Bilim adamı olmak için çok mu çalışmak gerekiyor? Bilim adamı olmak için hangi okulu hangi bölümü okumak gerek? Aslında bugün için bilim adamlığı bölümü veya bilim adamlığı öncesi bir eğitim bölümü yok, böyle bir ders veya herhangi bir eğitimde yok. İnsanlar bilim adamı olmak istediklerinde bunun bir bölüm sayesinde olabileceğini düşünürken, bilim adamlarının her biri farklı konular üzerinde uzmandırlar. Mesela çok iyi bir profesör doktor bir bilim adamı olmayabilir ama yapacak olduğu bir araştırma ile bilim adamı olarak anılabilir. Bilim adamı olmak için üniversite mezunu olmak veya herhangi bir ilkokul mezunu olmak yeterli değildir.

Mesela ampulü bulan kişi bilim adamı mıdır? Üniversite eğitimi almamış olabilir ve belki hiç okumamışta olabilir ama tarih ondan hep bilim adamı olarak söz eder. Önemli olan burada insanın kendisini geliştirme çabasıdır. Telefonu bulan Grahambell belki hiç okumasaydı veya hiç eğitim almasaydı yine telefonu bulsaydı ona ”sıradan insan” diyebilir miydik? Tam tersine bilim adamı olacak olan bir kişi sadece verilecek standart eğitimler ile sınırlı kalmamalı, sürekli olarak kendisini geliştirmeli ve okuluna devam etmeli ancak özellikle de belirli bir alanda yoğunlaşmalı.

Daha çok adlarını ilaç şirketlerinde ve ilaç buluşlarında duyduğumuz bilim adamları aslında ilacı bulan kişiler kimyagerler ve doktorlar aynı anda çalışarak bunu bulurlar ve bir kimyager baş ağrısı için keskin bir ağrı kesici bulduğunda onun adı bilim adamı olarak geçer. Genelde o ilacı kimin bulduğu değil hangi şirketten çıktığı açıklandığı için ”bilim adamlarının çalışmasının eseri” olarak lanse edilir basına bu konu.

Bilim adamı nasıl olunur?

Bilim adamı olmanın en önemli adımı hep araştırmaktır. Ama bu araştırma ”her şeyi araştırıyorum” değil, özellikle bir alan üzerinde yapılan araştırmalar olmalıdır ki o konuda uzman seviyesinden daha iyi bilgi sahibi olabilmek mümkün olsun. Mesela sağlık sektöründe eğitim alan bir kimyager sürekli olarak ilaçlar üzerinde araştırmalar yapabilir ve bugün bir tansiyon ilacı geliştirerek bilim adamları arasında yerini alabilir. Belki dünya onu bir telefonu bulan, veya MR cihazını bulan bir bilim adamı kadar konuşmaz ancak o insanlık adına önemli bir buluş yapmış ve servetine servet katmaya kesin olarak yaklaşmıştır.

Bilim adamlarının hepsinin kazandığı para bir olmasa da çoğu alanında uzman olan bu insanlar daha fazla paralar kazanır, daha iyi yerlerde yemek yer ve daha iyi evler ve arabalara sahip olurlar. Bunun için çok çalışmaları yetmez, sürekli olarak çalışarak o noktaya gelmişlerdir. Torpil ile bir yere gelmek mümkün ana torpil ile bilim adamı olabilmek mümkün değil. Türkiye’de bilinen bir bilim adamı bulunmamaktadır.