En iyi motivasyon filmleri içerisinde özellikle başarı öyküleri ya da mutluluk ipuçları gibi konular bulunmaktadır. Bu konular ile ilgili olarak izleyicinin yaşam kalitesini arttırmak amaçlanmaktadır. Vizyona girmiş olan en iyi motivasyon filmleri, izleyicilerden tam not alan başarılı filmler olarak listelenmektedir.

Bir çok farklı kategoride daha geniş bir liste için FİLM ÖNERİLERİ içeriğimize mutlaka bakın!

1. Forrest Gump

En İyi Motivasyon Filmleri – Motivasyon Kaynağı Olarak Bilinen 13 Film

Zeka seviyesi düşük olan bir gencin hayata bakış açısının işlendiği filmde, ilham verici pek çok sahne ve replik bulunmaktadır. Bu replikler ile izleyici hem güldürülürken hem de hayatın amacı üzerine düşündürülmektedir.

Forrest Gump filmi, alanında pek çok ödül almasının yanı sıra IMDB puanı da 8.8 olması nedeniyle çok geniş izleyici kitlelerine hitap etmiştir. Forrest Gump karakterinin film içerisinde yaşadığı tesadüfler ve rastlantılar ise filmi heyecanlı hale getirmektedir.

Film içerisinde aynı zamanda sosyal hayatta da karşılaştığımız özel eğitim öğrencilerinin dünyasını daha yakından tanıma olanağı bulunmaktadır. Bu nedenle eğitimciler için de önemli bir motivasyon film önerisi olarak bilinmektedir.

Ayrıca En İyi İran filmleri bilgilerine de bakabilirsiniz.

2. Intouchables (Can Dostum)

En İyi Motivasyon Filmleri – Motivasyon Kaynağı Olarak Bilinen 13 Film

Önemli bir dostluk hikayesi olarak bilinen film aynı zamanda hayattaki sosyal, ekonomik eşitsizliklerin içerisinde nasıl insan kalabildiğimizi de göstermesi nedeniyle oldukça çarpıcı bir konuyu içermektedir. 8.5 IMDB puanı ile en çok izlenen dram filmleri arasında yıllardır yerini korumakta olan bir film olarak, öneri listelerinin içerisinde yer almaktadır.

Varlıklı bir iş adamının trafik kazası sonrasında felç kalması ve devamında hapishaneden yeni çıkan birinin iş adamının yatılı bakıcısı olmasını anlatan bu hikayede oldukça keyifli sahneler de yer almaktadır.

3. Whiplash

En İyi Motivasyon Filmleri – Motivasyon Kaynağı Olarak Bilinen 13 Film

IMDB puanı 8.5 olan filmde önemli bir yaşam öyküsü işlenmektedir. Bir bateristin alanında en iyi olmak için yaptığı mücadele, pek çok insana motivasyon kaynağı olmuştur. Özellikle film içerisinde başrol oyuncusunun genç bir müzisyen olması, gençler için motive edici bir film olmasını sağlamıştır.

4. 3 Idiots

En İyi Motivasyon Filmleri – Motivasyon Kaynağı Olarak Bilinen 13 Film

Hint yapımı olan filmde, üç arkadaşın örgün eğitim sistemi içerisindeki yanlışlıklara karşı koyuşları işlenmektedir. Oldukça başarılı bir okulda öğrenim gören arkadaşlar, yarış halinde olan öğrencilere göre çok daha keyifli bir biçimde öğrenmeyi gerçekleştirmektedirler.

Arkadaşlığı, dostluğu ve beraberinde öğrenmenin nasıl olması gerektiğini anlatan film içerisindeki keyifli müzikler de filmi daha eğlenceli hale getirmektedir. Hint filmleri içerisinde en çok bilinen oyuncu/yönetmen Aamir Khan filmleri arasında en çok seyredilen olarak IMDB puanlarında 8.4 puan almıştır.

5. Good Will Hunting

En İyi Motivasyon Filmleri – Motivasyon Kaynağı Olarak Bilinen 13 Film

Temizlik görevlisi olarak çalışmakta olan birinin, sınıf tahtasına yazılı olan bir problemi çözmesi üzerine başına gelenleri işleyen bir filmdir. Film içerisinde genç bir dâhinin keşfedilmesi işlenmektedir.

Oscar ödüllü filmin, IMDB puanı 8.3 olmakla birlikte pek çok platformda da yayınlandığı bilinmektedir. Robin Williams’ın ölümsüzleşmiş filmlerinden birisi olarak hala izlenmeye devam etmektedir.

En iyi Hacker filmi seçeneklerine yazımızdan bakabilirsiniz.

6. Para Avcısı

En İyi Motivasyon Filmleri – Motivasyon Kaynağı Olarak Bilinen 13 Film

The Wolf of Wall Street, Gerçek bir hayat hikayesinden alıntılanan film içerisinde genç bir adamın zengin olma basamakları işlenmektedir. Oyunculuğu Leonardo Di Caprio tarafından yapılan filmde, hırslı bir karakterin yaşadığı duygu çatışmaları da ele alınmaktadır.

IMDB puanı 8.2 olan film içerisinde zengin olmak isteyen adamın yalnızca bir komisyoncu olarak başladığı iş serüveninde nasıl bir yatırımcıya dönüştüğü çarpıcı bir biçimde izleyicilere sunulmaktadır.

7.Yukarı Bak

En İyi Motivasyon Filmleri – Motivasyon Kaynağı Olarak Bilinen 13 Film

UP, En çok izlenen filmler içerisinde yer alan oldukça çarpıcı bir animasyon filmidir. Yaşlı bir çiftin güzel ilişkisini işleyerek başlayan filmde partnerlerden birisini ölmesinin ardından yaşlı adamın gerçekleştirmek istediği bir hayal yolculuğu anlatılmaktadır.

Film içerisinde aynı zamanda 8 yaşında meraklı bir çocuk da bu hayale ortak olmak istediğinde başlarına gelenlerin anlatıldığı eğlenceli ve duygulu animasyon filmi, izleyicilerden 8.2 puan almıştır.

8. Marslı

En İyi Motivasyon Filmleri – Motivasyon Kaynağı Olarak Bilinen 13 Film

The Martian, En iyi motivasyon filmleri içerisinde yer alan Marslı filmi, aynı isimli bir romandan uyarlanmıştır. Uzun zamandır ilgi konusu olan Mars’a yolculuk ve Mars’ta yaşam konularının işlendiği film içerisinde astronotun verdiği yaşam mücadelesi ele alınmaktadır.

Film içerisindeki sahneler oldukça göz kamaştıran uzay sahneleri olarak bilinmekle beraber, astronotun öldü zannedilmesinden sonra yaşadığı o zorlu mücadeleler de izleyicilerin heyecanlı bir seyir keyfi sürmelerini sağlayacaktır.

9. Enigma

En İyi Motivasyon Filmleri – Motivasyon Kaynağı Olarak Bilinen 13 Film

Gerçek bir hikayeden uyarlanan filmde, 2. Dünya Savaşı’nın nasıl iki yıl daha erken bittiği konusu gerçek olay örgüsü ile işlenmektedir. Almanlar tarafından kullanılan şifrenin çözülme sürecini işleyen filmde motive edici bir başarı öyküsü izleyicilere sunulmaktadır.

10. Umudunu Kaybetme

En İyi Motivasyon Filmleri – Motivasyon Kaynağı Olarak Bilinen 13 Film

The Pursuit of Happyness, Motive edici filmler arasında gösterilmesine rağmen aynı zamanda içerisinde bulundurduğu duygusal sahnelerle de hikayenin izleyiciye etkili bir şekilde ulaştırılması amaçlanan bir filmdir.

Bir baba ve çocuğunun anneleri gittikten sonra hayatın içerisinde yaşadıkları maddi ve manevi mücadeleler anlatılmaktadır. Bu mücadeleler esnasında babanın çocuğuna sürekli umudu hatırlatması da filme adını veren önemli bir detay olarak bilinmektedir.

11. Külkedisi Adam

En İyi Motivasyon Filmleri – Motivasyon Kaynağı Olarak Bilinen 13 Film

Cinderella Man, Gerçek bir yaşam öyküsü olarak bilinen filmde, ünlü bir boksör olan James J. Braddock’un hayatı anlatılmaktadır. Bu yaşam öyküsü içerisinde aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşanan büyük buhran dönemi de işlenmektedir.

Başrolünde Russel Crowe olan film içerisinde boksörün hayatı işlenirken, boks tutkusunun yanı sıra maddi sorumlulukları ve para kazanma zorunluluğu da ele alınarak içsel çatışmaları etkili bir biçimde izleyicilere sunulmaktadır.

Netflix korku dizileri seçeneklerini de inceleyebilirsiniz.

12. Tatlı Bela

En İyi Motivasyon Filmleri – Motivasyon Kaynağı Olarak Bilinen 13 Film

Erin Brockovich, Bir kadının çocukları ve sorumlulukları için içinde bulunduğu mücadeleli yaşamı konu alan filmde, gerçek bir hikaye anlatılmaktadır. Hukuk bürosunda çalışarak çocuklarının geçimini sürdürmek isteyen bu kadının bir dava ile ilgili başına gelenler anlatılmaktadır.

Kadın olmanın sosyal ve kültürel değerlerden tamamen bağımsız bir şekilde nasıl zorlu bir mücadele olduğunun anlatıldığı filmde vurucu replikler ve etkili sahneler ile motive edici filmler listesinde yer almıştır. IMDB puanı 7.3 olan film, Oscar ve Altın Küre kadın oyuncu ödüllerine layık görülmüştür.

13. Sosyal Ağ

En İyi Motivasyon Filmleri – Motivasyon Kaynağı Olarak Bilinen 13 Film

The Social Network, Kişisel başarı öyküleri içerisinde yer alan Sosyal Ağ filmi, Facebook platformunun kurucusu olarak bilinen Mark Zuckerberg isimli girişimcinin hayatını anlatmaktadır. Kurulma sürecinde giriştiği mücadeleleri anlatan film, en iyi motivasyon filmleri arasında gösterilmektedir.

Film içerisinde hem yaşam öyküsü anlatılmakta hem de bu yaşam içerisinde karşılaşılan hukuksuz süreçler ile ilgili etkili bir eleştiri yapılmaktadır. IMDB puanı 7.7 olan filmin sosyal medyanın kullanımı ile daha fazla izleyiciye hitap ettiği bilinmektedir.

En İyi Motivasyon Filmleri ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Ders Çalışmaya Motive Edici Filmler Nelerdir?

Ders çalışmak için motivasyon sağlayan filmler, genellikle konusu içerisinde akademik başarı olan filmler olarak bilinmektedir. Bu filmler, kişisel başarı öykülerinin anlatıldığı filmlerden seçilmelidir. Whiplash filmi bu önerilerin başında gelmektedir.

İzlenmesi Gereken Başarı Filmleri Nelerdir?

Başarı öyküleri içerisinde en çok bilinen, Enigman filmidir Bir imkansızın başarılması ile dünya tarihini değiştiren bir filmdir. Bunun yanı sıra Marslı ve Para Avcısı filmlerinde de başarı öyküleri işlenmektedir.

Kadın Motivasyon Filmleri Var Mıdır?

En iyi motivasyon filmleri arasında gösterilmekte olan Tatlı Bela filmi, bir kadının yaşam mücadelesini anlatması nedeniyle kadın motivasyon filmleri arasında gösterilmektedir.

Kişisel Başarı Filmleri Nelerdir?

Kişisel başarı öykülerinin anlatıldığı filmlerde özellikle bir alanda başarı göstermiş isimlerin hayatları işlenmektedir. Whiplash bir müzisyenin başarı öyküsü olması nedeniyle kişisel başarı filmleri arasında gösterilmektedir.