NFT Projeleri

NFT, ‘Nitelikli Fikri Tapu’ ya da İngilizcedeki anlamı ile ‘non-fungible token (kısaca NFT)’, dijital bir varlığın benzersiz olduğunu ve bu nedenle birbirinin yerine geçemeyeceğini onaylayan ve ispatlayan, blok zinciri adı verilen bir dijital defterde depolanan veri biriminin ismidir. NFT’ler sanal evrenlerde yer alan oyun karakterleri olabileceği gibi bu evrenlerde satın alınan arsalar ya da farklı gayrimenkullerde olabilmektedir. Dijital sanat eseri olarak anılan NFT’ler, kişilerin kendi tasarımları olarak hayata geçmektedir. Dünyaca ünlü markaların ve kişilerin tasarlayarak sattıkları NFT’ler metaverse projelerinde yer almaktadır. NFT’ler, fiziksel neşelerin görüntüleri olabildiği gibi oyun skilleri ya da skinleri, sanal emlak ürünleri gibi farklı formlarda olabilmektedir. Oldukça popüler olan NFT projeleri şu şekilde sırlanabilir;

9. Tamadoge

nft-projeleri

Tamadoge – NFT Projeleri

Tamadoge, kişilerin yatırım yaparken eğlenceli vakit geçirebilmesini sağlayan bir oyun projesidir. Oldukça fazla kişi tarafından tercih edilen Tamadog NFT projesi, enflasyonist kripto para birimidir. Yatırım yapılacak bu NFT projesi, uzun vadede kazanç elde edilmesini sağlamaktadır. Satın alınacak evcil hayvanın, gerçek evcil hayvan bakımlarının yapılması ve evcil hayvanın sağlıklı bir şekilde büyütülmesi temeline dayanan bu NFT projesi, diğer hayvan yetiştiricilerinin sahip olduğu hayvanlar ile sahip olunan hayvanların savaştırılmasını sağlar ve bu şekilde kripto para kazanılması gerçekleştirilir.

8. Battle Infinity

nft-projeleri

Battle Infinity – NFT Projeleri

Battle Infinity, oynadıkça kazanma prensibine dayalı bir NFT projesidir. Battle Infinity, NFT’leri zengin bir metaverse dünyasına entegre ederken, P2E elementleri ile gelir elde etme imkanı sunan bir platformdur. Bu platformdaki tüm alım satım işlemleri, Battle Infinity’nin yerel tokeni olan $IBIAT ile gerçekleştirilmektedir. Bu sanal platform sahip olduğu Battle Market ile kendi NFT Pazar yerine de sahiptir. Bu pazar yerinde, dijital sanat eserlerinin ve oyun içi NFT itemlerinin satışı gerçekleştirilmektedir.

7. Lucky Block NFT

nft-projeleri

Lucky Block NFT – NFT Projeleri

Lucky Blokck NFT projesi, oldukça yeni bir proje olmasına rağmen oldukça hızlı bir şekilde değer kazanmaktadır. Kişilerin günlük kripto çekilişlerinden kazanç elde etmesine imkan sunan bu platform, birçok NFT yatırımcısı tarafından tercih edilmektedir. Lucky Block NFT’nin yerel tokeni ise, LBLOCK’tur. Lucky Block NFT, sınırlı sayıda video dosyalarından ve yirmi beş adet ender bulunan NFT’den oluşmaktadır. Yapılan çekilişler ile yatırımcıların kazanç elde etmesi sağlanmaktadır.

6. Crypto Punks

nft-projeleri

Crypto Punks – NFT Projeleri

Crypto Punks, oldukça eski NFT koleksiyonlarından birisidir. Bu özelliği ile NFT dünyasının öncüleri arasında yer almaktadır. 2017 yılında, on bin adet olarak oluşturulan ve sanat görüntülerinden oluşan bu NFT, 24*24, 8-bit stili tokenize edilmiş ve pikselleştirilmiştir. CryptoPunk koleksiyonu insanları, zombileri, uzaylıları ve maymunları içeren oldukça farklı tasarımlardan meydana gelmektedir. Koleksiyon içerisinde; 9 uzaylı, 24 maymun, 88 zombi, 3.840 kadın ve 6.039 erkek CryptoPunk yer almaktadır. Crypto Punks NFT projesi, ilk başlarda çok fazla rağbet görmemiş olsa bile, şu an oldukça büyük bir piyasa değerine ve hacme sahip duruma gelmiştir.

5. Bored Ape Yacht Club (BAYC)

nft-projeleri

Bored Ape Yacht Club (BAYC)

Farklı bir proje olan Bored Ape Yacht Club, bu NFT’ye sahip olan yatırımcıların sınırlı sayıda üyesi olan özel bir kulübe üye olmasını sağlamaktadır. Sadece on bin adet ile sınırlı olan bu NFT, kişilerin gelecek yatırımları için tercih ettikleri NFT projeleri arasında yer almaktadır.

4. Axie Infinity

nft-projeleri

Axie Infinity – NFT Projeleri

NFT tabanlı bir oyun olan Axie Infinity, Axies NFT’lerine sahiptir. Savaş oyunu temasına sahip olan Axie Infinity’nin yerel tokeni ise AXS’tır. Bu oyun platformunda yer alan en pahalı Axie Canavarına ait NFT’nin değeri yaklaşık olarak bir buçuk milyon doların üzerinde yer almaktadır. Bu platforma ait NFT’ler sadece bir çizim olarak bulunmamaktadır. Aynı zamanda, oyun içerisinde aktif olarak kullanım sağlanılabilen bir yapıya da sahiptir.

3. Art Blocks Curated

nft-projeleri

Art Blocks Curated – NFT Projeleri

Art Blocks Curated, tanınmış sanatçılara ait dijital eserlerin yer aldığı bit NFT koleksiyonudur. Bu NFT projesi, kendi sanatını gerçekleştirmek isteyen ünlülere ait NFT’lerin bir araya getirilmesini sağlamıştır. Birçok ünlü tarafından büyük ilgi gören bu proje, gün geçtikçe kendini geliştirmeye devam etmektedir.

2. Doodles NFT

nft-projeleri

Doodles NFT – NFT Projeleri

Doodles NFT projesinde yer alan kişinin daha önceleri Snapchat ve Google ile çalışması, NFT çizimlerinin oldukça kaliteli olmasını sağlamaktadır. Basit ama bir o kadar da ilgi çekici olan bu NFT çizimleri, kısa süre içerisinde oldukça popüler olmuş ve birçok yatırımcı tarafından tercih edilen bir koleksiyon haline gelmiştir. Bu koleksiyon, NFT piyasasında hacmini oldukça genişletmeyi başarmıştır.

1. Azuki

nft-projeleri

Azuki – NFT Projeleri

Azuki, ünlü NTF projeleri arasında adından söz ettirmeyi başarmış bir projedir. Dünyaca ünlü anime karakterleri temasına sahip olan bu proje, oldukça büyük bir ilgi görmüştür. NFT piyasasındaki hacmini kısa sürede büyüten Azuki, Opensea verilerine göre yüksek seviyelerde satış gerçekleştirmektedir.