Ceviz bitkisi, meyve değil meyve çekirdeğidir. Yapısı itibariyle kabuklu olmasından ve cevizin de bu şekilde yetişmesinden dolayı meyve çekirdeği olarak bilinir. Cevizin meyve mi yoksa sebze mi olduğu merak edilirse, meyve olduğu bilinmelidir.

Meyve Nedir?

Meyve olarak bilinen besinler, bir ağaç ya da odunsu gövde dallarında yetişmiş olan bitkilerin tümüne verilen isimdir. Meyveler, yalnızca ağaçlarda yetişmek zorunda değildir. Bundan dolayı günümüzde pek çok meyve, halk arasında sebzeler ile karıştırılmaktadır.

Sebze Nedir?

Sebze türündeki bitkiler, yukarı doğru uzayan ağaç dalı veya diğer bitkiler yerine yer altında veya dalları olsa dahi yere temas ederek büyüyen ve oluşan ürünlerdir. Çilek, karpuz gibi halk arasında meyve olarak bilinen ürünlerin tümü aslında sebzedir.

Ceviz Nasıl Bir Bitki?

ceviz nasil bir bitki

Juglandaceae familyasına mensup olan ceviz, günümüzde oldukça besleyici ve lezzetli olarak bilinen meyvelerden biridir. Kışın yapraklarını döken ve meyvesini yazın veren bitkiler arasında yer alır. Ceviz, yüksek boylu ağaçlarda yetişir. Meyvesinin dışı, biri kahverengi diğer ise yeşil olmak üzere iki farklı kabuk ile kaplıdır ve bu iki kabuk da tüketilmeye uygun değildir.

Cevizin Ne Gibi Faydaları Vardır?

Cevizin yararları, doğal yağ içeriği ile beraber içinde pek çok vitamin barındırmasıdır. Özellikle aç karna tüketildiği zaman oldukça çeşitli faydaları bulunan cevizin her gün en az iki tane olacak şekilde tüketimi önerilir.

Cevizde En Çok Hangi Vitamin Bulunur?

Cevizin içeriği vitaminler, şöyle sıralanabilir:

  • folik asit
  • pantotenik asit
  • niasin
  • demir
  • magnezyum
  • bakır
  • çinko
  • fosfor
  • E vitamini

Bu vitaminler arasında cevizlerin en çok içerdiği e vitamini ile beraber folik asittir. İçerdiği folik asit, aç karna tüketildiği zaman vücut için daha faydalı bir hal alması açısından cevizin aç karna tüketilmesi tavsiye edilir. Bunun yanında da ceviz içinin dışında yer alan zar gibi kabuğu, antioksidan özelliğine sahiptir.

Ceviz Ağacı Neden Meyve Vermez?

ceviz agaci neden meyve vermez

Ceviz ağacının meyvesiz olmasının ana sebeplerinden biri, ağaçların yaşlarının küçük olmasıdır. Bazı ceviz cinsleri, ceviz vermeye meyilli olmayabilir. Bunların yanında ceviz ağacı çeşitli hastalıklara yakalanmış ve bundan dolayı da meyve vermiyor olabilir. Bunların dışında en çok karşılaşılan durumlardan biri, ağaçta yeterli demirin olmamasıdır. Ağaçlar, ekildikleri topraktan demir alarak meyve verebilir. Bundan dolayı ceviz ağacının ekildiği toprağa da dikkat edilmeli ve ağaç sulamalarının düzenli olarak yapılmaları gereklidir.

Ceviz Ağacı Diken İnsan Ölür Mü?

Ceviz ağacı diken kişilerin öldüğü ve erken yaşta öldüğü inanışı, Anadolu’da çok yaygın ancak çok yanlış bir inanıştır. Ceviz ağacı, yapraklarından dışarı sülfür gazı verir. Bundan dolayı ceviz ağacının altında oturularak zaman geçirilmesi sağlıklı değildir. Ancak ceviz diken kişilerin hayatlarını erken kaybetmeleri gibi bir durumları söz konusu değil, yalnızca batıl bir inanıştır.
Kategori: