Faili Meçhul Cinayetler

1- Black Dahlia Cinayeti

111-vert
15 Şubat 1947’de Los Angeles’ta çürümüş bir kadın cesedi bulundu. El ve ayak bileklerinde ip izleri olan bu cesedin göğüsleri doğranmış, vücudunun bazı yerlerinde sigara söndürülmüştü. Cinayeti daha da cani kılan ise, kadının ağzının iki yanına palyaço gülümsemesine (Glasgow smile) benzeyen bir görünüm vermek için kesilmiş 7.5 cm uzuluğundaki kesiklerdi. Katil bunlarla da yetinmemiş, cesedi ikiye bölünmüş ve iç organlarını çıkarmış. Pek çok şüpheli olmasına rağmen cinayetin katil zanlısı asla bulunamadı.

 

2- Kutudaki Çocuk Cinayeti

2

Şubat 1957’de Philadelphia’da 4 – 6 yaşları arasında bir erkek çocuğuna ait olduğu tahmin edilen, battaniyeye sarılmış ve karton bir koliye konmuş çıplak bir ceset bulundu. Oldukça hırpalanmış olan zavallı çocuğun parmakları da kesilmişti. Yapılan araştırmalar çocuğun cinayetten önce temizlendiğini ve saçlarının tıraş edildiğini ortaya çıkardı. Ayrıca çocuğun yüz ve ayak bölgelerinde cinayet ile aynı zamanda oluştuğu belirlenen yara izleri de vardı. Tüm araştırmalara rağmen Amerika’nın Meçhul Çocuğu’nun kimliği ve katil zanlısı asla belirlenemedi.

3- New Orleans’ın Baltalı Katili

3-vertMayıs 1918’den Ekim 1919’a kadar Louisina ve Teksas’da pek çok cinayet işlendi. İnsanları sadece kendi baltası ile öldüren bu katilin cinayet işleme sebebi ise insanların caz müzik dinlememeleri! Hatta bizzat gazeteye ilan verip evlerinde caz dinleyen insanların hayatlarını bağışlayacağını, dinlemeyenleri ise öldüreceğini bile söyleyecek kadar ilginç bir tip. Ardında 12 seri cinayet bıraktı ve asla yakalanamadı. Ondan geriye sadece şöyle bir not kaldı:

 “Beni yakalayamazsınız, yakalayamayacaklar. Çünkü görünmezim, onların gözünde tıpkı dünyayı sarmalayan gökler gibi..

 

 

4- Dumana Karışıp Giden Çocuklar

4

1945 Noel Arefesinde West Virginia’da yaşayan Sodder ailesinin evinde büyük bir yangın çıktı. Yangından sonra 9 çocuklarının 5’i kayboldu. Aile 50 yıl boyunca araştırmaya devam ettiyse de çocukların izi asla bulunamadı.

 

5- Bear Brook Cinaytleri / Allenstown Dörtlüsü

5

1985 ve 2011 yıllarında New Hampshire’daki Bear Brook Parkı’nda kimliği belirsiz 4 cinayet kurbanının dövülmüş, hırpalanmış ve çöp poşetine konulmuş cesetleri  bulundu. DNA analizi en yaşlı kurbanın diğer 3 kurbanın en genci ve en yaşlısı ile anne tarafından akraba olduğunu gösterdi. Cinayet kurbanlarının kimlikleri ve cinayet zanlısı hala bulunamadı.

6- Hinterkaifeck Çiftliği Cinayetleri

6

Almanya’nın Ingolstadt kentinde bulunan çiftlikte 5 kişilik bir aile; 63 yaşındaki Andreas Gruber, 72 yaşındaki karısı Cäzilia, çiftin 35 yaşındaki dul kızları Viktoria Gabriel, Victoria’nın 7 yaşındaki kızı Cäzilia ile 2 yaşındaki oğlu Josef, ve 44 yaşındaki hizmetçi Maria Baumgartner.

Cinayetten 2-3 gün önce Andreas Gruber çiftlikte ormandan gelen ama hiçbiri ormana dönmeyen ayak izleri, çatıdan gelen ayak sesleri ve çatırtılar, anahtarların kaybolması gibi gariplikle karşılaşıyor. Eski hizmetçilerinin çiftliğin lanetli olduğuna inandığı için 6 ay önce işten ayrıldığını da belirtelim.

Cinayet 31 Mart 1922 gecesinde gerçekleşiyor. Yaşlı çift, kızları Victoria ve Victoria’nın 7 yaşındaki kızı teker teker ahıra doğru sürüklenip orada öldürülüyor. 2 yaşındaki Josef ve hizmetçi Maria ise kendi odalarında katlediliyor.

Cinayet soruşturması 65 yıllık bir sürece yayılıyor, yüzlerce şüpheli sorguya çekildiği halde hiçbir sonuç alınamıyor. 2007’de ise bir Polis Akademisi, öğrencilerinden modern yöntemleri kullanarak bu cinayetleri araştırmalarını istiyor. Her ne kadar net bir sonuca varamamış olsalar da öğrenciler bir kişiyi asıl şüpheli olarak belirlemeyi başarıyor, fakat ismini hayatta olan akrabalarının mağdur olmaması için açıklamıyorlar.

Günümüzde hala bu gizemli olayı araştıran dedektifler bulunuyor.

7- Long Island Seri Katili / Craigslist Katili

7

New York kentine bağlı adalardan Long Island’daki ücra bir plaj yolunda, 2010 Aralık’ından 2011 Nisan ayına kadar çeşitli uzuvları kesilmiş 10 ceset bulunmuştu. Kurbanların arasında yer alan hayat kadınların ortak özelliği, hepsinin Kuzey Amerika’nın en büyük seri ilan sitesi Craiglist’e reklam vermiş olması. Bu polisin, katilin kurbanlarına internet aracılığı ile ulaşmış olduğu inancını da kuvvetlendiriyor.

Aynı zamanda 1996-2003 yılları arasında yine yakın bir bölgede yaşanan cinayetleri de aynı kişinin işlediği düşünülüyor. Fakat tüm araştırmalara rağmen polis seri katili yakalamak konusunda hiçbir ilerleme kaydedemedi. Bugüne kadar bulunan cesetlerin, ne zamandan beri bataklık alanda bulunduğu bilinmezken, cinayetler arasında net bir bağlantı kurulabilmiş değil.

8- Dyatlov Geçidi Vakası

8

9 deneyimli dağcı Şubat 1959’da Ural Dağları’nda bir dizi gizemli olay sonucu ölmüş olarak bulundu. İçerideki bir tehlikeden kaçarcasına içten dışa yırtmaya çalıştıkları çadırları, bir erkeğin ölümcül şekilde yaralanmış kafatası ve dili olmayan bir kadın cesedi, kıyafetlerinde saptanan yüksek radyasyon… Sovyet yetkilileri “bilinmeyen zorlayıcı bir gücün” ölümlerine sebebiyet verdiği açıklamasını yaptı. Olay günümüzde hala gizemini korumakta.

9- Gözyaşı Otobanı / Ölüm Yolu Cinayetleri

9

1969-2011 yılları arasında British Columbia’daki 16. Otoban’da otostop çeken en az 18 kadın ya öldürüldü ya da gizemli bir şekilde kayboldu. 2012 yılında bir katile dair ipuçları bulundu fakat polis henüz bulamadıkları başka suç ortakları olduğuna inanıyor.

10- Kurbağa Çocuklar

10

1991 yılında kurbağa yakalamak için Waryong Dağı yakınlarına giden 9 çocuktan bir daha asla haber alınamadı. Başkan Roh-Tae kaybolan çocuklar hakkında yapılan araştırmaya 300,000 $ bağışta bulundu. Waryong dağı yüzlerce kere aranmış olduğu halde çocukların cesetleri olaydan 11 yıl sonra, köylerinden sadece 2 mil uzaklıkta bulundu. Polisler önce çocukların donarak ölmüş olduğundan şüphelendi. Fakat araştırmalar sonucunda çocuklardan 3’ünün öldüresiye dövüldüğünü, 2 tanesinin ise Güney Kore imalatı olan nadir ve özel bir silahla vurulmuş olduğu ortaya çıktı. Vaka asla çözülemedi.

11- Kyllikki Saari Cinayeti

11

1953 yılında 17 yaşındaki Finlandiyalı Kyllikki Saari, katıldığı dini toplantıdan bisikletle evine dönmek için ayrıldı ve kendisinden haber alınamadı. Arama çalışmaları sonrasında bir bataklıkta ölü bulundu. Şüpheliler arasında bir rahip ve akıl hastanesinde yatmış bir kişi vardı. Fakat cinayet hala çözülemedi.

12- Hwaseong Seri Cinayetleri

12

1986-1991 yılları arasında Gyeonggi vilayetinin kırsal kesiminde yaşları 14-71 arasında değişen 10 kadının tecavüz edilmiş ve öldürülmüş cesetleri bulundu. Yapılan araştırmalar çoğu kadının kendi çorapları ile boğulduğunu ortaya çıkardı. Kore’de cinayet dosyalarının zaman aşımı 15 yıl olduğu halde cinayetler hakkındaki araştırma hala devam ediyor.

 

13- Elisa Lam’ın Ölümü

1313-vert

Kanadalı bir öğrenci olan Elisa Lam hakkında olaydan haftalar önce kayıp ilanı çıkarılıyor. Genç kız 2013 yılında Los Angeles’taki bir otelin su tankında boğulmuş olarak bulunuyor. Bir asansör kamerasının yakaladığı görüntüye göre Lam takip ediliyormuş gibi bir köşeye saklanmış; el kol hareketleri yapıyor, sıçrıyor, ve kafasını çılgınca sağa sola çeviriyor. Kendisine 4 yıl önce bipolar bozukluk tanısı konmuş.

Otel çalışanları su sıkıntısı yaşayan müşterilerin şikayetlerini gidermeye çalışırken tankın içinde Lam’ın cesedini buluyor. Polis kızı çıkarmak için tankı bir testere ile kesmek zorunda kalıyor, zira fotoğrafta da göreceğiniz üzere tankta bir insanın içeri girip çıkabileceği bir boşluk yok.

 

Bu içeriğimiz ilginizi çektiyse Seri Katiller Hakkında olan içeriğimize de göz atmanızı öneririz.
Kategori: