Dünya, insanların yaşadığı ve yaşama uygunluğu teyit edilmiş yaşadığımız yer. İnsanların bir en ufak hava sıcaklığında bile hasta oldukları, aşırı sıcak ve soğukların can aldığı bir gezegende bir anda hava sıcaklıkları değişip soğuk hava artış gösterseydi ne olurdu?

Bunu birçok insan düşünür ancak bu soruya kendi kendine yanıt aramasına rağmen kesin bir yanıt bulamaz. Bilimadamları tarafından yapılan çalışmalar insanların belirli bir sıcak-soğuk ısıya dayanabilecek olduğunu daha yüksek sıcaklık ve soğuk havaya dayanmanın asla mümkün olamayacağını gösteriyor.Dünya Hızla Soğumaya Başlasa Ne Olur?

İnsanlar dışında her canlının belirli bir sıcak ve soğuğa dayanma ve bu sıcaklıklardan etkilenme gibi bir durumu var. Çoğu insanın mümkün olmasa bile 100 derece sıcakta 10 dakika durmasını mümkün kılabilir misiniz? Hayır.

Tam tersi -100 derece soğukta durmakta koruyucu kıyafetler olmadan mümkün olsa bile bilinç kaybının ötesinde ölüme sebep olabilir.

Ne kadar sıcaklığa dayanabiliriz?

İnsanlar olarak Dünya’ya ilk anlardan itibaren ayak uydurmak ve daha fazla kendimizi bu Dünya’ya, onu da bizimle birlikte geliştirmeye devam ettik. Bugün klimalar sayesinde ve doğalgaz sayesinde evleri ısıtabiliyor, her türlü ısıtıcıyı kullanabiliyoruz. Ancak -100 dereceden itibaren sürekli artacak olan bir ortamda ne yapabilirdik?Dünya Hızla Soğumaya Başlasa Ne Olur?

Bu konuda yapılan kesin bir araştırma yok. İnsanların -100 derece soğukta vücutlarının iyi koruyucu kıyafetler ile korunması durumunda sorun yaşanmayacağı, bununla birlikte bir süre sonra insanların soğuk havaya daha çok alışabilecekleri biliniyor.

Kıyamet senaryolarında olduğu gibi insanlar eğer ki böyle bir durumla karşı karşıya kalırlar ise evlerin ısıtma sistemleri daha fazla kullanılacak, daha fazla çalışma saatlerinde düşüş gözlemlenecek ve dışarıda yapılan birçok iş ‘o’ günden itibaren asla yapılamayacak.

Milyonlarca canlı ölecek

Eğer böyle bir senaryo ile karşı karşıya kalırsak çok ciddi sorunlar yaşamak mümkün. Özellikle insanların arasından milyonlarca insanın ölümü gündeme gelecek ve bu insanlar ölümü istemese bile maalesef ölmek zorunda kalacaklar. Dünyanın bazı bölgelerinde aşırı sıcak olduğu için ısıtma sistemleri olmadığından ve evler buna göre inşa edildiğinden bazı bölgelerde yaşam sona ermek zorunda kalacak.Dünya Hızla Soğumaya Başlasa Ne Olur?

Araçların çalışması mümkün olamayacağı için araçlarla ilgili daha farklı teknolojiler geliştirmek gerekecek. Televizyonlar ve bilgisayarlar genelde -20 derece altında çalışamaz, telefonlarda -35 dereceden sonra düzgün çalışamazlar. Dışarıda cep telefonu kullanmak eğer ki yeni teknoloji geliştirilemez ise böylesi bir durumda maalesef mümkün olamayabilir.

Hayvanların ölümlerinde özellikle büyük bir artış görülecek. Sokak hayvanlarının olduğu ülkelerde bu hayvanların hepsinin ölmesi kısa sürede gündeme gelecek ve barınaklarda olan hayvanlarda maalesef ısıtma sorunlarından dolayı ölmek zorunda kalacak.

Uçaklar için eğer ki fırtına veya benzer sorunlar olmaz ise -100 derece sıcaklık sorun olmayabilir. Ancak helikopterler için bu durum biraz daha zorlu uçuşa neden olabilir.

Giderek daha fazla insanın yaşadığı gezegende bu tür durumlar geçmişte yaşanmıştır.