Piro ne demek? Piro şeklinde bir hitap tarzını ilk defa duyan kişiler tarafından merak edilmektedir. Bu kelimenin ne anlama geldiğini merak eden pek çok kişiye yanıt vermek amacıyla hazırlamış olduğumuz bu yazımızda piro kelimesinin etimolojik olarak kökeninin nereye dayandığı, kimlere bu hitap tarzının yakıştırıldığı ve bu hitap şeklinin kimler tarafından kullanıldığı ile ilgili olarak pek çok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Piro Ne Anlama Gelir?

Piro ne anlama gelir? Etimolojik olarak piro kelimesi İngilizce ve Fransızca dillerinden türetilmiş olan yalnızca bileşiklerde meydana gelen ateş anlamına gelmektedir.  Ancak bu kelimenin kültürel bir anlamı da ifade ettiğini belirtmemiz gerekir. Genel olarak piro kelimesi Alevi kültüründe bir hitap şekli olarak karşımıza çıkar.

Piro Ne Demek?

Piro Ne Demek?

Piro Ne Demek TDK?

Piro ne demek TDK şeklinde yapacağınız araştırmalarda TDK’nın yani Türk Dil Kurumu’nun piro kelimesine yüklemiş olduğu anlam bir cismin tutuşturulması ya da alev alması anlamına gelir.

Alevilikte Piro Ne Anlama Gelir?

Alevilikte piro ne anlama gelir? Sorusu da pek çok kişi tarafından sorulmaktadır. Alevi kültürü içinde piro şeklinde bir hitap tarzı sık sık karşı karşıya gelmiş olduğumuz bir hitap biçimi olduğu için bu kelimenin Alevi kültürü açısından ne kadar büyük bir öneme sahip olduğu da bilinmelidir. Alevilikte piro kelimesi Pir’den yani tarikat kurucusu ve lideri şeklindeki bir tanımdan gelir. Yani burada söz edilmek istenen Pir’dir.  Abdal Pir Sultan’dır. Alevi kültüründe karşısındaki kişiye saygı duyulduğumu anlatmak için kullanılan bir kelime ya da hitap şekli olarak piro çok fazla kişi tarafından günümüzde de kullanılmaktadır.

Piro Kime Denir?

Piro kime denir? Piro bir işin ehli yani piri olarak görülen kişiye ya da saygı gösterilen bir büyüğe söylenen bir hitap şeklidir.

Derdin Ne Piro Ne Demek?

Derdin ne piro ne demek? Kalıplaşmış olan ve genel olarak Alevi kültüründe bir kalıp haline gelmiş olan bu cümle aslına bakacak olursak bir türküdür. Tunceli olayı için Servet Kocakaya tarafından yazılmış olan bir şarkı olarak derdin ne piro? Özellikle de Alevi inancı taşıyan kişiler tarafından son derece yaygın bir şekilde bilinen bir türküdür.

Piro Ne Demek?

Piro Ne Demek?

Piro Şarkısı Ne Demek?

Piro şarkısı ne demek? Piro şarkısı için aslına bakacak olursak tek bir şarkıdan söz etmek mümkün değildir. Genel olarak piro şarkısı denildiği zaman en ünlü şarkılardan biri olan Servet Kocakaya şarkısı derdin ne piro akla gelir. Ancak bu hitap tarzı Alevilikte yaygın bir kullanıma sahip olduğu için pek çok şiire ve şarkıya da konu olmuştur. Bu sebepten dolayı piro kelimesi özellikle Alevilikle ilgili olan pek çok şarkının ya da şiirin sözleri arasında yer alan bir kelimedir. Bu tür şarkılara internet üzerinden ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:
Etiketler:

, ,