En iyi İran filmleri; dünya çapında bir başarı yakalamış, adından söz ettirmeyi başarmış filmlerdir. İran sinemasında; hayatın gerçeklerinin ve minik ayrıntılarının konu alındığı filmler çekilmektedir.

İnek

En İyi İran Filmleri – İran Sinemasında Dikkat Çeken Film 13 Önerisi

1969 filmi olan İnek; İran sinemasındaki modern filmlerin başını çekmektedir. İtalyan Yeni Gerçekçilik akımının etkilediği sinema dilinin hakim olduğu İran Yeni Dalgasının başlangıcı niteliğinde bir film olmaktadır. Hasan bir ineğe gönülden bağlanmaktadır ve bu inek aynı zamanda kendisinin tek mal varlığıdır. İneğin ölmesi ile beraber köylüler bu haberi Hasan’a nasıl vereceklerini bilememektedirler. Bu sebeple Hasan kendisini kötü hissetmesin ve bir gün ineği ile yeniden bir araya gelebileceği umuduna tutunsun diye ineğin öldüğünü söylemek yerine kaybolduğunu söylemektedirler.

Ayrıca en iyi FİLM ÖNERİLERİ konumuza mutlaka bakmanızı öneririz.

Hamoun

En İyi İran Filmleri – İran Sinemasında Dikkat Çeken Film 13 Önerisi

1989 senesinde izleyicisi ile buluşan psikolojik bir dram filmidir. Hamid Hamoun; ithalat ve ihracat firmasında yöneticilik yapan orta sınıf biridir. Mahshid ise; zengin bir ailesi olan, entelektüel zevkinin yanı sıra ileri görüşlü fikirleri bulunan bir soyut resim sanatçısıdır. Aralarında sınıf farklılıkları olsa da, birbirlerini sevdikleri için evlenmişlerdir ve 7 sene de evli kalmışlardır. Ancak evliliklerinin son dönemlerinde artık birbirlerini yıpratmaya başladıkları gibi birbirlerini de hayallerinin önündeki engel olarak görmeye başlamışlardır.

Özellikle Mahshid; eşine karşı artık aşkının bittiğini ve hayatını anlamlı kılacağını düşündüğü eylemlerinin önünde bir engel olduğunu düşünmeye başlamaktadır. Bu süreçte Hamoun da, yazar olma hayalleri ve doktora tezi ile ilgili olumsuzlukların öfkesini Mahshid’den çıkartmaktadır. Tam da bu sebeple boşanma konusu gündeme gelmektedir ve Hamoun eşinin kendisini sevmediğini fark etmektedir. Mahshid ise başkası ile evlenme kararı almıştır.

Yakın Plan

En İyi İran Filmleri – İran Sinemasında Dikkat Çeken Film 13 Önerisi

1990 yapımı olan bu film; gerçek bir hikayenin senaryolaştırılarak beyaz perdeye aktarılmasıdır. Filmdeki oyuncular aslında kendilerini oynadıkları için gerçek bir hayatın kurgulanarak anlatılması daha da inandırıcı hale gelmektedir. Zengin bir kadına kendisini ünlü bir yönetmen gibi tanıtan adam; kadının ailesi ile tanışmaktadır. Ardından çekeceğini iddia ettiği bir film için kadının ailesinden para istemektedir. Üstelik kadının ailesini de yeni filminde oynamaları için ikna etmeye çalışmaktadır. Bu esnada aslında adamın aileyi dolandırdığı ortaya çıkmaktadır ve adam tutuklanmaktadır.

The White Balloon

En İyi İran Filmleri – İran Sinemasında Dikkat Çeken Film 13 Önerisi

1995 yapımı olan bu filmde; 7 yaşındaki Razieh’in akvaryum balığı almak için sokağa çıkması anlatılmaktadır. Bunun için annesinden para alan küçük kız; hayatında ilk kez ailesinin gözetimi olmadan bir yere gittiği için yeni bir duyguyu da keşfetmektedir.

Cennetin Çocukları

En İyi İran Filmleri – İran Sinemasında Dikkat Çeken Film 13 Önerisi

1997 yapımı bir İran filmidir. Bacheha-Ye Aseman ismi ile vizyona girmiştir. Dünya ise filmi Children of Heaven ismi ile bilmektedir. Ali ve Zehra; yoksul bir ailenin iki çocuğudur. Maddi yokluk içerisinde olan bu çocuklar ayakkabılarını tamir ettirmektedirler. Ancak sonrasında ayakkabılarını kaybetmektedirler. Maddi durumu iyi olmayan ailelerini bu konu ile üzmek istemedikleri için ayakkabılarını kaybettiklerini ailelerine söylememektedirler. Bu yüzden bir çift ayakkabıyı dönüşümlü olarak giyerek hayatlarına devam etme kararı almaktadırlar.

En iyi Netflix Filmleri konumuzu da mutlaka incelemelisiniz.

Kirazın Tadı

En İyi İran Filmleri – İran Sinemasında Dikkat Çeken Film 13 Önerisi

1997 yapımı olan Kirazın Tadı’nda; intihar etmek isteyen bir adam anlatılmaktadır. Bay Badii intihar etmeye karar vermiştir ve bunun için öncesinde kendisini gömecek birini bulmak istemektedir. Kürt bir asker, Afgan bir öğretmen ve yaşlı Türk bir tarihçiye intihar ettikten sonra kendisini gömmesini söylemektedir. Ancak teklif götürdüğü 3 kişinin sadece biri kendisini gömmeyi kabul etmektedir.

Cennetin Rengi

En İyi İran Filmleri – İran Sinemasında Dikkat Çeken Film 13 Önerisi

1999 yılının dramatik filmlerinden biridir. Rang-e khoda ismi ile İran’da bilinen bu film; dünyada The Color of Paradise olarak anılmaktadır. Filmde Mohammed görme engelli bir çocuktur. Yatılı bir okulda eğitimine devam eden Mohammed, yaz tatili vakti geldiğinde babasının kendisini almasını beklemektedir. Ancak babası görme engelli bir çocuğu olduğu için utanmakta ve bu sebeple Mohammed’i köyüne götürmek istememektedir. Okul yönetimi ise; yaz tatili süresince Mohammed’in okulda kalamayacağını babasına belirtmektedir. Bu sebeple babası oğlunu alıp köye götürmektedir.

Sarhoş Atlar Zamanı

En İyi İran Filmleri – İran Sinemasında Dikkat Çeken Film 13 Önerisi

2000 yapımı en iyi İran filmlerinden olan bu film; zor şartlar altında hayatta kalmaya çalışan kardeşleri anlatmaktadır. İranlı ailenin babasının ölmesi ile beraber kardeşler tek başlarına kalmıştır ve içlerinden birinin de ameliyat olması gerekmektedir. Bu sebeple 12 yaşındaki Eyüp; ailesinin daha iyi şartlar altında yaşayabilmesi için liderliği ele almıştır. Atların ayakta kalabilmeleri için kendilerine alkol verilmesi sebebi ile filmin ismine Sarhoş Atlar Zamanı denmektedir.

Kaplumbağalar Da Uçar

En İyi İran Filmleri – İran Sinemasında Dikkat Çeken Film 13 Önerisi

2004 yılında çekilen bu film; İran, Irak ve Fransa ortak yapımıdır. Filmin sinema açısından önemli olmasının bir nedeni de; Irak Savaşı’ndan sonra çekilen ve Irak’ı konu alan ilk film olmasıdır. ABD işgal kuvvetlerinin çekimlerine destek verdiği bir filmdir. Berlin Film Festivali’nde Barış Ödülü verilmiştir. Türkiye-İran sınırındaki Kürt mülteci kampındaki çocukların yaşamını konu almaktadır.

Persepolis

En İyi İran Filmleri – İran Sinemasında Dikkat Çeken Film 13 Önerisi

Persepolis isimli çizgi romandan esinlenilerek 2007 yılında yapılmış olan bir filmdir. Animasyon filmi olan Persepolis için harcanan bütçe ise; 7.300.000 Dolar olmaktadır. 1970li yılların yansıtıldığı bir filmdir. Aydın bir ailenin kızı olan Marjane’nin İran’daki politik süreci nasıl gördüğü bu filmde yansıtılmaktadır.

Serçelerin Şarkısı

En İyi İran Filmleri – İran Sinemasında Dikkat Çeken Film 13 Önerisi

2008 yapımı ödüllü bir İran filmidir. Kerim deve kuşu çiftliğinde çalışmaktadır. Ancak çiftlikten bir deve kuşu kaçtığı için Kerim işsiz kalmaktadır. Kerim’in bir de işitme engelli Haniye isimli bir kızı bulunmaktadır. Kızının işitme cihazının arızalanması ile beraber kızına yeni bir işitme cihazı alması gerekmektedir. Ancak bunun için gerekli olan paraya sahip değildir. Bu sebeple kendisine bir kazanç kapısı aramalıdır.

Elly Hakkında

En İyi İran Filmleri – İran Sinemasında Dikkat Çeken Film 13 Önerisi

2009 yapımı olan Elly Hakkında; Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı Ödülü almaya hak kazanan bir filmdir. Almanya’dan İran’a dönen Ahmed ve anaokulu öğretmeni Elly etrafında dönen bir filmdir. Ahmed’in üniversite arkadaşları, Hazar kıyısında 3 günlük bir eğlence organize etmektedirler. Elly de bu eğlenceye katılacak isimlerden biridir. Elly’nin ortadan kaybolması ile beraber hiçbir şey planlandığı gibi gitmemektedir.

En iyi su markaları detaylarını da inceleyebilirsiniz.

Bir Ayrılık

En İyi İran Filmleri – İran Sinemasında Dikkat Çeken Film 13 Önerisi

2011 yılında vizyona girmiştir. Ödüllü yönetmen Asgar Ferhadi; filmin yönetmenliğini ve senaryosunu üstlenmiştir. Nader ve Simin; boşanmış, orta sınıf İranlı bir çift olarak filmde görülmektedir. Boşanma sonrasında Simin kızı ile beraber İran’dan başka bir yere gitmek istemektedir. Ancak boşanma savasının kabul edilmemesi ile beraber annesinin evinde yaşamaya başlamaktadır. Bu sırada Nader Alzheimer hastası olan babasına bir bakıcı tutmaktadır. Bu bakıcı ise hamiledir. Filmde bu kişiler arasında dönen entrikalar konu alınmaktadır.

 

En İyi İran Filmleri İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

🍿 Oscar Ödüllü İran Filmleri Nelerdir?

Cennetin Çocukları, Bir Ayrılık ve Elly Hakkında; Oscar ödülü almış İran filmleridir. Elly Hakkında; İlk Oscar alan film olarak anılmaktadır.

📺 İran Savaş Filmleri Hangileridir?

Kaplumbağalar Da Uçar, Osama, Persepolis, Şam Saatine Göre, Annemin Ülkesinin Şarkıları, Kabdahari Born Under Libra, Che gibi savaş filmleri İran yapımıdır.

🎞️ Aşk Konulu İran Filmleri Nelerdir?

Bir Ayrılık, Altın ve Bakır, Cennetin Rengi, Baran, Küçük Bir Aşk Hikayesi, Ekmek ve Çiçek, Heiran, The Warden, Suddenly Tree gibi en iyi İran filmleri; İran sinemasında çekilen aşk konulu filmlerdir.

 

En İyi İran Filmleri listesiyle ilgili önerilerinizi ve yorumlarınızı bekliyoruz!

Kategori: