Fransa yapımı filmler arasında en iyi Fransız filmleri arasında yer alanlar, ağırlıklı olarak duygusal bir konuya sahip olanlardır. ABD yapımı filmlere kıyasla daha az hareketlilik barındıran bu filmler, uzun diyaloglar ve duygusal olaylarla bezenmiştir. Özellikle romantik filmler konusunda diğer ülkelere fark atan Fransa, insan ilişkileri konulu filmlerde büyük başarı yakalamaktadır. Anlamlı diyaloglar içeren Fransız Filmleri, daha az aksiyon, daha yüksek duygusallık içerir. En iyi Fransız filmlerini sizin için derledik.

Ayrıca en iyi İran filmleri bilgilerine de bakabilirsiniz.

BienvenueChezLesCh’tis

En İyi Fransız Filmleri – 2021 Güncel – Bol Ödüllü ve Bol Eğlenceli 11 Fransız Filmi

2008 yapımı bu film, vizyona girdiği yıl tam 20 milyon kişi tarafından izlenmiştir. Yüksek bütçeli ABD yapımı filmleri gişede arkasında bırakan bu film, insanın yüzünde çikolata yemiş gibi bir gülümseme bırakmaktadır. Filmde bir devlet memuru, tayini çıktığı için Fransa’nın güneyinden kuzeyine gitmek zorunda kalır. Ancak bu değişimi hiç istememektedir. Ön yargılı hareket ederek kuzey hakkında fikir yürütmeye başlar. Bu yüzden gittiğinde karşısına soğuk ve zorlu insanların çıkacağını düşünür. Ancak gerçek, bunun tam tersi olacaktır. Altın kalpli insanlarla kuzeyde 3 yıl geçirecek memur, pek çok insanlık dersi ile oradan ayrılacaktır.

Adieuau Languge

En İyi Fransız Filmleri – 2021 Güncel – Bol Ödüllü ve Bol Eğlenceli 11 Fransız Filmi

Deneysel tarzda çekilen bu film, karşımıza hayat hakkında konuşmalar ve metaforlarla çıkmaktadır. Bu yüzden filmi anlamak zor olsa da çekim acıları, konuşmalar ve içerik, izleyene hoş bir atmosfer hazırlar. 2014 yapımı filmde, bir kadın ve bir erkek tanışır. Birbirinden hoşlanır, birlikte olur, kavga eder, ayrılır, barışırlar. Hayatın sıradan akışında devam eden film, bir anda kadının eski kocasının çıkagelmesi ile tarz değiştirir. Yönetmek Joan Luc Godard tarafından 3 boyutlu çekilen deneysel film, sinema konusunda sizi farklı düşüncelere sevk edecek.

Tanrılar ve İnsanlar

En İyi Fransız Filmleri – 2021 Güncel – Bol Ödüllü ve Bol Eğlenceli 11 Fransız Filmi

2010 yapımı bu film, fanatizm, tutuculuk ve din konularını sorgulamamıza yardımcı oluyor. Film, Magrib’deki dağ eteğinde bulunan bir manastırda geçmektedir. Dağın diğer tarafındaki müslümanlar ve dağ eteğindeki manastırın keşişleri yıllardır barış içinde yaşamaktadır. Ancak ülke içindeki karışıklıklar, birden tüm dengeyi bozar. Göçmen işçilerin aşırı dinciler tarafından katledilmesi ile patlak veren olaylar, manastır keşişlerinin bir karar vermesini zarurî kılacaktır. Keşişler manastırda sonuna kadar kalabilecek midir?

Le Fils (Oğul)

En İyi Fransız Filmleri – 2021 Güncel – Bol Ödüllü ve Bol Eğlenceli 11 Fransız Filmi

Fransız sinemasının önemli isimleri Dardanne Kardeşler tarafından sinemaya aktarılan Oğul, sert bir sinema diline sahiptir. Saplantı ve takıntı konusunun detaylarda işlendiği film, 2002 yılında çekilmiştir. Bir meslek eğitim kursunda gençlere marangozluk dersi veren Oliver, standart bir yaşam sürmektedir. Ancak 16 yaşındaki Francis’in bu derslere katılmak istemesiyle tüm düzen değişir. Oliver başta reddetse de, Francis’i derslere almak zorunda kalacaktır. Filmde konu, sade, akıcı ve kısa bir şekilde islense de, uzun süre etkisinden çıkamayacağınız bir film olma özelliğine sahiptir.

En iyi Hacker filmi listesini de inceleyebilirsiniz.

Piyanist (La Pianiste)

En İyi Fransız Filmleri – 2021 Güncel – Bol Ödüllü ve Bol Eğlenceli 11 Fransız Filmi

Film, Alfriede Jelinek tarafından kaleme alınan Piyano Öğretmeni adlı kitaptan uyarlanmıştır. Gizli arzular, diğer insanların fikirlerini önemseme ve kendine yabancılaşma gibi konuları içeren film, 2001 yılında gösterime girmiştir. Orta yaşlı ve suratsız piyano öğretmeni ErikaKohut’un annesiyle sevgi ve nefret karışımı bir ilişkisi vardır. Erika, dışarıdan sert ve disiplinli bir piyano öğretmeni profili çizer. Ancak içten içe karanlık arzuları, müzikle arasına girmeye başlar. Kendisinden hoşlanan öğrencisi de hayatına girince, Erika’nın içinde bir şeyler değişir.

Rüya Bulmacası

En İyi Fransız Filmleri – 2021 Güncel – Bol Ödüllü ve Bol Eğlenceli 11 Fransız Filmi

Eğlence, fantastik, romantik komedi tarzlarının bir harmanı olan bu film, sürekli rüya görme hastalığına yakalanan bir gencin gerçek hayatta tutunma çabasını konu alır. 2006 yılının en iyi film çıkışları arasında gösterilen yapımda, Stephane, sürekli rüya gördüğü için gerçeklikten kopma noktasındadır. Uyku halinde kartondan kameraların karşısına geçerek Stephane TV’nin karizmatik sunucusu olur, bir anda profesör rolüne girerek uyku hakkında bilgiler verir. İş arkadaşı onun gerçeklikten kopuşuna müdahale etmek ister. Bu nedenle çözüm olarak karşı cinsi gösterir. Sınırsız karton, bolca selobant ve hayal gücü kullanılarak hazırlanan bu film, en iyi Fransız filmleri arasında yer alır.

Kalpler

En İyi Fransız Filmleri – 2021 Güncel – Bol Ödüllü ve Bol Eğlenceli 11 Fransız Filmi

2006 yapımı bu filmin konusu, birbirinden alakasız gibi görünen 6 kişinin bir arada bulunması ile başlamaktadır. Eski bir asker olan Dan, nişanlısı onu terk ederken fark etmez bile. Nicole aşkı ararken, Lionel yaşlı babasına bakmak zorundadır. Şimdi 6 kişi, kalplerini ortaya koymaları gereken bir sınava girecektir. En iyi Fransız filmleri arasında yer alan bu eser, iç ısıtan bir atmosfere sahiptir.

Kelebek ve Dalgıç

En İyi Fransız Filmleri – 2021 Güncel – Bol Ödüllü ve Bol Eğlenceli 11 Fransız Filmi

Gerçek bir yaşam hikayesini anlatan bu film, Elle dergisinin kusursuz editörü Jean’in yaşamını konu almaktadır. Mükemmeliyetçi bir kadın olan Jean, 1995 yılında bir kaza geçirir. 20 gün komada kaldıktan sonra, hiçbir bedensel fonksiyonunu kullanamaz bir durumda uyanır. Dış dünya ile tek bağlantısı, hala görebilen sol gözüdür. Jean, sol gözü ile Kelebek ve Dalgıç kitabını yazarak tarihe geçecektir. Göz kırpma sıklığına göre harfleri bir araya getiren düzenekle Jean, yılın kitabını yazmayı başarır. 2007 yapımı bu filmde, duygusal anlar yaşayacaksınız.

Pas ve Kemik

En İyi Fransız Filmleri – 2021 Güncel – Bol Ödüllü ve Bol Eğlenceli 11 Fransız Filmi

Yapım, Her şey bir anda değişebilir, mottosunu en başarılı şekilde sinemaya aktaran filmler arasındadır. Katil balina eğitmeni olan Stephanie, bir barda Ali ile karşılaşır. Ali, karısını ve çocuğunu kaybetmiş, parasız ve evsiz biridir. Barda bir kavgada tanışan ikili, sadece arkadaş olarak ilerlemektedir. Stephanie, Ali için ulaşılamayacak kadar güzeldir. Stephanie de bunu bildiğinden, Ali onu ne kadar severse sevsin tepeden bakar. Ancak Stephanie havuzda bir kaza geçirince her şey değişecektir.

8 Kadın (8 Femmes)

En İyi Fransız Filmleri – 2021 Güncel – Bol Ödüllü ve Bol Eğlenceli 11 Fransız Filmi

Ücra ancak zengin bir kasabada, yılbaşı gecesi güzel bir kutlama yapılacaktır. Bir malikanede toplanan aile üyeleri, kutlama için hazırdır. Ancak bu gece parti yapılamaz çünkü evin reisi ölü bulunmuştur. Katil, evdeki 8 kadından biri olmak zorundadır. Cimri annesi mi, güce tapan karısı mi, yoksa hizmetçiler mi? Her birinin birbirinden farklı sırları ve öldürmek için nedenleri vardır. 2005 yılında gösterime giren, ancak 1950’lerde geçen bu film, dönemin tüm özelliklerini yansıtmaktadır.

En iyi motivasyon filmleri ile ilgili bilgileri yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Sınıf (Entre Les Murs)

En İyi Fransız Filmleri – 2021 Güncel – Bol Ödüllü ve Bol Eğlenceli 11 Fransız Filmi

Frenchois, sınıf etiklerine önem vermektedir. Öğrencilerini bu zamana kadar disipline edebilmiş, kendi kurallarını kabul ettirebilmiştir. Ancak belalı bir semte tayini çıkan François, burada biraz zorlanacaktır. Ne olursa olsun eğitim aşkından ve sevgiden vazgeçmeyeceğine yemin eden François ve arkadaşları, semtin en belalı sınıfında ders işlemek zorundadır. Saygısızlıkla, eşek şakalarıyla ve gençlerin bencilliğiyle uğraşmak zorunda kalan öğretmenler, zorlanır. François ise açık sözlülüğü ile gençleri şaşırtır. Zaman geçtikçe onlara benzemeye başladığını fark etmesi, öğretmenin kendini sorgulamasına neden olur.

Gelmiş geçmiş en iyi Fransız filmleri nelerdir?

Tüm zamanların en iyi Fransız filmleri, özellikle duygusal yoğunluğu olan filmlerdir. Sınıf ve Pas ve Kemik filmleri bu alanda ön plana çıkar.

Fransız filmlerinde öne çıkan öğeler nelerdir?

Fransız filmleri, aksiyon konusunda olmasa da duygusal öğeler alanında kusursuz işler çıkarmaktadır. Özellikle insanlık dersleri ve ön yargılar konusunda önemli filmler çıkarılmıştır.

En iyi Fransız oyuncular kimlerdir?

Olivier Giroud, Antonie Griezmann, Hugo Lloris bu konuda öne çıkmaktadır. En iyi Fransız filmleri başrolleri arasında yer alan bu isimler, filmlerden bol ödülle ayrılmıştır.

Kategori: