Aamir Khan Hayatı

Aamir Khan 14 Mart 1965 doğumlu Hintli sinemacıdır. Oyuncu, yapımcı ve yönetmen olarak birçok projeye imzasını atmıştır. Hint sinemasının yani Bolywood ‘un en önemli aktörü diyebileceğimiz kadar usta bir isimdir. Kiran Rao ile evlidir. Daha önceki evliliğinden ve şimdiki eşinden olmak üzere üç çocuğu vardır.

amir khan

Aamir Khan ve Sinema

Sinemaya ilk defa 1973 yılında amcasının filminde çocuk oyuncu olarak amatörce başlamıştır. 1984 yılında Holi adlı filmle başladığı profesyonel sinema hayatı oldukça başarılı projeler ile bugüne kadar gelmiştir.

aamir-khan2

Kariyerinde oyunculuk, yapımcılık ve yönetmenlik olan Khan’ın filmlerindeki müziklerin soundtrack kavramının ötesinde başlı başına birer yapıttır. Filmlerindeki çoğu şarkı başta Hindistan olmak üzere dünyada hit olmuştur. Amir Khan sıradan br Bolywood aktörü değildir. Tüm dünyanın kabul ettiği ve takdir ettiği bir sinema dehasıdır. Dahası Khan artık sinema için bir markadır. Filmlerinin ortak özelliği uzun süreli, hemen hemen üç saate yakın ve filmlerinin tamamında sosyal bir mesaja rastlanır olmasıdır.
aamir-khan3

Aamir Khan’ın Filmleri

Khan’ ın filmleri oldukça fazla sayıdadır. Yaklaşık elli tane kendi oynadığı filmi vardır. Bir kısmında hem yönetmen hem oyuncu olarak yer almıştır.

 

3 Idiots

Filmleri içinde en bilinenlerden biri olan 3 Idiots da, başkası adına onu diploma sahibi ve dolayısıyla statü sahibi yapmak için üniversite okumayı göze alan ve bunu başaran Rancho karakterini canlandırdı. Karakter oldukça zeki ve tuttuğunu kopran bir karakter. Hatta büyük bir şirketin sahibi olmaya giden yolda büyük bir mücadele veriyor. 3 arkadaştan ana karakter Rancho’yu tamamlayan diğer iki karakter Raju ve Farhan  da verdikleri mesajlar ile sosyal bir yaraya parmak basıyorlar. Üniversitedeki eğitim sistemi, ailelerin yönlendirme baskısı ve yoksulluk rasaında ezilen 3 gencin hikayesi olan
3 Idiots 2009 yılında gösterime girdiği tüm ülkelerde izleyici rekorlarını alt üst etti.
3d-idiots

PK

Diğer bir Khan filmi ise Peekay yani PK 2014 yapımıdır. Filmde Aamir Khan, uzaydan gelen bir yabancıyı canlandırıyor. Yanlışlıkla dünyaya düşen bir yabancı olan PK in dünya maceraları komedi dram şeklinde anlatılıyor. Evine gitmek isteyen uzaylı PK yolunu bulamayınca umudunu mistik güçlere bağlıyor. Tanrı inancı vurgusu yapılan filme uzaylı PK evine gidebilmek için inanç sistemlerine sarıyor. Bir süre sonra dünyadaki inanç sistemlerine inananları eleştirel bir bakış açısıyla değerlendirmeye başlayan PK, bu konudaki eleştirilerini yüksek sesle de haykırıyor.
Bu esnada aşkı da yakalayan PK aşık olduğu kızın başka birini sevdiğini öğrenince aşkını kalbine gömüyor.
pk-filmi

2013 yapımı Dhoom 3 filmi ise Khan’ ın dram serisindeki en önemli filmlerindendir. Babaları büyük bir sirkin sahibi iken borçları yüzünden intihar eden bir kişidir. İntiharın en önemli sebebi Chiciago bankalarından birinin sirki kurtaracak büyük gösteriler için gerekli krediyi vermemesidir. Babası intihar ederken bir kutunun içindeki kardeşinin babasının sırrı bozulmasın diye kutudan çıkmaması aynı kardeşin kekemeliği ve sürekli başını sağa sola çevirmesi gibi çarpıcı sahneleri ile büyük bir hasılat elde etmiştir. Filmde Khan babasına kredi vermeyen bankaları teker teker soyan kardeşi canlandırmaktadır ve ne yazık ki diğer kardeşi ikizidir. Filmin sonu ise dramı tamamlar. Işıklar söndüğünde iki kardeş artık birer intihar kurbanıdır.

DHOOM:3

dhoom3

 

Fanaa
fanaa

2006 yapımı bir Aamir Khan aşk filmidir. Filmde biribirine aşık olan gençlerin yaşadığı sosyal ve duygusal dramların çarpıştığı ve aşkın havada parçalandığı ve zerrelerinden tekrar doğduğu anda Mecnun’un Leyla suikastine kurban gittiği dram üstü bir başyapıttır. Rehan Pakistan ajanıdır ve bir gün gözleri görmeyen Zooni ile karşılaşır ve sonun başlangıcı artık akıl almaz bir hızla ilerler. Gözlerinden ameliyat olan Zooni uyandığında Rehan artık yoktur. Ülkesi için çalşışmakta olan Rehan bir operasyon için ortadan kaybolmuştur. Talihin cilvesi bu iki aşığı birleştirdiğinde, beklenilen aksine Hindistanlı Zooni aşkını ülkesine kurban etmiştir. Küçük çocukları bile tanrılara kurban etme törenine engel olamamış ve Zooni Rehan’ı vurmuştur.

Aamir Khan’ ın filmlerindeki yolculuğumuzda şimdiki durağımız ise yine herkesin beğenisi kazanmış başka bir başyapıt. Taare Zameen Par 2007 yapımı dramatik bir film olarak internet film veri tabanında ilk 250 film arasında yer almaktadır. Ishaan tembel ve algılaması yavaş ayrıca da okuma yazmayı öğrenme güçlüğü çeken bir karakterdir. Ailesinin de itip kakması ya da ilgisizliği onu iyice derinlere itmektedir. İşte tam bu sırada Ishaan’ ın resim öğretmeni hayatına girer. Dönüm noktasıdır ve artık Ishaan için hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. Khan hem yapımcı hem de yönetmen koltuğundadır. Resim öğretmeni rolüyle de büyük bir yükün altından kalkabilmiştir.

Taare Zameen Par
taare-zameenpar

 

 

Aamir Khan’ dan 10 Film Daha

Ghajini
ghajini

2008 yılı yapımı bir aşk hikayesi filmi. Sonu acıklı olsa da, intikam soğuk yenen bir yemektir sözünün tipik örneğidir.

Talaash
taalash

2012 yapımı filmde sosyal bir dram anlatılıyor. Çocukları bir kaza sonucu ölen bir çiftin dram ve psikolojik bunalımlarını konu edinen bir sosyal çözümleme filmi.

Raja Hindustani
raja hindustani

1996 yapımı film için klasik Türk filmlerinin zengin kız fakir oğlan konseptinin Hint versiyonu diyebilirsiniz. Filmde malum evlilik gerçekleşir. Kızın ailesinden üvey anne bu evliliği bozmak için elinden geleni yapar. Evliliğin, bu depreme, ne kadar dayanacağının irdelendiği bir film.

Ghulam
ghulam

1998 yapımı filmde uçarı ve havai  bir kişiliği canlandıran Aamir Khan bir kızla tanıştıktan sonra değişen hisleri ve üzerine de sosyal projelerde yer alan bir başkası ile daha tanışınca kendi hayatı ve bu iki kişi arasında sıkışıp kalıyor. Bu sıkışma onu bir seçim yapmaya itiyor.

Dil Chahta Hai
Dil Chahta Hai

Kalbin Arzusu 2001 yapımı bir film. Üç arkadaşın biri birinden enteresan aşk hikayelerine yelken açarak aralarındaki arkadaşlığın yavaş yavaş yok oluşunu konu alan bir filmin sonuna doğru bu arkadaşların tekrar birleşmeleri izlemeye değer.

 

Rang De Basanti
rang

Konusu İngiliz araştırmacı kızın aileden gelen ilgisi nedeniyle Hint kültürüne duyduğu ilgi onu bir belgesel çekmek üzere Hindistan’a kadar götürür. Film gerçek olaylar baz alınarak çekilmiş ve Hint halkının gerçek dramını beyazperdeye yansıtan bir başyapıt niteliğindedir.

Lagaan
lagaan

İngiliz devleti ile Hintlilerin bağımsızlık mücadelesi konu alan bir film daha. Film kendisi ve yönetmeni ile  birçok platformda başarılı sonuçlar almıştır.

Sıralamamıza giren diğer üç filmden biri olan Dangal 2016 yapımı ve merakla vizyonu bekleniyor. Diğerlerinden 1999 yapımı Sarfarosh ve 1994 yapımı Andaz Apna Apna da Aamir Khan’ ın ilk dönem filmlerindendir. Tüm filmleri ile müziğin ilişkisiyse ayrılmaz bir bütün oluşturma formundadır.

Müzik ve Aamir Khan Filmleri

Ankit Tiwari tarafından seslendirilen Dil Darbadar şarkısı PK filminden, yine Love is a waste of time PK filminden dillere dolanan, çıktığı dönemde hit olmuş şarkılardır. Malang, Mere Haath Mein, Zubi Dubi, All is Well, Cihanda Chamke de diğer filmlerinden en az bu filmler kadar ilgi görmüş şarkılardır.

All is Well şarkısına mutlaka göz atın:

https://www.youtube.com/watch?v=Hy3rPcoC2vA

 

FİLM ÖNERİLERİ – Kategoriye Göre Güncel Film Tavsiyeleri