Tüm dünyada sevilerek izlenen Netflix filmleri her geçen gün milyonlarca insanın ilgisini çekiyor. Milyonlarca insan Netflix en iyi filmlerini izlerken keyifli vakitler geçiriyor ve kaliteli zaman geçirirken aynı zamanda zamandan tasarruf etmiş oluyor. Saatlerce gereksiz bir filmi izlemek yerine, sizinde beğenebileceğiniz, diğer izleyicilerin beğendiği en iyi Netflix filmleri 2020 listesini sizin bir araya topladık.

Netflix En İyi Güncel Filmleri

Netflix en iyi filmlerini bulabileceğiniz bu listemizde IMDb puanı, yayın yılı ve film adı ve film hakkında pek sırları açığa çıkarmadan önerilere yer vereceğiz.

Ayrıca kategorilere göre detaylandırılan FİLM ÖNERİLERİ sayfasına da mutlaka göz atmanızı tavsiye ederiz.

Cargo (2017) IMDb: 6.3

Cargo filmi bugünün dünyasına oranla çok daha farklı bir dünyayı gösteriyor. Zombi saldırıları altında milyarlarca insanın öldüğü, birkaç insanın kaldığı Dünya’da gelecek pek sıcak ve iyi görülmüyor. İnsanların yaşamının tehdit altında olduğu, her taraftan zombilerin akın ettiği bir gezegende yaşamak ne kadar zor olabilir? Cargo filminde tek zorluk bu değil, bir anda kendisini beklemediği bir yerde bulan baba, henüz çok küçük olan bebeğini kurtarmak için son derece fazla mesafe kat etmek zorundadır. Bu mesafeyi kat edip edemeyecek olduğu bir soru işareti iken, aynı zamanda çok fazla soru işaretleri ve tehditlerde mevcuttur.

Baba ve bebeği dışında Dünya’da farklı zombi olmamış olan insanlar vardır, ancak bu insanlar özellikle kısa süre içerisinde etraflarında olan birçok farklı tehdit dolayısı ile bir yerlere kaçmıştır. Bir grup insan ise beraber kendilerini düşmandan korumak için ormanlık alanda yol almakta ve temiz güvenli bir bölge arayışlarına devam etmektedirler.

Bebek hiçbir şeyden habersiz iken, bir anda kendilerini beklemedikleri bir yerde bulacak olan baba ve bebeği, ya zombi saldırıları ve engeller dolayısı ile ölecek, ya da kurtulmayı başaracaktır. Ancak en iyi Netflix filmleri arasında bu filmin ilk sıralarda kendisine özellikle de gerilim kategorisinde ilk sıralarda yer alabileceğini söyleyebiliriz.

Spectral (2016) IMDb: 6.3

ABD’nin en büyük eyaletlerinden ve ekonomik olarak en zengin eyaletleri arasında yer alan New York eyaleti bir anda doğaüstü güçler tarafından saldırı altında kalır. New York sakinleri neye uğradıklarını şaşırırken, milyonlarca insanın yaşadığı şehirde bir anda adeta kaos ortamı hakim olur. Bugün corona virüsü nedeniyle sokakları oldukça boş olan New York eyaleti, filmde yine sokakların boş olduğu, ancak daha sonrasında insanların kaçıştıkları bir yer haline gelir.

Kısa süre içerisinde ABD Savunma Bakanlığı’ndan üst düzey askerler doğaüstü güçler ile savaş için eyalete gönderilirken, Amerikan askerlerinin doğaüstü güçlere karşı ellerinde kullanacakları birden fazla koz vardır.

Bu kozlardan hangisinin işe yarayacak olduğu, düşmanı hangi silahın durdurabileceği konusunda soru işaretleri bulunurken, özellikle Amerikan askerlerinin bu doğaüstü güçler ile savaşı sırasında karşılarına aynı zamanda insanların hayatını korumak en önemli görev ve sorumluluk olarak yüklenmiştir. Amerikan ordusu New York eyaletini ya kurtaracak, ya da doğaüstü güçler New York’un bundan sonraki sakinleri olarak kalmayı sürdüreceklerdir. Film en iyi Netflix bilim kurgu filmleri arasında ilk sıralarda yer alırken, aynı zamanda milyonlarca izleyiciden tam puan almıştır.

22 July (2018) IMDb: 6.5

2018 yılında yayına giren film gerçek bir hikayeden uyarlanmıştır. Dünyanın en güvenli ve en güzel ülkelerinden bir tanesi olan Norveç’te öğrenciler bir adaya gitmişlerdir ve bu adada düzenledikleri parti sırasında bir anda saldırı altında kalırlar. Bu saldırının herhangi bir öğrenci tarafından şaka amaçlı yapılıp yapılmadığı konusu soru işaretleri doğururken, çok kısa süre içerisinde adaya tekne ile getirilen ve anakara ile herhangi bir bağlantıları bulunmayan öğrenciler teröristlerin saldırısına maruz kalırlar.

Norveç güvenlik güçlerinin durumdan haberdar olana kadar bir süre boyunca öğrenciler kendi başlarına terör örgütü militanları ile savaşmak zorunda kalırken, teröristlerin ellerinde bulunan son model gelişmiş otomatik silahlar öğrencilerin bir bölümünün acı bir şekilde ölmesine yol açmıştır bile.

Norveçli öğrenciler ülkelerinde teröristlerin böylesi bir saldırına maruz kalacaklarını akıllarından bile geçirmemiş, sadece tek amaçları normal bir şekilde eğlenmek ve keyifli bir gün geçirmektir. Hayal ettikleri ile adada karşılarına çıkacak olan ise son derece farklı manzaralar olarak tarihe geçecek, hatta bu filmde olduğu gibi film olacaktır.

2 genç ise filmin odak karakterleri olarak hem kendilerini, hem arkadaşlarını bu teröristlerden kurtarmak adına hızlı hareket ederek kurtulma adımları atacaklardır. Peki ya kurtulabilecekler mi?

Rüzgârı Dizginleyen Çocuk (2019) IMDb: 7.6

13 yaşındaki William, Afrika’da yaşamaktadır. Afrika’da yaşayan ergen bir çocuktan beklenenden çok daha fazlasını, onca zorlu şartlara rağmen başarmayı hedefleyecektir bu küçük adam. Gerçek bir hikayeden uyarlanan filmde bugünün Afrika’sında yaşanan zorlukların yanında, her yaştan insanın başarı elde edebilecek olduğu, her yaştan insanın her türlü imkansızlıklara rağmen zorlukları, hatta kendinden çok daha büyük olan zorlukları bile aşarak başarılar elde edebilecek olduğunu gösteren bir film.

Malavi’de yaşayan William, yaşadığı köyü gıda ve su kıtlığından kurtarmak adına bazı çalışmalar yapacaktır, yeri gelecek babası tarafından kendisine destek verilmeyecek, yeri gelecek utangaç bir şekilde eğitiminde farklı adımlar atmak zorunda kalacaktır. Ancak sonunda sadece kendisi ve ailesini değil, aynı zamanda binlerce Malavili insanın hayatını kurtarabilecek rüzgar tribününü inşa etme yolunda başarılı adımlar atabilecektir. Filmde, en iyi Netflix dram filmleri arasında 1. sıraya kesinlikle bu filmin geleceğini söylememiz mümkün olabilir.

Bird Box (2018) IMDb: 6.6

En iyi kıyamet filmleri Netflix listesinde kesinlikle 1. sırada yer alması gereken filmin Bird Box olduğundan söz edilebilir. Kısa süre önce gündemin ilk konuları arasında giren ve milyonlarca insanın tüm dünyada hakkında yorum yaptığı en iyi bilim kurgu filmleri 2020 arasında gösterilen Bird Box filmi, özellikle Dünya’mızın bir anda doğaüstü güçler tarafından ele geçirilmesini konu alıyor.

İnsanların bir anda doğaüstü güçler tarafından değiştirildiği, ışığa bakan insanları doğaüstü bir gücün kendisine çekerek aldığı ve insanlıktan çıkararak bir ölüm makinasına dönüştürdüğü durum anlatılıyor. Bir anne, 1 çocuğu ve 1 baba ile 1 çocuğu bir anda kendilerini bir arada bulacaklardır.

Anne ve baba aslında evli değiller ve 2 çocukta ortak değildir. Ancak anne ve baba arasında doğaüstü güçlerden kaçtıkları sırada aşk ilişkisi başlamaya yaklaşır ve beraber yatmaya, beraber yemek yemeye başlarlar. Bu mutlu hikaye gerçekte de olduğu gibi çok kısa sürer ve kısa süre içerisinde anne, baba ve 2 çocuk doğaüstü güçlerin olmadığı tek bölge olduğu bilinen ve geride kalan sadece birkaç yüz insanın yaşadığı körlerin bulunduğu yere doğru gitmek isterler.

Bu uğurda doğaüstü güçlerin yerdeki ajanları olan ele geçirilmişler, babayı ele geçirecek, ancak anne ve 2 çocuk bu uğurda mücadeleye devam edecektir. Anne çocukların her ikisine de erkek ve kız isimlerini koyarken, bu isimleri koymasının ardında da bir takım hikayeler yatmaktadır.

Marriage Story (2019) IMDb: 8.0

Dağılan bir evlilik ve beraber yaşamaya devam eden bir aile. Kaliteli dram filmleri 2020 listelerinde ilk sıralarda kendisine IMDb puanından da anlaşılabileceği üzere ilk sıralardan yer bulan bu film, özellikle bir ailenin dağıldıktan sonra bir arada nasıl yaşayabileceği konusuna ışık tutuyor. Çocuklar bir yandan, bitmiş olan ancak aynı evde devam eden evlilik bir yandan bu ailenin üzerindeki acı, şefkat ve yük hikayesi oldukça büyük.

İrlandalı (2019) IMDb: 7.9

Tarihi olaylara dayanarak, film sonunda Frank isimli bir adamın suç patronu Russell Bufalino’ya (Joe Pesci) iş yaptığını görmesi ile başlayan olaylar silsilesine dayanıyor.

Yıllar geçtikçe Sheeran sendika lideri Jimmy Hoffa’ya (Al Pacino) ile çok daha fazla yakın hale gelir ve bu yakınlaşmanın ardında neler olduğu merak konusu olmuştur. Koruma ve sırdaş olan 2 isim aynı zamanda mafya Hoffa’nın değerinden daha fazla sorun olduğuna karar verdiğinde onu garip bir şekilde geride bırakmanın yollarını arar. İrlandalı, on yıllar boyunca kanun kaçağı karakterlerinin yaşamlarını araştıran medyatik bir suç draması filmidir; Sheeran’ı yolsuzluğa çeken yolda olanların anlatıldığı film Türkiye’de bazı tartışmalara sebep olmuş, bazı sahnelerinin kaldırılması sonrasında Netflix’e karşı tepkiye sebep olmuştur.

Netflix’in Türkiye hükümetinin değil, Türk izleyicilerin taleplerini dikkate alması istenmiş, ancak bu konuda herhangi bir dikkat çeken açıklama her iki kanattanda yapılmamıştır.

The Silence (2019) IMDb: 5.3

The Silence en iyi bilim kurgu filmi olmaya aday. Almanya’da çekilen film özellikle her yaştan insana, aile ortamında izlenebilecek kaliteli filmler arasında yerini almakta. Bir aile, Dünya’yı saran gizemli yaratıklar sonrasında çok ciddi tehlike ile karşı karşıya kalır. Bu durumdam nasıl kurtulacak oldukları konusunda soru işaretleri bulunan aile, diğer insanları birer birer öldüren bu gizemli ve nereden geldikleri kesin olarak bilinmeyen uçan, ses ile hareket eden yaratıklardan kurtulmanın yollarını aramak zorundadır.
Aile, kısa süre içerisinde arabalarına biner ve farklı bir yere doğru gitmek için çaba harcar. Ancak araçlarının yolda bir anda kalması ile beraber bu gizemli yaratıklara kurban olup olmayacakları belirsizdir. Yakınlarda bulunan eve doğru gitmek için çok fazla engeli aşmak, en ufak sesi çıkarmamak zorundadırlar. Ancak arabada bulunan bir canlı, ses çıkarmamak bir tarafta dursun son derece fazla ses çıkararak tüm yaratıkların dikkatlerini ailenin üzerine, yani arabaya çeker.
Yakınlarda bulunan eve varıp varamayacakları belirsiz olan aile, daha sonrasında ise beklemedikleri tehdit ile karşı karşıya kalır. Yaratıkların dışında bir grup dilleri kesilmiş olan insan, ailenin kızlarını istemek için kötü yollara başvurur. Baba ve diğer aile üyeleri bu konuda büyük çaba harcamak zorunda kalacaktır.

Havari (2018) IMDb: 6.3

Kardeşini dini tarikatın elinden kurtarmak için uzun bir yolculuk yapması gerektiği ve çok büyük bir tarikat ile karşı karşıya kalacak olduğu gerçeğini bilmesi gerek.

Gareth Evans’ın yeni korku-gerilim filmi Apostle (Havari), klasik korku filmi The Wicker Man ile birkaç farklı ancak benzer konuyu işleyen filmlerden çok daha fazlasını ortaya çıkardı.

Havari adında bir adam kardeşini büyük ve ölümcül derecede güce sahip olan dini tarikatın elinden kurtarmak için tüm gücünü harcamaktadır. Bu gücü harcarken aynı zamanda bazı sorunlar ile karşı karşıya kalacak olduğunun da son derece farkında olan genç adam, özellikle kısa vadede oldukça fazla zorluğu aşmak zorunda kalacak.

1905’te Thomas Richardson (Dan Stevens) kız kardeşinin gizemli bir tarikat tarafından rehin tutulduğu uzak bir ada topluluğu olan Erisden’e gittiğinde olayların başlaması ile karşı karşıya kalacaklarından pek fazla haberdar olmasa bile, kısa süre içerisinde tüm yaşanan olaylar, tarikatın nasıl içerisine başka insanları çektiği gibi bazı aradığı soru işaretlerine yanıt bulmak üzeredir.

Thomas yeni bir araştırma yapmaya karar verip bir dedektif gibi davranıyor ve kız kardeşinin nerede olabileceğine dair ipuçları ararken adaları keşfetmeye karar veriyor.

İzlerken dini tarikatların ne kadar kötü olduğunu, terör örgütlerinden daha kötü işler bile yapabileceklerini ve insanların bazı dini tarikatlar tarafından nasıl kandırıldığı, bu tarikatların nasıl güç elde ettikleri gibi konulara da yanıt bulabilirsiniz.

Ritüel (2017) IMDb: 6.3

Arkadaşı Rob’un ölümünden sonra dört adam – Luke (Rafe Spall), Phil (Arsher Ali), Dom (Sam Troughton) ve Hutch (Robert James-Collier) – İsveç’te sırt çantalarını alarak ormanlık bir alana doğru gidiyor. Yürüyüşleri boyunca asla insan eli değmemiş, tamamen tertemiz olan ve insanlardan çok ama çok uzak bu doğal ortamda cep telefonları çekmiyor, burada medeniyet, modern yaşam, insanlığa dair herhangi bir iz yok. Herhangi bir insanın yaşamadığı bu ormanlık alanda aslında olabilece farklı tehditler var; hayvanlar mı? Belki…

Bir adam kendini yaraladığında, grup arkadaşları kendisini en kısa sürede kurtarmak için kısayol ararlar ancak aradıkları bu kısayol onları aslında uzun bir yola doğru sürükleyebilecek bir yol olarak kalacaktır. 911 gibi yardım hatlarına ulaşamayan grup, ne yapacak oldukları hakkında soru işaretlerine yanıt ararken, aynı zamanda ne yapacaklarından haberdar olamadıkları gibi aynı zamanda bazı tehditler ile karşı karşıya kalmıştır.

Gutted bir geyik de dahil olmak üzere ürpertici olaylar yaşanmasından dolayı oldukça fazla endişe duymaya başlar, bir şeyin onları takip ettiğini fark ettikleri için ıssız, son derece yeşil bitkiler ve ağaçlar ile kaplı olan ormanda ne yapacak olduklarını asla bilemezler. Ancak ormanda kendilerini takip eden bir şeyler olduğunu bilirler. Bir izbe eve sığındıklarında bile bir şeylerin olduğunun farkındadırlar ve kısa süre içerisinde evin 2. katında görecek oldukları manzara onları daha fazla şoka uğratacaktır.

Ritüel en iyi korku filmleri 2020 listesinde ilk sıralarda kendisine yer bulabilecek bir film.

Oyun (2017) IMDb: 6.3

Stephen King’in romanından uyarlama olan Oyun, sıradan bir çiftin hikayesinin bir anda tam tersine dönmesini konu almaktadır. Evli çift Jessie (Carla Gugino) ve Gerald Burlingame (Bruce Greenwood), tutkularını (cinsel fantezlerini – hayatlarını) yeniden canlandırmayı umarak çok ama çok uzaklarda göl evine giderler. Gidecekleri göl evinde öncelik cinsel hayatlarının ve isteklerinin yeniden çok daha iyi yerlere gelmesi ve çok daha fazla cinsel olarak birbirlerine bağlanarak gözlerini dışarıdan uzak tutmak amaçlarıdır.

Gerald, esareti yaşamak ister, Jessie’yi yatağa kelepçelemek ister, ancak bir tartışmadan sonra, kalp krizinden ölür ve Jessie elleri kelepçeli bir şekilde bir anda kendisini asla kırılması mümkün olmayacak çelik kelepçe ile yatakta bağlı bulur. Cinsel fantezi yerini korkuya bırakmıştır. Dehidratasyon ve şok başladığında Jessie kaçmaya çabalamaktadır ancak bunda ne kadar fazla başarılı olup olamayacak olduğu konusunda bazı soru işaretleri vardır. Giderek daha fazla susuzluk ve açlık dolayısı ile sorunlar yaşayan Jessie, kısa süre içerisinde hayatında görmediği kadar kabuslar yaşayacaktır. Oyun, filmi tek odada geçen ve genellikle 2 karakter üzerinden yürütüle bir film olsa da, yönetmen Mike Flanagan, bu korku gerçeklik filminde Jessie’nin hayal gücünü izleyiciye oldukça iyi düzeyde aktarıyor.

Okja (2017) IMDb: 7.3

Koreli yönetmen Bong Joon-ho’dan ( Parazit ), bu Netflix orijinali, on yıl boyunca, domuz gibi devasa bir hayvan olan Okja’ya bekçi ve refakatçi olarak hizmet eden genç bir Güney Koreli kız olan Mija’yı (Seo Hyun) takip ediyor. Mirando Corporation Okja’yı kaçırıp New York’a götürdüğünde, CEO Lucy Mirando (Tilda Swinton) Mija’nın arkadaşı için büyük planlar yapmaya başlar – Okja için iyi bitmeyecek olanlar. Mija, gezegendeki en iyi arkadaşını kurtarmak, her biri Okja için kendi gündemlerine sahip kapitalistler, protestocular ve tüketicilerle yolları geçmek için bir maceraya atılır. Okjakorkunç, kışkırtıcı bir kapitalizm ve tüketimciliğin resmini en kötü şekilde boyar. Bir zamanlar et endüstrisinin zulmüne ve en iyi niyetli insanların bile kısa görüşlü ikiyüzlülüğüne karşı titiz bir eleştiri.

Esaretin Bedeli (1994) | IMDb: 9,3

Stephen King’in Different Seasons isimli romanından uyarlanan filmde ünlü bir bankacı karısını ve diğer insanları öldürmek ile suçlanır. Ancak bunu yapmadığını kanıtlamak için birden fazla sorunla karşı karşıya kalır ve olaylar birbiri ardına sürüklenir.

6 Underground (2019) IMDb: 6.1

Ölmüş olduğu tahmin edilen bir teknoloji şirketi milyarderi bir anda ölmediği ortaya çıkar. Zalim bir hanedan-diktatörü öldürmek için uluslararası gruplar kuran milyarder, şehirleri birbirine kattığı kadar başarıyla hareket eder. Sonucunda ne olursa olsun zalim diktatörü koltuğundan indirmek için hızlıca hareket eden başarılı isim, birbiri ardına güvenlik ekiplerince yakalanmak ister ancak bunda da güvenlik ekipleri başarılı olamaz. Ölmüş olarak bilinen milyarderin daha sonradan ölmediği ortaya çıkarken, şehirler birbirine girer ve zalim diktatörün koltuğu son derece tehlikededir.

Sonucunda olacak olanlardan bağımsız olarak diktatöre karşı hızlı hareket eden milyarder, genç ve dikkat çekici olan adamımız bu dava uğruna bazı arkadaşlarının ve kendisinin ölümünü göze almıştır; diğerleri de öyle…

Close (2019) IMDb: 5.7

Sam, çatışmaların ortasında kalmış sürekli olarak kendisini koruması gerektiğini bilen bir kadındır. Ancak zaman zaman bu çatışmalar kendi güvenliğini riske atarken, aynı zamanda yaşanan bu çatışmalar kendisini son derece fazla etkilemektedir.

Ancak bir gün beklenmedik bir şekilde sadece kendinin değil, aynı zamanda varisi olarak bilinen müşterisinin hedef alındığını ve saldırıların ortasında kalacak olduğunu öğrenir. Bu haber ile beraber hemen harekete geçen Sam, kendisini koruması gerektiği gibi, müşterisini yani varisini de korumak zorunda kalır. Kendisini başarılı bir şekilde korumayı başaran bu genç insan, müşterisini korumayı başarabilecek midir? Bu uğurda nelerle karşılaşacaktır izleyip görelim.

Eli (2019) IMDb: 5.7

Kendisine derman bulunmayan bir hastalık teşhisi konduğu iddia edilen 11 yaşındaki küçük kız çocuğu deneysel bir tedavi için hastane olmayan, şehir dışında ve izbe bir yerde bulunan saray gibi bir yerde deneysel tedavi görmeye zorlanır. Olaylar birbiri ardına sürüklenirken, 11 yaşındaki küçük kız çocuğu kendisinin gerçekten hasta olduğuna inanmıştır ve hastalığından kurtulmak istemektedir. Ancak bir süre sonra olaylar birbiri ardına yaşanır ve kısa süre içerisinde aslında kendisine bir oyun oynanıp oynanmadığı konusunda bazı soru işaretlerine sahip olur.

Filmde küçük kız çocuğuna çok kez beklenmedik tedaviler uygulanır. Vücudunda olan bitenler aslında onun hasta olduğunu gösterir ancak bu hastalığın neden olduğu ve deneysel bir tedavi ile geçip geçmeyeceği de ayrıca bir merak konusu olarak sahneye yansıtılmaktadır.

Kendisinin dışarıya çıkması yasaktır ve kendisine asla dışarıya çıkmaması gerektiği bildirilmiştir. Ancak bu küçük kız çocuğu bazen kaçamaklar yapacak ve kendisinin aslında gerçekten hasta bir çocuk olup olmadığı konusunda kendi içerisinde bile soru işaretlerine düşecektir. Daha sonrasında ise olayların aslında kendisine biri veya birileri tarafından, hem de çok yakın birileri tarafından oynanan bir oyun olup olmadığı ortaya çıkacaktır.

Fractured (2019) IMDb: 6.4

6 yaşındaki kızı ve eşi bir anda hastanede kendisinden habersiz olarak ortadan kaybolan orta yaşlı bir adam çocuğunu ve eşini arar. Ancak hastane içerisinde ve dışarısında yaptığı tüm aramalara rağmen hiçbir sonuç alamaz. Kısa süre içerisinde hastanede olan herkesin kendisinden bir veya bir şeyler sakladığına inanır. Kısa süre içerisinde hastane yönetimi başta olmak üzere kendisinden ne saklandığı konusunda bilgi sahibi olmaya çalışan adam, bu konuda da çok fazla deneme yapmasına rağmen pek fazla başarılı olamaz.

Olaylar yaşandığı sırada eşi ve çocuğuna ne olduğu, kaçırılıp kaçırılmadığı ve diğer soru işaretleri adamın kafasında her dakika mevcuttur ve sonuç ne olursa olsun 2 insanın ortadan kaybolmasına işaret etmektedir. Ya hastane bir şeyler saklıyor, ya da gerçekten olayın altında farklı şeyler yatıyor demektir.

In the Tall Grass (2019) IMDb: 5.4

https://www.youtube.com/watch?v=I5tEsyUyz-U

Bir anda yoldan geçerken çalılıkların arasında bir çocuk sesi duydular. Sesin geldiği yere gidip gitmemek konusunda kararsızlıkları vardı ancak onlar çocuk sesine dayanamadılar ve uçsuz bucaksız olarak görünen çayırların arasına girdiler. Bu amaçlarında tek bir gerçek vardı: çocuğu kurtarmak. Ancak çalıların arasına giren bu insanlar aslında bunun kendilerine oynanan bir ruhani oyun olup olmadığı konusunda bilgi sahibi değillerdi.

Çocuk sesi bir türlü kaybolmuyor, sürekli olarak onları içeriye doğru çekiyordu. Kısa süre içerisinde çocuğu bulamadıklarında ise hamile kadın ve kardeşi oradan çıkmak isterler. Ancak bunun  pek fazla mümkün olmadığını anlarlar ve çayırların arasında yer alan kaya onlar için daha büyük bir gizemdir. Kısa süre içerisinde bitkin düşen 2 kişi bir anda sürekli olarak gittikleri yerin aynı yer olduğunun farkına varırlar. Uzakta görünen ev benzeri bir yapı çok yakın görünürken, bir anda ortadan kaybolmuştur ve ne olduğu konusunda orada bulunan kimsenin bir düşüncesi maalesef bulunmamaktadır.

IO (2019) IMDb: 4.7

Dünya’yı yeniden kurtarmak isteyen bir bilim insanı genç kadın ve Dünya’dan kaçmak için son kez kalkacak olan uzay gemisine yetişmek isteyen siyahi bir adamın yolları hiç beklenmedik bir şekilde çakışır. Adam, Dünya’dan kaçmak isterken, genç bilim insanı kadın ise Dünya’nın aslında kötü bir yer haline gelse bile düzeltilebilecek bir gezegen olduğuna inanmaktadır. Ancak ne olursa olsun ikisinin düşünceleri hiçbir zaman birbirleri ile uyuşmamaktadır. Bir anda ikisi bir araya gelen 2 insan, birbirleri ile hareket ederek en azından belirli bir süre için Dünya’nın kurtarılıp kurtarılamayacak olduğu konusunda çalışmaya başlarlar.

Kısa süre içerisinde birbirlerini kaybetme tehlikesi ve diğer tehlikelere rağmen başarı ile hareket etmeyi denerler ancak sonucunda genç bilim insanının düşüncelerinin gerçekten doğru olup olmadığı bir kez daha sorgulanmaya mahkum edilir.

Ancak daha sonrasında aslında Dünya’nın kurtarılabilmesi için adamın özellikle bir ilgisinin olduğuna inanan genç bilim insanı kadın, adam ile beraber hareket ettikten sonra hiç beklemediği şeylerle karşılaşacak, aynı zamanda adamda kendisi beklemediği olayların karşısında kalacaktır.

Paris Is Us (2019) IMDb: 4.6

Günümüz Fransa’sına dikkat çeken filmde, genç bir kadın toplumsal nefret ve baskının sona erdirilmesi için çaba harcamaktadır. İnsan haklarının toplumsal kalıpların çok daha fazla üzerinde olduğuna, baskının doğru bir durum olmadığına dikkat çeker. Ancak yaşayacağı binbir türlü zorluk onu bu yoldan geri çekecek mi, yoksa her sorunu aşarak engelleri bir bir aşıp Fransa’yı değiştirebilecek insanlar yaratabilecek midir?

The Golem (2018) IMDb: 5.6

Kara veba salgını kasabada son derece etkili iken, hamile kalamayan kısır bir kadın bir anda çamurdan bir güçlü çocuk yaratır. Bunun nasıl olduğu konusunda soru işaretlerine yanıt aranırken, özellikle de kısa süre içerisinde bu çocuğu ele geçiren kadın, tüm düşmanlarının üzerine bu çocuğu salar. Oldukça doğaüstü güçlerin sahibi olan bu çocuk, kara veba salgınını durdurabilecek güçte midir? Öyle olsa bile kadın bu salgını durdurmak için bu gücü kullanmak isteyecek midir?

Çamurdan bir çocuk bunları nasıl yapar, nasıl Dünya’ya gelmiştir ve bu soru işaretlerinin tamamını filmi sonuna kadar izlemeden bilebilmek mümkün değil. Filmi izlerken zaman zaman böyle bir gücün bu dönemde Dünya’ya gelerek corona virüsünü ortadan kaldırması ve yok etmesini isteyebilirsiniz ama her iyiliğin ardında bir kötülüğün gelebileceğine inanınca bu düşüncenizi tekrar gözden geçirebilirsiniz.

Son derece güzel bir film olarak yayına giren bu film, özellikle de bu salgın pandemisi döneminde en fazla keyifle izlenebilecek Netflix 2020 filmleri arasında yer alıyor.

The Last Summer (2019) IMDb: 5.6

Chicago’da yaşayan bir grup liseli, üniversiteye gitmeden hemen önce yaz aylarını eğlenceli ve kendilerini geliştirerek, kimliklerini bularak geçirmek ister. Son kez bir araya gelmişlerdir ve bundan sonra hayatlarında kendi kimlikleri olmak, daha fazla sorumluluk almak zorunda hissederler. Bu sebeple kısa süre içerisinde kendi kimliklerini ve benliklerini bulmak için çok fazla çaba harcamak zorundadırlar.

Cinsel, sosyal ve psikolojik kimliklerini bulurken son derece zorlanabilecek oldukları bir yolculuğa çıktıklarından haberdar olmayan liseli ama üniversiteye gidecek olan grup, bir anda çok ciddi beklenmedik sonuçlarla karşılaşacaktır.

To All the Boys I’ve Loved Before (2018) IMDb: 7.3

Lara Jean Covey, çocukluğundan beri sevdiği erkeklere mektup yazar ancak bunları asla onlara göndermez. Bir gün bir erkeğe aşık olur ancak onun aslında kardeşine aşık olduğundan haberdar değildir. Kısa süre sonra bir anda mektuplarının diğer erkeklere ulaştığının farkına varan Lara Jean Covey ne yapacak olduğunu şaşırır.

Uzaydan Gelen Fırtına (2017) IMDb: 5.3

https://www.youtube.com/watch?v=LtfEuytoUW0
Bir gün Dünya’da beklenmedik olaylar yaşanmaya başlar. Uzaydan gelen dalgalar Dünya’da karmaşaya sebep olur ve bu büyük yıkım doğuracak olan bir fırtınaya sebep olarak çok ciddi kaos yaşanmasına sebep olur. Bu durumdan kurtulana kadar milyarlarca insanın ölmesi söz konusudur ve bu sorundan kurtulmak için bazı çok riskli görevlere imza atmak zorunda olan biri veya birileri olmalıdır. Bu kişi veya kişilerin riskli adımlar atmaları gerekecektir.