Dünya yüzeyinde yaşarken hiçbir şekilde sıcaklık hissetmiyoruz ve tam aksine zemine ayak bastığımız zaman aşırı soğuk olduğu bir olayla karşılaşabiliyoruz. Dünya giderek daha fazla küresel ısınmayla ilgili sorunlar yaşarken, bir yanda ise son derece fazla büyük problemler ile karşı karşıya, ancak Dünya’nın iç yüzeyinin sıcak olması sorun değil, aksine olması gereken bir durum.

Kömür madenleri ve su kuyuları Dünya’nın kabuk kısmına inilmesini zorlaştırır. Kabuk kısmına inebilmek için son derece fazla teknoloji kullanmak ve bu teknolojiyi kullanırken bir yandan ise kabuk kısmından çıkabilecek olası problemlere karşı önlem almak gerekir.

Dünya’nın iç çekirdeğinin üzeri sıvı bir iç çekirdek ile kaplıdır ve içerisinde yer alan katı sert çekirdeği korur.

Dünya’nın iç çekirdeği 5.982.22222 derecedirDünya’nın Çekirdeği Ne Kadar Sıcak?

5.982.22222 sıcaklığında olan iç çekirdeğe bugüne kadar bilimadamları kazı yapmadılar. Bu türden bir kazı durumunda iç çekirdeğin bozulmaya uğrayıp uğramayacak olması konusunda olan endişeler, yüksek teknoloji ve maliyetler gerektiriyor olması gibi sebepler dolayısı ile bu sıcaklık nasıl ölçüldü? Bu konuda merak mevcut.

Dünya’nın içerisinde olan sıcaklığı bulabilmek için bilimadamları çok kez farklı çalışmalar yapmış ve sismik dalgalar başta olmak üzere içeride neler olabildiğini görmek için çalışmalarını sık sık devam ettirmişlerdir. Bu konuda soru işaretlerine neden olan ‘Dünya’nın çekirdeğinin sıcaklığı nasıl ölçülür?’ sorusu bu ve buna benzer çalışmalar sonucunda bulunuyor.

Dünya’nın iç çekirdeğinin sıcaklığı konusunda tam olarak kaç derece olduğu ve her an değişim olup olmadığı sorusuna ise hiçbir zaman için net olarak bir yanıt henüz bugün için bulunmuş değil.

Kategori: