kamp sandalyesi

Doğada vakit geçirmeyi, kamp yapmayı, sahil kenarında çimlerde oturmayı, güneşlenmeyi veya manzara ve gün batımı izlemeyi sevenlerin ortak noktası şüphesiz ki yanlarından ayırmadıkları kamp sandalyeleridir. Maalesef içerisinde bulunduğumuz pandemi döneminde gelen düzenlemeler ile beraber kamp gibi çeşitli outdoor aktiviteleri yapmak oldukça zor hatta dönem dönem imkansız hale geldi. Ancak serbestleşme kararları beraberinde doğa severlere gün yüzü göründü diyebiliriz.

Rahatınıza düşkünseniz veya herhangi bir ortopedi probleminiz varsa ve hafta sonu bir kaçamak yapıp kampa, sahile, pikniğe gideceksiniz yere bir örtü veya mat serip oturmak yerine uygun bir kamp sandalyesi tercih etmek siz ve sağlığınız için en iyisi olacaktır.

Kamp ekipmanları alırken hepimiz hem kaliteli hem de ekonomik olmasını isteriz. Fakat piyasada nispeten düşük fiyatlara satılan katlanabilir kamp sandalyeleri maalesef her zaman yeterince sağlam olmayabiliyor. Ucuza kaçan talihsiz bazı kullanıcılar bu sandalyelerin kısa sürede parçalandığını ve aldıklarına pişman olduklarını ifade ediyorlar.

Kamp sandalyelerini diğer sandalyelerde ayıran en önemli özellikler katlanabilir, kolay taşınabilir ve hafif olmalarıdır. Kamp sandalyeleri özellikle de sağlık problemleri olan kişiler için olmazsa olmaz kamp ekipmanları arasında yer almaktadır.

Doğa severler için en iyi ve kaliteli kamp sandalyelerini derlediğimiz listemize başlamadan önce, bir sürü model ve seçeneğin bulunduğu kamp sandalyelerini seçerken dikkat edilecek bazı noktalara ve kamp sandalyesinin uzun ömürlü olması için nasıl bakım yapılması gerektiğini inceleyelim.

 

 

Kamp Sandalyesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

2 8

Kamp sandalyesi alırken dikkat etmeniz gereken ilk husus kamp sandalyesinin katlanınca kapladığı yerdir. Az yer kaplayan ve kolay kurulum ile açılıp kapanabilen bir sandalye oldukça pratiklik sağlayacaktır.

Kamp tercihinize göre hem yaz hem de kış kullanımına uygun olması gereken kamp sandalyelerine ihtiyacınız olabilir. Bu sandalyelerin kumaşları yazın serinlik kışın da koruma sunar nitelikte olmalı.

Ayrıca alacağınız kamp sandalyesinin maksimum taşıma kapasitesini de mutlaka incelemelisiniz. Kilo probleminiz olmasa dahi kumaş hasarlarını ve yırtılmalarını önlemek için taşıma kapasitesine dikkat etmek gerekir. Örneğin 105 kilo biri, maksimum 110 kilo taşıma kapasitesi olan bir kamp sandalyesi almak yerine 150 kilo kapasitesi olanı alırsa daha rahat edecektir ve sandalyenin ömrü daha uzun olacaktır.

Mutlaka kontrol edilmesi gereken bir diğer özellik ise sandalyenin ayak malzemesidir. Birkaç oturmada eğilip bükülmeyecek, yüksek kalite alüminyum veya metal alaşım malzemelerden yapılmış ayaklara sahip sandalyeleri tercih etmenizi öneririz.

Aldığınız ürünün garanti kapsamı ve süresi de dikkat edilmezi gereken unsurlardan birisidir. Üretim hatası ya da şanssızlık eseri aldığınız ürünler kısa sürede belki de daha kullanamadan bile bozulabilmektedir. Bu gibi durumlarda mağdur olmamak için ürünleri için garanti veren markaları seçmenizde yarar var.

Bu özelliklere bakarak seçtiğiniz, kullanırken ve taşırken de özen gösterdiğiniz bir kamp sandalyesi doğada uzun yıllar boyunca en yakın dostunuz olabilir, ancak kamp sandalyesini seçmek kadar bakımını yapmak da önemlidir. Çok basit birkaç konuya dikkat ederek kamp sandalyenizi uzun yıllar boyu kullanmanız mümkün.

 

 

Kamp Sandalyesi Bakımı

3 4

Her ne kadar açık alanlarda kullanılmak üzere özel olarak üretilmiş ürünler olsalar da kamp sandalyelerini kullanırken dikkat etmemiz gereken bazı noktalar vardır;

 • Kamp sandalyenizi kullanmadığımız zamanlarda güneş ışığı altında bırakmayın. Güneşin yaydığı UV ışınları zamanla kamp sandalyesinin kumaşının ekstra yıpranmasına sebep olur ve kullanım ömrünü azaltır.
 • Kamp sandalyenizi nemli olarak veya nemli ortamlarda bırakılmamalısınız, aksi taktirde sandalyenin ömrünü de olumsuz etkileyecek küflenme ve yıpranmalarla karşılaşabilirsiniz.
 • Sandalyeniz tuzlu su ile temas ettikten sonra paslanma gibi durumlarla karşılaşmamak için çok bekletmeden tatlı su ya da arıtma veya çeşme suyu ile yıkamanız önerilir.
 • Kamp sandalyenizi kullanmadığımız zamanlarda katlayıp uygun koşulda saklamalısınız.

 

 

En İyi Kamp Sandalyesi Modelleri

 

 

1) Praseat Kamp Sandalyesi

praseat

Praseat markası güçlü iskelet sistemi sayesinde 110 kiloya kadar ağırlık taşıma kapasitesine sahip. Kolay katlanabilir yapısı, hafifliği ve kalitesi bu sandalyeyi en çok tercih edilen kamp sandalyelerinden biri haline getiriyor.

Kampa giderken alan sorunu yaşıyorsanız Praseat kamp sandalyeleri kompakt yapısı sayesinde motor ve bisiklet gibi araçlarda bile taşınabilir. Ürünün sırt kısmında yaz mevsiminde kullanıma uygun olacak şekilde file malzeme kullanılmış. Ancak file yaz aylarında serinlik sağlasa da sonbahar ve kış gibi mevsimlerde soğuk almanıza sebep olabilir.

Kamp sandalyesinin beraberinde gelen özel taşıma çantası ürünü darbelerden veya yağmur gibi olumsuz hava koşullarından korur ve daha rahat taşınmasını sağlar.

 

 

2) Nurgaz Campout Katlanır Lüx Sandalye

nurgaz

Her şeyden önce kullanıcıların konforunu gözeten Nurgaz Campout sandalye, katlanınca diğer modellere kıyasla biraz daha fazla yer kaplıyor. Ancak rahatlık benim için olmazsa olmaz diyorsanız bu model tam size göre olacaktır.

Bu sandalyedeki 3 farklı kademeli oturma sistemi sayesinde de size en rahat gelen kademeyi kullanabiliyorsunuz. Şık, dekoratif ve ergonomik tasarımı ile Nurgaz Campout sandalyeyi dilerseniz balkon ve bahçe gibi kişisel alanlarda da kullanabilirsiniz.

Sandalyenin kamp sırasında içecek tüketmeyi sevenler için iki kolunda da bardaklık kısımları bulunuyor. Tüm bu özellikleri değerlendirildiğinde diğer kamp sandalyelerine kıyasla daha fazla konfor sağladığını söyleyebiliriz.

 

 

3) Decathlon Basic Xl Quechua Kamp Sandalyesi

decathlon

Decathlon, kalitesine güvenenler için en iyi ürünleri uygun fiyata sunan markalardan. Pek çok spor ve hobi kategorilerinde üstün nitelikte ürünler sunan Decathlon, kamp ekipmanları konusunda da en başarılı markalardan biri.

Decathlon Basic Xl Quechua kamp sandalyesi, basit açma kapama sistemi, 150 kiloya kadar taşıma kapasitesi, içecek bölmeleri ve iki yıl garantisi ile gönül rahatlığı ile kullanabileceğiniz ürünlerden.

 

 

4) BestChoice Kamp Sandalyesi

best choice

İkili ya tek olarak satın alabileceğiniz bir ürün olan Bestchoice katlanabilir kamp sandalyeleri, su geçirmez kumaşı ile plaj sandalyesi olarak da kullanılabiliyor ve balık tutmaya gidenler için de bu özelliği ile ideal bir kullanım rahatlığı sağlıyor.

Sandalye, tek kolunda bulunan bardaklık kısmı ve omuzda taşımak üzere tasarlanmış askısı ile kamp severlere kolaylık sağlar. Bestchoice bu modelinde 110 kiloya varabilen yük kapasitesine sahip.

 

 

5) Funky Chairs Lazy 3 Pozisyonlu Kamp Sandalyesi

funky

Funky Chairs Lazy modeli adından da anlaşılacağı üzere tamamen arkaya doğru açılabilme özelliği ile listemizde yer alan kamp sandalyeleri arasında en rahat olanlardan biri. Sandalyeyi dilediğiniz şekilde oturma, uzanma ve yatma gibi farklı kademelerde ayarlayabiliyorsunuz.

Kumaş yapısı su geçirmez ve ısıya dayanıklı olan ürünün yatar pozisyonda kullanmak üzere takılıp çıkarılabilir yastıkları da mevcut. Fileden yapılma kullanışlı bardaklığının yanı sıra yan tarafında cepleri de bulunuyor.

Maksimum taşıma kapasitesi 90 kilo olan bu modeli, 3,9 kilo ağırlığı sebebi ile sırtınızda her yere götürmeniz biraz zor olabilir ancak uzun süreli kamp yapmaya giderken hiç düşünmeden yanınıza alabilirsiniz.

Bu ürünün tasarımı sebebiyle de diğer kamp sandalyelerine oranla fiyatı biraz yüksek. Ancak uzun ömürlü kullanımı ve konforlu oluşu ile parasını sonuna kadar hak ediyor.

 

 

6) Graywolf Lüks Kamp Sandalyesi

gray wolf

Yüksek taşıma kapasitesine sahip kamp sandalyesi arayanlar için birebir olan Graywolf 160 kiloya kadar yük taşıma kapasitesi sağlıyor. Piknikte ve kampta rahat bir şekilde oturmanızı sağlayan bu modelin kol kısımlarında bardaklık da bulunuyor.

Graywolf aynı zamanda eğimli zeminlerde bile yüksek tutunma seviyesine sahiptir. Engebeli, eğimli ve toprak alanlarda rahat kullanım sunan bu modelin katlanılabilir olması da taşırken kolaylık sağlıyor. Taşıma çantası da bulunan bu modeli tekli ya da ikili olarak satın alabilirsiniz

İki kat kumaşı ve kumaşlar arasında sünger katman bulunması ile yer aldığı fiyat aralığındaki en iyi ürünlerden biri olduğunu söyleyebiliriz.

 

 

7) Famedall Carry Portatif Kamp Sandalyesi

famedall

Tekzen markası tarafından tasarlanan bu ürün şık görüntüsünün yanı sıra sağlamlığını dayanıklı metal iskeletinden ve kaliteli kumaşından alıyor. Famedall Carry genellikle kamp ve piknik sandalyesi olarak kullanılıyor.

125 kg olan maksimum taşıma kapasitesinin yanı sıra ürünün öne çıkan özellikleri arasında rahatına düşkün olanlar için tasarlanmış koltuğun sırt ve kafa kısmında yer alan yastıklar bulunuyor. 1,6 kg olan ağırlığı ile bir kamp sandalyesine göre oldukça hafif ve trekking gibi doğa aktivitelerinde yanınızda taşımak için son derece uygun. Ürün özel iskelet sistemi ile ormanda veya eğimli arazilerde bile dengeli kullanım sağlar.

 

 

8) Joystar Lüks Kamp Plaj ve Balıkçı Sandalyesi

joystar

Joystar lüks kamp sandalyesi adından da anlaşılacağı üzere daha konforlu ve geniş bir tecrübe sunuyor.

Sırt kısmı oldukça yüksek olan sandalye dolayısıyla ergonomik bir kullanım sağlıyor ve sağlık sorunları olanlar tarafından güvenle tercih edilebilir. Ancak ağır olduğu için yaya halde taşımak zorlayıcı olabilir. Ürünün fiyatı da piyasaya göre ortalama seviyelerde.

Bahçede, balkonda, piknikte, kampta veya plajda, kısacası aklınıza gelebilecek her türlü açık alanda kullanılabilen ürünün iskelet sistemi oldukça sağlam ve kolay bir kuruluma sahip.

 

 

9) Hastunç Ahşap Kolçaklı Plaj ve Kamp Sandalyesi

hastunc

Hastunç kamp sandalyesi klasik tasarımı, ahşap kolçakları ve uygun fiyatı ile en iyi kamp sandalyeleri arasında yer alıyor. Ürün oldukça geniş ve rahat bir kullanıma sahip, ayrıca farklı renk seçenekleriyle de her zevke hitap ediyor.

Özel kumaşı, yırtılma ve hasarlara karşı dayanıklı olan sandalyenin kolçak kısımları ise birinci sınıf kaliteye sahip ağaçlardan imal ediliyor,

Maksimum taşıma kapasitesi 80 kilo olan ürünün denge ve iskelet sistemi de oldukça iyi. Gergin kumaşı sayesinde ergonomik bir kullanım sağlıyor.

 

 

10) Freecamp Penta Kamp Sandalyesi

free camp

Freecamp Penta kamp sandalyesi, modern tasarımı ile listemizin ilk sırasında yer alan Preseat modeline benziyor.

Ürünün ayak kısımları birleşik olduğu için yumuşak zeminde sabit olarak gömülüyor ve sağlam bir denge sağlıyor. Eğimli zeminlerde de kullanılabilen Freecamp Penta, maksimum 100 kiloya kadar taşıma kapasitesine sahip.

Uzun süre kullanılabilir, nefes alan dayanıklı fileli kumaş yapısı ve şık görüntüsü ile Freecamp Penta kamp severlerin en çok tercih ettiği modellerden biri.

Yeni Aldığınız Kamp Sandalyesi ile Kamp Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Kamp yaparken güvenli ve keyifli bir deneyim sağlamak için çeşitli faktörleri dikkate almak önemlidir. Dikkat etmeniz gereken birkaç şey var:

 1. Barınak: Doğa şartlarından korunmak için uygun bir çadır veya kamp ekipmanına sahip olduğunuzdan emin olun. Çadırınızın iyi durumda olup olmadığını ve sizi kuru ve korunaklı tutacak şekilde kurulup kurulmadığını kontrol edin.
 2. Güvenlik: Güvenliğinizi sağlamak için gerekli önlemleri alın. Vahşi hayvanlar, zehirli bitkiler veya engebeli araziler gibi potansiyel tehlikelere karşı dikkatli olun. Bir ilk yardım çantası taşıyın ve temel acil durum prosedürlerini öğrenin.
 3. Su ve Yiyecek: Kamp geziniz boyunca susuz kalmayın ve yanınızda yeterli miktarda içme suyu bulundurun. Enerji seviyenizi korumak için uygun yemek ve atıştırmalıkları planlayın ve paketleyin.
 4. Giyim: Değişen sıcaklıklara uygun katmanlar da dahil olmak üzere, hava koşullarına uygun giyinin. Yağmur veya soğuk hava gibi beklenmedik durumlarla başa çıkmak için yanınızda ekstra kıyafetler bulundurun.
 5. Yangın Güvenliği: Kamp ateşi yakmayı planlıyorsanız bölgenin kural ve düzenlemelerine uyun. Orman yangınlarını önlemek için kamp alanından ayrılmadan önce yangının uygun şekilde söndürüldüğünden emin olun.
 6. İz Bırakmayın: Çevreye saygı gösterin ve kamp alanınızı bulduğunuz kadar temiz bırakın. Çöpleri uygun şekilde atın, doğa üzerindeki etkinizi en aza indirin ve İz Bırakma ilkelerine uyun.
 7. Navigasyon: Yollarda gezinmenize ve kamp alanına dönüş yolunu bulmanıza yardımcı olacak bir harita, pusula veya GPS cihazı taşıyın. Çevrenizi tanıyın ve rotanızı buna göre planlayın.
 8. Yaban Hayatı: Yabani hayata saygı gösterin ve onları güvenli bir mesafeden gözlemleyin. Hem siz hem de hayvanlar için tehlikeli olabileceğinden hayvanları beslemeyin veya onlara yaklaşmayın.
 9. İletişim: Planladığınız yer ve kalış süreniz de dahil olmak üzere kamp planlarınız hakkında birisine bilgi verin. Acil durumlara karşı tam şarjlı bir cep telefonu veya yedek iletişim cihazı taşıyın.
 10. Keyif: Son olarak eğlendiğinizden ve kamp deneyiminizin tadını çıkardığınızdan emin olun. Teknolojiden uzaklaşın, doğanın güzelliğini içinize çekin ve açık havanın huzurunu kucaklayın.