En iyi hacker filmi; teknoloji, bilgisayar ve internet ile ilgili konulara ilgi duyanları daha fazla cezbeden filmlerdir. Hackerların şaşkınlık yaratan hikayelerinin birçoğu ise; gerçek hackerların hikayelerinden esinlenilerek sinemaya uyarlanmıştır.

War Games

En İyi Hacker Filmi – İzlerken Hackerların Dünyasında Kaybolacağınız 11 Film

Savaş Oyunları ismi ile de bilinen 1983 yapımı bir ABD filmidir. Filmde genç ve yetenekli David Lightman; sevgilisi Jennifer’ı etkilemek için hacker kimliğini kullanarak evindeki bilgisayardan okul bilgisayarına erişmek gibi eylemlerde bulunmaktadır. Ancak bir süre sonra yaptıkları kendisini tatmin etmediği ve sıkıcı gelmeye başladığı için bir oyun yapımcısının sistemine sızmaya karar vermektedir. Bu sırada Amerikan Savunma Bakanlığı’nın olası bir nükleer savaş halinde yaşanabilecekleri hesaplamasını sağlayan WOPR isimli bir simülasyon programına sızdığından habersizdir. Kendisi bu programın sistemine sızmaya çalıştığı yapımcının bir oyunu olduğunu sansa da; ulusal bir nükleer misilleme riskini ortaya çıkartmıştır ve 3. Dünya Savaşı’nı başlatmaya oldukça yakındır.

Ayrıca sitemizden en iyi motor yağı seçeneklerine bakabilirsiniz.

Sneakers

En İyi Hacker Filmi – İzlerken Hackerların Dünyasında Kaybolacağınız 11 Film

Şifreciler; 1992 yılında vizyona giren ABD filmidir. Filmde bir hırsız, bir casus, bir kaçak, bir suçlu, bir şifre kırıcı ve bir piyano öğretmeninden oluşan ve güvenlik sistemlerini test eden bir grup bulunmaktadır. Bu grubun liderinin adı ise; Martin Bishop’tır. CIA bu gruptan gizli bir çalışma yürütmelerini istemektedir. Ancak grup bu fikre sıcak bakmamaktadır. CIA ise; grubu Martin’in kimliğini açıklamakla tehdit ederek bu görevi kabul etmek zorunda kalmalarını sağlamaktadır. Bir şantajla beraber girdikleri iş sonunda ise; ellerinde, yeryüzündeki bütün şifreleri çözebilecek bir program olmaktadır. Bu programın tehlikesini ve önemini ise sonradan fark etmektedirler.

23

En İyi Hacker Filmi – İzlerken Hackerların Dünyasında Kaybolacağınız 11 Film

Yapım yılı 1998 olan 23; Alman yapımı bir filmdir. Filmi diğer hacker filmlerinden ayıran nokta ise; gerçek bir Alman hacker grubunun hikayesinden uyarlanması ve gerçekçilik yönü ile de ilgi çekmesidir. Film 1980lerin sonunda geçmektedir. Ana karakter olan Karl Koch; ailesini kaybetmiş ve ailesinden kalan miras ile de bir daire ve bilgisayar almış biridir. Robert Wilson’ın Illuminatus kitabının etkisinde kalmakla kalmayıp, bu kitaptaki komplo teorilerini de forum sitelerinde tartışmaya başlamaktadır. Bununla da kalmayarak arkadaşı David ile beraber hükümetin ve ordunun bilgisayarlarına sızarak büyük bir oyuna girişmektedir. Hackerlıktan oldukça yüksek meblağlar kazanabileceğinin farkına vardığında; tanıdığı Pepe’nin hesabına sızarak parası çalmakta ve sonrasında Doğu Berlin’e doğru yola çıkmaktadır. KGB ile iletişime geçerek planlarını gerçekleştirmeye çalışmaktadır.

The Matrix

En İyi Hacker Filmi – İzlerken Hackerların Dünyasında Kaybolacağınız 11 Film

1999 tarihinde vizyona girmiş olan ABD yapımı Matrix filminin yaratıcıları ise; Wachowski kardeşlerdir. Filmin geçtiği zamana bakıldığında; yapay zekaya sahip makinelerin olduğu, teknolojinin oldukça geliştiği, geleceğe ait bir zaman diliminde geçtiği görülebilmektedir. Başrol olan Thomas Anderson; yazılım şirketinde çalışan biridir. Neo takma ismi ile bir programı hacklemekte ve sonrasında kendisini Matrix’i araştırırken bulmaktadır. Beynindeki simülasyonun içerisinde yaşadığını öğrenen Neo; Matrix’i kavramak, olayları anlamak ve yeni kimliğini tanımak adına simülasyona tekrar girmekte ve Matrix dünyasına adım atmaktadır.

En iyi yatırım için tavsiyeleri de inceleyebilirsiniz.

Takedown

En İyi Hacker Filmi – İzlerken Hackerların Dünyasında Kaybolacağınız 11 Film

Sanal Korsan ismi ile de bilinen Takedown; ABD yapımıdır ve 2000 yılında izleyici ile buluşmuştur. Dünyanın en iyi hackerlarından biri olan Kevin Mitnick’in hikayesi anlatılmaktadır. Bilgi, mücadele ve güç konularında oldukça hırslı ve doyumsuz olan Kevin; kendisini siber savaşlar ile mücadele etmeye adamıştır. Bilişim güvenlikçisi Alex Lowe’un bilgisayarını kırmaya çalıştığı bir gün; kendisi kadar iyi bir korsanı hacklemenin zorluğu ile karşı karşıya kalmaktadır. Sonunda kendisi ile aynı seviyede bir rakip bulması ise Kevin’ı daha da hırslandırmaktadır.

We Steal Secrets: The Story of WikiLeaks

En İyi Hacker Filmi – İzlerken Hackerların Dünyasında Kaybolacağınız 11 Film

Sırları Çalıyoruz: WikiLeaks’in Hikayesi; 2013 yılında vizyona girmiş olan Amerikan bağımsız belgeselidir. Alex Gibney WikiLeaks, Julian Assange gibi WikiLeaks projesi içerisinde yer almış ve aynı zamanda yaşanan olaylar etkilenmiş kişilerin röportajlarının yer aldığı belgesel niteliğinde bir filmdir. Amerikan ordusu ve Amerikan siyaseti başta olmak üzere birçok ülkenin üst düzey gizlilik ile korunan bilgilerinin paylaşıldığı web sitesi WikiLeaks’in hikayesine ışık tutmaktadır. Daha önce benzeri yaşanmamış bir olay olduğu için sansasyon yaratmasının yanı sıra, gündem de uzun süre düşmemiştir.

Open Windows

En İyi Hacker Filmi – İzlerken Hackerların Dünyasında Kaybolacağınız 11 Film

En iyi hacker filmlerinden olan İspanyol yapımı Açık Pencereler, 2014 senesinde izleyici ile buluşmuştur. Yönetmeni ve senaristi olan Nacho Vigalondo’nun ilk İngilizce filmi olma özelliğini taşımaktadır. Filmde Nick kendisini oldukça etkileyen bir aktrist olan Jill Goddard ile tanışma şansına erişmektedir. Ancak Jill ile akşam yemeği yeme fırsatı yakaladığı gece; film pazarlayıcısı olan Chord Nick’e telefon açmaktadır ve Jill ile olan randevu iptal olmaktadır. Chord ise Nick’in Jill’i kişisel bilgisayarından izleyebileceğini söyleyerek iptal olan yemeği telafi etmeye çalışmaktadır. Jill’in bilgisayarının hacklenmesi ile beraber Nick, Jill’i canlı bir şekilde izlemeye başlamaktadır. Ancak bir süre sonra Jill’in zor bir durumun içerisinde düştüğünü görmektedir ve o sırada bunu bilen tek kişi Nick olduğu için Jill’i kurtarmak da ona düşmektedir.

Who Am I: No System Is Safe?

En İyi Hacker Filmi – İzlerken Hackerların Dünyasında Kaybolacağınız 11 Film

2014 yılı Alman yapımı olan bu filmde; Benjamin, ünü dünya sınırlarını aşmış bir bilgisayar dehasıdır. Bir hacker grubu da Benjamin’in aralarına katılmasını istemektedir. Bunun için Benjamin’e teklif sunmuştur. Benjamin’in bu gruba katılması ile beraber aslında haberinin olmadığı bir tehlikeyi de kabul ettiğinden haberi yoktur. Alman gizli servisinden tehlikeli bir hacker grubuna kadar herkes onların peşine düşmektedir.

Blackhat

En İyi Hacker Filmi – İzlerken Hackerların Dünyasında Kaybolacağınız 11 Film

Hacker; 2015 yılı, ABD yapımıdır. Filmde birçok hacker konulu filme ek olarak hackerların dünyasını global çapta görebilmek mümkün olmaktadır. İzinli bir mahkumun ABD; Çin ortaklı siber suç ağının; Şikago, Los Angeles, Hong Kong ve Cakarta gibi farklı yerlere uzanmasının hikayesi işlenmektedir.

En iyi İran filmleri listesine de bakabilirsiniz.

Snowden

En İyi Hacker Filmi – İzlerken Hackerların Dünyasında Kaybolacağınız 11 Film

ABD, Almanya ve Fransa ortak yapımı olan film; 2016 yılında vizyona girmiştir. Edward Snowden’ın hikayesini anlatan biyografik bir filmdir. ABD hükümetinin güvenlik adı altında bütün bilgilere erişebildiği ve bunu yasallaştırdığı bilgisini Snowden’ın öğrenme ve herkesi le paylaşma hikayesi anlatılmaktadır.

Nerve

En İyi Hacker Filmi – İzlerken Hackerların Dünyasında Kaybolacağınız 11 Film

2016 yılında yayımlanan Kanada yapımı bir filmdir. Vee Delmonico’nun çevrimiçi oyun olan Nerve’e katılması ve yarışma adrenalini ile tehlikeli eylemlere kalkışması konu alınmaktadır.

En İyi Hacker Filmleri İle İlgili Sıkça Sorulanlar

Netflix’teki Hacker Dizileri Nelerdir?

Netflix’te bir lisedeki öğrencilerin sırlarını ifşa eden hackerın hikayesini Control Z, bir polisin Belçika’yı tehdit eden teknoloji kurdu suçluları yakalayabilmek için hackerla anlaşma hikayesini anlatan Unit 42 dizileri bulunmaktadır. Biohackers dizisinde ise alışılagelmiş hackerların dışında, insan DNA’sı ile oynayarak tehlike yaratan hackerlar yer almaktadır.

Netflix’te Olan Hacker Filmleri Hangileridir?

The Great Hack; Cambridge Analytica skandalının konu alındığı bir Netflix filmidir. Netflix’teki iBoy filminde; telefon parçalarının beyni ile bütünleşmesi sonucunda yeryüzündeki bütün cihazları kontrolü altında tutabilen bir hackerın hikayesi anlatılmaktadır. Unfriended: Dark Web filminde ise; internet kafede sahipsiz bir bilgisayar bulması ile beraber başına birçok olay gelen Matias izleyicinin karşısına çıkmaktadır.

Anonim Filminin Konusu Nedir?

2016 yılında vizyona giren Anonim filminin başrolündeki karakter, dolandırıcılık faaliyetleri olan bir arkadaşı yüzünden kendisini hackera dönüşmüş bir şekilde bulmaktadır. Eylemleri ise Anonymous’un liderinin ilgisini çekmektedir. En iyi hacker filmlerinden olan Anonim, gerilim ve macera filmidir.
Kategori: