Sinemamızın ve hatta Dünya Sineması’nın en çok işlediği konulardan biri de kesinlikle aşktır. Hatta her film, hangi kategoride olursa olsun, içerisinde aşk barındırmaktadır. Fakat yalnızca aşk üzerine yazılan ve izleyicileri bu aşkın büyüsüne davet edilen filmler de bulunmaktadır. Özellikle Türk Sineması’nda bu aşk filmlerinin örnekleri oldukça fazladır. Biz de sizler için en iyi aşk filmleri içerisinde 10 tanesini inceledik.

En iyi filmlerin yer aldığı, Türkiye’nin en detaylı FİLM ÖNERİLERİ içeriğine mutlaka göz atın!

Selvi Boylum Al Yazmalım

En İyi Aşk Filmleri – Ülkemizden Çıkan 10 Film

1977 yılında çekilen bu filmin başrollerinde Kadir İnanır ve Türkan Şoray bulunmaktadır. Cengiz Aytmatov’un yine aynı isimli romanından uyarlanan filmin yönetmenliğini ise Atıf Yılmaz üstlenmektedir. Antalya 15. Sanat Şenliği’nde “En İyi İkinci Film” ödülüne layık görülen bu film Kamyon şoförü olan İlyas ile Asya adında bir kadın etrafında dönmektedir.

Kamyon şoförü olan İlyas, Asya’nın yaşadığı köye gelir. İlyas ve Asya birbirlerine aşık olduktan sonra evlenirler. Bir çocukları olur ve ona Samet ismini verirler. İlyas mesleğinden dolayı sürekli olarak yolculuk etmek zorunda olduğu için Asya genellikle oğlu ile birlikte yalnız kalır. İlyas bir gün karısı Asya’yı aldatır. Asya ise bu ihaneti görür. İlyas’ın iş hayatı giderek bozulmaktadır ve bundan dolayı kendisine karısının karşına çıkacak güç bulamaz.

Sonrasında kendisini bir bunalımın içinde bulur ve karısı Asya’yı terk eder. Asya bunu kaldıramaz. Oğlunu da yanına alır ve gider. Asya’nın yolu Cemşit ile denk düşer. Cemşit, Asya’ya âşık olur. Cemşit ve Asya birlikte yaşamaya başlar. Fakat bir zaman sonra karşılarına İlyas çıkar. Şimdi Asya için bir tercih yapma vakti. Ya çok âşık olduğu adamı ya da en kötü zamanında kendisine kol kanat geren adamı seçecektir.

En iyi motivasyon filmleri bilgilerine de bakabilirsiniz.

Devlerin Aşkı

En İyi Aşk Filmleri – Ülkemizden Çıkan 10 Film

Osmanlı Fahir Seden tarafından yönetilen 1976 yapımı bu film o döneme damgasını vurmakla birlikte günümüzde bile adından söz etmeyi başarmıştır. Filmin senaryosunu Bülent Oran’ın yazdığı Devlerin Aşkı filminin başrollerinde ise Türkan Şoray, Kadir İnanır ve Savaş Başar gibi isimler yer alır.

Süreyya Seden zengin bir iş adamıdır. İş hayatındaki rakipleri Süreyya Bey’i öldürmeye niyetlenir. Şoförlük yapan Tarık isminde bir genç ise Süreyya Bey’i bu ölümden kurtarır. Süreyya Bey, Tarık’a borçlu olduğunu düşünür ve onun yanına almak ister. Akabinde Tarık’ı kendi sağ kolu yapar. Süreyya Bey’in sevgilisi Türkan ise Tarık’ın hala unutamadığı büyük aşkıdır.

Kader

En İyi Aşk Filmleri – Ülkemizden Çıkan 10 Film

Zeki Demirkubuz tarafından yazılan ve yönetilen Kader filmi, Altın Portakal ödüllerinde “En İyi Film” ödülünü almıştır. Vildan Atasever ve Ufuk Bayraktar’ın başrollerini paylaştığı film 1997 yılında yine Zeki Demirkubuz tarafından yazılan ve yönetilen masumiyet filmindeki Bekir ve Uğur’un geçmişini anlatmaktadır. Bekir mahallesindeki Uğur adında bir kadına âşık olur. Fakat Uğur ise bir hapishaneden öbür hapishaneye sürülen Zagor adında bir adama aşıktır. Zagor nereye sürülürse Uğur da onun peşinden. Uğur nereye giderse Bekir de Uğur’un peşinde gitmektedir. Dolayısıyla hayatları şehirden şehre ucuz otellerde ve pavyonlarda sürüp gitmektedir.

En iyi İran filmleri detaylarına da bakabilirsiniz.

Aşk Tesadüfleri Sever

En İyi Aşk Filmleri – Ülkemizden Çıkan 10 Film

Başrollerinde Mehmet Günsür ve Belçim Bilgin Erdoğan’ın bulunduğu 2011 yapımı bu filmin yönetmenlik koltuğunda ise Ömer Faruk Sorak oturmaktadır. Filmin hikayesi İpek Sorak tarafından yazılmıştır. Hikâyeyi senaryo ulaştıran isim ise Nuran Evren Şit Erdik olmaktadır.

Filmde geçmişlerinin bir döneminde birbirleriyle yolları kesişen Özgür ve Deniz’in hikayesi anlatılmaktadır. Her ne kadar bu çocukluk dönemlerinde Ankara’da yolları kesişmiş olsa da sonrasında birbirini hiç göremeyen bu iki kişinin uzun yılların ardından yolları tekrar kesişir. Henüz birbirlerini geçmişte tanıdıklarına dair bilgileri bulunmayan Özgür ve Deniz yeniden birini tanımaya başlar.

Gönül Yarası

En İyi Aşk Filmleri – Ülkemizden Çıkan 10 Film

Saplantılı bir aşkın anlatıldığı 2004 yapımı Gönül Yarası filmi usta senarist ve yönetmen Yavuz Turgul’un imzasını taşımaktadır. En iyi aşk filmleri başında gelen bu filmin başrollerinde Meltem Cumbul, Timuçin Esen, Şener Şen, Güven Kıraç ve Erdal Tosun gibi usta oyuncuları bulunmaktadır. Şener Şen’in canlandırdığı Nazım karakteri hayatını öğretmenliğe adamış ve burada kendi hayatından vazgeçmiştir. Dünya karakterini ise Meltem Cumbul canlandırmaktadır. Dünya’nın eşi Halil takıntılı ve sorunludur. Halil eşine de bu tarz bir takıntı ile bağlıdır. Fakat Dünya artık kocasının yaptıklarını dayanamaz ve kızı ile birlikte is İstanbul’a kaçar. Nazım Bey de emekliliğinin ardından İstanbul’a yerleşir ve emekli maaşı bağlanana kadar bir arkadaşının taksisinde taksicilik yapar. Dünya bir gün Nazım’ın taksisine biner. Bu rastlantı ise her şeyi değiştirecektir.

Vesikalı Yarim

En İyi Aşk Filmleri – Ülkemizden Çıkan 10 Film

1968 yapımı olan bu filmin başrollerini Türkan Şoray ve İzzet Günay paylaşmaktadır. Türkan Şoray film bir pavyon şarkıcısı olan Sabiha karakterini canlandırır. İzzet Güney ise manav Halil’e can vermektedir. Bu film manav Halil’e pavyonlarda şarkıcılık yapan Sabiha’nın aşk etrafında dönmektedir. Manavlık yapan Halil evli ve çocuk babasıdır. Fakat Sabiha’ya olan aşkı dengeleri bozmaktadır.

Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku

En İyi Aşk Filmleri – Ülkemizden Çıkan 10 Film

2005 yılında yayımlanan aynı isimli kitaptan sinemaya uyarlanan bu filmin başrollerinde Erdal Beşikçioğlu’nu görmekteyiz. Başrollerde kendisine eşlik eden isim ise Sezin Akbaşoğulları olmaktadır. Sinemaya uyarlanan bu romanın yazarı ise İlhami Algör’dür.

Erdal Beşikçioğlu filmde Arif karakterini canlandırır. Arif ise kadınlara dair her şeyi bildiğini, kadınları çözdüğünü düşünmektedir. Aynı zamanda da ilk kitabını yazmaya çalışmaktadır. Fakat Arif, Müzeyyen adında bir kadınla tanışır ve bu tanışma Arif’in bildiklerini unutmasına sebep olur. Arif ile Müzeyyen arasında derin ve tutkulu bir aşk başlar. Fakat Müzeyyen’in, Arif’in bildiği kadınlara pek benzemediği apaçık ortadadır. Filmde Arif ve Müzeyyen arasındaki bu tutkuyu birlikteliği ele almaktadır.

Bu İşte Bir Yalnızlık Var

En İyi Aşk Filmleri – Ülkemizden Çıkan 10 Film

2013 yılında çekilen bu film Tuna Kiremitçi tarafından yazıdan aynı isimli romanından sinema perdesine aktarılmıştır. Filmin başrollerinde Özgü Namal ve Engin Altan Düzyatan bulunur. Engin Altan Düzyatan’ın canlandırdığı karakter Mehmet karakteridir. Mehmet bir dönem gitaristlik yapmıştır fakat sonrasında müziği bırakmıştır. Akabinde mutsuz giden evliliğinde sonlandıran Mehmet için hayatın tek katlanılır yanı kuzu Ezgi’dir. Fakat kızı Ezgi’yi de ancak haftada bir gün görebilmektedir. Yıllardır aynı apartmanda komşuluk ve arkadaşlık ettikleri Ayşe ve eşi bir akşam ağır bir kavga eder. Ayşe’nin eşi o akşam evi terk eder. Mehmet ise bir sorun olup olmadığını öğrenmek için Ayşe’nin kapısını çalar. O gecenin ardından Ayşe ve Mehmet arasındaki ilişki artık farklı bir biçim kazanmaya başlar.

Netflix korku dizileri seçeneklerini de inceleyebilirsiniz.

Sevmek Zamanı

En İyi Aşk Filmleri – Ülkemizden Çıkan 10 Film

1965 yapımı olan Metin Erksan imzalı bu film her şeyden önce sinematografik açıdan oldukça iyi bir filmdir. Filmin konusu Halil adında fakir bir boyacının lüks bir evin boya işlerini yaptığı esnada evin duvarında gördüğü portredeki kadına âşık olması üzerine şekillenir. Portedeki kadının adı Meral’dir ve boyacı Halil bir zaman sonra portresine âşık olduğu kadınla tanışır. Meral, kendi portresi ile bu kadar çok ilgilenen bu boyacı adamlar etkilenir. Fakat Halil’in âşık olduğu kişi Meral değil, Meral’in portresidir.

Issız Adam

En İyi Aşk Filmleri – Ülkemizden Çıkan 10 Film

Başrollerini Cemal Hünal ile Melis Birkan’ın paylaştığı 2008 yapımı bu film vizyona girdiği dönem izleyiciler üzerinde büyük bir etki bırakmıştır. En iyi Türk aşk filmleri içerisinde biri olan ve Çağan Irmak imzası bulunan bu filmin konusu ise istikrarlı bir ilişki yaşamayan, daha çok gününü geçirmek üzerine ilişkiler kuran Alper ile Ada’nın bir kitapçıda denk gelmeleri üzerine şekillenir. Bu karşılaşma ikisi için de tutkuyla yaşanan bir aşka dönüşür. Fakat Alper, Ada’ya karşı hissettiği bu bağlılık ve sevgi gibi hislere karşı korku duymaya başlar. Alper’in korkuları ise Ada’yla ilişkisi arasında bazı sorunların ortaya çıkmasına sebep olur.

En İyi Aşk Filmleri ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Yeni çıkan yerli aşk filmleri hangileridir?

Aşk Tesadüfleri Sever 2 ve Masallardan Geriye Kalan filmleri 2020 yapımı yerli aşk filmleridir.

En tutkulu aşk filmleri hangileridir?

Tolstoy’un romanından uyarlanan Anna Karenina, 2004 yapımı Notebook ve Eternal Sunshine of the Spotless Mind filmleri oldukça tutkulu aşkları anlatmaktadır.

En şiddetli aşk filmleri hangisidir?

Yönetmenliğini David Lynch’in yaptığı “Vahşi Duygular” en şiddetli aşk filmlerinden biridir.

En İyi Aşk Filmleri listesine önereceğiniz filmler var ise yorum kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.