UNO Nasıl Oynanır?

İlk olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde ortaya çıkan en az 2 kişi en fazla ise 10 kişiyle oynanabilen UNO oldukça eğlenceli bir oyundur. İlk defa bu oyunu oynayacak olan kişiler Uno nasıl oynanır? Diye merak edenler için bu oyun oyunda yer alan kişilerin ilk olarak eldeki kartları bitirmek üzere oynadıkları bir oyundur.

Uno Oyun Kuralları

Genellikle arkadaş ortamlarında veya aile içindeki bireylerle eğlenceli vakit geçirmek amacıyla oynanan bu oyun oldukça basit birkaç kurala sahiptir.

6 yaş üstü herkesin oynayabileceği Uno oyunu ilk olarak Merle Robbins tarafından icat edilmiştir. Bir oyuncu kartları tamamen karıştırarak oynayan tüm oyunculara eşit 7 kart dağıtmaktadır. Daha sonra çekme destesinin en üstünde bulunan kart ortaya açık bir şekilde bırakılır ve oyuncular kendilerine dağıtılan kartlara sadece kendileri bakarlar.

Ortada yer alan kartın rengi veya sayısı sıradaki oyuncu ile uyuyorsa oyuncu oyuna devam edebilir. Ancak elindeki kartlar uymuyorsa özel kartta kullanabilir. Hem uyuşma hem özel kart kullanamadığı durumda ise oyuncunun maddesinden kart çekmesi gerekmektedir.

Uno Nasıl Oynanır?

Uno Nasıl Oynanır?

Uno Özel Kartlar Ve Kuralları

Kart oyunlarında genel olarak mutlaka özel kabul edilen bazı kartlar bulunmaktadır. Uno oyununda da diğer kart oyunlarında olduğu gibi bazı özel kartlar bulunmaktadır. Uno özel kartlar ve kuralları içerisinde 3 adet boş kart bulunmaktadır.

Bu kartlar oyun sırasında joker kart olarak kullanılabilmektedir. Sıfırdan dokuza kadar mavi, sarı, yeşil ve kırmızı renkte toplamda 19 tane kart bulunmaktadır. Bu kartların dışında ise her renkten ikişer tane toplam 8 tane 2 kart çek kartı bulunmaktadır.

Aynı şekilde yine her renkten ikişer tane yön değiştir kartı ve 8 tane atla kartı bulunmaktadır. Diğer kurallar oyunu oynayan kişiler tarafından belirlenebilmektedir.

Uno Oyununda Kaç Kart Vardır?

Uno oyununda kaç kart vardır? sorusu genellikle oyunu ilk defa oynayacak olan kişiler tarafından sık sık merak edilmektedir. Bu durumda aslında yukarıda verdiğimiz özel kart ve oyuncu kartları toplamda 112 tane kartın bulunduğunu göstermektedir.

Uno Yön Değiştir Kartı Nedir?

Uno yön değiştir kartı oyun sırasında oyuncular arasında dönen sıranın bu kartı kullanan oyuncudan itibaren yeniden geriye dönmesine neden olmaktadır.

Uno Nasıl Oynanır?

Uno Nasıl Oynanır?

Uno Joker Kart Nedir?

Uno joker kart oyun sırasında yerde en üstte kalan kartın renginde veya sayısında sıradaki oyuncudan kart bulunmadığı takdirde joker kart ile oynanan rengin değiştirilmesine bu kartı kullanan oyuncu karar verebilmektedir.

Uno Kart Puanları

Kart oyunlarında hemen hemen hepsinde belli bir puanlama sistemi bulunmaktadır. Uno kart puanları ise oyunun amacı olan 500 puanı almak için oldukça her oyuncu rakip oyuncuların elindeki kart sayısını arttırmaya çalışmaktadırlar.

Böylece en son sonunda elindeki tüm kartları bitiren kişi rakibinin elinde kalan kartların sayısını kendi hanesine yazdırmaktadır.

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz: