Tarayıcılar internet kullanımının gelişmesiyle birlikte çeşitli özelliklere sahip olarak karşımıza çıkmaktadır. Kimileri daha güvenlikli ve koruma odaklı, kimileri internet ortamından indirme yapmamıza olanak tanımakta, kimi ise hızından ödün vermemekte. Biz de sizler için en iyi tarayıcılar özellikleriyle birlikte listeledik.

Mozilla Firefox

En iyi Tarayıcılar – 2021 Güncel – Hızlı ve Güvenli Gezinti İçin 10 Tarayıcı

Açık kaynak kodlu bir internet tarayıcısı olan Mozilla Firefox, Mozilla Foundation tarafından geliştirilmiştir. Diğer tarayıcılarla kıyaslandığında oldukça hızlı olan bu tarayıcı kullanıcı sayısı bakımından da oldukça geniş kitlelere ulaşmıştır. Windows, Linux, iOS, Android ve macOS işletim sistemleriyle uyumlu çalışabilen bu tarayıcı hız bakımından etkili olduğu kadar arayüz bakımından da oldukça kolay ve anlaşılır bir kullanıma sahiptir. Mozilla Firefox’un en büyük artılarından biri de özelleştirilebilir olmasıdır. Verileri analiz edip saklamak gibi bir durum Mozilla Firefox üzerinde mümkün değildir. Dolayısıyla en güvenli internet tarayıcılardan biri olma konumundadır. Bütün bu özellikleri ele alındığında en çok kullanıcıya sahip internet tarayıcılarından biri olması da daha kolay açıklanabilmektedir.

FPS ölçme cihazı bilgilerine yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Opera

En iyi Tarayıcılar – 2021 Güncel – Hızlı ve Güvenli Gezinti İçin 10 Tarayıcı

En eski internet tarayıcılardan biri olan Opera’nın geçmişi tuşlu telefon dönemlerine kadar uzanmaktadır. Windows, Linux ve macOS işletim sistemleri ile uyumlu olarak çalışabilen opera aynı zamanda kullanıcılarına bizzat kendisine ait olan bir VPN hizmeti sunmaktadır. Bu VPN servisi doğrudan Opera internet tarayıcısı içerisinde yer almaktadır. Opera Software firmasının geliştirdiği bu tarayıcı aynı zamanda reklam engelleyici uygulama da bulundurmaktadır. Bu uygulamada doğrudan Opera internet tarayıcısının içerisinde bulunur. Opera internet tarayıcısı düşük internet hızına sahip olduğunuzda dahi sizler için iyi performans göstermeye devam etmektedir. Ayrıca E3 2019 sezonunda Opera internet tarayıcısının Opera GX sürümü de duyuruldu. Opera GX sürümünün özelliği ise oyun odaklı internet tarayıcısı olmasıdır. Opera GX sürümünün dünyadaki alanında ilk ürünlerden biri olduğunu söylemek mümkün.

Microsoft Edge

En iyi Tarayıcılar – 2021 Güncel – Hızlı ve Güvenli Gezinti İçin 10 Tarayıcı

Bu internet tarayıcısının en büyük artı bundan biri Windows Defender SmartScreen özelliğine sahip olmasıdır. Aynı zamanda dikkat çeken en iyi özelliklerden diğeri ise Do Not Trick özelliğidir. Bu tarayıcı ile birlikte siber suçları ya da veri hırsızlıklarına karşı daha korunaklı olabilirsiniz. Hatta Microsoft Edge için en güvenli internet tarayıcılarından biri olduğunu söylemek mümkündür. Aldığı güvenlik önlemlerine ve bu konuda gerçekleştirilen otomatik güncellemelerine ek olarak gizlilik hakkı koruma özelliği de Microsoft Edge internet tarayıcısını en güvenli internet tarayıcılarından biri yapan özelliklere örnek gösterilebilir. Ayrıca oldukça kullanışlı ve pratik bir arayüze sahip olduğu için Microsoft Edge internet tarayıcısını rahatlıkla kullanabilir ve bu tarayıcı üzerinden internet aleminde gezinti yapabilirsiniz.

Safari

En iyi Tarayıcılar – 2021 Güncel – Hızlı ve Güvenli Gezinti İçin 10 Tarayıcı

Bu internet tarayıcısı modeli Apple tarafından geliştirilip piyasaya sürülmüştür. Safari internet tarayıcısının temelinde WebKit motoru bulunmaktadır. iOS ve macOS işletim sistemleri üzerinde kullanılabilen bu tarayıcı modeli hakkında oldukça kullanışlı ve hızlı işlem yapabilen bir tarayıcı olduğunu söylemek mümkün. Fakat bu tarayıcı modeli Apple ürünlerin haricinde kullanılabilen ya da popüler bir tarayıcı değildir. Safari üzerinden internet aleminde gezinti yaparken Safari internet tarayıcısı cihazın sistemine aşırı bir şekilde yüklenmez. Cihaz kaynaklarını oldukça asgari düzeyde kullanır. Dolayısıyla Safari internet tarayıcısı üzerinden hızlı ve akıcı bir şekilde aramalar yapabilirsiniz.

Tor Browser

En iyi Tarayıcılar – 2021 Güncel – Hızlı ve Güvenli Gezinti İçin 10 Tarayıcı

Tor Browser internet tarayıcısının en yaygın kullanım şekli gizliliğe dair olan arama ya da işlem yapılacağı vakitlerdir. Zira Tor Browser internet tarayıcısı gizlilik bakımından diğer tarayıcılar ile kıyaslandığında üstün bir gizlilik sağlayabilmektedir. Firefox Extended Support sürümü ile çalışan bu tarayıcı kullanıcılarına bazı gizlilik paketleri sunmaktadır. Dolayısıyla Tor Browser internet tarayıcısının genellikle legal olmayan sebeplerle kullanıldığı söylenmektedir. Tor Browser internet tarayıcısını USB sürücüsü aracılığı ile çalıştırmak da mümkündür. Bu internet tarayıcısı ile birlikte dünyanın her yanına dağılan ve yayılan noktalar üzerinden geçen bir trafik söz konusudur. Dolayısıyla Tor Browser internet tarayıcısı üzerinde herhangi bir kayıt depolaması gibi durumlar söz konusu değildir. Yer imleri ve hatta çerezler için bile herhangi bir şekilde depolama yapılmamaktadır.

Chromium

En iyi Tarayıcılar – 2021 Güncel – Hızlı ve Güvenli Gezinti İçin 10 Tarayıcı

Chromium, Google firmasının açık kaynaklı internet tarayıcısıdır. Geliştiriciler Chromium internet tarayıcısını geliştirirken Google Chrome tarayıcısını esas almıştır. Linux işletim sistemi ve Windows işletim Sistemi için kullanılabilecek en iyi tarayıcılar içerisinden biri olarak karşımıza çıkan Chromium. Kurtarıcıyı temel alan diğer uygulamalar ise Amazon Silk, Avast Secure Browser, Vivaldi ve Opera gibi internet tarayıcılarıdır..

Forum siteleri hakkında detaylar yazımızdadır.

Vivaldi

En iyi Tarayıcılar – 2021 Güncel – Hızlı ve Güvenli Gezinti İçin 10 Tarayıcı

Vivaldi internet tarayıcısının geliştiricisi Jon Stephenson von Tetzhner olmaktadır. Bu ismi ise Opera’dan aşina olmaktayız. Zira kendisi Opera’nın eski CEO’sudur. Vivaldi internet tarayıcısı ise Windows, Linux ve OS X işletim sistemleri ile uyumlu olarak çalışabilmektedir. Chromium internet tarayıcısından bahsederken Vivaldi internet tarayıcısının Chromium’u temel alan yani Chromium tabanlı bir işletim sistemi olduğundan söz etmiştik. Dolayısıyla Vivaldi internet tarayıcısı için Google Chrome tarayıcısının yan ürünü olduğunu söylemek mümkün. Fakat Vivaldi arayüz bakımından pek çok yenilikçi fikirlerle karşımıza çıkmaktadır. Örneğin sekmeler için söz konusu olan yığınlama sistemi oldukça kullanışlıdır. Aynı zamanda Vivaldi internet sürücüsü üzerinde bulunan not alma ve tutma aplikasyonu da işlevsel bu şekilde kullanılabilir.

Firefox Quantum

En iyi Tarayıcılar – 2021 Güncel – Hızlı ve Güvenli Gezinti İçin 10 Tarayıcı

Firefox Quantum internet tarayıcısı yenilikçi bir tarayıcı motoruna sahiptir. Bu tarayıcı motorunun en büyük getirisi ise sayfa bekleme sürelerini en az kırıyor düzeye indirebilmesidir. Dolayısıyla bu internet tarayıcısı sürümü için Firefox’un en iyi internet tarayıcısı seçeneği olduğunu söylemek yanlış olmaz. Firefox Quantum kullanıcıları tarafından kişiselleştirilebilir olma özelliğine sahiptir. Ayrıca bu internet tarayıcısı ile birlikte geçmiş veriler üzerinde entegrasyon işlem yapılması mümkündür. Bağlı olduğu cihazın kaynaklarından minimum düzeyde faydalanarak işlem yapan Firefox Quantum internet tarayıcısı hem hızlı hem de kullanışlıdır.

Waterfox

En iyi Tarayıcılar – 2021 Güncel – Hızlı ve Güvenli Gezinti İçin 10 Tarayıcı

Açık kaynaklı bir internet tarayıcısı olan Waterfox, Mozilla Firefox esas alınarak geliştirilmiştir. 64-Bit NPAPI eklentilerini desteklemesinin yanı sıra silverlight aplikasyonları da desteklemektedir. Bunun dışında Java aplikasyonları da waterfox internet tarayıcısı üzerinde kullanılabilir. Eklentiler bakımından kullanıcılarına geniş bir yelpaze sunuyor bu internet tarayıcısı Windows, macOS ve Linux işletim sistemleri üzerinde uyumlu olarak çalışabilmektedir. Kullanıcılarına gizlilik bakımından daha güvenli bir gezinti olanağı sağlayan Waterfox internet tarayıcısı aynı zamanda hız bakımından da kullanıcılarını tatmin etmektedir.

Torch Browser

En iyi Tarayıcılar – 2021 Güncel – Hızlı ve Güvenli Gezinti İçin 10 Tarayıcı

Bu internet tarayıcısı modeli multimedya tabanlı olarak işlem görmektedir. Yani Torch Browser ile birlikte torrent işlemleri ve medya yakalayıcısı gibi uygulamalardan yararlanmak mümkündür. Bu internet tarayıcısına sahipseniz internet üzerindeki medyaları cihazınıza indirmek için herhangi harici bir programa ihtiyaç duymazsınız. Torch Browser ile birlikte hızlı ve pratik bir şekilde medya indirme işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Google Chrome altyapısı ile kurulan ve kullanılan Torch Browser sağladığı olanaklarla birlikte en iyi tarayıcılar arasından biri olmaktadır.

Ayrıca en iyi termos markaları yazımıza da bakabilirsiniz.

En iyi Tarayıcılar Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Android için en iyi reklamsız tarayıcılar hangileridir?

Free Adblocker Browser, Firefox Focus gibi tarayıcıları kullanabilirsiniz.

iOS için en kullanışlı tarayıcı hangisidir?

Opera Mini, Safari ve Google Chrome oldukça kullanışlı tarayıcılardır.

Opera VPN nasıl açılır?

Ayarlar sekmesinde bulunan VPN özelliğini aktive etmeniz yeterlidir.