bakabilirsiniz.

Parasite

2019 yapımı olan film; 2020 yılında en iyi film ve en iyi yönetmen de dahil olmak üzere 4 dalda Oscar ödülü kazanmıştır. Güney Kore’ye ilk Oscar’ı kazandıran film, ilk kez orijinal dili İngilizce olmayıp ödül alan bir film olma özelliği de taşımaktadır. Fakir bir ailenin gerçek kimliklerini saklayarak zengin ailenin içerisine girmeye başladığında karşılaştığı olayları anlatmaktadır.

Ödüllü Filmler İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Ödüllü Filmler Türk Yapımı Olanlara Örnekler Nelerdir?

2004’te Berlin Film Festivali’nde Duvara Karşı, 2014 yılında Cannes Film Festivali’nde Kış Uykusu, Venedik Film Festivali’nde Abluka ve daha birçok Türk filmi ödül almıştır.

2020’de Oscar Ödülü Alan Filmler İçerisinde En İyi Film Hangisidir?

Parazit, en iyi film ödülüne layık görülmüştür.

2019 Ödüllü Filmler İçerisinde En Dikkat Çekenler Hangileridir?

Ödüllü filmler içerisinde 2019 yılında ödüle doymayan filmler; Bohemian Rhapsody, Black Panther, Bir Yıldız Doğuyor ve A Vida Invisivel olmaktadır.
Kategori: