Bu yazımızda dark web olarak bilinen ve Türkçe adı karanlık internet olarak tanınan bir internet ağı hakkında kapsamlı bilgiler vereceğiz. Karanlık internetin kuruluşuna kadar dönecek olursak internet kadar eski olmadığını tahmin eden birçok bilimsel makale olsa da kullanıcılar karanlık internetin 2000’li yıllarda kurulduğunu düşünebilir. İlk olarak 2006 yılında kurulduğu ve 2008 yılında kurulduğu gibi bir takım iddialar kesin yanıtlanmamıştır.

Dark Web Nedir?

DARK WEB (Karanlık internet) aslında farklı başlıklarda incelenmesi gereken bir ağ, internet. Bugün normal internete girmek için süreç şöyle işlemekte:

 1. İnternet bağlantısı için başvuru
 2. İnternet bağlantısı için eve döşenen tesisat ve bağlantı kontrolleri
 3. Modem bağlantısı
 4. Cihaz ile aktif bağlantı

Karanlık internette ise bu ilk 3 adım nasıl işliyor? Bu konuda bazı soru işaretlerine yanıt aransa da kesin olarak buna yanıt verilebilmiş değil. İlk olarak karanlık internet normal internet üzerine mi kurulu yoksa normal internet olmasa da ona erişebileceğimiz bir yer var mı? Bu konuda sorular normal kullanıcıların yanıt verebileceği sorular değil.dark web nedir

Türkiye’de hacker gruplarının bile bazı karanlık internet seviyelerine erişmesi mümkün olmazken, ABD ve Avrupa merkezli olarak daha çok sayıda insanın karanlık internete erişebildiği tahmin ediliyor. Resmi rakamlar olmasa da karanlık internetin daha çok ABD ve AB merkezli ülkelerden ilgi çektiği, bunun dışında Çin ve Rusya’nın da karanlık internet kullanımı konusunda ilk sıralarda 2’sinden sonra geldiği tahmin edilmekte.

Resmi olarak bilinmediği için karanlık internetin birisi veya birileri tarafından kurulup kurulmadığına dair henüz soru işaretleri yanıtlanmadı. Ancak bakılacak olursa karanlık internet bugün için çok fazla sayıda insanın bilmediği, çok fazla sayıda insanın gelecekte kullanmayacağı bir ağ. Sıradan internete göre farkları var, sıradan internete erişimden çok daha zor olan ve sayfaların index almadığı yani her sitenin harfi harfine doğru olarak kodlanması ile ilgili siteye erişimin mümkün olduğu bir ağ.

İnternette yani günümüzde herkesin aktif olarak kullanabileceği Google’da insanlar site ismini yazmaya bile gerek duymadan ”en iyi alışveriş siteleri” diye bir arama yaptıklarında karşılarına milyonlarca site ve sonuç çıkar. Ancak karanlık internette bunu yapabilmek hiç mümkün olmayabilir. %12’lik bir bölüm olarak bazı dark web arama motorları olsa da çoğu alt seviyede yer alan internet sitesi bile bu arama motorlarında indexlenmez ve normal bir index zaten bu arama motorlarında olmaz.dark web

Google’da yapılan aramalar gibi aramaların karanlık internette yapılamıyor olmasına bağlı olarak çok sayıda insan karanlık internete girse bile erişmek istenen sitelere erişemez ve bu sebeple de çok fazla karanlık internet konusunda devam edemeyeceğini ilk dakikadan anlar.

Karanlık internete giren normal bir insanın ilk olarak yapacağı işlem site araması olacaktır ki bu site aramasını da normal bir internet sayfası veya normal bir internet tarayıcısı üzerinden yapabilmesi mümkün olmamakta.

DARK WEB ne kadar güvenli?

Bugün dünyada Google’da aramalar güvenli olsa bile insanlar Google’dan sonra bastıkları her bir sitede neler olacağını veya nelerle karşı karşıya kalabilecekleri konusunda asla bilgi sahibi olamazlar. Bu da insanlar için aslında normal bir internet bile güvenli değilken karanlık internetin hiç mi hiç aslında güvenli olmadığına dair bir bilgi vermektedir. Karanlık internette güven veya güvenlik diye bir şey yoktur, herkes çıkarları için olmasa bile büyük bölümü çıkarları ve kazançları için orada aktif olarak rollerini yerine getirir ve daha çok siber saldırganlar, eli kanlı çeteler, terör örgütleri ve daha binlerce farklı insan ağda aktif olarak kayıtlıdır ve kendi alanları için çalışmalar yapmaktadırlar. Karanlık internetten bilgisayarınıza virüs bulaşması mümkün olduğu gibi normal internet üzerinden de virüs bulaşabilir.

dark web links

 

Karanlık internette güvenlik söz konusu olmadığı için bir de siber güvenlik timlerinin aktif olduğu bazı sayfalar vardır. Olası suçluları yakalamak için özellikle bomba yapımı, silah yapımı gibi sayfaları aktif olarak sık ziyaret edenleri başta ABD olmak üzere bazı ülkelerde siber güvenlik polisleri tarafından aktif olarak yapılan izlemeler sonucunda hapis cezası ile karşı karşıya kalmasalar bile sorgulanmalara sebep olmaktadır. Siber güvenlik emniyet güçleri ABD’de her yıl birkaç yüz insanı karanlık internet sebebi ile sorgulamakta olduğu tahmin ediliyor olsa da bu konuda herhangi bir veri bulunmayıp resmi emniyet güçleri tarafından da bu konu hakkında henüz bir bilgi verilmemiştir.

Özellikle çocuk cinsel görüntülerine karşı siber güvenlik güçlerinin soruşturma yaptığı iddia edilse de karanlık internette Türkiye’den dahil her ülkeden çocuk cinsel görüntülerine ulaşan ve bunları sık sık yayan kişilerin aktif üyeliklerine zarar gelmediği paylaşımları da aslında bu tür bir denetimin karanlık internet ağında olamayacağı ve olmadığı haberlerine neden olmaktadır. Eğer bir siber güvenlik görev gücü karanlık interneti izlemeye kalksaydı sadece sınırlı sayfaları izleyebilir ve sınırlı bilgiler elde edebilirdi. Milyarlarca aktif sayfa olması ve bazı sayfalara normal bilgisayarlardan girişlerin asla izin verilmemesi gibi sebepler dolayısı ile her suçluya erişmekte mümkün olmayacaktır.

Karanlık internet %100 güvenli olmasa bile zaman zaman daha güvenilir olduğu ve genel olarak çok daha fazla insanı bilgilendirecek kadar aktif internet sayfa ve sitelerinin bulunduğu bilinmektedir. Genel olarak çok fazla insanın kullanmadığı bu ağ insanların Google’da bulamayacakları kadar fazla veri ve bilgi barındırmasına rağmen tehlikeli olabileceği sebebi ile Google’da listelenmemektedir.

Google istese karanlık ağdaki siteleri listeleyebilir mi?

Bazılarını. Karanlık internet üzerinden her siteye erişim için farklı seviyede bilgi gereklidir ve Google bu konuda her sayfaya veya siteye erişebilecek güce sahip olsa da özellikle özel belirli cihazların gerektiği bazı sunucu seviyelerine Google’da tek başına erişemez. Eğer karanlık internet sayfaları ve siteleri Google’da listelenmeye başlasa idi insanlar onlara girmeye başlar ve bunun da beraberinde karanlık internet üzerindeki yasal olmayan birçok bilginin Google’da milyarlarca milisaniye içerisinde milyarlarca insana ulaşmasına sebep olurdu. Birlikte her ikisini farklı değerlendirmek gerektiği için karanlık internet ile farklı bir motoru yani arama motorunu bir tutmak mümkün değil.

Dark Web’de hangi bilgiler var?

Karanlık internette A’dan Z’ye kadar her alanda ve her türlü konuda bilgi edinmek mümkün. Karanlık internetin bilinen seviyelerinin en çok kullanıldığı kategoriler şöyledir:

 • Cinsellik
 • Çocuk pornografisi
 • Gizli bilgi ve belgelere erişim
 • Para kazanma içerikleri
 • Uyuşturucu satışı
 • Silah satışı
 • Bomba ve bomba türevi patlayıcı ürün veya ürünler hakkında bilgi satışı
 • Az bilinen cinsel temalı paralı içeriklere erişim
 • Kimyasal araştırmalar ve kimyasal türev içeren ürünlerin yapılışı veya satışı
 • 6 veya daha fazla grup sohbetidarkwebe nasıl girilir

Kısacası karanlık internette her konudan bilgi bulmak ve her konu hakkında tartışma başlatmak bu ağın uzmanları için mümkün olabilir. Sıradan bir insan karanlık internette her istediği bilgiye rahat rahat erişemez olup bu konuda karanlık internetin çok fazla sayıda insan tarafından kullanılamıyor olmasının bu kadar bilginin nasıl karanlık internet üzerinde yer bulabildiği konusunda da soru işaretleri barındırmaktadır.

Karanlık internete bu bilgilerin kim veya kimler tarafından eklendiği biraz kapsamlı ve geniş bir bölüm olduğu için bir alt başlıkta bu konuya daha derin bir yer ayırdık.

Karanlık internete verileri kim ekliyor?

Onlarca yıldır aktif olan Google’da bile karanlık internette olan bilgiler yok ve insanlar Google’dan sonra açıldığı düşünülen karanlık internette her aradıklarına uzman tipi yanıt veya cevaplar alabilir. Bilim adamlarının, bazı siyasetçilerin ve de özellikle terör örgütlerinin bu ağ üzerinde çok fazla aktif olduğu ve özellikle de sağlık konusunda bilim adamlarının bu ağ üzerinden görüştükleri bile iddia edilir. Her ne kadar kısa zamana kadar doğrulanmayan bir iddia olsa da bilim adamları tarafından eklenmediyse bu bilimsel bilgiler nasıl eklendi? Sıradan bir öğretmen veya mühendis bu bilgileri bilmediğine ve bu bilgilere internet üzerinden erişmek mümkün olmadığına göre dark web üzerinde yer alan bilgiler konusunun en derin uzmanlarınca eklenmiş olmalı ki aksi durumda bu bilgiler doğru olmazdı.

Dark web üzerinde yer alan bilgilerin büyük bölümü doğru olabileceği gibi bazı kategorilerde ise büyük bölümü doğru olmayan bilgiler içeren sayfa ve siteler mevcut olabilir. Tüm bu sitelerin ne kadar doğru veya ne kadar yanlış olduğuna yine bu konuda uzmanlar karar verebilir.

Dark webte herhangi bir kimya veya kimya türevi sağlık açısından faydalı olduğu belirtilen maddeleri denemeyiniz. Evde veya herhangi bir yerde yapılacak olan bu karışım ve benzer maddeler ölümcül olabilir. Şaka amacı barındıran içerikler genelde dark webte yer almasa da kötü niyet barındıran insan sayısının ağda çok fazla olmasına bağlı olarak bazen ölümcül maddelerin karışımından ‘uyuşturucu’ gibi maddeler yapıldığı ve bu maddelerin insanlara çeşitli giriş seviyesinde sayfalar ve sitelerde önerildiği iddia edilmektedir. Bu sebeple de özellikle tüketilebilecek olan ürün veya maddeler konusunda dark web sayfa ve siteleri üzerinden önerilen önerileri asla doğru olarak kabul etmeyip konunun uzmanına danışarak bu konuda bir karar vermeye çalışınız. Aksi durumda büyük bir sağlık veya benzer istenmedik problemler boy gösterebilir.

Maydonoz suyu ile limon suyunu karıştırmanızı öneren bir dark web internet sayfasında bu karışımın mide sağlığı için faydalı olduğu belirtilebilir ancak bunun sık sık tüketilmesi midede büyük sağlık sorunlarına bile sebep olabilir. *Örnektir.

Dark web sitelerine eklenen bilgileri kim ekliyor? Bu konuda yazılacak birçok şey olsa da uzmanların bu bilgileri ekleyip eklemediklerini öğrenmek ne yazık ki günümüz dünyasında ve gelecekte de mümkün olmadı ve olmayacak. Bu konuda bilim adamlarının neden dark web yerine Google’a aktif olarak bu bilgileri eklemedikleri sorularına genelde verilecek olan en uygun yanıt ”güvenlik ve yasalarla ilgili sebep veya sebepler” olarak gösterilebilir. Bir kimya formülünün Google’da önerilmesi uzmanın IP adresinden bulunmasına sebep olabilirken, dark web sitelerinde bir kişinin konumu ve IP adresinin bulunabilirliği çok çok daha uğraştırıcı ve daha zor olan bir eylem olacaktır.

DARK WEB GİRİŞ

Karanlık internete (darkweb) sadece TOR isimli bir anonimlik temelli internet tarayıcısı ile giriş yapılabilir ki aksi bir durumda bu anonim tarayıcının kimliğinizi gizlemesi yeterli olmayabilir. Örneğin herhangi bir terör içerikli internet sitesine girdiniz ve bir formül arıyorsanız bu konuda uzaktan biri veya birileri sizi takip ediyor olabilir. Bu durum çok sık yaşanan bir durum olmasa da bu tür internet sitelerine girmek yerine girmemek daha çok fayda sağlar.

Dark Web bu konudan ötürü güvenli değildir. Bir kişi hangi internet sitesine girdiğini adres satırında bilemeyeceği için karşısına her an cesetler çıkabilir, pedofili görseller çıkabilir veya daha da kötüleri ile karşı karşıya kalmak mümkün olabilir. Bu internet sitelerine girdiğinizde eğer çok sık kullanılan bir siteye girdiyseniz büyük ihtimalle Türkiye’de yaşıyorsanız sizi izleyen herhangi birileri olmayacaktır. Ancak ABD’de yaşıyorsanız ve daha önce bu internet siteleri FBI gibi yetkili üst düzey izlemelere takıldıysa kapınızda polis bulmak mümkündür.

dark web tor browser

 

Türkiye’de karanlık internetin siber güvenlik polisleri tarafından izlenmediği ancak olası beklenmedik bir şikayet durumunda siber güvenlik polisinin bu konuda araştırmalar yapabileceği hususu göz önünde tutulmalıdır. Sıradan Google’ın bile 7 gün 24 saat izlenmesi mümkün değilken karanlık internetin sürekli izlendiği iddiaları doğru olmamakla birlikte bazı internet siteleri için bu doğrudur.

Karanlık internete girmenin ilk adımı TOR isimli internet tarayıcısından geçse de özellikle herhangi bir suç barındırmayan siteye bile girecek olsanız mutlaka ekstra log kaydı tutmayan bir VPN kullanmanız ve tarayıcı ekran boyutunu küçültmeniz, gizli mod kullanmanız önerilir. Bilgisayarınıza karanlık internet sayfa ve sitelerinden indirecek olduğunuz bir dosya bilgisayarınızı ele geçirebileceği ve sizden fidye gibi ödemeler isteyebilecek olduğundan dikkatli olmakta ve dosya indiriyorsanız farklı bir HDD veya SSD bölümümde gizli mod olarak bilgisayarınıza indirmeniz önerilir. Karanlık internetten indirilecek olan dosya veya benzer içeriklerin herhangi bir internet sitesine yüklenmesi önerilmemekte olup bu tür bir durumda diğer kullanıcılarında risk altına atılması ve yasal bir konudan dolayı sizin sorumlu tutulmanıza sebep olabilir.

Örneğin karanlık internetten indirdiğiniz kimya maddelerinin birleşiminden oluşacak bir sentetik formül Google’da ilk sizin tarafınızdan paylaşılır ve beklenmedik bir kimse tarafından şikayete tabi tutulursa bu durumda siz sorumlu tutulursunuz ve karanlık internetten bu formülü aldığınızı kanıtlamanın da herhangi bir log kaydı olmayacağı için yolu olmaz ve mahkemelerde ve polis amirliklerinde gecelemek, hatta uzun süre hapis yatmanız bile söz konusu olabilir.

Karanlık internete neden girmemelisiniz?

Karanlık internete ne için girmeyi veya neden merakınız olduğunu bir düşünerek başlayın. Üzerinize bir suç kalabilecek olduğunu ve eğer ki sizin için ekstrem bilgilere ihtiyacınız yok ve sadece meraktan dolayı bu ağa girmeye çalışıyorsanız dikkatli olun ve karanlık internete asla girmemeyi düşünün. Olası durumlarda sizin üzerinize kalabilecek olan suçları düşünün. Karanlık internet Türkçe mi? Bunu da hesaba katın. Karanlık internetin %90’ından fazlası İngilizcedir ve Türkçe siteler bulmak pek fazla da yoktur. Türkçe dark web siteleri olsa da bu siteler sadece dolandırıcılık, spam gibi siteler olup bazı yabancı dil olan internet sitelerinde Türkçe için sadece Türklerin toplandığı ve görüştüğü kategori ve alt siteler oluşturulur. dark web siteleri

*Karanlık internete girmeniz önerilmemekte olup bu içerik sadece bilgi amaçlı olarak hizmete sunulmuştur. Dark Web normal bir insanın ihtiyaçlarına yanıt verebilecek kapasite ve bilgi birikimi olan insanlar ile dolu olsa da her zaman Google’da da gereken bilgilere erişebilmek mümkündür. İnsanların Dark Web sitelerinden edinecek oldukları her bilgi doğru olmayabilecek olduğudan dolayı ekstra dikkatli davranmak gerekir ve olası sorunların önüne geçecek önlemler almak önerilmektedir. Türkiye’de dark web herhangi bir kısıtlamaya tabi tutulmamış olsa da karanlık internetin yasal olup olmadığı ve yasalara uygun olup olmadığı konusu dünyanın herhangi bir bölgesi için de geçerli bir yanıt bulmayan bir soru işaretlerindendir. Çünkü normal siteler engellenirken, karanlık internet ise hiçbir kurum veya ülke tarafından veya siber güvenlik polisi tarafından hiçbir şekilde ve hiçbir zaman engellenemeyecektir.