Trekking bir doğa sporudur. Genellikle grup halinde yapılmaktadır. Hafif bir spor kolu olduğu için geniş bir kitle için uygundur. Hiking günü birlik doğa gezintisi anlamına gelir. Trekking kelimesi engellerle dolu olan bir araziyi herhangi bir ulaşım aracı olmadan aşmak anlamını gelir. Trekking yaparken iyi bir spor ayakkabısına ihtiyacınız var. Orta boyda bir sırt çantası da gereklidir. Bunların dışında herhangi bir teknik ekipman olmaksızın trekking yapmaya başlayabilirsiniz. Spora başlamadan önce arazinin ne kadar engelli olduğunu tespit etmenizde fayda var. Parkurların zorluk dereceleri değişiklik göstermektedir.

Trekkingden önce parkur hakkında ne kadar çok bilginiz olursa, tatsız bir süprizle karşılaşma ihtimaliniz o kadar düşer. Trekking hafif tempolu yapılır. Trekking yaparken belli saatler mola vermek gerekebilir. Trekking zorlu iniş, tırmanış ve yürüyüş olarak ele alınabilir. Kelime olarak trekking trek ve ing kelimelerinin birleşmesinden meydana gelmiştir. Trekking Nedir konusuna kısaca değindik. Şimdi detaylara geçelim.

Trekking Yapmadan Önce Nasıl Hazırlık Gerekir?

Trekking Nedir, Gerekli Malzemeler Hangileridir?

 

Trekking öncesi hazırlık için işe bölge hakkında bilgi toplamakla başlayın. Ayak tırnaklarınızın özenli bir şekilde kesildiğinden emin olun. Aksi halde trekking yaptığınız sırada ayak tırnağınız batık olabilir. Bu durum size acı verecektir. Trekking yaparken normal ayak numaranıza göre bir büyük numara ayakkabı giyin. Sert ve kalın tabanlı ayakkabılar seçin. Ancak ayakkabınız ayak bileğini sıkmamalıdır. Ayak burkulması riskiniz olmaz. Postal ya da bot türü ayakkabılar tercih edilebilir. Eğer su geçirebilecek ve ince tabanlı ayakkabılar tercih ederseniz yürüyüş sırasında zorlanabilirsiniz. Kıyafet olarak hareket kabiliyetinizi engelleyecek türlerden kaçının. Genellikle pantolon ve polar altlar tercih edilmektedir. Giysi kumaşlarının pamuk ya da keten olması en rahatıdır.

Havanın soğuk olması halinde termal içlikler tercih edebilirsiniz. Kot pantolon yerine yünlü ve kadife pantolonlar soğuk havalarda sizi sıcak tutacaktır. Spordan önce mutlaka sırt çantası hazırlayın. Eben çıkmadan önce kahvaltınızı yapın. Bol su tüketin.

Nörotransmitter nedir? Hakkında bilgilere de bakabilirsiniz.

Trekking Çantanızda Bulunması Gereken Malzemeler Nelerdir?

Trekking çantasında bulunması gereken malzemeler şu şekilde sıralanabilir:

 • Yedek pil,
 • Kibrit,
 • Dikiş malzemesi,
 • Defter,
 • Kalem,
 • Düdük,
 • Havlu,
 • Yağmurluk,
 • Yedek ayakkabı,
 • Ayağı vurmayan yürüyüş ayakkabısı,
 • Çakı,
 • Yedek kıyafet,
 • Temel ilk yardım malzemesi,
 • Bere ve eldiven,
 • Kişisel özel ilaçlar,
 • Yürüyüş bastonları,
 • Yiyecek ve içecek,
 • Spor esnasında yardımcı olacak sopalar, baston vs.

Trekking Yaparken Nasıl Giysi Tercih Edilebilir?

Trekking yaparken tercih edilebilecek giysiler sizi mevsime göre güneşten ve soğuktan korumalıdır. Soğuk havada tercih edeceğini kıyafetler polar olabilir. Giysilerin az yer tutması gerekir. Hafif ve sağlam işlevli kıyafetler en iyisidir. Yürüyüş yaparken giyeceğiniz kıyafetlerin hareket yeteneğinizi kısıtlamaması önemlidir. Üst giysilerde düğmeli ve fermuarlı olanları tercih edin. İç çamaşırı seçimini yaparken sentetik ve yün olanları kullanabilirsiniz. Bu malzemeden üretilen iç çamaşırlarının özelliği teri hızlı emmesi ve çabuk kurumasıdır. Yürüyüşçü çorap seçimini de mevsim koşullarına göre yapmalıdır. Bot ve ayak arasında tampon görevi görecek çoraplar giyilmelidir. Kış mevsimi için genellikle yün çoraplar tercih edilir.

Trekking Yaparken Cep Telefonu Kullanımı Nasıl Olur?

Trekking yaparken cep telefonu kullanmak her zaman mümkün olmayabilir. Türkiye’de doğa sporları yapılabilecek alanların bir kısmı cep telefonlarının kapsama dışına girer. Yine de bazı yerlerde cep telefonu kullanmak mümkündür. Cep telefonunuz için uygun fiyata su geçirmeyen kaplar alabilirsin iz. Cep telefonu dışında nerede olduğunuzu tespit etmek için GPS adı verilen ve açılımı Global Position System olan cihazları tercih edebilirsiniz. Çadır, araba ve buna benzer önceden belirlediğiniz nesnelerin yerlerini GPS sayesinde bulabilirsiniz. Eğer GPS kullanmaya karar verirseniz kırılma, teknik arızalar, pil bitmesi ve buna benzer sorunların çıkabileceğini unutmamanız önemlidir. Trekking sırasında yalnızca bu cihazlara güvenmeyin.

Trekking İle İlgili Video Anlatım

Trekking Nedir konusuyla ilgili bilgilendirici bu videoyu da izleyebilirsiniz.

Trekking Ne Zaman Yapılır?

Trekking yapma zamanı yoktur. 4 mevsim boyunca trekking yapılabilir. Hava ve ortam koşullarına, parkur zorluk derecesine ve parkur uzunluğu gibi noktalara dikkat etmek gerekir. Trekking parkurlarının bir kısmı birkaç saatlikken bazı parkurların bir iki hafta ve hatta aylarca bile sürmesi mümkündür. Trekking ilk olarak doğa severlerin doğayla buluşması için harika bir spor olarak ortaya çıkmıştır. Trekking tek başına ya da kişinin arkadaşları ile birlikte yapılabilir. Günümüzde trekking alternatif tıbbın harika bir örneği olarak görülmektedir. Trekking profesyonel bir rehber eşliğinde gerçekleştirilebilir. Trekking yapmak insanın hem vücut hem de ruh sağlığı açısından faydalıdır. Uzmanların hepsi insan sağlığının trekking sayesinde olumlu yönde geliştiği konusunda fikir birliğine varmıştır.

Sıcak Hava Balonu hakkında bilgilere de bakabilirsiniz.

Trekking Yapmak için Kimler Uygundur?

Trekking yapmak için uygun kişiler herkestir. Bu sporu yapmak için özel bir insan olmaya gerek yoktur. Sporun yapılması için tek şart doğanın sevilmesidir. Bedensel engelli kişilerin bile trekking yapması mümkündür. Eric Weihenmayer isimli görme engeli olan dağcı başarılı bir şekilde Everest Dağı’nı tırmanmayı başarmıştır. Pek çok engelli bireyin trekking yapma hikayesi bulunmaktadır. Türkiye olarak trekking konusunda ülkece şanlıyız. Anadolu Medeniyetlerine ev sahipliği yapan ülke özel bir coğrafyada yer alır. Türkiye doğal olarak doğal bir parkur ağırla örülmüştür. Türkiye’de en çok Trekking yapılan yerler arasında şunlar yer almaktadır:

 • Frig yolu,
 • Karia yolu,
 • Saint Paul yolu,
 • Likya yolu,
 • Evliya Çelebi yolu,
 • Kaçkarlar.

Bu yolların dışında kendiniz de hedefler belirleyerek trekking yapabilirsiniz.

Trekking Yapmaya Yeni Başlayanlar için Öneriler Nelerdir?

Trekking Nedir, Gerekli Malzemeler Hangileridir?

Trekkinge yeni başlayanlara öneriler alarak spor maceranızı daha eğlenceli ve kolay bir hale getirebilirsiniz. Günü birlik yürüyüş yapacak kişilerin grup yürüyüşlerine başlamasında fayda var. Grup sayesinde malzeme konusunda fikir alışverişi yapmaya başlayabilirsiniz. Satın aldığınız malzemeleri önce küçük bir parkurda denemeye başlayabilirsiniz. Vücudunuz trekking deneyimine alışmaya başlamak için fırsat bulmuş olur. Trekking yapmaya yeni başlayanlar ciddi bir şekilde trekking yapanlara yönelebilirler. Aralarında Türkiye Dağcılık Federasyonuna bağlı olanları tercih etmeniz önerilmektedir. Gerekirse dağcılık ve tırmanış eğitimlerini alıp dağ tırmanışı yapabilirisiniz.

Trekking Türleri Nelerdir?

Trekking türleri yürüyüşe katılan kişi sayısına göre anılabilir. Tek başına yürüyüşler solo olarak adlandırılmaktadır. Önce yürünecek rota belirlenir. Daha sonra rotaya uygun hazırlıklar yapılır. Rota planını yaparken yalnız başınıza olduğunuzu unutmayın. Buna göre risk belirleyin. İsterseniz arkadaş arası yürüyüşler de yapabilirsiniz. Genellikle 2 3 kişiden oluşan gruplar olur. İyi tanıdığınız insanlar arasından seçim yapabilirsiniz. Birlikte faaliyet yapacağınız insanları iyi seçin. Soğukkanlı insanlarla trekking yapılması önerilmektedir. Grup halinde yürüyüşlere katılabilirsiniz. Örneğin kulüplerle yürüyüş yapmak eğlenceli olabilir. Uzun mesafeler için yürüyüş yapacaksanız grup yürüyüşlerini tercih etmeden bir defa daha düşünün. Çünkü tanımadığınız insanların da sorumluluğunu almış olursunuz.

Ticari yürüyüşler de yapabilirsiniz. Türkiye Dağcılık Federasyonu’na bağlı yurt içinde 300’den fazla dağcılık kulübü bulunur. Turlarla birlikte trekking yapmak size güven verecektir. Özellikle yeni trekkinge başlayan kişiler bu işe profesyonellerle birlikte girmek istedikleri zaman turları tercih edebilirler. Turlar size gerekli olan malzemeler, rota ve trekking hakkında diğer her şey için gerekli bilgileri verecektir.

Terminoloji ne demek, nasıl kullanılır? Detaylarına yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Trekking nedir konusuyla ilgili yorumlarınızı ve sorularınızı paylaşabilirsiniz.

Kategori: