CSV (Comma- Separated Variables); Virgülle ayrılmış değer dosyası, bir veri listesi içeren düz metin dosyasıdır. Bu dosyalar genellikle farklı uygulamalar arasında veri alışverişi yapmak için kullanılır. Veritabanı genellikle CSV dosyalarını destekler. Bu dosyalar bazen karakterle ayrılmış değerler veya virgülle ayrılmış dosyalar olarak adlandırılabilir. Çoğu, verileri ayırmak için virgül karakterleri kullanır, ancak bazen başka karakterler (noktalı virgül gibi) kullanırlar. Karmaşık verileri bir uygulamadan bir CSV dosyasına aktarabilir ve ardından CSV dosyasındaki verileri başka bir uygulamaya aktarabilirsiniz. Uygulamalar arasında veri aktarımı için de kullanılır.

CSV Dosyasının Kullanım Yerleri Nerelerdir?

CSV Dosyası Nedir? – CSV Dosyası Özellikleri ve Kullanımı

CSV dosyalarının nerelerde kullanıldığına bakarsak birçok farklı yerde kullanıldığını görebiliriz. Örnek verecek olursak, kişileri Google Kişiler sayfasından dışa aktarmak istediğinizde, bu işlem için bir CSV dosyasını oluşturulacaktır. Kişileri Outlook veya benzeri platformlara aktarmak için bu dosyayı kullanabilirsiniz.

Ayrıca klavye kısayol tuşları bilgilerini inceleyebilirsiniz.

CSV Dosyasının Yapısı Nasıldır?

CSV dosyasının yapısı çok basittir. Virgülle ayrılmış veri listesi olarak karşımıza çıkar. Örnek verecek olursak, kişi yöneticisinde birden çok kişiniz olduğunu ve bunları bir CSV dosyası olarak dışa aktardığınızı varsayalım. Aşağıdaki metni içeren gibi bir dosya alacaksınız:

  • İsim, E-Posta,Telefon Numarası,Adres

Dünya Teknoloji, destek@dünyateknoloji.com,123-456-7890,123, İzmir,

Emre Aka Yıldız, emreyildizaka@gmail.com, 098-765-4321,321, Eskişehir.

Bu, CSV dosyalarına bir örnektir, bundan daha karmaşık olabilirler ve satır başına daha fazla giriş veya daha uzun metin dizileri olan binlerce satır içerebilir. Bazı CSV dosyalarının üst başlığı bile olmayabilir ve bazı CSV dosyaları, her bir veriyi kaydırmak için tırnak işaretleri kullanabilir. En temel biçim yukarıda anlatıldığı gibidir. CSV dosyaları, verilerin dışa aktarılmasını ve başka programlara aktarılmasını kolaylaştırmak için tasarlanmıştır. Elde edilen veriler başkaları tarafından okunabilir ve bir metin düzenleyici (Not Defteri gibi) veya bir elektronik tablo programı (Microsoft Excel gibi) kullanılarak kolayca görüntülenebilir.

CSV Dosyasının Açılması Nasıl Gerçekleştirilmektedir?

CSV dosyalarını görüntülemek için Excel’i kullanabilirsiniz. Excel’de bazı CSV dosyalarını açtıktan sonra, doğru şekilde görüntülenirken diğerleri karmaşık ve okunamaz bir şekilde görüntülenir. Excel’de açtığınızda dosya düzgün görüntülenmiyorsa ve içeriği birbirine karışmışsa endişelenmeyin. Bu sorunu birkaç basit adımda çözebilirsiniz. Bu adımlar şunlardır:

  1. Karışık vaziyette olan Excel dosyası için, İlk önce, en üstteki ilk sütun başlığına tıklayın. A harfinin bulunduğu sütunu seçin.
  2. Ardından “Veri” sekmesindeki “Metni sütunlara dönüştür” düğmesini tıklayın.
  3. “Kısıtlı” seçeneğini seçin ve “İleri” düğmesini tıklayın.
  4. Ayırıcı bölümünden virgül seçin ve “İleri” düğmesine tıklayın.
  5. Son adımda, sütunda veri formatını belirtmeniz gerekiyor. CSV dosyasında sayılar arasında noktalar varsa bu adım özellikle önemlidir. Bu sütunları normal veri biçiminde bırakırsanız, otomatik olarak tarihlere dönüştürülebilirler. Bunu önlemek için lütfen “Metin” veri biçimini kontrol edin. Bitir düğmesine tıklayın ve beklenen CSV dosyası görüntüleyin.

CSV Dosyasının Açılması İçin Alternatif Bir Program Var Mıdır?

CSV Dosyası Nedir? – CSV Dosyası Özellikleri ve Kullanımı

CSV dosyası açmak isteyen kullanıcılar için alternatif bir program bulunmaktadır CSV dosyalarını Excel kullanmadan açabilirsiniz. CSV Viewer ücretsiz ve çok küçük bir programdır, CSV dosyalarını kolayca görüntülemek için kullanabilirsiniz. Excel’de olduğu gibi, ayarlama yapmanız gerekmez.

CS GO ping düşürme yöntemlerini de inceleyebilirsiniz.

CSV Dosyasını Oluşturmak Kolay Mıdır?

CSV dosyaları oluşturmak için yapılması gereken oldukça basittir. CSV dosyası açmak için Excel’den yardım alabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, “Dosya” menüsünden “Farklı Kaydet” i seçmek ve ardından CSV (virgülle ayrılmış) olarak kaydetme türünü seçmek. Ek olarak, CSV dosyaları oluşturmak için Not Defteri veya benzer bir metin düzenleyiciyi de kullanabilirsiniz. Sütunlar arasına virgül koyun Sonraki satıra geçmek için metin dosyasındaki sonraki satırı taşıyın ve dosyayı CSV formatında kaydedin.

CSV Dosyası Nedir Hakkında Sıkça Sorulan Sorular:

CSV ne işe yaramaktadır?

Comma Separated Values yani CSV, virgülle ayrılmış değer dosyası, bir veri listesi içeren düz metin dosyasıdır. Bu dosyalar genellikle farklı uygulamalar arasında veri alışverişi yapmak için kullanılır. Veritabanı genellikle CSV dosyalarını destekler.

CSV, XLS’ye nasıl dönüştürülür?

CSV dosyasını yükleyin. Bilgisayar, Google Drive, Dropbox, URL'den veya sayfada sürükleyerek dosyaları seçin. xls seçin. Xls veya ihtiyacınız olan diğer formatlardan birini seçin xls'nizi indirin.

Txt dosyası ne anlama gelmektedir?

TXT, birçok işletim sisteminde kullanılabilen bir metin dosyası uzantısıdır. Metin, Metin kelimesinin kısaltmasından oluşturulur. TXT dosyaları birçok farklı metin düzenleyicisi tarafından kullanılabilir.

Excel ile CSV dosyası açılır mı? Açılıyorsa nasıl açılır?
Kategori: