Netflix tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de en çok kullanılan medya platformları arasında yer alıyor ve bir sosyal medya sitesi değil. Netflix bugün için insanların aktif olarak her gün saatlerce dizi ve film izledikleri bir platform iken, özellikle bugüne kadar hiçbir ülkede yasaklanmadı, yasaklanması söz konusu bile edilmedi.

Ancak Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları özellikle sosyal medya kullanıcılarının tepkisini çekerken, Netflix’in yasaklanmasının mümkün olup olmadığı soruldu.

Milyonlarca aktif Türk kullanıcının kullandığı Netflix’in yasaklanması pek mümkün görünmüyor. Herhangi bir düzenlemeye tabi tutulması durumunda özellikle uluslararası alanda Türkiye’yi baskıcı olarak göstereceği ve sansür uyguladığı haberlerine konu edeceği ve döviz kurunu yükseltebilecek ve özellikle yabancı kişilerin Türkiye’ye ziyaretlerini bile etkilemesinin mümkün olduğuna değiniliyor.

Kesin olmamakla birlikte çok sayıda insanın bir ülkeyi ziyaret etmeden önce medya özgürlüğü ve sansür uygulamalarına yakından baktığı, özellikle Netflix gibi platformların tatilciler için son derece önemli olduğu belirtilmekte. Türkiye vatandaşları için de Netflix son derece önemli ve vakit geçirmek için en iyi platformlar arasında yer alıyor. Bunun sebebi düşük bir ücretle sınırsız kaliteli dizi ve film izleme hakkı vermesi, aynı zamanda diğer platformlarda sansür uygulanırken Netflix’te ise sansür uygulanmaması sebep olarak gösteriliyor.

Bazı dizi ve filmlerde Türkiye sahneleri değişik olsa da, özellikle bunun sebebi olarak ise mevcut durum gösterilmekte.

Netflix’i Yasaklamak Çözüm Değil, Düzenlemek Doğru Değil

Uzmanlar, herhangi bir zaman Netflix’in yasaklanmasına zaten sıcak bakmıyorlar ve bunun pek fazla mümkün olmayacağı görüşündeler. Netflix’in düzenlenmesinin de aynı etkiyi yaratacağı, milyonlarca Türk izleyicinin Netflix’e müdahale edilmesini asla önermedikleri ve istemedikleri belirtiliyor.

ABD merkezli olan Netflix’e ve diğer sosyal medya sitelerine dönük olarak atılan adımlar özellikle ABD yönetiminin de yakın takibinde olduğu için, özellikle Trump yönetiminin Türkiye’nin sosyal medya siteleri ve Netflix gibi platformlara baskı uygulanması, vergi alınması gibi durumlarda yaptırım uygulama isteği olduğu açıkça bilinmekte. Bu sebeple özellikle Türkiye’nin bu platformlardan çok fazla vergi almasının da mümkün olamayacağı görüşü hakim.

*Güncel veriler ve eleştiriler doğrultusunda hazırlanmıştır.

Kategori: