Teknoloji giderek daha fazla insana ulaşıyor, giderek daha fazla ucuz hale gelen teknoloji sayesinde insanlar çok daha fazla internete girmeye başlıyorlar. Bugün 2 yaşın altına kadar inen mobil cihazla tanışma yaşının gelecekte daha fazla düşecek olduğu, çocukların ortalama 5 yaşında internete bağlanmaya başladıkları biliniyor.

Ancak uzmanlar bu konuda özellikle de çocukların internete girerken yalnız bırakılmamaları, internetin yetişkinler için bile tehdit içeren bir ortam olabileceği gerçeğinden söz ediyorlar. Genellikle internete girmek için en çok kullanılan tarayıcı Google Chrome ve Apple Safari olurken bu 2 tarayıcı bile kullanıcı eğer ki kendi güvenliğini almaz ise bu durumda güvenli olmayabiliyor.

Genellikle siber saldırganlar olsun veya olmasın tarayıcı geçmişini ele geçirmek isteyen en yakınınızdaki insan bile olabilir. Bu bazen eşiniz, bazen sevgiliniz, bazen ise bir arkadaşınız veya yeni tanıştığınız kimse.

Bugün bir insanın nasıl birisi olduğunu anlamak için insanlar tarayıcı geçmişlerine çok önem vermeye başladılar. Ne zaman, hangi saatte, ne kadar aralıklarla hangi sitelere girmişler bunu merak ediyorlar ve sonucunda ise kişisel veri olan tarayıcı geçmişini ele geçirmeye çalışıyorlar.

İnternet tarayıcıları güvenli olmayabilirTarayıcı Geçmişi Başka Kimseler Tarafından Görülebilir Mi?

Özellikle beta sürüm internet tarayıcıları çok ciddi güvenlik açıklarına sahip olabilir. Eğer herhangi bir geliştirici değilseniz, sadece yeni özellikleri erkenden kullanmak için tarayıcınızı asla beta sürüme geçirmeyin. Mobil cihazlarınızda ve tüm internete girdiğiniz cihazlarda tarayıcı geçmişi ve çerezleri aylık olarak veya 15 günde bir kez temizleyin.

Bu verilerin sık sık temizlenmesine gerek olmamasına rağmen 15 günde veya 30 günde 1 kez temizlenmesi gizlilik sorunlarının önüne geçebilir. Bu sayede ise kişisel verilerin çalınması durumuna karşı kendiniz için en iyi önlemi almış olursunuz.

Tarayıcı geçmişinin ele geçirilmesini önlemek için yine cihazlarınıza bilmediğiniz uygulamaları indirmemek, mevcut uygulamaların zararlı yazılım olup olmadığını zaman zaman taramak önemlidir.

Eğer ki internet geçmişinizin birileri tarafından ele geçirildiğinden endişe ediyorsanız bunu anlamak çoğu kez mümkün olmamaktadır. Ancak internet geçmişinize girilip girilmediğini görmek için indireceğiniz tüm programlar sizin geçmişinizi kendi eliniz ile başkalarına teslim etmek anlamına geldiği için asla bu tür uygulamalar önerilmemektedir.

Kategori: