Yellowstone Kalderası tarihinde tam 3 kez patlamış olan ve o yıllarda insanlığı büyük oranda etkilediği tahmin edilen bir süper aktif yanardağ. Yellowstone Ulusal Milli Parkı yakınlarında yer alan yanardağ ile ilgili bugüne kadar birçok uzmandan oluşan heyetler sürekli yeni araştırmalar yaptılar ve bu araştırmalar sonucunda yeni bir patlamanın kısa zamanda olabileceği gibi uzun zamanda da olabilecek olduğu sonucuna vardılar.

Binlerce yıldır patlamayan ve 600 bin yıl önce patlamış olan yanardağın yeniden patlamasının an meselesi olabileceği gibi ortalama 1 veya 2 milyon yıl sonra patlamasının mümkün olabileceği de öngörülüyor. Yanardağın patlaması halinde ortaya çıkacak olan tozun atmosfere kadar yükselebilecek olduğu ve bu sayede güneş ışınlarını Dünya’ya ulaşmadan geri tepebileceği ve insanlığın sonunu getirebilecek olduğu en büyük ve en kötü senaryo.

Nükleer bir füzeden farksız etki yaratabileceği ve binlerce nükleer füze etkisinden daha fazla etki yaratabilecek olduğu tahmin edilen Yellowstone Kalderası ile ilgili olarak bir yanda da Dünya’ya etkisinin sadece ABD ile sınırlı kalacağı yönünde olmakta.

ABD’nin 3/1’i yok olurYellowstone Kalderası Patlarsa Ne Olur?

Yellowstone Kalderası yanardağı patladığında ABD’nin 3’te 1’i kadarının yok olabileceği öngörülüyor. Bu bölgelerin Yellowstone Kalderası yakınında olan bölgeler olacağı ve milyonlarca insanın bu sebeple ölebilecek olduğu ifade ediliyor. Milyonlarca yıl sonra patlaması mümkün olduğu gibi kısa süre içerisinde de patlamayacağının hiçbir garantisi olmayan süper aktif yanardağın NASA ve diğer ABD’li yetkililer tarafından olası bir patlama durumunda etkisinin nasıl azaltılabileceği veya nasıl patlamanın kısmen bile olsa durdurulabilecek olduğu konusunda çalışmalar var.

NASA tarafından yapılan Yellowstone Kalderası çalışmalarında tazyikli soğuk suyun boşaltılması ile birlikte etkisinin azaltılabilecek olduğu ve toz bulutları oluşmasının engellenebileceği üzerinde çalışma yapılsa da kesin olarak bu yöntemin etkili olamayabilecek olduğu öngörülüyor.

Bölgeye giriş yasakYellowstone Kalderası Patlarsa Ne Olur?

Yellowstone Kalderası volkanı veya süper yanardağı nedir? Sorusuna yanıt bulmak isteyen milyonlarca insan bölgeye gitse de çok yakından görebilmek mümkün olmuyor. Bu konuda ABD’li yetkililer ziyaretçilerin zarar görebileceği riski ve yüksek sıcaklıklar dolayısı ile Yellowstone Kalderası yakınında bulunmasını engelliyorlar ki normal bir insan vücudunun bölgedeki sıcaklıkta bir süre dayanmasının bile mümkün olamayabileceği kesin.

Yapılan çalışmalarda süper yanardağ ile ilgili olarak bugüne kadar kesin olarak elde edilen bilgilerden bir tanesi 3 kez patladığı yönünde. Ancak 4. kez patladığında bu patlamanın son olup olmayacağı ile ilgili soru işaretleri ile yanıt buluyor ve çok fazla sayıda insanın ölümünden sorumlu olabileceği gibi milyonlarca ev ve yapıyı yok edebilecek olduğu konusunda nasıl önlemler alınabileceği konusunda soru işaretlerine sebep oluyor.

Gelecekte patladığında neler olacak bilinmez ancak doğal güzelliği ile bilinen bu bölgenin korunması adına ABD’li yetkililer 7 gün 24 saat durmadan çalışıyor ve her yıl milyarlarca dolarlık bir kazanç elde ediliyor.

https://www.instagram.com/p/B6Gvm4GlkzK/