Başucu veya Başulu Hatun olarak anılan kişi, Sultan Melikşah’ın eşidir. Bununla beraber, Başucu Hatun’un Sultan Sencer’in de annesi olduğu bilinir.

Başucu Hatun Tarihte Var Mı?

Basulu Hatun Tarihte Var Mi

Başulu Hatun’un tarih kaynakları içinde var olduğunun bazı kaynaklara göre kesin değildir. Yalnızca çekilmekte olan dizi içinde olması gerektiği düşünüldüğü için yaratılmış olan bir karakter olduğu düşüncesi mevcuttur. Büyük Selçuklu Devleti için böyle bir karakterin var olduğu düşünülmemektedir.  

Başucu Hatun Kimdir Nasıl Öldü?

Melikşah’ın karısı olarak tanınmış olan Başulu Hatun, bazı tarih kaynaklarından alınan ve diziye uyarlanan bilgiye göre oğlu Sultan Sencer’in doğumunda ölmüştür. Ancak bu ölüm gerçek değildir ve Sultan Melikşah dahi bu durumu böyle bilirken Başulu Hatun yaşamaktadır. Başulu Hatun ile oğlu Sultan Sencer, Dede Korkut’un yaşadığı çevrede herkesten kendilerini gizleyerek yaşamaya başlar ve kendilerini kimseye göstermezler.

Tacettin Seferiye Hatun Kim?

tacettin seferiye hatun kim

Tacettin Seferiye ya da Seferiyye Hâtun olarak tanınmış Taceddin Hatun, 1. Melikşah olarak bilinen Melikşah’ın eşidir. Büyük Selçuklu Devleti’nin varisleri olan Sultan Tapar ve Sultan Ahmet Sencer’in de anneleridir. Dönem itibari ile erişilen bilgilerin kısıtlı olmasından dolayı bu kişinin tam olarak kim olduğu bilinmese de cariyelikten gelerek sultan olduğu bilinen bilgiler arasındadır. Bunların yanında da, günümüzde TRT 1’de yayınlanmakta olan Uyanış Büyük Selçuklu’daki Başucu Hatun’un Tacettin Seferiye Hatun olduğu düşünülmektedir.

Elçin Hatun Kiminle Evlendi?

Elçin Hatun’un evlendiği kişi, Melikşah’tır. Melikşah’ın eşini ve oğlunu kaybettiğini sanmasından dolayı Elçin Hatun ile bir evlilik yaptığı bilinmektedir.

Terken Hatun Ne Zaman Öldü?

Terken Hatun’un ölüm yılı, 1094 yılıdır. 1. Melikşah’ın eşlerinden biri olan Terken Hatun, 1. Mahmut’un da annesidir.

Selçuklu Devletinde Akça Hatun Kimdir?

Selçuklu devletinin hükümdarlarından olan Alparslan’ın ilk eşi Akça Hatun’dur. Tarih içinde genellikle Aka Hatun olarak anılmış, çok yaşamadan da vefat etmiştir.

Uyanış Büyük Selçuklu Başulu Hatun Kimdir?

uyanis buyuk selcuklu Basulu hatun kimdir

Uyanış Büyük Selçuklu dizisinde oynamakta olan ve Başulu Hatun karakterine hayat vermiş olan kişi, Pınar Töre’dir. Pınar Töre, 1979 yılında Ankara’da dünyaya gelmiştir. Eğitimini de tiyatro ve sinema üzerine almış olan başarılı oyuncu, bugüne kadar pek çok dizi ve filmde yer almıştır. Pınar Töre’nin yer aldığı dizi ve filmler ise şunlardır:

  • Elimi Bırakma (Dizi)
  • Bizim Hikaye (Dizi)
  • Son Çıkış (Film)
  • Çekmeceler (Film)
  • Canavarlar Sofrası (Film)
  • Karanlıktakiler (Film)
  • Uyanış: Büyük Selçuklu (Dizi)
  • Yargı (Dizi)

Günümüzde çekilmeye devam eden Uyanış: Büyük Selçuklu dizisinden rol gereği ayrılmak durumunda kalan ve artık Başucu Hatun’a hayat vermeye devam edemeyen Pınar Töre, Yargı dizisinde yeni oynamaya başlayacaktır ve senaryoya yeni girmesinden dolayı da Yargı dizisinde hangi rol ile oynayacağı henüz belirli değildir.

Kategori: