Haber denildiğinde eskiden akla ilk olarak gazete ve televizyon haberleri gelirdi. Ancak internetin gelişmesi ve yaygınlaşması ile birlikte ortaya çıkan internet haberciliği kavramı artık günlük hayatımızın içerisinde çok daha kullanışlı.

Bu gelişmenin sonucu olarak da geleneksel gazeteler yerlerini yavaş yavaş internet haber siteleri‘ne bırakmaya başladı. Elbette bunların hepsi hızlı ve güvenilir haber veriyor diyemeyiz. Her ne kadar haber siteleri birbirine çok benzeyen içerikler üretseler de genel olarak hepsinin birbirine göre daha iyi olduğu farklı noktalar bulunabiliyor. Yazımızda öncelikle en güvenilir ve hızlı haber paylaşan haber sitelerine yer vermeye çalıştık.

Türkiye’de birçok yerli ve yabancı haber ajansı ve haber siteleri mevcuttur. Bunlardan bir kısmı gazete ve dergi gibi fiziksel baskıları ile hizmet veriyor. Bazıları da sadece internet hizmeti veriyor. Kimisi yalnızca ulusal habercilik yaparken bazıları ise global ajansların pek çok ülkede olduğu üzere Türkiye’de de hizmet veren kolları olarak karşımıza çıkıyor.

Haberciliğin yanında yaşama dair her türlü konuya değinen ve blog, test, anket gibi içerikleri bulunan çeşitli haber siteleri de bulunuyor. Okurlar olarak bir haberi okurken, sayfa tasarımı, okunurluk, güvenilirlik ve istenilen bilgiye gerçek anlamda ulaşmayı talep ederiz ancak maalesef bazı haber siteleri bu konuda çok geride kalıyor.

Yazımızda sizler için içerik ve habercilik bakımından en güncel, güvenilir ve kaliteli içeriklere yer veren en iyi haber sitelerini sıraladık.

 

Haberler.com

haberlercom

Listemizin devamında haber siteleri aramasında birinciliği alan ve milyonları bulan aylık ziyaretçi sayısı ile Haberler.com bulunuyor. Haberler.com, göz yorucu ve karışık olmayan ana sayfasında son dakika haberlerini en hızlı şekilde okurlarına sunuyor.

Yeni Medya tarafından kurulmuş olan Haberler.com, haber araması yapıldığında uzun zamandır birçok noktada karşınıza ilk çıkmakta olan haber sitelerden birisidir. Her ay milyonlarca kişi bu sitede en güncel haberleri takip etmektedir.

Özellikle de son dakika haberleri bölümünü oldukça aktif ve güncel tutan sitede herhangi bir haberi dakikası dakikasına takip etmeniz mümkündür. Ancak sitede yer alan reklamların fazla olması bazı kullanıcıları rahatsız edebilir.

Web sitesi: https://www.haberler.com/

 

 

Birgün

birgun

Birgün Yayıncılık ve İletişim Ticaret A. Ş. tarafından kurulan ve yayın hayatına 14 Nisan 2004’te başlayan BirGün, günlük olarak yayımlanan ulusal bir gazetedir.

BirGün geleneksel gazeteciliğin dışında hem sosyal medya üzerinden hem de kendi web sitesi üzerinden en doğru internet haberciliği hizmetleri sağlamaktadır ve habercilik alanında pek çok ödül almış olan haber sitelerinden birisidir.

Web sitesi: https://www.birgun.net

 

En Son Haber

ensonhaber

Ensonhaber.com, Türkiye’nin en büyük ve en çok ziyaret alan haber sitelerinden birisidir. Site aynı zamanda okunurluk ve sayfanın orta kısmında toplanmış olan haberler ile göze de hitap ediyor ve kolay kullanım sunuyor.

En Son Haber sitesinde yer alan magazin haberleri kategorisi en çok tıklanan haberlere sahiptir. Haberler dışında sitenin ipucu haberleri bölümünde pek çok konuda bilgi içeren çeşitli yazılar da yayınlanmaktadır.

Sitede ana sayfada bulunan öne çıkanlar bölümü günün özeti haberleri bir arada sunmaktadır Gündeme dair bilgileri hızlıca Ensonhaber.com üzerinden takip edebilirsiniz.

Web sitesi: https://www.ensonhaber.com

 

Sözcü

sozcu

27 Haziran 2007 tarihinde İstanbul merkezli olmak üzere kurulan Sözcü gazetesi, tıpkı BirGün gibi hem basılı hem de online habercilik hizmeti vermektedir.

Estetik Yayıncılık’a ait olan web sitesi üzerinde gündeme dair haberleri çok hızlı bir şekilde paylaşan Sözcü’nün, özellikle sağlık ve otomotiv alanındaki haberleri en çok okunan haberler arasındadır.

Sözcü.com, 2020 yılında hakkında en çok arama yapılan haber sitelerinden birisidir. Uğur Dündar ve Yılmaz Özdil gibi popüler gazeteci ve yazarları da kadrosunda bulunduran Sözcü, 2018’de Türkiye’nin en çok ziyaret edilen haber sitesi olmuştur.

Web sitesi: https://www.sozcu.com.tr/

 

 

BBC Türkçe

bbc

BBC Türkçe Servisi, BBC Dünya Servisi’nin 32 dil servisi arasında yer alan Türkçe yayınlar bölümüdür. BBC Türkçe, BBC Türkçe Bölümü gibi isimlerle de anılır ve BBC’nin Avrupa ve Amerika Bölümü’ne bağlıdır.

Dünyada BBC yayın tarihine ilk olarak 20 Kasım 1939 tarihinde başlamıştır. Günümüzde internet sitesinin yanı sıra televizyon ve radyo kanallarından da habercilik hizmeti sunan BBC şüphesiz dünyanın en popüler haber kaynaklarından birisidir ve Türkiye’de de de hem ülke gündemini hem de dünyadan haberleri takip eden kullanıcılar arasında sıklıkla ziyaret edilir.

Web sitesi: https://www.bbc.com/turkce

 

 

Sputnik

sputnik

Sputnik, 10 Kasım 2014’te Rusya hükumeti tarafından kurulmuş olan Moskova merkezli uluslararası medya kuruluşudur.

Dünyanın farklı bölgelerinde ofisleri bulunmakta olan Sputnik, yayınlarını Türkiye de dahil olmak üzere 34 ülkeyi kapsayan 130 şehirde internet sitesinden ve radyo istasyonlarından yapar.

Sputnik, internet sitesi ve radyonun yanı sıra sosyal medyayı da oldukça aktif kullanan medya kuruluşlarındandır.

Web sitesi: https://tr.sputniknews.com

 

 

T24

t24

Tempo24 ekibi tarafından yayınlanmakta olan T24, 1 Eylül 2009 tarihinde Türkiye’de yayına başlayan internet gazetesidir.

Kurulduğu günden itibaren hızla yükselen bir grafik çizen kurum ayrıca bağımsız gazetecilik için okur fonu projeleri de yürütmektedir.

29 Aralık 2012’de T24, kendi YouTube kanalını açtı ve ilk videolarını 12 Nisan 2013’te yüklemiştir. Web sitelerinin yanı sıra sosyal medya üzerinde de oldukça aktifler.

Web sitesi: https://t24.com.tr

 

 

Mynet

mynet

Mynet, Türkiye’nin ilk Türkçe internet platformu olarak 1999 yılında kuruldu. 2019 yılı sonu itibarı ile 26 milyon internet kullanıcısına hizmet veren Mynet, Türk internet kullanıcılarının %49’una erişim sağlayabilen Türkiye’nin en büyük internet platformlarından ve dünyanın en fazla ziyaret edilen ilk 400 internet sitesinden birisidir.

Mynet’in misyonu, kullanıcılarının ihtiyaç duyduğu internet hizmetlerine kolay, etkin, eğlenceli ve en ekonomik şekilde ulaşabilecekleri interaktif bir platform yaratmaktır. Bunun için yirmiden fazla servis ve kategori ile internet kullanıcılarına hizmet vermektedir.

Mynet haberciliğin yanı sıra çeşitli konulardaki anket, test, öneri ve diğer içeriklere de ulaşabileceğiniz bir web sitesidir. Dizayn ve kullanımı ile göze de hitap etmektedir.

Web sitesi: https://www.mynet.com

 

 

Gazeteler.com

gazetelercom

Ulusal ve global haberleri takip ederken tek bir kaynağa bağlı kalmak istemiyorsanız Gazeteler.com’a kesinlikle göz atmalısınız.

Gazeteler.com oldukça geniş arşivi içerisinde gazete, televizyon, radyo yayıncılığı yapan pek çok ajansın ve gazetenin web sitelerini listelemektedir. 1998 yılından beri hizmette olan sitenin dizaynı ise hala ilk günkü gibi oldukça basit ve kullanışlı.

Web sitesi: http://www.gazeteler.com

 

 

Boşuna Tıklama

bosuna tiklama

Gündemi takip ederken veya herhangi bir haberi incelerken olabildiğince kısa sürede bilgi almak isteriz. Ancak çoğu web sitesi tıkla tıkla bitmeyen galeri şeklindeki haber formatları ve ilerlemeye çalışırken her yandan fırlayan reklamları ile oldukça sinir bozucu olabiliyor ve doğru habere ulaşma süremizi de ne yazık ki fazlası ile uzatıyor.

Habere ulaşmaya çalışırken karşılaştığımız bir diğer sinir bozucu durum ise clickbait için yanıltıcı başlıklar ve görsellerle desteklenen fakat aslında haber niteliği olmayan içerikler.

Adeta bu durumlara bir isyan olarak ortaya çıkan Boşuna Tıklama, şimdilik sadece Twitter üzerinden hizmet veriyor ve boş yere onlarca tıklama yapıp zaman kaybetmenize engel olmak için ilgili haberi kaynağından alıntılayarak doğru bilgiyi en kısa ve net hali ile yazılı olarak önünüze koyuyor.

Web sitesi: https://twitter.com/bosunatiklama

on 9

Haber siteleri, kullanıcılara güncel haberlere erişim imkanı sağlayan internet tabanlı platformlardır. Bu siteler, kullanıcılara ulusal ve uluslararası haberleri, politika, ekonomi, spor, kültür-sanat, teknoloji gibi farklı kategorilerdeki haberleri sunar. Haber siteleri, kullanıcılara bilgi edinme, güncel gelişmeleri takip etme ve farklı kaynaklardan haberleri bir arada bulma imkanı sağlar. Ayrıca, haber siteleri genellikle kullanıcıların yorum yapma veya haberleri sosyal medya hesapları üzerinden paylaşma gibi etkileşimlerde bulunmalarına olanak tanır. Kısacası, haber siteleri kullanıcılara hızlı, güncel ve çeşitli haberlere erişme imkanı sağlar.