Mini Dizi Önerileri

Az sayıda bölümden ve sezondan oluşan dizilere mini dizi adı verilmektedir. Her bir bölümü kısa kısa süren bu diziler aynı zamanda uzun sezonlar boyunca yayınlanmadığı için de oldukça popüler dizileri arasında yer almaktadırlar.

Uzun uzun birçok sezona sahip olan dizileri izlemeye vaktiniz yoksa sizler için mini dizi önerileri bu yazımızla en çok izlenen mini diziler ve bu diziler hakkındaki genel bilgileri vermiş bulunmaktayız. Mini dizi önerileri listemiz şöyledir;

10- Patrick Melrose

9- The Outsider

8- Masum

7- Angels in America

6- The Queen’s Gambit

5- Unorthodox

4- Şahsiyet

3- Sherlock

2- Band of brothers

1- Alef

11- Patrick Melrose

2018 yılında yayınlanmış olan Patrick Melrose dizisi toplamda 5 bölüm yayınlanmış mini dizidir. Yarı otobiyografik romandan uyarlanmış olan bu dizi IMDB’de 8,1 puan alarak üst sıralara yerleşmiştir. Sherlock HOLMES karakterini canlandıran Benedict CUMBERBATCH bu dizide de başrol olarak yerini almıştır.

David NICHOLLS tarafından kaleme alınmış olan Melrose serisinden televizyona uyarlanmış olan bu dizi babası tarafından uzun süre boyunca cinsel istismara uğrayan bir çocuğun hayat hikayesini anlatmaktadır.

mini-dizi-önerileri

Patrick Melrose – Mini Dizi Önerileri

10- The Outsider

Fantastik roman yazarı Stephen KING’in aynı adlı romanından televizyona uyarlanmış olan bu dizi toplamda 10 bölüm yayınlanmıştır. Suç, gizem ve fantastik türde yer alan bu dizinin ilk bölümü 12 Ocak 2020 tarihinde yayınlanmıştır. Amerikan drama dizisi olan ve HBO mini dizleri içerisinde yer alan The Outsider izleyicilerden tam puan almış ve IMDB’de 7,7 puan ile üst sıralara yerleşmiştir.

mini-dizi-önerileri

The Outsider – Mini Dizi Önerileri

9- Masum

Türk yapımı Masum dizisi en iyi mini diziler arasında yerini almıştır. Aynı zamanda en yeni mini diziler içerisinde de ilk sıralarda yer alan bu dizi IMDB’de 8,4 puan almıştır. Blu TV özel yapım diziler içerisinde yer alan dizi 2017 yılında yayınlanmıştır. Toplamda 8 bölümden oluşan bu dizi Blu TV, Netflix ve Kanal D de yayınlanmıştır. Başrolünde Haluk BİLGİNER, Nur SÜRER ve Ali ATAY’ın yer aldığı dizinin yönetmenliğini ise Seren YÜCE üstlenmiştir.

mini-dizi-önerileri

Masum – Mini Dizi Önerileri

8- Angels in America

Imdb’de 8,1 puan alarak üst sıralara yerleşen Angels in America dizisi HBO mini dizileri içerisinde yer almaktadır. 6 bölümden oluşan mini dizi 2003 yılında yayınlanmış dram türündeki bir dizidir. Tony KUSHNER’in aynı adlı tiyatro oyunundan televizyona uyarlanmış olan bu dizi aynı zamanda o dönemlerde en çok izlenen diziler içerisinde de yer almaktadır.

mini-dizi-önerileri

Angels in America – Mini Dizi Önerileri

7- The Queen’s Gambit

Gambit Walter TEVIS’in aynı adlı romanından televizyona uyarlanmış olan The Queen’s Gambit mini dizisinin ilk bölümü 23 Ekim 2020 tarihinde Netflix uygulamasında yayınlanmıştır. IMDB’de en yüksek puanı alan mini diziler içerisinde yer alan bu dizi toplamda 8,9 puan alarak zirveye doğru ilerlemiştir.

Ana karakter Beth HARMON’un satranç üzerindeki başarısını anlatan bu dizi dönem işi ve büyüme kurgusu türleri arasında yer almaktadır. Amerikan dramatik televizyon mini dizi olan bu dizinin başrolünde Anya Taylor-Joy yer almıştır

mini-dizi-önerileri

The Queen’s Gambit – Mini Dizi Önerileri

6- Unorthodox

2020 yılında Netflix uygulamasında yayınlanan Unorthodox dizi netflix mini dizileri içerisinde yer almaktadır. Sürükleyici mini diziler Netflix uygulamasında bir hayli fazla bulunsa da bu dizi son zamanlarda en çok izlenen mini dizler içerisinde yer almaktadır.

IMDB’de 8 puan alan Unorthodox dizisi Yahudi cemaatinden Berlin’e kaçan bir kızın hikayesini konu edinmektedir. Esther’in hayat mücadelesini ve başına gelen olayları anlatan 4 bölümlük bir dizidir.

mini-dizi-önerileri

Unorthodox – Mini Dizi Önerileri

5- Şahsiyet

Ay yapım imzalı Şahsiyet dizisinin başrolünde Haluk BİLGİNER, Cansu DERE ve Metin AKDÜLGER yer almaktadır.

İlk bölümü 17 Mart 2018 tarihinde yayınlanmış olan bu dizi Puhu Tv ve Show TV kanalarında yayınlanmıştır. Hakan GÜNDAY’ın yönetmenliğini yaptığı Türk yapımı mini dizi olan Şahsiyet toplamda 12 bölüm yayınlanmıştır.

Alzheimer teşhisi koyulan Agah’ın yıllardır işlemeyi düşündüğü cinayetleri işlemeye başlaması ile cinayet büro amiri Nevra’nın kesişen hayatlarını konu edinmektedir.

mini-dizi-önerileri

Şahsiyet – Mini Dizi Önerileri

4- Sherlock

Mini dizilerin duayeni olarak kabul edilen Sherlock ünlü dedektif Sherlock HOLMES ve Doktor WATSON’un maceralarını anlatan mini dizidir. Toplamda 4 sezon yayınlansa da her sezon 3 veya 4 bölümden oluştuğu için toplamda 13 bölümden meydana gelmektedir.

İlk bölümü 25 Temmuz 2010 yılında yayınlanan bu dizi Sir Arthur Conan DOYLE’nin aynı adlı roman serisinden televizyona uyarlanmıştır.  İngiltere yapımı ve gizemi drama, komedi, suç, gerilim ve aksiyon türlerinde yer alan bu dizi İngiliz kanalı olan BBC’de yayınlanmıştır.

mini-dizi-önerileri

Sherlock – Mini Dizi Önerileri

3- Band of Brothers

2. Dünya Savaşı’nı konu alan Band of Brothers Türkçe adıyla kardeşler takımı Stefan Ambrose’nin aynı adlı romanından televizyona uyarlanmış 10 bölümlük mini dizidir. Tarih, savaş ve dram türlerinde yer alan bu dizinin başrolünde Damian Lewis, Donnie Wahlberg, Ron Livingston, Matthe Settle ve Neal McDonough gibi isimler yer almaktadır.

Tüm bölümleri toplamda 705 dakika sürer bu dizi ilk olarak 2001 yılında yayınlanmıştır. Gerçek hikayelerden uyarlanan bu dizi 2. Dünya Savaşı’nın gerçek yüzünü izleyenlere yansıtmaktadır.

mini-dizi-önerileri

Band of Brothers – Mini Dizi Önerileri

2- Alef

Türk yapımı mini diziler içerisinde yer alan Alef dizisi IMDB’de 8 puan alarak üst sıralara yerleşmiştir. Başrollerinde Ahmet Mümtaz TAYLAN, Kenan İMİRZALIOĞLU ve Melisa SÖZEN’in yer aldığı bu dizi İstanbul Boğazı’nda bulunan cesedin sırrını çözmeye çalışan 2 dedektifin hikayesini konu edinmektedir.

Tarihi konulara ve mistik detaylara yer verilen bu dizinin ilk bölümü 10 Nisan 2020 tarihinde yayınlanmıştır. Toplamda 16 bölümden oluşan bu dizinin yönetmen koltuğunda ilk sezon Emin ALPER ikinci sezonunda ise Gökhan TİRYAKİ oturmuştur. Türk yapımı mini diziler arasında oldukça popüler olmuş olan bu dizi Blu TV ve FX kanallarında yayınlanmıştır.

2 sezondan oluşan dizinin birinci sezonun sen arasında yeni emre kayış ikinci sezonu senaristliğini ise Itır ARDA ve Avni Tuna DİLLİGİL üstlenmiştir.

mini-dizi-önerileri

Alef – Mini Dizi Önerileri

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: En İyi Soygun Filmleri – Güncel – Konusuyla Merak Uyandıran 15 Soygun Filmi