Kbps Mbps Gbps nedir? Bit hızı ne anlama gelir ve daha hızlı olan hangisidir? Bu soruların cevaplarını detaylı bir şekilde öğrenebileceğiniz yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz. Öncelikle bir ağ bağlantısının veri hızı genellikle saniyede bit (bps) olarak ölçülür. Ağ ekipmanı üreticileri, ürünleri tarafından desteklenen maksimum ağ bant genişliği seviyesini değerlendirmek için standart Kbps Mbps Gbps birimleri kullanır. Bunlar bazen İnternet hız birimleri olarak adlandırılır çünkü ağ hızları arttıkça, bunları bir seferde binlerce (bin), milyon (mega) veya milyarlarca (gigabit) birimlerde ifade etmek daha kolaydır. Şimdi bu kavramların anlamlarına bir bakalım.

Kbps Mbps Gbps Ne Anlama Gelmektedir?

Kbps Mbps Gbps Nedir? – Kbps, Mbps, Gbps Boyutları ve Farkları

Kbps Mbps Gbps kavramlarının açıklamaları şu şekildedir:

 • Kilo, bin anlamına geldiğinden, gruptaki en düşük hızı belirtmek için kullanılır.
 • Saniyede bin bit (Kbps), saniyede bin bite (bps) eşittir. Bazen Kbps, Kbps veya Kb / s olarak yazılır, ancak aynı anlama sahiptirler.
 • Saniyede bir megabit (Mbps), 1000 Kbps veya bir milyon Bps’ye eşittir. Ayrıca Mbps, Mb / s ve Mb / s olarak ifade edilir.
 • Saniyede bir gigabit (Gbps) 1000 Mbps, bir milyon Kbps veya bir milyar Bps’ye eşittir. Ayrıca Gbps, Gb / s ve Gb / s olarak da kısaltılır.

Ayrıca CSV dosyası nedir? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Bit ve Bayt Arasındaki Fark Nedir?

Bit ve bayt arasındaki karışıklık her zaman var olan bir durumdur. Tarihsel nedenlerden dolayı, disk sürücüleri ve belirli diğer (ağ dışı bilgisayar donanımı) veri hızları bazen saniyede bayt olarak görüntülenir. Saniyedeki bit yerine, bp büyük harf Bps’dir. bps küçük “b” harfine sahiptir.

 • 1 KBps, saniyede 1 KB’ye eşittir.
 • 1 MBps, saniyede 1 megabayta eşittir.
 • 1 GBps, saniyede 1 GB’ye eşittir.

Bir bayt sekiz bite eşit olduğundan, bu seviyeler basitçe 8 ile çarpılarak karşılık gelen küçük harf “b” ye dönüştürülebilir:

 • 1 KBps, 8 Kbps’ye eşittir.
 • 1 MB / sn, 8 Mbps’ye eşittir.
 • 1 GBps, 8 Gbps’ye eşittir.

Bitler ve baytlar arasındaki karışıklığı önlemek için, ağ uzmanları her zaman ağ bağlantı hızını bps (küçük harf b) cinsinden değerlendirir.

Kbps Mbps Gbps Hakkında Video Anlatımı

Kbps Mbps Gbps nedir konusuyla alakalı bu videoyu da izleyebilirsiniz.

Ağ Ekipmanının Hız Dereceleri Nelerdir?

Genel ağ ekipmanın hız düzeyleri yani yani Kbps Gbps Mbps ‘nin hız dereceleri, değişiklik göstermektedir. Modern standartlara göre, Kbps hız derecelendirmelerine sahip ağ dişli setleri eski olma eğilimindedir ve düşük performansa sahiptir. Örnek verecek olursak, daha önceki çevirmeli modemler, 56 Kbps’ye kadar veri hızlarını desteklerdi. Çoğu ağ donanımının hız sınıfı Mbps’dir.

 • Evde 1 Mbps’den 100 Mbps’ye kadar ve hatta daha yüksektir.
 • İnternet bağlantısı 802.11g Wi-Fi bağlantı hızı 54 Mbps’dir.
 • Daha önce Ethernet bağlantı hızı 100 Mbps idi 802.11n Wi-Fi bağlantı hızları 150 Mbps, 300 Mbps ve daha yüksek artışlardır.

En iyi ekipman Gbps hız derecesine sahiptir:

 • Gigabit Ethernet 1 Gbps’yi destekler.
 • İnternet sağlayıcılarına ve hücresel kulelere güç sağlayan omurga ağ bağlantıları, birden çok Gb / sn’yi destekler.

Gbps’den Sonra Hangi Değer Gelir?

Kbps Mbps Gbps Nedir? – Kbps, Mbps, Gbps Boyutları ve Farkları

Gbps’den bir sonraki değer her zaman kafa karıştırmaktadır. 1000 Gbps, saniyede 1 TB’ye (Tbps) eşdeğerdir. Günümüzde, Tbps hızlı ağ oluşturma için kullanılan birkaç teknoloji vardır. Internet2 projesi, deneysel ağını desteklemek için Tbps bağlantıları geliştirdi ve bazı endüstriyel şirketler de deneme platformları kurdu ve Tbps bağlantılarını başarıyla gösterdi. Ekipmanın yüksek maliyeti ve böyle bir ağın güvenilir bir şekilde çalıştırılmasında karşılaşılabilecek zorluklar nedeniyle, bu hız seviyelerinin evrensel bir yardımcı program haline gelmesinin uzun yıllar alacağını umuyoruz.

Veri Hızı Dönüşümlerinin Yapılma Yolları Nelerdir?

Veri hızı dönüşüm aşamaları kolaylıkla anlayabileceğiniz bir konudur. Her bayt ve kilo için 8 bit olduğunu bildiğinizde, bu birimler arasında dönüştürme yapmak çok kolaydır. Mega ve Giga binlerce, milyon ve milyarlar anlamına gelir. Hesaplamaları manuel olarak gerçekleştirebilir veya istediğiniz sayıda çevrimiçi hesap makinesi kullanabilirsiniz. Örnek verecek olursak, Kbps’yi Mbps’ye dönüştürmek için bu kuralları kullanabilirsiniz. 15.000 Kbps = 15 Mbps, çünkü 1 megabit başına 1.000 kilobit vardır.

Mac adresi nedir? Ayrıntılarına yazımızdan bakabilirsiniz.

Her Zaman Karşımıza Çıkan Mbps Ne Demektir?

İnternet paketlerimizde her zaman karşımıza çıkan Mbps, bir kısaltmadır. Uzun versiyon saniyede megabit olarak verilir ve ayrıca Mb / s olarak da görüntülenebilir. Mbps, saniyede indirilen megabit sayısıdır. Birbirine çok benzeyen megabayt (MB) ve megabit (Mb) birimleri tam olarak aynı değildir ve çoğu zaman kullanıcıların yanlış beklentilerine yol açar. Bu, yalnızca 128 kilobayt (KB) veri anlamına gelir. Saniyede 1 MB azalma elde etmek için saniyede 8 Mbps hıza ihtiyaç vardır.

Kbps Teriminin Açılımı Nedir?

Saniyede kilobit veya Kbps, bir saniyede indirilecek kilobit oranıdır. Örneğin, bilgisayarınızın internet hızı 1 Kbps ise (örneğin imkansız), her saniye bilgisayarınızla 1000 bitlik veriyi indireceğiniz anlamına gelir. Binler kavramını benzer kavramlar olarak kilobaytlarla karşılaştırın. Teknik bir bakış açısından, bir kilobayt 1.024 bayt veriye karşılık gelir ve büyük harflerle KB ile temsil edilir. Bu nedenle, Kbps değerinin kilobaytlarla ilgisi yoktur. Böylelikle aklınızda Kbps, Mbps, Gbps hakkında soru kalmadığına eminiz. Sizler için hazırlanmış olan bu yazı, umarız yararlı olmuştur.

Kbps Mbps Gbps Nedir Konusuyla İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Gbps’nin okunuşu nasıldır?

Gbps; gigibat olarak okunmaktadır.

1 Gbps ne anlama gelmektedir?

Mbps ve Mb aynı anlama mı gelmektedir?

Mbps, saniyede indirilen megabit sayısıdır. Birbirine çok benzeyen megabayt (MB) ve megabit (Mb) birimleri tam olarak aynı değildir ve çoğu zaman kullanıcıların yanlış beklentilerine yol açar. Bu, yalnızca 128 kilobayt (KB) veri anlamına gelir.
Kategori: