Vaktini gülerek değerlendirmek, günlük hayatın yarattığı sıkıntılardan kurtulmak ve yerli bir komedi filmi izlemek isteyenler; en iyi Türk komedi filmleri ile oluşan bu listeye mutlaka göz atmalılar.

Ayrıca tüm kategorilerde tavsiyeleri bulabileceğiniz FİLM ÖNERİLERİ içeriğimize de mutlaka göz atın!

Her Şey Çok Güzel Olacak

1998 yapımıdır. Nuri gereksiz yere karıştığı bir kavga sonrasında 3 senedir görmediği kardeşi Altan’ı karşısında bulur. Zıt karakterdeki iki kardeş de kendilerini türlü belaların içerisinde bulmaktadırlar.

Propaganda

1999 yapımı olan filmde, Mehdi karakteri doğup büyüdüğü kasabaya Gümrük Muhafaza Müdürü olarak geri dönmüştür. Kasabanın ortasından geçen sınır telleri ile türlü imkansızlıklar, aşklar ve arkadaşlıklar ortaya çıkar.

Ayrıca en iyi tarihi diziler bilgilerine de bakabilirsiniz.

Vizontele

2001 yapımıdır ve devam filmi olan Vizontele Tuuba da 2004 yılında vizyona girmiştir. 1974 yılının başlarında, Van’ın Gevaş ilçesine televizyon gelmesi ve alıcının kurulmaması ile beraber halkın tepkisini, yaşadıklarını anlatan bir filmdir.

G.O.R.A.

2004 yılında vizyona giren bilim kurgu ve komedi filmidir. 2008 yılında A.R.O.G. isimli devam filmi çekilmiştir. Antalya’da tüccarlık yapan Arif’in uzaylılar tarafından kaçırıldığında G.O.R.A. gezegeninde yaşadıklarını konu almaktadır. Gezegenin prensesi Ceku’yla evlenerek gezegeni ele geçirmek isteyen komutan Logar’a karşı Arif’in Türk işi mücadelesi anlatılmaktadır.

Neredesin Firuze

2004 yılında vizyona girmiş olan müzikal komedi filmi, jenerik müziği ve replikleri ile günümüzde bile hala adından söz ettirmektedir. Gerçek bir Unkapanı hikayesidir. Demet Akbağ, Haluk Bilginer, Özcan Deniz gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmeni ise Ezel Akay’dır.

Pardon

Ferhan Şensoy filmi olan Pardon, 2005 yapımıdır. Film Nevzat Pak’ın işlemediği bir suç için yargılanması ve gerçek suçlular ortaya çıktıktan sonra bir yanlışlık olmuş denerek özgürlüğüne kavuşturulması hikayesinden ortaya çıkmıştır. Alt metninde sistem eleştirisi de olan filmde, askerliğini çok sonradan yapmış olan İbrahim’in resmi kıyafetlere karşı gösterdiği abartılı ve korku dolu tepkisinin diğer iki arkadaşının başına açtığı işler anlatılmaktadır.

Organize İşler

Yılmaz Erdoğan’ın yönetmeni olduğu, 2005 yapımı filmdir. Superman kostümü giyerek hayatını kazanan bir adamın, organize işlerin şehri İstanbul’da suç dünyasının ortasında kalışını ve bir masuma aşık oluşunu anlatmaktadır. Masumların, suçluların ve daha suçluların bulunduğu şehirde hayatta kalmak ise pek kolay değildir.

Hokkabaz

2006 yapımıdır. Geçimini hokkabazlık yaparak sağlamaya çalışan İskender ve Maradona’nın İstanbul’dan kaçmak zorunda kalması ile başlarına gelenler anlatılmaktadır.

Dondurmam Gaymak

2006 yapımı film, Oscar’da En İyi Yabancı Film dalında aday adayı olmuştur. Dondurmacı Ali Usta’nın dondurmasının reklamını yapmaya çalışırken motorunu kaybetmesi ile beraber büyük dondurma şirketleri ile olan mücadelesini anlatmaktadır.

Recep İvedik

İlk serisi 2008 yılında çekilmiş ve toplamda 6 filmi olan bir komedi serisidir. Güngörenli Recep İvedik, lümpen proletaryayı temsil etmektedir. Serinin her filminde Recep İvedik’in başına gelen farklı bir macera anlatılmaktadır.

Güneşin Oğlu

Onur Ünlü filmi olan 2008 yapımı film, fantastik komedidir. Güneşin Oğlu olan Fikri Şemsigil, büyük günün gelmesi ile beraber bir mucize yaşamıştır. Ancak bu mucizenin sonuçları oldukça tehlikeli hale gelmeye başlamıştır. Çünkü belirli insanların ruhları bedenlerinden çıkarak başka bedenlere girmeye başlamıştır.

Kolpaçino

İlki 2009 yılında çekilmiştir ve 3 filmden oluşan bir seridir. Tayfun’un sosyeteye özenip mafya babası Ateş’in parasını çalması ile beraber 50.000 dolar borçlanmasının ve altın kapılarının kan olmasının hikayesidir.

Ay Lav Yu

2010 yılının komedi filmlerindendir. Tinne Köyü muhtarının resmi olarak kaydı olmayan köyünü devlet büyüklerine tanıtma hevesi içerisinde olduğu, oğlunu da bir fakülte avlusuna bıraktığı filmde; fakülte avlusuna bırakılmış olan İbrahim, Amerikalı aşkı Jessica ile seneler sonra köyüne geri dönmüştür.

Çakallarla Dans

Serinin ilk filmi 2010 yılında vizyona girmiştir. Servet arkadaşları ile beraber çalıştığı şirketten para çalma planları yapıp bunu arkadaşlarından birinin üzerine atma niyetindedir. Ancak hepsi kendilerini bir anda türlü alengirli oyunların içerisinde bulur.

Eyvah Eyvah

3 filmden oluşan bir seridir. İlk film 2010 yılında çekilmiştir. Klarneti konuşturan Hüseyin’in klarneti sevdiği kadar sevdiği Müjgan için çıktığı bir yolculuğu anlatmaktadır. İstanbullu şarkıcı Firuzan ise; bu yolculukta Hüseyin’in en büyük destekçisidir.

Yahşi Batı

2010 yapımı filmdir. Osmanlı’dan ABD başkanına elmas hediye götürecek olan iki gizli polisin yolculuklarında soyguna uğramaları sonucunda hikaye gelişmektedir.

Çalgı Çengi

https://www.youtube.com/watch?v=TfbU2mw_4RY

Cem Yılmaz’ın da desteği ile ilki 2011 yılında çekilmiş olan absürt mafya komedisidir. Murat Cemcir ve Ahmet Kural’ın oynadığı Salih ve Gürkan karakterleri, gittikleri düğünde mafyaların güvenlik görevlisini öldürmesine şahit olunca maceraları başlamıştır.

Hükümet Kadın

En iyi Türk komedi filmlerinden olan Hükümet Kadın, 2013 yapımıdır. 8 çocuğu olan, okuma yazma bilmeyen, politika ile ilgilenmeyen Midyatlı bir kadın; belediye başkanı olan kocası öldükten sonra kendisini başkanlık koltuğunda bulur.

En iyi intikam filmleri bilgilerine yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Düğün Dernek

2013 yılında ilk filmi çekilen serinin ikinci filmi 2015 yılında çekilmiştir. Esenyurt köyündeki İsmail, yurt dışından gelen oğlu Tarık’ı evlendirmeye karar verir. Ama Tarık Letonya’daki aşkı Marika ile evlenmek istemektedir ve babasına bunu söyleyemez. Babasının evlenmesini istediği gelinse düğün gecesinde devenin sırtında kaybolmuştur.

Deliha

İlki 2014 yılında vizyona girmiş, 2 seriden oluşan romantik komedi filmidir. Deli dolu Zeliha baktırdığı fal sonrasında, 10 saniyede merdivenlerden indiğinde hayatının aşkı ile karşılaşacağına inanmaktadır. Aynı gün mahallede fotoğrafçı dükkanı açan Cemil ile karşılaşır ve olaylar gelişir.

Limonata

2015 yapımıdır. Makedonya’da yaşayan ve seneler önce imam nikahı ile evlendiği kadından olan oğlunu hiç görmemiş olan Suat, ölümcül bir hastalık ile cebelleşmektedir. Oğlu Sakip’ten hiç görmediği diğer oğlunu bulmasını ister. Sakip sadece bir adres ve isimle koskoca İstanbul’da kardeşini arar.

Bana Masal Anlatma

Burak Aksak’ın yazıp yönettiği, 2015 yapımı fantastik komedidir. Suriçi semtinin dolmuş şoförü Rıza’nın masal karakteri gibi olan Ayperi ile tanıştıktan sonra doğru bildiklerini sorgulamaya başladığı hikayesini anlatmaktadır.

Dedemin Fişi

Güldür Güldür ekibinin bir araya gelmesi ile 2016 yılında çekilmiş bir filmdir. Filmde Malatyalı Çirci ailesinin miras kavgaları görülmektedir.

Kötü Kedi Şerafettin

2016 yapımı animasyon komedi filmidir ve sektörde çok örneği olmadığı için bu özelliği ile öne çıkmaktadır. Şerafettin’in bir çocuğunun olduğu ortaya çıkması ile Fare Rıza ve Martı Rıfkı’yla yaşadıkları anlatılmaktadır.

Şansımı Seveyim

2017 yapımı komedi filmidir. Sakarlık ve uğursuzluk abidesi olan Sebahattin’in Yaprakla tanıştıktan sonra üzerindeki bu laneti kaldırmak için geçmişte ahını aldığı insanlardan helallik isteme hikayesidir.

Aile Arasında

2017 yılında vizyona giren ve senaryosu Gülse Birsel tarafından yazılan bir filmdir. Hayat arkadaşları tarafından terk edilen Fikret ve Solmaz’ın yollarının kesişmesiyle ortaya çıkan bir hikayedir. Solmaz’ın kızı Zeynep’in evleneceği kişiye ailesini daha farklı anlatması sonucunda; Solmaz ve Fikret’in rol yaparken yaşadıkları eğlenceli bir şekilde aktarılmaktadır.

Yol Arkadaşım

İlk filmi 2017 ve ikinci filmi de 2018 yılında yayımlanmıştır. Başarısız ilaç mümessili Onur’un Şeref ile olan yol arkadaşlığını anlatmaktadır. Onur’un hem Ayvalık’taki kız arkadaşının ailesi ile tanışma yemeğine yetişmesi hem kovulduğu işini geri kazanması hem de Şeref’in kendisine çıkarttığı sorunları çözmesi gerekmektedir.

Ölümlü Dünya

Replikleri ile fenomen olmuş, 2018 yılında izleyicisi ile buluşmuş komedi filmidir. Tat Lokantası’nı işleten 8 kişilik Mermer ailesi dışarıdan bakıldığında normal bir hayat sürüyor gibi görülse de esasında kiralık katillerdir ve bu kanlı organizasyonlar onlara bir önceki nesillerinden miras kalmıştır. Kimliklerinin açığa çıkması ve örgütün peşlerine düşmesi ile beraber büyük bir kaçış macerasına atılmışlardır.

Arif V 216

2018 yapımı komedi ve bilim kurgu filmidir. Arif’in G.O.R.A. gezegeninde edindiği robot dostu 216’nın dünyaya gelmesi ile beraber hikaye başlamaktadır. 216’nın gerçek bir insan gibi yaşamaya çalışırken başına gelenler anlatılmaktadır.

En iyi erotik filmler listesine de bakabilirsiniz.

Cinayet Süsü

2019 yılında vizyona giren film, gizemli seri katil vakasını çözmeye çalışan bir cinayet büro ekibinin kahkahalara boğan hikayesini anlatmaktadır. Bu vaka ile ilgili herhangi bir delile ulaşamıyor olmaları ise üzerlerinde büyük bir baskı uyandırmaktadır.

En İyi Türk Komedi Filmleri İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

En Yeni Komedi Filmleri Nelerdir?

En yeni yerli komedi filmleri; Bayi Toplantısı, Eltilerin Savaşı ve Zengo’dur. Patron Gibi, Yanlış Missy ve Coffee & Kareem ise; yeni yabancı komedi filmleridir.

En İyi Komedi Filmleri Hangileridir?

Aile Arasında, Ölümlü Dünya ve G.O.R.A. sinemaseverler tarafından en iyi yerli komedi filmleri arasındadır. Yabancı komedi filmleri içerisinde ise; Hannah Gadsby: Nanette, 3 Idiots ve Snatch bulunmaktadır.

En İyi Yerli Filmler Nelerdir?

En iyi Türk komedi filmleri arasında; Neredesin Firuze, Propaganda ve Hababam Sınıfı gösterilmektedir.
Kategori: