Elektrikli Bisikletler

Elektrikli bisiklet deyince ilk aklımıza gelen elektrikli motor veya scooter olsa da elektrikli bisikletler bu araçlardan daha farklı. Günümüzde bisiklet klasik ve elektrikli olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Klasik bisikletler pedallı olup insan gücü ile çalışmaktadır. Elektrikli bisikletlerde de pedal vardır ancak pedal çevirdiğimiz zaman normal bisiklete göre daha fazla yol gidebiliriz.

Tüm elektrikli bisikletlerin temeli, klasik bisiklete motor veya pil gibi parçaların takılmasıyla oluşur. 1881 yılında Fransa’da Gustavo Trouve tarafından bulunan elektrikli bisiklet o zamanın koşullarında hayata geçirilememiştir. Ancak günümüz koşullarında yapımı mümkün hale gelmiştir.

Dışarıdan bakıldığında elektrikli bisikleti normal bisikletten ayırt etmek oldukça zordur çünkü tasarımları neredeyse aynıdır. Elektrik motoru, sürücüye yokuş çıkarken kolaylık sağlar. Tüm bu özellikleriyle birlikte isteğe göre normal bisiklet gibi de kullanılabilir.

Elektrikli bisiklet alırken insanların en çok sorduğu sorular,

  • Elektrikli bisiklet fiyatları ne kadar?
  • Elektrikli bisiklet alırken nelere dikkat etmeli?
  • Elektrikli bisiklet pedal çevirerek gider mi?
  • En iyi elektrikli bisiklet markası hangisi? şeklinde sıralanabilir.

Elektrikli Bisiklet Fiyatları Ne Kadar?

Elektrikli bisiklet fiyatları 1.300 ile 23 bin arasında değişiklik göstermektedir. Güncel klasik bisiklet fiyatlarını göz önünde bulundurduğumuz zaman “elektrikli bisiklet fiyatları ne kadar” sorusunun bir önemi kalmamaktadır. Çünkü kaliteli ve uzun ömürlü bir bisikletin fiyatı da 8 binden başlamaktadır.

Elektrikli Bisiklet Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Elektrikli bisikleti ne için aldığınız bu soruyu cevaplarken önemli bir kriterdir. Dikkat edilmesi gerekenlerin başında ince tekerlek tercih edilmesi gelmektedir. Çünkü kalın tekerlek kullanımı daha zordur. Şehirde veya kırsal bölgede kullanım alanına göre tekerlek seçimi de değişebilmektedir.

Elektrikli bisiklet alırken nelere dikkat etmeli? Bir diğer önemli konu bataryanın şarj süresi ve menzildir. Uzak mesafe sürücüleri için 40 km iyi bir başlangıçtır. En ideal menzil aralığı 32- 64 km arasıdır.

Bunlardan sonra elbette motor gücü ve alacağınız elektrikli bisikletin yetkili servisinin olması oldukça önemli konulardır. Motor gücünün yüksek olmaması menzili de etkileyecektir. Öte yandan herhangi bir sorunla karşılaştığınız zaman başvurabileceğiniz yetkili bir servisin olması gerekmektedir.

Elektrikli Bisiklet Pedal Çevirerek Gider Mi?

Elektrikli bisiklet pedal çevirerek gider mi? Elektrikli bisiklet klasik bisiklet gibi pedal çevirerek çalışmaktadır. Ancak pedal normal bisikletten farklı olarak sürücüye kolaylık kazandırmakta ve daha uzun bir sürüş sağlamaktadır. Bu özelliği sayesinde şehirler arası yolculuklarda bile profesyonel bisiklet sürücüleri tarafından kullanılabilmektedir.

En İyi Elektrikli Bisiklet Markası Hangisi?

En iyi elektrik bisiklet markası sıralaması yapamayabiliriz. Ancak sizlere önereceğimiz markalar mevcut. Bu markalar,

10- Tetra,

9- Salcano,

8- Xiaomi,

7- Btwin,

6- Carraro,

5- Bianchi,

4- Ümit,

3- YBS,

2- Yuki,

1- Arora,

10- Tetra

Tetra bisiklet şehir, doğa ve folding çeşitleri ile oldukça kaliteli bir markadır. Elektrik bisiklet kategorisinde ise Astro, Felix ve Angel modelleri bulunmaktadır. Şarj tamamen doluyken kullanım süresi 8 saate kadar çıkabilmektedir.

elektrikli-bisikletler

Tetra – Elektrikli Bisikletler

9- Salcano

Salcano elektrik destekli bisiklet markasının Cappadocia, GR Plus, Serenity, Marina ve Ürgüp olmak üzere 5 farklı türü bulunmaktadır. Fiyat aralığı 14 binden başlayıp 64 bin TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Elektrikli bisiklet fiyatları ortalamasının biraz üstünde olduğunun farkındayız ancak Salcano marka bir bisiklet titiz kullanım ile ömür boyu size eşlik edebilir. Salcano diğer markalardan farklı olarak 3 tekerlekli elektrikli bisiklet de üretmektedir.

elektrikli-bisikletler

Salcano – Elektrikli Bisikletler

8- Xiaomi

Telefondan tablete bir anda dünyamıza giren Xiaomi markasının elektrikli bisikletleri de bulunmaktadır. Ucuzdan pahalıya ve her koşula uygun elektrikli bisiklet skalasıyla hepimizin cebine göre bir bisiklet bulmak mümkün. Aynı zamanda yetkili servisinin bulunması da güven sağlamaktadır.

elektrikli-bisikletler

Xiaomi – Elektrikli Bisikletler

7- Btwin

Bir Decathlon markası olan Btwin bizleri bu kez de elektrikli bisiklet modelleri ile karşılamaktadır. Çocuklar için de kaliteli modelleri bulunan markanın bin liradan 23 bin TL’ye her yaş ve bütçeye uygun bisiklet modelleri vardır.

6- Carraro

Bu markanın elektrikli bisikletlerinde yürüyüş modu bulunmaktadır. Bu sayede yürüyüş esnasında bisiklet yanımızda kendi kendine gelmektedir. Carraro’nun bisiklet modelleri bir miktar pahalı ancak bunun teknolojik özelliklerle de alakası vardır.

elektrikli-bisikletler

Carraro – Elektrikli Bisikletler

5- Bianchi

Bianchi dağ, şehir ve çocuk bisiklet modelleri ile bizlere konforlu bir sürüş keyfi sunmaktadır. Fiyat aralığı ortalamadır ve her bütçeye uygun bisiklet bulmak mümkündür.

elektrikli-bisikletler

Bianchi – Elektrikli Bisikletler

4- Ümit

En iyi elektrikli bisiklet markası hangisi? “Özgürlük bu pedallarda!” sloganı ile 77 ilde hizmet vermektedir. MTB, Suspension, Trekking, City, Folding ve Kids modelleri ile uygun fiyatlı bisikletleri bulunmaktadır. Siz de eğer Ümit Bisiklet’ten bisiklet satın almak istersen 77 ilde bulunan 510 şubeden birine gidebilirsiniz.

elektrikli-bisikletler

Ümit – Elektrikli Bisikletler

3- YBS

Taşıma ve animasyon bisikletleri gibi farklı bisiklet modelleriyle karşımıza çıkan YBS markasının en önemli özelliklerinden biri bisikletlerinin sepetli olmasıdır.

elektrikli-bisikletler

YBS – Elektrikli Bisikletler

2- Yuki

Yuki markası 5 farklı elektrikli bisiklet modeli ile bizleri karşılamaktadır. Doğa ve sürücü dostu olması Yuki’yi daha çok tercih edilen bir marka haline getirmektedir.

elektrikli-bisikletler

Yuki – Elektrikli Bisikletler

1- Arora

Elektrikli motordan klasik motora ve bisiklete pek çok ürünü bulunan yılların markası Arora, elektrikli bisiklet üretimine de başlamıştır. Milan, Berlin ve Madrid modelleri ile güvenli ve konforlu bir sürüş keyfi sağlamaktadır.

elektrikli-bisikletler

Arora – Elektrikli Bisikletler

Sizlerin elektrikli bisiklet ile ilgili sorularınızı cevaplandırmaya çalıştık, umarım yardımcı olabilmişizdir.