Dünyamız ne kadar uzun yıllardır yaşıyor olursa olsun bundan milyonlarca yıl önce üzerinde bir yaşam yoktu. İnsanlar veya hayvanlar henüz dünyaya gelmemişti ve o zamanlar evrende yeni gezegenler oluşmaya devam ediyordu, bugün bile devam ediyor olabilir ve insanlar gelecekte bununla ilgili daha fazla çalışmaların sonucu gözlem verilerine sahip olabilirler. İnsanlar milyonlarca yıldır bu dünyada yaşarken hayvanlardan geldiği sanılan neslimizin gelecekte bir şekilde yok olacağı biliniyor. Eğer gelecekte yok olacak isek bu neden olacak? Bunu ayrı farklı bir konu olarak ele almak gerek.

Ancak Dünya’nın bugün içerisinde olduğu konumu ve durumu hesaba katıldığında insanlar yok olsun veya olmasın Güneş tarafından milyarlarca yıl sonra yutulacak olması ve farklı bir galaksi olan Samanyolu Galaksisi ile çarpışması veya en iyi ihtimal göktaşı çarpması sonucunda yok olması, ortadan ikiye ayrılması mümkün. Eğer Dünya ortadan ikiye ayrılsa ne olurdu? Bu konuda bazı uzmanların farklı örnekleri ve farklı görüşleri var. Kimine göre dünya uzayda sürüklenir ve atmosfer yok olurdu, kimilerine göre ise atmosfer belirli bir süre boyunca korunur ve dünyanın içerisindeki lavlar eridiği ve uzayda sürükleneceği için insan yaşamı son bulsa da dünya bir kaya parçasına dönüşebilir ve un ufak olabilirdi.

Dünya Dışında Yaşam Var Mı?

Dünya dışında yaşamın olup olmadığı ise son 100 yıldır insanlar tarafından daha fazla merak edilen ve hakkında daha fazla araştırmaların başarıyla devam ettirilebildiği bir konu. Milyonlarca yıl önce insanlar dünyanın ne olduğunu bilmiyordu, atalarımız dünyanın bir gezegen olduğunun farkındaydı ancak onlar dünyanın dışında ne olduğunu belki merak ediyorlardı ancak kendilerini kimin yarattığı veya farklı birilerinin olup olmadığını düşünseler bile buna kafa yoramıyorlardı. O yıllarda avlanmak gerekiyor, dünyanın hava şartlarına ve doğa koşullarına karşı daha fazla mücadele etmek gerekiyordu. Bir ev yoktu, insanlar doğada yaşıyordu ve bunlar giderek daha fazla gelişerek bugünkü olduğumuz forma geldiler.

Bilgisayar, teknoloji ve insanların evler yapmaya başlaması çok da kolay olmadı. Dini kitaplara bakılacak olursa bu konuda pek fazla bilgi yok, ancak dini kitaplarda insan ve evren ile ilgili de yeterli bir bilginin olmadığını söylemek mümkün.

Dünya Dışında Yaşam Var Mı?

Eğer Dünya dışında bir yaşam varsa bu nerede olabilirdi? Mars’ta olmadığı kesin ancak bugün yaşayan bir canlı ırk varsa bunların çok gelişmiş olabilecekleri gibi insanlardan çok daha küçük insanlar olabilecekleri, belki bakteri formunda bile olabilecek olduklarını es geçemeyecek kadar çok şüphe var. Belki Dünya’dan görülemeyecek ve bilinemeyecek kadar uzakta bir insan ırkı 5 metre boya sahip, 500 kilo olabilir, idrar ve dışkı gibi yaşamsal faaliyetlere ihtiyaç duymayabilirler. Bunların dışında insana benzeyen ama insandan daha akıllı ve daha hızlı olan yaşam formları da bulabiliriz. Belki onlar bizi buldular ve kendilerini göstermiyor da olabilirler.

Dünya Dışında Yaşam Var Mı?

Bundan milyonlarca yıl sonra değil, 1 gün sonrasına bile Dünya ve insanlara ne olacağını bilemezken, bugün yapılacak olan bu araştırmaların bir sonuca ulaşması da pek fazla mümkün olmayabilir. Yani eğer ki insanlar gelecekte bu konuda bir başarı elde ederler ise bu bilim sayesinde ve teknoloji sayesinde olabilir.
Kategori: