Ses sisteminden ceza ses, görüntü, müzik ve haberleşme cihazlarını uygun olmayacak bir şekilde araçta bulundurmak, bu tür cihazları halkın rahatının ve huzurunun bozulacak şekilde kullanılması ile kişi 196 TL idari trafik cezası almaktadır. 2022 yılı itibari ile ses sistemi cezası, 196 TL’dir. Ancak ceza verildikten sonra 15 gün içerisinde ödemeniz halinde, cezanın yalnızca 99 TL’sini ödeyebileceğiniz unutmayınız.

Ses Sistemi Cezasına Nasıl İtiraz Edilmektedir?

Ses sistemi cezasına itiraz etmek için itiraz dilekçesi yazılması gerekmektedir. Ceza tutanağı ve ehliyet belgesi ya da kimlik fotokopisi gibi resmî belge ile dilekçeyi kolay bir şekilde yazabilirsiniz.

100 Ceza Puanı Birikince Ne Olur?

100 Ceza Puani Birikince Ne Olur

100 ceza puanının birikmesi ile sürücülerin sürücü belgeleri süresiz şekilde iptal edilir. 1 yıl içerisinde 3 kez ceza puanı dolan sürücülere bu ceza işlemi uygulanır. Ölümle sonuçlanan trafik kazalarına asli kusurlu olarak neden olan sürücülerin sürücü belgeleri ise 1 sene süreyle geri alınır. Karayolları Trafik Kanununun suç olarak belirttiği durumlardan dolayı her suç için ceza puanı uygulaması vardır. Stajyer ehliyete sahip olan sürücüler 75, 2 yıl stajyerlik süresi biten ve eski ehliyetler için ise 1 yıl içerisinde 100 ceza puanı sınırlaması konulur.

Ehliyet Puanı Hangi Durumlarda Düşmektedir?

Ehliyet puanının düşmesi alınan cezalara bağlı gelişir. Ceza puanları, 1 yıl üzerinden hesaplanmaktadır. Yani bugün alınan ceza puanı, 1 yılın ardından sıfırlanır. Eğer ki ceza puanınız ilk kez 1 yıl içerisinde 100 puanı doldurduysa ehliyetinize 2 ay boyunca el konulur.

Ses Sistemi Cezası Ne Kadardır?

Ses sistemi cezası, araç içerisinde yüksek sesle çevreyi rahatsız edecek şekilde müzik dinlemenin cezasıdır ve 2022 yılı itibari ile 196 TL’dir.

Orijinal Ses Sistemine Ceza Verilir Mi?

Orijinal ses sistemine ceza verilebilmektedir. Trafik Kanununun 72. Maddesine göre ses ve müzik cihazlarını şartlarına uygun olmadan bulundurma ve bu cihazları da toplumu rahatsız edecek bir şekilde kullanan kişilere 196 TL para cezası uygulanmaktadır.

61 / 1 E Cezası Ne Kadardır?

61 1 E Cezasi Ne Kadardir

61 / 1 E cezası, kamu hizmeti yapan yolcu taşıtlarının duraklarını gösteren levhalara iki yönden 15 metrelik mesafe içerisinde park edilirse kesilen bir idari para cezasıdır. 61 / 1 E trafik cezası, 108 TL’dir.

Çevreyi Rahatsız Etme Cezası Ne Kadardır?

Çevreyi rahatsız etme cezası, Çevre Kanunu’na aykırı davranana kişilere kesilecek para cezasıdır. Halka açık olan yerlerde çevreyi kirleten kişilere ise bin 362 TL para cezası kesilmektedir. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından çevreyi kirletenlere uygulanacak para cezasıdır.

72 1 A Cezası Nedir?

72 1 A cezası, yüksek sesli müzik açarak kamu düzenin bozan kişilere uygulanan idari para cezasıdır. Bu cezanın miktarı 144 TL’dir.
Kategori: